מרואין: Stein Sund, בסיסט להקת Thundra

כשענקי הויקינג מטאל Einherjer התפרקו, הייתה זאת מכה לא קטנה לחובבי הסגנון. הלהקה הוציאה מספר אלבומים אדירים, כש-"Norwegian Native Art" תמיד יהיה עבורי אחד הטובים שבז'אנר. לשמחתי ללהקה יש המשך בדמות ת'ונדרה, להקת ויקינג שבמרכזה עומד Stein Sund ששימוש כבסיסט ב-Einherjer עד לאותו אלבום קלאסי. כעת, לאחר אלבום ראשון ועם אלבום חדש מוכן בחיפוש אחר חברה שתחתים אותם, ישב סטיין וענה על כמה מהשאלות שלי.

הי סטיין, בוא נתחיל בפירוש השם של הלהקה.

ת'ונדרה זה מישור אדמה שקפוא באופן תמידי.

הבנתי שאתם כרגע בחיפוש אחד חברת תקליטים, מה קרה לחוזה עם Karmageddon?

אנחנו אכן מחפשים חברה עכשיו. חתמנו עם קארמאגדון לפני שנה, הקלטנו בעצמנו את האלבום Worshipped By Chaos, חבר שלנו עשה את העטיפה, הכל כדי שתהיה לנו שליטה בכל מה שקשור לאלבום. ברגע שהוא היה מוכן, שלחנו את כל החומר לחברה בפברואר השנה, והם אמרו שהוא יצא ב-15 למאי. הגיע יולי, ואין אלבום! הם אפילו לא טרחו לענות לנו לאי-מיילים! וכשהם סוף סוף ענו הם אפילו לא טרחו לתת לנו תאריך חדש לאלבום, ישבנו על החוזה איתם, מצאנו כמה הפרות חוזה רציניות מצידם, והחלטנו פשוט לצאת מהחוזה הזה.

איך היית מתאר את החומר החדש?

האלבום שונה מאד מהאלבום הראשון שלנו, הוא הרבה יותר אפל, יותר קיצוני ויותר אפי, וכמובן שיש לו סאונד הרבה יותר טוב.

מי עשה את הסאונד לאלבום?

שאלה קשה, הייתי אומר שעשינו את הסאונד בעצמנו. לי יש אולפן שאני מנהל, Black Dimension Studio, יחד עם הגיטריסט Thor Eric, כשאיתו הקלטתי והפקתי את האלבום, ואת המיקס והמאסטר עשינו עם שאר הלהקה.

אני מבין שיש בלהקה חברים מכמה להקות שונות, מי בא מאיפה?

אני נגנתי עם Einherjer בשלושה אלבומים והמתופף שלנו Harald Magne Revheim תופף באלבום Eld של Enslaved. אני עזבתי בזמנו את Einherjer כי קיבלנו חוזה מחברת התקליטים שעליו לא רציתי לחתום – הם רצו חוזה ל-7 אלבומים! אנחנו עדיין חברים, אבל להם יש להקה חדשה בשם Battered.

מה הליך הכתיבה בלהקה?

כולנו תורמים לכתיבה, לכל ששת החברים יש טעמים קצת שונים, ממוזיקה קלאסית ובלאק מטאל פרימיטיבי, אז אנחנו מנסים לשלב את הכל בתוך המוזיקה שלנו.

האם החברים בלהקה מעורבים בפרויקטים אחרים?

כן, לי יש שני דברים אחרים, Evig Natt ו-Dwelling Souls, אבל שניהם כרגע בהקפאה, אין לי ממש זמן למשהו אחר כרגע בגלל כל העבודה באולפן והאלכוהול… *צוחק*. לת'ור, הגיטריסט, יש להקת בלאק אולד סקול בשם Throne Of Katarsis שבה אני גם מנגן סשן בס.

Einherjer היו אחראים לאחד מאלבומי הויקינג הגדולים בכל הזמנים לדעתי, "Norwegian Native Art", אך היית מתאר את הדמיון בין המוזיקה שלכם וההשפעה שהייתה בחברות שלך ב-Einherjer על ת'ונדרה?

נכון, האלבום ההוא באמת היה אלבום מצוין, אבל אי אפשר להשוות מה שאנחנו עושים עם מה שהם עשו, יש לנו סאונד שונה מאד, והמוזיקה שלנו יותר מורכבת ומכילה יותר סגנונות שונים. יש לנו יותר שינויי קצב ומעבר בין גראולים נמוכים לצרחות בלאק ולשירה נקייה.

באלבום הקודם היו לכם הרבה קטעים מהירים, ולא מעט Blast Beats, זה המצב גם באלבום הנוכחי?

החדש הרבה יותר חשוך וקיצוני מהקודם, אבל גם מכיל יותר מלודיה. אנחנו מנסים לעשות הרבה דברים שונים, לצבוע את המוזיקה, אני חושב שאוהבי מטאל מלודי יחסית וגם כאלו שאוהבים מוזיקה קיצונית מאד ימצאו משהו לאהוב ב-Worshipped By Chaos.

איזה הופעות עשיתם לאחרונה?

ההופעה האחרונה שעשינו היתה ביולי יחד עם להקה מאוסלו בשם Vesen, כרגע אנחנו רוצים פשוט לעשות עוד מוזיקה, ולהשיג חוזה נורמלי כדי להוציא את האלבום.

מה אתה חושב שעושה אלבום לויקינג מטאל?

אני חושב שרוב מה שעושה אלבום לויקינג מטאל הוא המילים כיום, אנחנו דווקא די התרחקנו מהמילים הסטנדרטיות של הנושא, אני לא בטוח מה עושה לאלבום לכזה, אני מניח שהוא צריך להיות קר ואכזרי, בדרך חיובית…

מה גורם לך לנגן בלהקות בז'אנר הזה?

אני לא יודע, זה פשוט בא לי באופן טבעי, יחד עם זאת אני אוהב כל מיני דברים, ואני מנסה להחדיר אותם למוזיקה שלנו.

מה התכנון לעתיד של הלהקה?

להופיע, לדחוף את האלבום, וכמובן לדאוג שהוא יצא כבר, תזכרו את השם ת'ונדרה, אתם עוד תשמעו מאיתנו!