מרואיין: טל פרידמן
צילום: שהר גולובאטי

אני לא חושב שיש צורך להכביד במילים מי הוא טל פרידמן. אבל מה שהרבה עוד לא יודעים הוא שטל פרידמן הוא מטאליסט ומוזיקאי במשרה מלאה, שלוקח את האהבה שלו לרוק ומטאל ביחד עם הכישורים הקומיים המוטרפים שלו ויוצר מוזיקה שמשלבת בין שתי הקריירות והאהבות שלו, מוזיקה שלוקחת את הכיף שברוק אנד רול והטירוף שבפרידמן ויוצרת שילוב די מטורף. בשבילי, מדובר בסוג של 1+1 שכן שנים אני נקרע מפרידמן על המסך ומחוצה לו, ויצא לי לשמוע גם לא מעט מהמוזיקה שהוא עושה שלא נופלת מהחיקוים המופרעים שלו. אז אחרי תיאומים רבים ישבתי לשיחת טלפון מהנה וראיון כיף לא פחות.
היי טל, דני ממטאליסט מה העניינים?

היי! מה קורה?

בסדר! חייב להגיד שלא התרגשתי ככה מאז הראיון עם Mark Morton מ Lamb of God…

זה אחד הגיטריסטים נכון?

כן זה המופנם…

זהו, זכרתי שהוא לא אחד מהאחים..

אז מה שלומך?

היום הרבה יותר טוב מאתמול, כפי שגם בטח אתה מרגיש. שמח שזה מאחורינו לעת עתה. הדיסק החדש יצא בתחילת מבצע "עמוד ענן" וזה קצת פגע בקידום שלו, מקווה שעכשיו שהעניין הזה הסתיים אוכל לחזור ולקדם האלבום.

מה אתה יכול לספר לנו על הEP החדש?

המממ…זה EP, אם Down עשו אחד, ZZ Top עשו גם כן למה שלחתולים השמנים לא יהיה כזה?

יצא להרכב שלך להחליף שם, האם היה לזה סיבה מיוחדת? שינוים בהרכב? מדוע זה קרה?

עד לפני שנתיים היינו הרכב של קאברים. ניגנו קאברים ל Led Zeppelin, Deep Purple, AC\DC, Metallica ואפילו עשינו קאבר אחד ל Megadeth. בעיקר אבל על הציר שבין הרוק של פעם ל AC\DC. אבל הגיע שלב שבו הרגשתי שאם לא נעשה חומר מקורי לא יהיה לנו יותר זכות קיום כלהקה, והרגשתי שעבור העניין הזה טריו יעבוד הרבה יותר טוב. עבדנו על שירים בהמון ג'אמים ובנינו לאט לאט חומר מקורי משלנו. חשוב לי לציין שהחומר שלנו רציני לחלוטין, אני אומנם לא Zappa, אבל עבדנו קשה מאוד על זה ולמרות שחלקו הומוריסטי כל השירים נכתבו ברצינות.

המוזיקה שלכם באמת עוברת על הקו הדק שבין הומור לרצינות, מתי בעיניך עובר הקו האדום שבו ההומור משתלט על המוזיקה?

אני חושב שזה קורה ברגע שההומור נהיה לא מצחיק. אני מאמין שיש מקום כזה. במקרה שלי קורה לפעמים בהופעות שאני נסחף עם הצחוקים בין השירים ואחרי ההופעה הלהקה מתעצבנים עלי(צוחק) אני לפעמים חופר לקהל יותר מדי שזה אומנם נחמד ומצחיק, אבל יוצא שאנחנו שורפים חלק גדול מההופעה על צחוקים במקום מוזיקה.

איך היית מתאר את המוזיקה שלכם?

מוזיקה עם גיטרות ב Front. לא יכול להגיד שזה מטאל כי אני לא מנגן מהיר מספיק וגם זה לא בלוז כי אני לא מנגן כל כך לאט. זה רוק, אבל עם חספוס ודיסטורשן של מטאל. בקיצור גיטרות ב Front.

כולם יודעים על הקריירה שלך כקומיקאי ושחקן, אבל מתי בעצם התחילה האהבה שלך לגיטרה?

25.10.79. אני זוכר במדויק את התאריך כי עשיתי תאונת אופניים בדיוק באותו יום בדרך למורה בחיפה. כמו ילדים רבים אז, התחלתי ללמוד לנגן בשביל להכיר ולהרשים בנות. וכהתעסקות נחמדה כי זה היה או זה או להתעסק בדברים פחות חיוביים בחיפה של אז. זו הייתה האהבה הראשונה שלי,לפני שאר הדברים שאני עושה. אז היה תור הזהב של הרוק בשנות ה-70' . התחלתי בזמנו לשמוע John McLaughlin שהוא גיטריסט פיוז'ן מעולה למי שלא מכיר. בנוסף אהבתי את Jimmy Handrix ו Jimmy Page. בהתחלה התחברתי יותר לגיטריסטים שניגנו דברים פחות מיינסטרימים, לא דברים כמו Queen או הביטלס אלא יותר להקות פרוגרסיב שעניינו אותי יותר.

קיבלנו קצת רקע לאהבה שלך לרוק, אבל איך התחיל החיבור למטאל והרוק הכבד יותר?

זה התחיל בשנות ה – 90' כש Metallica פרצו למיינסטרים עם האלבום השחור. הם בדיוק הגיעו לארץ והייתה מין תחרות בינם לבין Guns N' Roses, תחרות שבה לדעתי הם הביסו אותם בקלות. לאחר מכן התחילה כל תקופת הגראנג' – אהבתי אז להקות כמו Mad Season, Alice in Chains, Pearl Jam ועוד…
הן מבחינתי החזירו את הכבוד לגיטרה. לקראת שנת 2000 התקרבתי יותר ויותר למוזיקה הקיצונית, ככל שהזדקנתי בעצם. בדר"כ זה קורה הפוך לא?(צוחק) האלבום האחרון של Pantera הוא בעיני אלבום אדיר, בעיקר בזכות הנגינה של Dimebag

אני אישית פחות מתחבר לאלבום האחרון שלהם אבל כן לקראת הסוף הנגינה שלו נהייתה מינימליסטית אך מיוחדת…

כן! בדיוק. בניגוד למה שאומרים המטאל החל לגדול וצצו עוד ועוד דברים מעניינים. מאז שחזרתי לנגן ברצינות ב 06'-05' ההתעניינות שלי גברה עוד יותר מן הסתם, בתור אחד שמתעסק בזה יותר. אני מרגיש שמ 08' הגיטרות הלכו וחזרו לקדמה. אני גם הולך לפסטיבלים שונים. אומנם לא הייתי ב Wacken אבל יצא לי להיות ב Downlow וב Rock in Park שהם אומנם פסטיבלים של רוק אבל יש שם הרבה מטאל ובנוסף גם הרבה Stoner – ז'אנר נוסף שאני מאוד אוהב.

יש איזה אלבום מטאל מהתקופה האחרונה שאתה שומע באדיקות?

אממ..יש את הלהקה הזאת גוז'י..גוג'.. Gojira? איך קוראים להם?

אתה יכול פשוט לקרוא להם גיורא, זה הרבה יותר פשוט…אבל כן זה Gojira

גיורא זה מעולה!(צוחק) כן זה יותר פשוט. מאוד אוהב את האלבום האחרון שלהם, בנוסף יש את האלבום של Lamb of God עם Now Youve Got Something to Die For, איך קוראים לו? אה כן Ashes. אהבתי אותו מאוד. נהנתי מאוד מ Nevermore אבל בהופעה בארץ קצת ירד לי. זה שהם ניגנו עם גיטריסט אחד במקום שניים הוריד לי מהם.

איך היה לעבוד עם מתן כהן מלהקת Betzefer ואיך בעצם התחילה ההכרות ביניכם?

הכרתי את מתן כשהם הזמינו אותי להופיע אותם בהופעת העשור ללהקה ב 08'. הכרתי את הלהקה עוד קודם מסרטונים ב Youtube שהייתי רואה. זוכר שזה היה פעם? ישר נדלקתי מזה שהוא מנגן על Gibson SG כשרוב הגיטריסטים במטאל מנגנים על מטקות בשביל הפוזות כשהם עושים Shreding. זה בדיוק הסאונד שחיפשתי ואהבתי ולכן לקחתי אותו להקלטות. הוא נתן לאלבום עיצוב סאונד חם – מאותו סוג ששומעים אצל Billie Gibbons מ ZZ Top. הסאונד שהוא נתן לאלבום הוא של גיטרות ב Front, ששומעים בו את ה SG והוא עשה את זה בצורה נהדרת למרות שאנחנו הרכב טריו.

ואם כבר נגענו ב Betzefer – האם אתה מעורה במה שהולך בסצנת המטאל הישראלית? אני יודע שהתארחת אצל יוסי סאסי מ Orphaned Land בהופעת ההשקה שלו…

כן מן הסתם אני מכיר את Orphaned Land, מאוד התלהבתי מקין והבל 90210 למרות שהם לא ממש להקת מטאל אבל הם מצוינים. שמעתי לאחרונה להקת אלטרנטיב מעולה בשם טאטראן שהיו מעניינים מאוד למרות שהם לא ממש מנגנים מטאל. בהופעת המחווה האחרונה ל Pantera וכשאני בהופעות אני רואה סצנת מטאל מלאה ושוקקת, למרות שיש הרבה יותר להקות מקהל, בערך 4000 להקות על 3000 איש(צוחק) ובקהל הזה יש חברים בלהקות עצמן…

באחד הפרקים של ארץ נהדרת בין שלל המחוות שאתה עושה למוזיקה שאתה אוהב בלט קאבר מעולה שעשית בעברית בתור הדמות של רחל מעשהאל לשיר Killing in The Name Of של Rage Against The Machine איך זה קרה? איך חשבת על זה?

הייתי מסיים עם השיר הזה הופעות של "טל פרידמן והקריות". בעקרון לא היה משהו מיוחד. ההפקה והצוות כל הזמן מנסים לפרגן לי בקטעים מוזיקליים כי הם יודעים שאני מאוד אוהב את זה. בכללי אנחנו כל הזמן מחפשים איך לעשות דברים שכיפים לכולם.
בעקרון זה שיר שכולם מכירים מתחילת הניינטיז וזה ממש התאים.

האם יש מטאליסטים נוספים בקרב אנשי "ארץ נהדרת"?

אלי פיניש מאוד מפרגן, גם מקשיב לכל הסיפורי גיטרה שלי. ערן זרחוביץ' מנגן בעצמו גיטרה אז זה טבעי שיתלהב ממוזיקה. וירון ברלד שומע ומאוד אוהב אותנו, הוא אפילו סוג של מעריץ.

אם יכולתם לחמם כל להקה או אומן, מתים או חיים מי זה היה?

חיממנו את Ozzy, אז במקום מסוים זה הכי גבוה שאפשר לעוף. הממ…ZZ Top, AC\DC, הנדריקס אני לא מסוגל..לא נשמע לי הגיוני.

מי בעצם מגיע להופעות שלכם? מטאליסטים? חובבי רוק קלאסי? מעריצים של טל פרידמן?

אנשים בעיקר באים לראות מה הקטע, מה זה המוזיקה שאני עושה. חלק מהם חוזרים…ויש גם כאלה שכבר מכירים את השירים מהבית. אני ממש התלהבתי למשל שבהופעה של יוסי סאסי אנשים הכירו את המילים של "מפחיד אותי". היה ממש כיף.

מה מצפה לנו בהופעת ההשקה ל EP?

מחר ומחרתיים מי שבאזור כרמיאל ובקריות יש לנו כמה הופעות. תבואו יש שירים מצחיקים וגרסת פאנק ל Ai Se Eu Te Pego – להיט ברזילאי די מטומטם. בהשקה עצמה בבארבי אנחנו מביאים גלריה של נהגי העל בארץ. לייזר לויד הוא בעיני אגדת בלוז ברמה בינלאומית, כשמתן מ Betzefer(שגם מתארח בהופעה) ראה אותו הוא נשאר עם הפה פעור. ארז נץ, שהוא אחד מבכירי הגיטריסטים בארץ. הכוכב העולה זאב נחמה, שננגן איתו את "זז כמו נחמה" והנה סקופ – אולי יבוא גם ירון ברלד.

מילים אחרונות לקהל בבית?

אוי ברלד מתקשר אלי שוב. אובססיבי הבחור! מילים אחרונות? המטאל והרוק תמיד סבלו מיחס פחות מועדף מהמוזיקה היותר פופולרית. שאסור לתת לאנשים להכיר רק אותה, כי היא בינונית ברוב המקרים. אני פונה פה במיוחד לכל הנגנים והלהקות – אל תתייאשו, זה קשה מאוד בימינו להצליח בתחום הזה ביחוד במוזיקה שאנחנו מנגנים. אני רואה את זה כבצד של הקומיקאי די קל לי ובצד של המוזיקאי אני רואה כמה קשה. ממליץ לכל מי שבארץ לכתוב באנגלית, כי העולם היו הוא קטן וצריך לחשוב החוצה.

תודה רבה טל!

תודה לך גיבור!

לעמוד הפייסבוק של טל פרידמן והחתולים השמנים