מרואיין: Kristoffer Olivius סולן להקת Naglfar

Naglfar היא אחת מלהקות הבלאק מטאל הוותיקות שפועלות היום, הלהקה שהחלה את הקריירה יד ביד עם Dissection, Marduk ו Dark Funeral הוציאה את אלבום הבכורה Vittra ב 1995, והיא אחראית לכמה אלבומים שמהווים קלאסיקה של ממש בז'אנר.

עכשיו, 23 שנים לאחר הקמתה – הלהקה מגיעה אלינו ב 21 למאי להופעה ראשונה בישראל, לכבוד האירוע שוחחנו עם סולן הלהקה כריסטופר אוליביוס על העבר, הווה, הסצינה השוודית וכמובן ההופעה בארץ, דם אש ותמרות עשן, אתם מוכנים?

כריס האלבום האחרון שלכם Teras יצא בסוף 2012, איתו אתם למעשה מגיעים לארץ, מאז צאתו הצטרפו ללהקה המתופף אפרים יונטונן והבסיסט אלכסנדר פריברג ולמעשה זה ההרכב הכי יציב שלכם כרגע, 3 שנים לאחר צאתו של Teras אתה מסכים איתי שהגיע הזמן לאלבום חדש? או שNaglfar כהרגלה לוקחת את הזמן ולא במיוחד אכפת לה מ"כללי המשחק" המקובלים בתעשיית המוזיקה? יש כבר חומר חדש?

אני מסכים שההרכב העכשווי שלנו הוא היציב והטוב ביותר שהיה ללהקה מאז ומעולם, אפרים ואלכסנדר הם תוספת אדירה ונכס גדול גם בפן המקצועי וגם בפן האישי, כולנו חברים קרובים וזה מרגיש כמו משפחה, כן, יש חומר חדש וכמה שירים חדשים ואני מאמין שבשנה הבאה יהיה גם אלבום חדש ל Naglfar אבל אני חייב להגיד משהו: אני כאמן ואנחנו כלהקה אם אין לנו בשורה חדשה להביא ומשהו חשוב ונכון לומר – לא נדבר, כלומר לא נוציא סתם אלבומים כדי לצאת לסיבובי הופעות ולהציף את השוק בעוד מוצר בינוני ולהרוס לעצמינו את השם והאיכות, לא חסרות דוגמאות ללהקות שעושות את זה בשיטה של פס יצור וכל שנה שנה וחצי מוציאות אלבום משעמם ונדוש כשהאלבום הטוב האחרון שלהם יצא לפני 15 שנה, לא חסרות להקות שעושות קאמבק בשביל הכסף והחומר החדש שלהם גרוע ותבניתי, אנחנו לא כאלו ואף פעם לא היינו, שים לב שכל אלבום שלנו נשמע קצת שונה, אמנם כולם בגדול Black/Death מטאל שוודי מהיר ומלודי אבל אין אלבום שהוא דומה לקודם, לכל אחד יש את הצבע שלו והסאונד שלו והשינוי סאונד אינם מינוריים אלא משמעותיים, מ Vittra שהיה עם סאונד מאד עגול ומלודי ל Diabolical שהיה בדיוק ההפך, מ Harvest שהיה מאד דארק ועם הרבה קלידים ואווירה ל Teras שכמעט ואין בו קלידים והוא טכני ומאד מהיר, יש דינמיות, יש מה לתת למאזין ובגלל זה מעריכים אותנו, אנחנו לא באים לעשות מסחרה מהמטאל שלנו, אנחנו באים לעשות את המטאל שלנו מהלב. ואין שום חוק שאומר שכל שנה צריך להוציא אלבום, גם איירון מיידן וג`ודאס פריסט ומוטורהד לא מוציאים כל שנה אלבום ולא ראיתי אף אחד בא בטענות.

וכשאתה רואה להקה כמו Watain תופסת את הקהל הצעיר ותסלח לי על הניסוח הטיפה בוטה: עוקפת אתכם ואת Marduk ושאר הותיקים ומתמקמת בטופ של האקסטרים מטאל מה זה עושה לך?

אין בי את האופי התחרותי או כזה שמסתכל במראה הצדדית לראות מה האחרים עושים, בעיני זו גישה הרבה יותר בריאה לכל דבר, הם עושים נהדר את מה שהם עושים אבל אם הייתי רוצה להיות Watain הייתי הולך בקו הזה כבר מזמן, Naglfar אף פעם לא היתה להקה של תדמית או אופנה, לא עשינו מעשים כדי לזעזע ולא יצרנו שערוריות ולא סקנדלים כדי למשוך את תשומת הלב, אני מפרגן להם והם טובים אבל אני לא רואה כיום לא דמיון מוזיקלי ולא דמיון תדמיתי בינינו, אנחנו עולים לבמה מאד "אולד סקול" בקטע המטאלי: לבושים שחור, דופקים ראש, הדבנגינג כל ההופעה, בלי דם אש ותמרות עשן, אנחנו מאד מחוברים למטאל בצורה הגולמית שלו, Mercyful Fate ודברים כאלו, בלי קשר יש גם את העניין של הגיל והוותק אבל מצד שני גם ב 1995 עלינו ככה לבמה , אולי עם טיפה יותר ניטים אבל זהו, אז אני מאמין שזה יותר עניין של תפיסה וקונספט מאשר של גיל, אנחנו לא מתעסקים בתחרויות זה לא מעניין אותנו אנחנו מתעסקים בלהיות הכי טובים שאנחנו יכולים, להתפתח ולהתקדם וכמובן להנות מזה.אנחנו לא נשיר בשבדית כי זה מה שלהקות אחרות עושות כדי להיות מיוחדים, אנחנו נשיר באנגלית כי אני רוצה שגם ילד בישראל ובפורטוגל ובארגנטינה יבין את המילים, לא בנינו את הלהקה הזו כדי לעשות כסף או כדי לחיות ממוזיקה, בנינו את הלהקה כדי לנגן וליצור את המטאל שאנחנו אוהבים, כדי לעשות אמנות, את מה שאנו רואים כאמנות.

אלכס הבסיסט שלכס הגיע מ Necrophobic ואתה עצמך עזרת להם בשנה שעברה כשמילאת את מקומו של הסולן הקודם טוביאס…

כן, טוביאס עשה כמה מעשים גרועים מאד, מהסוג ששאר החברים ב Necrophobic לא יכלו לסבול ולהתעלם מהם כאילו זה לא קרה מעולם ולכן החליטו להוציא אותו באופן מיידי בהלהקה והם נתקעו עם תקליט חדש ומצוין שרק יצא (Womb Of Lilithu) ובלי סולן… אז עזרתי להם והייתי הסולן המחליף למשך כמה חודשים עד שהם מצאו זמר (החזירו את הסולן מהאלבום הראשון The Nocturnal Silence) ויכלתי לחזור ל Naglfar וגם המשפחה שלי ראתה אותי יותר בבית… אם כבר מדברים עליהם אני חושב שהאלבום הבא שלהם יהיה מצויין.

Naglfar מגיעה לישראל בפעם הראשונה אבל נסיונות להביא אתכם היו כמעט 15 שנה, למה זה יוצא לפועל רק עכשיו?

לפני הכל אני חייב להגיד שאנחנו מאד שמחים מזה שסוף סוף זה יוצא לפועל ואנחנו מגיעים לישראל לנגן, מאד מרגש ובלי ספק משהו שאנחנו מצפים לו מאד.

הנסיונות הראשונים להביא אותנו לישראל היו כשיצא האלבום Sheol אבל היינו בתקופה בעייתית, גם בדיוק עברנו בין חברות תקליטים וגם הסולן הקודם Jens Ryden עזב את הלהקה כדי להתרכז בלימודים ובקריירה האישית שלו, כך שכמעט ולא הופענו בתקופה ההיא, אחר כך לפני 5-6 שנים שוב חזר הדיבור על הופעה בישראל אבל איכשהוא זה התמוסס, לא זוכר למה, משהו לגבי מועדונים, לא היה בתל אביב מקום שיכלו לעשות בו הופעה של 300 איש אלא רק שני מועדונים גדולים מאד (הבארבי והרידינג א.מ) ואנחנו להקה של מועדונים קטנים יותר אז זה נדחה, אחר כך לפני 3 שנים איך שיצא Teras שוב התחדש הדיבור על להביא אותנו לישראל ואז זה לקח זמן כי אצלנו היו שינויים בהרכב, אפרים ואלכסנדר נכנסו ללהקה ומאותו רגע זה רץ כי המפיק שהיה מעוניין כל השנים האלו להביא אותנו ישי שוורץ הוא חבר של אלכסנדר והם מכירים מצויין אז הדברים פשוט התחברו בול בטיימינג הנכון ובצורה הכי טובה.

בתור להקה שלא מופיעה הרבה אני חייב להגיד שלהגיע לישראל זה מדהים בשבילנו, לא חשבתי שזה יקרה ואני שמח מאד, הפידבקים שאנחנו מקבלים מישראל מעולים, מה ששמענו מלהקות אחרות רק עושה לנו חשק להגיע, החלטנו להאריך את זמן השהייה שלנו בישראל ולקיים חופשה של שבוע בתל אביב בשביל הכייף שלנו, אם כבר אנחנו מגיעים אז למה לעוף ישר אחרי ההופעה? יש לנו חברים אצלכם הרבה שנים כמו שכבר הזכרתי, אנחנו רוצים לשחות בים, להגיע לירושלים, לנסוע לטייל קצת, לשבת בבארים בתל אביב, לעשות כייף במדינה שלא היינו בה מעולם, אז בקיצור נהייה אצלכם שבוע ימים כמעט והולך להיות חוויה.

תגיד קיבלתם תגובות ובקשות לא להגיע או להחרים את ישראל? אתם להקה שוודית והמוצא של המשפחה שלך הוא מהמזרח התיכון, פנו אליכם?

כשפירסמנו את ההופעה בפייסבוק היו כמה מטומטמים שהתחילו עם החרא הפוליטי הזה "תחרימו, אל תופיעו" "למה אתם נוסעים לשם" וכל מיני כאלו, תוך חמש דקות חתכתי את זה, חסמתי את כל האנשים האלו מלהגיב בעמוד שלנו כי לדעתי הם לא מעריצים שלנו אלא סתם פעילים פוליטים ובמקביל פרסמנו הודעה שאומרת בצורה פשוטה וישירה "קחו את החרא הפוליטי שלכם החוצה מהעמוד שלנו ומהר! אנחנו לא מתעניינים בפוליטיקה, לא להקה פוליטית ולא להעלות פה את כל החרא הזה, בלאק מטאל היא המסורת שלנו ואנחנו ננגן איפה שבא לנו !!" ומאותו רגע הם השתתקו כי הבינו מייד שהגיעו למקום הלא נכון ואין להם פרטנר לכל השיט הזה, שמישהו יגיד לנו איפה לנגן? מי הם בכלל?

חזרה למוזיקה, מה שמעת על ישראל מלהקות אחרות?

אנחנו חברים טובים של Entombed אז שמענו מהם שהיה כיף וגם ראינו וידיאו מההופעה שלהם, שמענו גם מלהקות גדולות יותר במהלך השנים, אני בטוח שתהיה חוויה לקהל, ננגן שירים מכל האלבומים שלנו ומכל התקופות.

אתה הקמת את הלהקה בתחילת שנות התשעים יחד עם הגיטריסט אנדראס נילסון שעד היום אתך בהרכב ועם הסולן Jens Ryden, אתה היית הבסיסט בשלושת האלבומים הראשונים, איך היה המעבר לעמדת הסולן?

היתה תקופה קצרה שחיפשנו סולן אבל באיזה שהוא שלב אמרתי "אולי אני אשיר" היות וגם ככה הייתי עושה את הקולות רקע, ניסינו וזה עבד, אני חושב שבאלבום הראשון ששרתי בו זה היה עוד התחלתי אבל באלבום שבא לאחר מכן Harvest כבר תקעתי יתד במעמדי כסולן הטבעי של הלהקה וגם החומר נבנה נכון סביב הגוון של הקול שלי, שומעים את זה נהדר בשיר שפותח את האלבום Into The Black, אני מאד גאה במה שיצא ב Harvest, לדעתי אחד האלבומים היותר טובים שלנו, ב Teras זה כבר נשמע טבעי לגמרי ובאלבום הבא יהיו יותר אלבומים איתי כסולן מאשר בלעדי כסולן… (צוחק) כך שאני מרגיש מאד בנוח עם התפקיד הזה.

Century Media היא חברת התקליטים שלכם ב 12 שנה האחרונות, את שלושת האלבומים הראשונים הוצאתם בחברות משוודיה, Vittra ו Diabolical יצאו ב Wrong Again Records שהפכה בהמשך ל Regain Records ו Sheol יצא ב New Haven Records שהיא למעשה גם גלגול של Wrong Again, שתי החברות האלו נעלמו מהשוק ושלושת האלבומים הראשונים שלכם נחשבים כיום נדירים להשגה, איך אתה משווה את העבודה עם Century Media לעבודה איתם? ומה יעלה בגורל שלושת האלבומים הראשונים שלכם?

לגבי ההשוואה אין מה להשוות, זו ליגה אחרת, Century Media היא חברה גדולה עם משרדים בארה"ב ובאירופה ויש להם כוח הפצה וקידום אדיר, הכל הרבה יותר מקצועי ומאורגן בכל מובן, לגבי שלושת האלבומים הראשונים יש שם בעיה של זכויות על ההקלטה שאני מאמין שתיפתר והם ייצאו מחדש בשלב כלשהוא, דרך אגב Vittra כן יצא מחדש בתקליט השנה בחברת Floga Recשהיא חברה מיוון שמתמחה בהוצאה של תקליטים.

אחד כמוך שראה את הסצינה השוודית קמה, את Dissection עולים וכובשים את קהילת המטאל ואז את ג'ון מתחרפן, נכנס לכלא, את At The Gates תופסים מעמד גבוה ואז מתפרקים, אתMarduk הופכים לחוד החנית של הבלאק מטאל במדינה שלך, איך אתה מרגיש לגבי כל מה שקורה למטאל בשנים האחרונות?

תראה, ברור שברגע שניתן להעתיק מוזיקה ולשמוע אלבומים שלמים ביו טיוב אז המכירות ייפגעו מאד, מצד שני ההופעות יצליחו יותר אבל אנחנו לא להקה שמופיעה הרבה כך שבנו זה פגע מאד לא אשקר, מצד שני אני רואה בשנים האחרונות שתי מגמות, האחת היא חזרה לפורמטים הטבעיים של המטאל שאינו מיינסטרים, כלומר סצנה עצמאית בתוך עצמה, הרבה פריחה של תקליטים והרבה חזרה לשורשיות של העניין, עצם זה שלהקות מהסוג שלנו קיימות, מקבלות הערכה וכבוד ויש להם קהל נאמן מראה לי שמי שאוהב את הסגנון לא צריך את המדיה הרחבה, מצד שני עם הקדמה גדל דור שקורא רק כותרות ושומע שנייה וחצי מכל להקה, הוא מכיר פי 100 להקות ממה שאני הכרתי כשהייתי בן 16 אבל מצד שני הוא לא יודע לצטט עשרה שירים של סלייר כי בכל להקה הוא משקיע בצורה שטחית וזמנית, אבל זו לא בעיה שקשורה רק אלינו או רק לתעשיית המוזיקה, זה משהו הרבה יותר עמוק. ובכל מקרה לא בנינו על בלאק מטאל כמקור פרנסה. אנחנו נהנים ממה שאנחנו עושים, אנחנו חברים בלהקה, ואני רואה להקות אחרות שכבר לא נהנות ממה שהם עושות…. אני לא רוצה להיות במקום הזה.

דבר שמשותף לכל הכתיבה שלכם היא ראיית עולם מאד כואבת, מאד אפלה, שוב, גם הכתיבה היא פחות דמגוגית מלהקות אחרות ויותר עמוקה אבל המוטיבים שזורים בה לכל תקופת הלהקה, שלושה מכם נשואים והורים לילדים, איך אתם רואים את זה?

אתה חי בישראל כל החיים נכון?

כן.

ואתה זוכר שההורים שלך אמרו לך "כשתגדל לא יהיה צבא ועד שתגיע לצבא לא יהיו מלחמות"?

כן.

ומה קורה באמת?

יש מלחמות, יש אפילו יותר.

אז זה המצב בכל העולם רק תחליף את המילה מלחמות בכל תאור שמתאר חולי חברתי או כפייה דתית או חברה בלי ערכים, כשהיינו בני 16 והתחלתי לנגן לא חשבתי שאותם נושאים יעסיקו אותי 20 שנה אחר כך כשאהיה הורה לילד, זה מטורף, תחשוב על זה, הצורה בה אתה מרגיש את האכזבה מהמקום שהעולם נמצא בו אמנם שינתה צורה כי התבגרת ועברת חוויות אבל הבסיס שלה קיים ואף התחזק, בתור אבא אתה עוד יותר זועם על מה שהולך מסביב, עוד יותר חורה לך המצב כי הילדים שלך יותר יקרים לך מחייך שלך, הם הדבר הכי יקר לך ואתה לא רוצה שהם יסבלו כמו שאתה סבלת ויתמודדו מול כל מה שאתה נאלצת להתמודד מולו.

ואיך מסתדרות המשפחות עם כל ההופעות שלכם באירופה? אתם לא להקה בסדר גודל שיכול לקחת את המשפחה איתם לסיבוב הופעות…

אנחנו להקה מאד עצמאית, יש לנו סוכנות אבל הם לא מכתיבים לנו כלום אלא ההפך, אנחנו מחליטים איפה ומתי אנחנו רוצים להופיע, מופיעים מתי שבא לנו, אנחנו לא מהלהקות שחורשות סיבובי הופעות, תוכל לראות אותנו בפסטיבלים, פה ושם במופעים שהם רק שלנו או יחד עם להקה דומה אבל לא תראה לוח הופעות שלנו עם 50 תאריכים למשך חודשיים, זה פשוט לא אנחנו, מהבחינה הזו ההופעה בישראל מדהימה עבורנו, תחשוב: יש מדינות עם סצינת מטאל הרבה יותר גדולה מבחינת כמות הקהל ממה שיש בישראל, ועדיין אליכם יצא לנו להגיע להופיע ואצלם לא ניגנו מעולם, לא לכל להקה יוצא להגיע למדינות שהן מחוץ למעגל הטבעי של מרכז אירופה, אולי ארה"ב ורוסיה, זה כמו שתגיד לי מחר ש Naglfar מוזמנים להופעה בלעדית בניו זילנד, זה מדהים בעיני, זה כיף, זה גם משהו לנצח בו בוויכוחים מול חברים מלהקות אחרות… "אתם הייתם באיטליה וצרפת.. בסדר… כולם היו.. אנחנו ניגנו בפאקינג תל אביב" וזה לא משהו שכל להקה יכולה להגיד, במיוחד להקה שלא מופיעה הרבה.

לאורך השנים הקלטתם כמה קאברים ללהקות מטאל ידועות, Iron Maiden, Massacre ו Kreator, מה אתה יכול לספר על זה?

את השיר של איירון מיידן הקלטנו לאלבום מחווה לפי בקשה של חברת התקליטים, את שני האחרים הקלטנו לכייף שלנו והוצאנו אותם כקטעי בונוס באלבומים, בעיני שלושת הקאברים יצאו טוב מאד, אין הרבה מה להוסיף מעבר, להקות שכולנו גדלנו עליהם ואוהבים עד היום, קלאסיקות.

אז מה מצפה לנו בעצם ומה יש לך לומר לקהל בארץ? אתה מכיר הרכבים מישראל?

אני מכיר את Salem ואת אורפנד לנד, מאמין שאכיר יותר כשנגיע אליכם, מה שמצפה לכם זה מופע של בלאק/דת` מטאל שוודי ברוטלי, מלודי, אפל, כמו המוזיקה שלנו, עם הרבה שירים מכל האלבומים ומכל התקופות, אני רוצה להגיד תודה לכל מי שתמך בנו כל השנים אצלכם, לאלו שקנו את האלבומים והחולצות ובכלל למי שאוהב את מה שאנחנו עושים, בואו להופעה, יהיה לילה ששווה להיות חלק ממנו אם אתם אוהבים מטאל מהסוג שלנו, אה, יצאה גם חולצה מיוחדת שלנו לרגל ההופעה במהדורה מצומצמת אז מי שמעוניין היא בטח תימכר בהופעה, בכל מקרה מחכים ומאד מתרגשים לפגוש אתכם, יהיה ברוטלי !