מרואיין: Tomi Joutsen סולן להקת Amorphis

Amorphis תמיד הייתה אחת הלהקות האהובות עליי. התחברתי מאוד לסגנון הייחודי שהחבורה הזו יצרה. האסימון נפל אצלי סופית כששמעתי את אימי, חסרת ההשכלה המטאליסטית, מזמזת להנאתה בזמן בישולי ערב יום שישי את House Of Sleep, מבלי להיות מודעת. את הלהקה ראיתי לראשונה בוואקן 2010,ומאז רק חיכיתי להזדמנות נוספת. ביום שישי הקרוב, הם הולכים להגיע אלינו ולקרוע את הרידינג 3 בתל אביב, עם ניסיון של יותר מ-20 שנה והופעה עמוסה בשירים מכל התקופות. כשנודע לי שאני עתיד לראיין את Tomi, סולן ההרכב, העברתי את רוב זמני באימון אינטנסיבי על מבטא אמריקאי כבד, סגנון CNN. כשהטלפון צלצל, המבטא הפך להיות סטייל ערוץ 24, והפחד התחלף בשיחה נינוחה ושלווה על ישראל, פינלנד ומה שבניהם.

שלום טומי, מה שלומך?

שלום מתן! חטפתי שפעת, אבל אני בסדר.

אני מקווה שתרגיש יותר טוב.

כן, תודה! אני מנסה להישאר בחיים (צוחק).

איפה אני תופס אותך?

אני בבית שלי, בפינלנד.

בוא נתחיל, ספר לי על הקונספט והסיפור מאחורי האלבום החדש שלכם Circle שיוצא ביום ההופעה בישראל.

הסיפור של האלבום עוקב אחר משהו שקורה לכולם. אתה יודע, לפעמים קורה לך משהו גדול עצוב או משמעותי בחיים, ואתה מרגיש שאתה לא יכול להמשיך הלאה. ואז אתה מתחיל להסתכל על הדברים אחורה, על כל מה שקרה לך בחיים, על האנשים שפגשת, על כל הבחירות שעשית, ולבסוף אתה יכול למצוא את עצמך חוזר לאמונה וממשיך הלאה. אתה מקבל בחזרה את הכוח להמשיך. זה המסר שמאחורי הסיפור.

באיזה אופן Circle שונה מ-The Beginning Of Times ואלבומי הלהקה הקודמים?

אוי, זו שאלה קשה. ברגע שתשמע את האלבום תוכל להבחין שזה אלבום הרבה יותר אפל וכבד מקודמיו. האלבום משדר אווירה מסתורית יותר. האלבום כולו אחיד ויציב בקונספט המוזיקלי שלו. כשהתחלנו לעבוד על האלבום Circle ניסינו לאתגר את עצמנו ולעשות דברים באופן שונה מהעבר. עברנו לאולפן הקלטות אחר, עבדנו עם מפיק חדש, Peter Tagtgren (Amon Amarth, Children Of Bodom, Sabaton), ואפילו שינינו סגנון הארט והעיצוב של העטיפה והאלבום. רצינו לקחת צעד קדימה. כשאנשים יקשיבו לאלבום הם ישמעו שהלהקה עברה שינוי. זו דרך חדשה עבור Amorphis. אני מאוד מקווה שאכן נמשיך בדרך הזו גם בעתיד. מצאנו רעיונות ודרכים חדשות לעבוד יחד, ואני מאוד שמח שלקחנו את הסיכון הזה. הגיע הזמן שלנו לעשות דברים אחרת. השוני העיקרי מהאלבום הקודם הוא שעבדנו עליו עם אותם האנשים באותם המקומות, ובאלבום הנוכחי הבאנו משהו חדש, טרי. אתה לא יכול לעשות את אותם הדברים באותה הדרך כל הזמן, משנה לשנה. זה היה אתגר גדול ואנחנו מאוד שמחים שלקחנו את זה על עצמנו ועשינו את זה. כשאני מאזין לאלבום אני מאוד מרוצה מהתוצאה, ומאוד נהניתי מתהליך העבודה.

זו הסיבה שבחרתם לעבוד עם Peter Tagtgren בתור מפיק במקום Marco Hietala (סולן Nightwish)?

הסיבה להחלפה הייתה בגלל שMarco מאוד עסוק עם Nightwish בימים אלה, ולא רצינו להפריע לו. הוא מסוג הבחורים שאם תבקש עזרה, הוא תמיד יסכים לעזור ויהיה שם, אבל הפעם לא רצינו להעמיס עליו. עם Marco היה מאוד כיף לעבוד במהלך השנים ואני מאוד שמח שיצא לי להקליט איתו מספר אלבומים. עם Peter זו גם חוויה גדולה, ומעט שונה. יש לו יחס אחר ומיוחד למוזיקה. כשאתה עובד עם אנשים ברמה הזו, אתה תמיד תשאב מהם השראה. ואני מאוד שמח שיצא לי לעבוד עם שני האנשים האלו.

עפ"י שלושת הסינגלים שיצאו עד כה מהאלבום החדש, נשמע שהוא אכן הולך כדבריך לכיוון כבד ואפל יותר. תוכל להרחיב בנושא?

אתה בהחלט צודק, באלבום הזה חקרנו יותר את הצד הכבד שלנו. יש אלבומים שאתה מאזין להם ולא שומע שום קשר בין השירים. אני שמח שזה לא המקרה אצלנו. אני חושב שיהיה לנו מאוד קשה לבחור שירים לנגן בהופעות חיות, כי יש הרבה מאוד שירים בעלי עוצמה באלבום הזה. למשל, בארה"ב הקהל מאוד אהב את הסינגל הראשון Hopeless Days, בזמן שבאנגליה אנשים התחברו דווקא יותר אל Enchanted By The Moon, הסינגל השלישי. אני חושב שזה נהדר לשמוע פידבק חיובי כל כך ולדעת שאנחנו יכולים לבחור לשחרר יותר מסינגל אחד מהאלבום.

מה תוכל לספר לנו על תהליך העבודה בכתיבת המילים של Amorphis?

כותב המילים שלנו הוא Pekka Kainulainen, שכתב את הקונספט והמילים בשנים האחרונות. באלבום החדש, רצינו לתת לו יד חופשית ככותב לסיפור. הוא השקיע מחשבה רבה וטמן ניסיון רב מחייו בתוך הסיפור. באופן מסוים, זה סיפור מאוד אישי, שאכן קרה לו. כשהוא כותב את הקונספט והמילים, הוא שואב השראה רבה מהמוזיקה שלנו. אנחנו שולחים לו את הדמו של האלבום, והוא מאזין וכותב באותו הזמן. בנוסף, אני מאמין שהטבע והרוגע מהווים לPekka השראה רבה. זה שילוב של כל האלמנטים. מצד אחד זה סיפור אישי וקטן שקרה לבן אדם מסוים, אך מצד שני סיפור גדול שקרה לכולנו, ואנשים יוכלו להתחבר ולהזדהות איתו בקלות.

השאלה הבאה לא פשוטה… מהו השיר של Amorphis האהוב עלייך?

וואו, זאת אכן שאלה קשה (צוחק). יש שיר מסוים שניגנתי בתופים בגיל 14-15. תופפתי בלהקת מטאל קטנה בעיירה שלי, ועשינו קאבר לשיר Sign From The North Side, מאלבומה הראשון של Amorphis. זה השיר האהוב עליי. לפעמים על הבמה כשאנחנו מנגנים אותו כיום, זה מעין מסע בזמן עבורי, כי אני נזכר בעצמי מנגן אותו בתופים בתור נער ופתאום אני על הבמה, שר את השיר עם Amorphis עצמם. זה דבר גדול עבורי.

בנימה אישית יותר, איך אתה משלב את חיי המשפחה עם חיי הלהקה העמוסים?

זה לא קל. אבל מצד שני, זה לא קשה מדי. אנחנו מופיעים הרבה, אבל לא באופן מוגזם. אם אנחנו בסיבוב הופעות באירופה, 5 שבועות זה המקסימום עבורנו, ואז אנחנו חוזרים הביתה, להירגע ולנוח עם המשפחה. לעולם לא הייתה לנו הזדמנות לעשות את מה שאנחנו עושים בלי Amorphis. אנחנו מתרכזים בלהקה כל הזמן. אנחנו רוצים להשאיר אותה פעילה ואקטיבית בצורה הכי מקצועית שניתן. כשאנחנו לא בסיבוב הופעות, אנחנו עדיין עובדים, וזה מה שאנחנו עושים לפרנסתנו. זה מאוד חשוב עבורנו שהמשפחה שלנו מבינה את מה שאנחנו עושים. כמובן שזה תמיד כיף לבקר במקומות חדשים, להכיר אנשים חדשים, לשתות בירה ולהופיע, אבל כך זה עובד. באופן מסוים זה די משעשע, להגיד שהעבודה שלך היא להיות בלהקה, אבל ככה זה. אני לא רואה שום בעיה עם זה כי זאת התשוקה שלי. כמובן שעבור המשפחה זה קשה יותר, להיות בלי אבא למספר שבועות, אבל אנחנו כבר מנוסים וזה לא חדש עבורנו. הם רגילים למה שאני עושה, זאת כבר לא בעיה.

כשההופעות וההקלטות ברגיעה, מה אתה עושה בזמנך החופשי?

אני גר בעיירה קטנה שנמצאת כ-60 ק"מ מהלסינקי. נולדתי וגרתי כאן כל חיי. כשאני לא עם Amorphis אני אוהב לשמוע להקות מטאל מקומיות, ולבלות עם חברים בעיירה. כשהייתי צעיר יותר נהגתי לשחק כדורגל ואני מאוד אוהב ספורט. כיום אין לי זמן לשחק, אך אני לעיתים מתאמן במכון, ואף מתאגרף. אני חושב שספורט זה חשוב מאוד עבור המנטליות של האדם. בתור זמר חשוב לי מאוד לשמור על הכושר. לרוב אני מבלה עם ילדיי ומשפחתי. לצערי כיום אני בקושי מוצא זמן לצפות בכדורגל, אך אני אוהב מאוד את ברצלונה. הם משחקים נהדר, אבל האמת היא שאני מעדיף יותר לשחק כדורגל מאשר לצפות. אני צופה לעיתים בהוקי, אבל ברוב הזמן השחקנים שם נראים לי כחבורה של אידיוטים, באופן מסוים.

אמורפיס עברה דרך ארוכה בעיצוב המוזיקלי שלה במהלך השנים. האם אתה מרגיש שתרמת לשינוי באופן אישי?

כשהצטרפתי להרכב, הרגשתי שהחבר'ה מעט סבלו מחוסר מוטיבציה. כאשר Pasi עזב את הלהקה, הם היו מעט שבורים וטרודים לגבי עתידם. לא היו להם תכנונים קדימה, והם לא חשבו על האלבום הבא. כשהגעתי עברנו לחברת התקליטים Nuclear Blast והוצאנו לאחר מכאן את האלבום Eclipse שהיווה התחלה חדשה עבורנו. הרבה דברים קרו לאחר הוצאת האלבום הזה. קיבלנו ביקורות טובות מאוד מהתקשורת ומהמעריצים, והאלבום הפך הצלחה גדולה בפינלנד. עבורי זה היה קל ונוח מאוד להשתלב בהרכב בזכות הצלחת האלבום. כמובן שלפני כן הייתי לחוץ לגבי הצלחתו, ואיך הקהל יגיב לקולו של סולן חדש, אך לבסוף הכל עבר באופן חלק. באמת שאני לא יודע איך זה קרה בקלות כזו, מכיוון שכאשר סולן עוזב להקה זה משבר גדול עבורה. אבל עבורנו, הדברים פשוט עבדו ואחרי האלבום הזה המשכנו להתקדם ולהתפתח עם כל אלבום שהוצאנו.

אני מאמין שעיצבנו לעצמנו סגנון מסוים ומצאנו את הדרך לבטא את עצמנו בתור להקה. כל אחד מחברי הלהקה הוא אדם בפני עצמו, ולכל אחד יש רעיונות ייחודים משלו, אבל כיום, כשאתה מחבר הכל ביחד לכדי אלבום, תוכל מיד לזהות את הסאונד של Amorphis, זאת בשל ההיסטוריה המשותפת והארוכה שלנו, והאלבומים שכתבנו במהלך השנים שבעזרתם יצרנו לעצמנו תווית מוזיקלית ייחודית. זה מאוד חשוב ללהקה.

יצא לך לשמוע הרכבי מטאל ישראליים?

האמת שלא, אני מכיר רק את Orphaned Land. הם חברים טובים שלנו.

ספר לי על ההיכרות איתם.

חלקנו איתם אוטובוס משותף בסיבוב הופעות באירופה ב-2010. הם בחורים נהדרים! אנשים מאוד חיוביים ומוזיקאים מצוינים. יש להם חוש הומור מעולה ומיד נוצר קשר טוב איתם. בכל בוקר כשהתעוררתי וירדתי מהמיטה באוטובוס הקומות הצפוף שלנו, תמיד הופנה אליי פרצוף מחייך של אחד מחברי הלהקה. זו דרך לא רעה בכלל להתחיל את היום. הם מוזיקאים טובים מאוד ובעלי כשרון רב, והם קיבלו אהדה גדולה מצד הקהל. זו הייתה שותפות טובה מאוד, מכיוון שאנחנו שותפים לסגנון מוזיקלי דומה באופן מסוים, כל אחד מביא את הסאונד והכלים הייחודים מארצו שלו, ונכון שכל להקה לוקחת את זה לכיוון אחר, אבל בסופו של דבר אנחנו חולקים את אותו הבסיס והרקע המוזיקלי, ובנוסף שתי הלהקות התחילו מסגנון ה Death Metal. היה מאוד כיף לבלות איתם, ואני מאוד מחכה לפגוש אותם שוב.

קובי פרחי יתארח בהופעה שלכם בסוף השבוע הקרוב, מה תוכל לספר לנו על שיתוף הפעולה?

אני לא הולך לספר כלום, אל תנסה אפילו. ניפגש עם קובי ונראה לאן זה ייקח אותנו. אני בטוח שיהיה כיף גדול.

כמי שמתגורר מחוץ למזרח התיכון, מהי רמת המעורבות והידע שלך במה שקורה כאן?

למען האמת, אני לא כ"כ בקיא בעניין. אני רק מנסה לארגן את החיים שלי, המשפחה שלי והילדים, האנשים שסביבי, ואני לא ממש עוקב אחר פוליטיקה מכל סוג שהיא. אני מרגיש שזה עושה אותי בור בעניין, אבל אני מעדיף להתעסק עם חיי הפרטיים ולא להיכנס לעניינים הפוליטיים. זה מספיק טוב בשבילי.

מה הציפיות שלך מההופעה בישראל?

אני לא יודע, לא הייתי בישראל מעולם. אני מכיר מספר להקות פיניות שהופיעו אצלכם בעבר, והם סיפרו שזו חוויה גדולה. אני מאוד מצפה להגיע אליכם, בעיקר כי אצלנו בפינלנד אנחנו חווים חורף ארוך במיוחד, הכל מושלג סביבי והמעלות צונחות אל מתחת ל-0, ולכן זה יהיה נהדר בשבילנו להגיע לישראל. המתופף שלנו ביקר בישראל לאחרונה וסיפר שזה מקום נהדר ונעים. הוא סיפר לנו שהאווירה בתל אביב הייתה מאוד נינוחה ושהוא עשה שם חיים. אני בטוח שנהנה מהשהות שלנו אצלכם. האמת שיש לנו זמן פנוי ולכן נטייל ונסתובב קצת בעיר. זה הולך להיות אדיר, זה בטוח. יש לנו תוכניות לטייל, אנחנו מאוד רוצים את זה, בעיקר כי זו הפעם הראשונה שלנו בישראל. אני לא יודע כלום על הרידינג 3 ועל מספר המעריצים שיגיעו, אבל אני מקווה לא להתאכזב כי זה מופע חשוב מאוד עבורנו. ואני בטוח שנרצה לחזור גם בעתיד.

ההופעה תתקיים בנמל תל אביב, ותהיה בטוח שיגיעו המון אנשים לראות אתכם.

וואו, מצוין! הולך להיות חם?

בהחלט. תשאיר את המעיל בבית.

אין בעיה. אני בטוח שהולך להיות ערב גדול. אני מקווה שלא אתעלף מהחום (צוחק).

מה אתם מכינים למעריצים בהופעה הקרובה?

הSetlist הולך להיות ארוך מהרגיל, אני מאמין שננגן בין 16-17 שירים. כשאנחנו המופע המרכזי, אנחנו תמיד משתדלים לבחור שירים משלל ההיסטוריה של הלהקה, מהאלבומים הראשונים ועד לחומר העדכני ביותר שלנו. זו הולכת להיות הופעה עמוסה בAmorphis, זה בטוח. אנחנו הולכים לנגן עבורכם מספר שירים חדשים, במיוחד נוכח העובדה שהאלבום יוצא ביום ההופעה. זה הולך להיות מעניין.

אני בטוח שיהיה ערב מעולה. שאלה אחרונה – יש לך מסר למעריצים לקראת בואכם לארץ?

למען האמת, אני מעט חושש מההופעה, כי זו הפעם הראשונה שננגן בה את השירים החדשים, ובנוסף זוהי תחילתו של סיבוב ההופעות של Circle. אני קצת לחוץ, אבל זה מסיבות טובות שמשאירות אותך מפוקס ומקצועי יותר ונותנות לך מוטיבציה להמשיך ולתת יותר מעצמך על הבמה. אז כן, יש מעט לחץ אבל אני בטוח שהוא יעבור לאחר ההופעה.

Tomi, תודה רבה לך על הראיון. אני מקווה שהשפעת תעבור מהר, ונתראה בישראל!

תודה רבה לך מתן, נתראה!