מרואיין: מייק קייקוב, במאי הסרט "מטאל כחול לבן"

היו כבר סרטים תיעודיים על להקות מסוימות בסצנת המטאל הישראלית, אבל כזה דבר עדיין לא היה – "מטאל כחול לבן", יצירתו של הבמאי מייק קייקוב, הסרט התיעודי המלא הראשון על סצנת המטאל הישראלית, עם כל הרעש, הברוטאליות והבעיות של אורי זילכה מ-Orphaned Land עם באגטים. מפרויקט שהיה אמור בכלל להתמקד בלהקת Sabaton השבדית והשיר שלה על מלחמת ששת הימים – העניין הלך והתרחב. עכשיו, לכבוד ההקרנה המלאה השלישית של הסרט בסנימטק תל אביב, ישבנו לדבר עם מייק, על איך זה התחיל, איך זה קרה, החיבה שלו לפיטמות של ישי שוורץ, ועוד.

אהלן מייק, בוא ונדבר על "מטאל כחול לבן", בוא נתחיל עם פרטים לגבי ההקרנה הקרובה שלו, מתי ואיפה היא תהיה?

אהלן, אהלן, ההקרנה הקרובה היא היום – יום שישי, (30.4) בחצות, בסינמטק ת"א. כמובן שכולם מוזמנים.

איך הסרט הזה נולד? מאיפה בכלל הגיע הרעיון וממתי אתה עוסק בו?

למדתי קולנוע בביכורי העיתים (התחלתי בגיל 16.5 היום אני בן 19, חייל בצה"ל), בחסות סינמטק ת"א ועיריית ת"א במשך שנה, עד שלבסוף נתבקשנו לעשות סרט קצר באורך 15 דק' בנושא כלשהו שמעניין את הנוער, וכמובן שמיד חשבתי על הסצינה פה בארץ. לאט לאט הדברים התחילו להתגלגל והסרטון הפך להיות הסרט הראשון והמלא (מ-15 דק' ל-57 דק') על הסצינה הישראלית.

איך נוצר הקישור עם הסינימטק? לא ממש נפוץ שהם מתעסקים עם משהו שקשור במטאל.

הסינמטק ועיריית ת"א הם נותני החסות של פרויקט "זום אין", מסתבר שעורך התוכניה בסינמטק הוא ממש פריק של מטאל, הוא ראה את הסרט ופשוט התפחלץ, הוא אמר שהוא בחיים לא ראה דבר כזה ומיד הכניס אותו לתוכנייה של הסינמטק (וזה בנאדם שפאקינג 800 סטודנטים לקולנוע מגישים לו 800 סרטים בכול שבוע). זה חתיכת הישג מבחינתי.

לסרט עצמו – למה "מטאל כחול לבן" ולמה ההתרכזות בסצנה המקומית?

בהתחלה זה היה אמור להיות בכלל כתבה על Sabaton, על כול הקשר שלה לישראל וכמובן על השיר "Counterstrike". לאט לאט הבנתי שכדי להעביר שיש כאן סצינה, כדאי להתעמק יותר בסצינה המקומית ולא בלהקות שבאות ממדינות שהמטאל שם כבר מושרש.

איך התחילו הדברים להתגלגל? איך התחלת להגיע ללהקות המקומיות ומי היו הראשונים שלקחו בזה חלק?

אחרי הראיון עם Sabaton התחלתי לדבר עם בפייסבוק עם ג'ונס (לשעבר סולן Whorecore) וחיים – הם הזמינו אותי לחזרה שלהם אצל אלי זולטא מאלמנה שחורה והיו הכי לארג'ים שאפשר, פשוט אנשים טובים. לאחר מכן ראיינתי את מירי וסוון מ-System Divide, בביתם, גם כן, דיברתי עם מירי בפייסבוק, כנ"ל גם יוגב סיטון (Matricide), שחף אוסטפלד וקובי פרחי (Orphaned Land). ומשם כולם פשוט התחילו לעזור ולהתעמק בסרט, ממש הופעתי לגלות שהם הבינו שזה חשוב.

מי הן להקות המפתח בסרט? איזה הופעות צילמת?

להקות המפתח הן: Orphaned Land, Whorecore, The Fading, Matricide, Viscera Trail, התמקדתי גם ב-Distorted ו-Aborted. איזה הופעות לא צילמתי… Phantom Pain, Dark Serpent, Ferium, Fidelity, Aborted, Draconian, Sabaton, Salem, Ferium, Immaterial, Negative Projection, Capillaries, Godwrath ועוד… יש לי 32 שעות חומר גלם של הופעות וראיונות (משהו כמו יממה וחצי), בערך כול הופעה גדולה שהייתה בשנים 2008-2010.

איך הגעת לאנשים מהלהקות הבינלאומיות שצילמת \ ראיינת?

Sabaton – דיברתי עם ישי באותו יום החתמות שהיה להם במטאלשופ, הם היו הכי מגניבים שאפשר, פשוט כיף לדבר עם אנשים כ"כ פתוחים ואוהבי ישראל. Draconian – שוב, ישי, כפרה עליו ועל פיטמותיו, אמנם זה היה ביום גשום אבל מה לא עושים בשביל הסצינה. ראיינתי אותם, והם אמרו שהם יותר אוהבים להופיע כאן מאשר בשבדיה, כששאלתי אותם למה הם ענו שהקהל פה הוא פשוט דבר יוצא דופן.

יש איזה מסר כללי לסרט, או שהוא פשוט מצייר תמונת מצב של המטאל בישראל?

בעיקרון הוא מציג את ההיסטוריה הכללית, ההתחלה של הלהקות הגדולות, Salem, Lehavoth, Orphaned Land ועוד… הוא מתעמק בתכנים של השירים, מנפץ סטיגמות רבות שיש על הסצינה, נכנס אל תוך חיי היום יום של המרואיינים. מראה את דיכוי הסצינה והאפלייה. הוא נוגע בנקודות רבות. מה גם שהוא קורע מצחוק ולא חופר ת'חיים כמו הסרט Global Metal, שאגב ממש לא אהבתי את איך שהוא הציג את הסצינה שלנו כאן.

אתה אישית קרוב יותר לז'אנרים מסוימים במטאל או שאתה שומע הכול?

בוא נגיד שאני לא טרו מטאליסט "דיסטרוייר 666"… אבל אני שומע הכול, מ-Grave Digger עד ל-The Faceless. ואפילו אמינם, מייקל ג'קסון, אלקטרוני… בכלל, בזמן האחרון מטאל זה המוזיקה שאני שומע הכי פחות.

עד כמה ז'אנרים מסוימים בסרט בולטים יותר מאחרים? אני מתאר לעצמי שבגלל שיש יותר להקות מטאל קיצוני ממלודיות זה השפיע על הסרט…

יש גם בוב מארלי בסרט, ככה שלא חסר ז'אנרים…ראיינתי את הלהקות הבולטות בסצינה בתקופה האחרונה לצערי אין יותר מידי להקות מלודיות בולטות, אבל זה גם שאלה של מה אתה מחפש… אם תחפש דת'גריינד ברוטאלי, תמצא את Viscera Trail, אם תחפש דת' מלודי תמצא את The Fading אם תחפש פאוור תמצא את Sabaton אם תחפש דום תמצא את Draconian לא חסר ז'אנרים בסרט, תאמין לי.

איזה חוויות יוצאות דופן עברו עליך במהלך הצילומים? היו דברים מוזרים \ מצחיקים \ מפחידים במיוחד?

אורי זילכה אוהב למרוח מיונז על הכתף [צוחק]… סתם, האמת שכן, נכנסתי אל מירי וסוון הבייתה, זה הזוג הנשוי הכי קרוע שפגשתי בחיים שלי… אכלתי עם Orphaned Land באוליב וזילכה לא הפסיק להתלונן על זה שהבגט שלו קשה… נכנסתי לתוף הגן של שחף – פשוט הזוי, צריך לראות את הסרט כדי להבין. אחרי הסרט, נפגשנו אני, קובי פרחי, מירי מילמן, סוון דה באקלווה, שחף אוסטפלד ואוריה ספיר ולא תאמינו אבל הצלמת שלכם טל צבר (זאת שאוהבת ג'חנון) התנדבה לעשות את הצילומים לסרט, משם מירי עיצבה את הפלאיירים וזה פשוט התגלגל לממדים של הסרט ונכנס לתוכנייה של הסינמטק. יש לנו אנשים טובים בסצינה, זה אחד הדברים שלמדתי דרך הסרט.

יש להקות ישראליות ש "פיספסת"? שלא יצא לראיין או לצלם מסיבה אחת או אחרת ושאתה מצטער שלא שם?

האמת שכן, מאוד רציתי ש-Arafel יהיו בסרט, חוץ מהעובדה שהם רוסים אני מאוד אוהב את המוזיקה שהם יוצרים, והם גם מאוד מצליחים בחו"ל, שלא לדבר על הארץ.

להבנתי לקח לא מעט זמן לסרט להתבשל, למה כל כך הרבה זמן עד שהוא יצא?

אתה יודע איך זה מטאליסטים… הופעה פה, הופעה שם, היום אני לא יכול להתראיין, מחר יש לבת דודה שלי ברית מילה… לקח לי שנתיים של קריעת תחת וויתור על יציאות, למידה לבגרויות, ריבים אין סופיים עם ההורים על זה שאני אהיה רופא ולא אבזבז את הזמן שלי על מוזיקה של פריקים שאף אחד במילא לא שומע, אבל זה השתלם לבסוף. היי, אפילו הגעתי למטאליסט, וואלה ועכבר העיר… [צוחק] ואני אפילו לא להקה.

מה התוכניות הנוספות לגבי הסרט? עד לאן היית רוצה שהוא יגיע?

יש כבר דיבור על פסטיבלים בחו"ל, הוא הולך להיות מוצג שוב בסינמטק בקיץ, בטלוויזיה… יש עוד עבודה אני ממש רוצה שהסרט יצא ל-DVD אחרי כול ההקרנות.אתה יודע ככה, שיהיה בכול בית את הפרצוף שלי עם כמה פריקים מאחורה [צוחק]…