מרואיין: Fredrik Andersson, מתופף להקת Amon Amarth

קחו חבורה של שבדים בהירים וגם ענקים, שימו אותם על ספינות, תלבישו אותם במדי קרב ומה יוצא? נכון – ויקינגים. אבל גם להקת דת' מטאל ויקינגית, המצליחה בעולם מסוגה. Amon Amarth הצליחו לעשות את המעבר מלהקת דת' מטאל מלודית מוצלחת לאחת מלהקות המטאל הקיצוני המצליחות בעולם, עם שילוב של לחנים כבדים אך עם זאת מלודים וקליטים בקונספט ויקינגי קרבי. הלהקה הצליחה ליצור כמה שירי דת' מטאל שהפכו לנצחיים, דוגמת Death By Fire הקלאסי, או שיר הנושא של אלבומם האחרון – Twilight Of The Thunder God, ואפילו הספיקה להופיע פעם אחת בישראל, הופעה שכנראה שנחרטה בזיכרון חבריה. ועכשיו – אלבום חדש, Surtur Rising, ששמו מבוסס על שד קדום מהמיתולוגיה הויקינגית, עוד מופת של מטאל קיצוני המשולב בריפים קליטים, גראולים רועמים וטקסטים ויקינגיים למופת. ישבנו לדבר עם Fredrik Andersson, מתופף הלהקה וויקינג בזכות עצמו, כדי לדבר על דת' מטאל, ויקינגים, וקצת על ישראל:
אהלן פרדריק, ומזל טוב על האלבום החדש! שאלה ראשונה לגביו – מה הקונספט שמאחרי האלבום, ואיך זה מתקשר לעטיפה?

אהלן אלון, אין ממש קונספט אחד קבוע לכל האלבום, אנחנו בדרך כלל חושבים עם שם ותמה כללית לכל האלבום, ואז כל דבר שאנחנו עושים משתלב בתמה הזו, משם זה משיך לכתיבת המוזיקה, כתיבת המילים וכל מה שקשור לאמנות ולתמונות – אבל אין כאן סיפור קונספט אחד לאורך כל האלבום.

אני מבין שהאלבום יצא בלא מעט גרסאות, אתה יודע אילו גרסאות יצאו ומה יש בהן?

האמת? קשה לאללה לעקוב כמה הוצאות יש לאלבום..באופן כללי רצינו כמה גרסאות – שלכל אחד תהיה את הגרסא שהכי תתאים לו. רוב האנשים רק רוצים את האלבום – שיהיה דיסק רגיל, אנשים אחרים שרוצים משהו בנוסף יקבלו את הסט של דיסק + DVD מהופעות שלנו ב Bochum, בהן ניגנו את 4 האלבומים הראשונים שלנו ברצף. יש את גרסת הסופר דלוקס שאני מניח שאלה יהיו המעריצים הגדולים ביותר שיקנו, והיא כולל דיסק + DVD עם שירי בונוס ואפילו פסל של העטיפה! מלבד אלו כמובן שיש תקליט, תקליט מצויר וגם כמה אפשרויות להורדה דיגיטלית דרך חנויות כמו Amazon ו Itunes.

איפה אתה חושב שהאלבום הזה עומד בהשוואה לזה שקדם לו – Twilight Of The Thunder God?

הייתי אומר שזה זינוק קדימה, אבל גם סוג של צעד לאחור. חלק מהשירים היו יושבים טוב גם ב Twilight, אבל ניגשנו לשירים עם תפיסה של "אולד-סקול" שבמסגרתה לא ממש עניין אותנו איך הם "אמורים" להיות, אלא איך הם הרגישו לנו שהם צריכים להיות. אני חושב שכולנו התפתחנו מספיק כמוזיקאים כדי שהאלבום הזה יהווה צעד קדימה ללהקה.

לפי שירים כמו War Of The Gods מהאלבום, חלק מכיוון הוא גם יותר מלודי, אתם שמתם לב לכיוון כזה באלבום?

לא ממש, רצינו דווקא שירים אגרסיבים, אבל אני מניח שהיינו שיכורים מספיק כדי לא לשים לב שחלק יצאו מלודים.."צוחק".

כשרק התחלתם את הקונספט של הדת' מטאלה ויקינגי, הלהקה היחידה שניתן היה להשוות אותכם אליה היא Unleashed, עוד הרכב שבדי, עד כמה הם היו השפעה עליכם כלהקה ובקונספט הויקינגי?

עלי באופן אישי הם לא היו השפעה בשום צורה, אף פעם לא הייתי מעריץ גדול של המוזיקה שלהם. קניתי את האלבום הראשון שלהם עוד כשהוא יצא, אבל אני לא בטוח שעוד יש לי אותו, ומעולם לא קניתי שום אלבום שלהם אחרי זה. מה שכן, הם ח'ברה נחמדים מאד, ואני מניח שהם חושבים דבר דומה לגבי המוזיקה שלנו.

אתם ידועים בכל נושא ההופעות שלכם, כלהקה שמעלה מופע של ממש – אם מדובר בספינה על הבימה או סתם ויקינגים נושאי חרבות, יש תוכניות לגבי עיצוב ההופעות לאלבום הזה?

לא ממש, זה מאד תלוי בבימה ובמקום. ברור שבמועדון קטן אין לנו יותר מידי עם מה לשחק, ואילו בבימות הגדולות ובפסטיבלים יש אפשרות להעלות אפילו פלוגה שלמה של ויקינגים על הבימה "צוחק".. אבל אני מניח שנשיג את המקסימום מכל מקום שבו יזדמן לנו להופיע בהמשך השנה..

נראה שההצלחה של הלהקה רק גדלה במהלך השנים, אתם בעצמכם הופעתם מרמת ההצלחה של האלבום הקודם? יש משהו ספציפי שהכניס לכם לתודעה את רמת ההצלחה הזו?

אני חייב לומר שזה זז בצעדים קטנים מההתחלה פחות או יותר, כך שלא ממש שמנו לב לאיזה שינוי אחד דרסטי. אנחנו עדיין אותם אנשים, והמוזיקה היא גם אותו דבר. כמובן שזו תחושה מדהימה לדעת שהמוזיקה שאתה יוצר גורמת לאנשים אושר, אבל אני מרגיש שתמיד עשינו את אותו הדבר, זה לא משהו חדש. זה יותר ששאר העולם פתאום שם לב למה שאנחנו עושים מאשר שאנחנו היינו ערים לזה.

אני יודע שזה עלול להישמע משעשע, אבל עד כמה אתם חיים את הקונספט הויקינגי בחיי היום יום שלכם? אתם עובדים את הדת הקדומה? מסתובבים בבית עם מגפי עור גבוהות? חרב? או שאתם מגבילים את עצמכם לשתיית בירה ו Mead?

אנחנו בהחלט לא חיים בסרט אם זה מה שאתה רומז "צוחק"…אנחנו לוקחים את כל הנושא די בקלילות ולא ברצינות, אני עדיין חושב שזה משהו שאנחנו מרגישים חלק ממנו, והוא ללא ספק חלק מהמורשת שלנו, אבל אנחנו אנשים מודרנים שחיים חיים מודרנים, אני עדיין אנהג במכונית ולא ב Longboat כשאני אצטרך להגיע לאן שהוא.

שמתי לב שאתם יוצאים לסיבוב הופעות בארה"ב שבו במקום להשתמש בלהקה מחממת, אתה תעשו 2 סטים נפרדים בעצמכם, מה הרעיון מאחרי זה?

הרעיון הגיע מסוכנות הבוקינג שלנו בארה"ב, הם לא מצאו לנו להקות חימום שרצינו שיהיו חלק מסיבוב ההופעות. עסקי המוזיקה כיום קשים במיוחד כשזה קשור ללהקות מחממות, כמובן שרצינו להקות איכותיות שגם המעריצים שלנו יהנו מהן וגם נרגיש שתורמות לסיבוב ומביאות מעריצים חדשים, אבל להקות כבר לא מקבלות כסף לסיבובי הופעות מחברות התקליטים בגלל המצב הקשה של החברות עצמן, ואין יותר תקציבים זה. כל הלהקות שגדולות מספיק כדי לעשות סיבוב הופעות משלהן עושות זאת, ואז נתקעים בלי להקות חימום נורמאליות.

לעומת זאת בסיבוב ההופעות הנוכחי שלהם באירופה יש חימום משתי להקות שונות מאד – The Black Dahlia Murder ולעומתם Evocation, הופעתם כבר עם שתי הלהקות האלה?

לא ממש, את BDM הכרנו מכיוון שהם איתנו חתומים ב Metal Blade, את Evocation פגשנו כמה פעמים בעבר, והם אחלה אנשים. הסיבה שהם איתנו בסיבוב הוא ש BDM היו מוכנים לבוא עבור הכסף שהמפיקים היו מוכנים לשלם, ואילו Evocation או ששילמו בעצמם או שהלייבל תרם להוצאות שלהם, אני רוצה להיות ברור לגמרי עם זה שאנחנו לא גובים אגורה מהלהקות שמופיעות איתנו, זה פשוט מאד יקר לצאת לסיבוב שכזה. רק העלות של הדלק היא הון קטן כשאתה נוהג בין 5 ל 10 שעות כל יום.

ככה לסיכום, יש חוויות מטורפות במיוחד בזמן סיבובי ההופעות האלה שלכם? חוויות מוזרות במיוחד?

האמת היא שאחד הרגעים האהובים עלי ביותר הוא מהמופע שעשינו בישראל לפני כמה שנים. הקהל כל כך השתגע שהמפיק נאלץ לעצור את ההופעה כמה פעמים במהלכה, ולקראת סוף ההופעה היו מאבטחים חמושים על הבימה עצמה! זו הייתה אחת ההופעות הכי מטורפות שאי פעם היינו בהן! באופן כללי אני חייב לומר שמאד נהיינו בישראל והיינו שמחים להגיע שוב.