מרואיין: Neige מלהקת Alcest

כשותיקי סגנון המטאל וה-Shoegaze, Alcest הגיעו לביקור בישראל לפני שנה בדיוק הם מכרו את כל הכרטיסים למועדון תיאטרון תמונע שבתל-אביב תוך ימים ספורים. הם לא השאירו הרבה אנשים שלא נהנו מהמופע האינטימי והאווירתי שלהם (אם בכלל). בשני ביולי הם חוזרים להופעה נוספת בתיאטרון תמונע ולכבוד המאורע תפסתי את מנהיג הלהקה Neige לשיחה על הצלחת אלבומם האחרון Shelter, הביקורים שלהם באיסלנד וביפן והתוכניות לעתיד.

עבר זמן מאז שהאלבום האחרון שלכם Shelter יצא לאור. אתה מרגיש שהוא צלח את מבחן הזמן?

כשאני מביט באלבום הזה ממרחק אני חושב שהוא הצליח לעמוד נגד הזמן. כשהוא רק יצא מעריצים מסוימים התלוננו שהסאונד של האלבום יצא רך מדי ושהוא רחוק מדי משורשי המטאל שלנו. אבל אתה יודע מה? זאת היתה התגובה שקיבלנו בכל פעם שהוצאנו אלבום חדש. אנחנו נהנים לשחק ולשנות את הסאונד בכל הקלטה. אני לא מסוגל לחזור על עצמי ואני חייב להלחין צלילים מרעננים כדי לשמור על ההשראה שלי. זה תמיד קשור למצב הרוח שלי באותו הרגע. אני מתפתח בתור בן אדם, וכך גם השירים שלנו. חוץ מזה ששירים מסוימים מ-Shelter כבר עכשיו הפכו לקלאסיקות מבחינת הסט-ליסט, שירים כמו "Opale" ו-"Délivrance". אז בסופו של דבר אני חושב שהאלבום הספיק להתקבל לא רע אצל רוב המעריצים.

מה היו המטרות שלך עם האלבום הזה? האם המעטת מרכיבי המטאל במוזיקה שלכם היה מהלך מכוון?

בהחלט. רציתי להקליט אלבום שיניח בצד את מאפייני המטאל. רציתי לעשות אלבום אווירתי מאד, חולמני, עם קומפוזיציות סולידיות ועדיין לשמר את הרוח ה"אלססטית" ואת המלודיות המוכרות שלנו. עכשיו כשהאלבום הזה גמור, אנחנו מאד גאים בו ובתהליך שעברנו.

מה התוכניות שלכם לעתיד הקרוב?

אני יכול לומר לך שלקראת האלבום הבא שנתחיל לכתוב בקרוב אנחנו נאמץ גישה אחרת לחלוטין ונלך לכיוון לא צפוי. כל אלבום של Alcest שונה, אבל כל אחד מהם מראה צד אחר שלנו.

האם אתה קורא ביקורת באינטרנט או שאתה מסתמך יותר על תגובת הקהל בהופעות?

הייתי קורא ביקורות עלינו בעבר, אבל הן גרמו לי להרגיש מדוכא אז הפסקתי (צוחק). כמו שאתה אומר, מצד שני יש לנו את הקהל ואנחנו אוהבים לראות את המעריצים מגיבים. זה יכול להיות נוגע ללב לפעמים. אנחנו נורא מסתמכים על הפידבק של הקהל כשאנחנו עולים על הבמה, זה מביא לנו אנרגיה.

איזה תחושות רצית לעורר אצל אנשים עם Shelter? ואיך הן שונות מהתחושות שאתה מנסה לעורר בהופעה חיה?

החלום שלי עם Shelter היה להעביר את המאזין למקום בטוח, מרגיע ולמצב רוח נוסטלגי. זה אלבום שמשדר שמש וחיבור לים. אני בן אדם חיובי בדרך כלל אבל מצד שני לפעמים יש לי חרדות ואני יכול להיות עצבני. אז אני חושב שהקלטת האלבום היתה כמו תרפיה בשבילי. כשאנחנו מנגנים על הבמה, אנחנו מצפים שהמוזיקה תיתן את אותה תחושה שהאלבום מעניק. כשאנחנו על הבמה אני רוצה להעביר את המאזין מחוץ למציאות שלו, לגרום לו להרגיש באופן אינטנסיבי. בגלל שאנחנו כבדים יותר בהופעות אני חושב שגם הרגש חזק יותר. אנחנו מנגנים בתשוקה.

את האלבום האחרון הקלטתם באיסלנד בסטודיו הקבוע של Sigur Ros. איך היתה ההרגשה לבקר ולהקליט שם?

יש לי רק כבוד עצום כלפי המוזיקה של Sigur Ros, אז כמובן שבשבילי זה היה כבוד גדול להיכנס לסטודיו הזה. הייתי אומר שכל החוויה שלנו באיסלנד מאד השפיעה על החיים שלנו. איסלנד היא כזה מקום מדהים והרגשתי נפלא כשהייתי שם. הייתי רוצה לחזור לאיסלנד.

איך אתה מרגיש כשאתה חולק את הבמה בפסטיבלים לצד להקות כבדות יותר בזמן שאתם להקה שמבוססת פחות על מטאל?

אנחנו לא ממש מודאגים מזה כי אחרי יותר מעשור של פעילות אנחנו מרגישים שלקבל להקה רכה יותר זה מרענן אחרי כל הלהקות הכבדות. אי אפשר באמת לסווג את הסגנון שלנו ובגלל זה אנחנו מנגנים בהמון פסטיבלים שונים.

מה השיר האהוב עליך מכל אלבום?

מ-Le Secret אני בוחר את שיר הנושא. מ-Souvenirs D'Un Autre Monde אני חושב ש-"Les Iris" הוא בחירה טובה. השיר הכי טוב ב-Ecailles De Lune הוא "Percées De Lumières", ומ-Les Voyages De L'Ame זה "Autre Temps". השיר הכי טוב מ-Shelter הוא ללא ספק "Délivrance".

יש לך הופעה זכורה במיוחד מהקריירה שלכם?

קשה לומר כי אהבנו הרבה מאד הופעות שלנו. אבל אני יכול לנסות לומר ששתי ההופעות היותר זכורות היו הופעות שעשינו במקדשים מסורתיים בביקור שלנו ביפן. אתה בטח יכול לתאר לעצמך שהאווירה היתה מיוחדת, ואנחנו לעולם לא נשכח את זה.

ב-DVD של Katatonia שנקרא Last Fair Day Gone Night גיטריסט הלהקה Andres Nystrom אמר שהאלבומים המוקדמים של Katatonia היו למעשה אלבומי מטאל ששילבו בתוכם השפעות Shoegaze, ולמעשה הם היו הראשונים לנגן את הז'אנר לפני הפריצה שלו. מה היתה ההשפעה של Katatonia על כתיבת המוזיקה שלך, אם בכלל?

לא האזנתי בכלל למטאל בתחילת שנות התשעים כש-Katatonia התחילו לפעול. הייתי רק ילד אז. לא הייתי אומר ש-Katatonia השפיעו על הסאונד של Alcest, אבל אני ממש אוהב את האלבום שלהם Discouraged Ones.

יש לך זיכרונות מההופעה הקודמת שלכם בישראל?

זה היה נהדר לחלוטין. מופע סולד-אאוט, אנשים נחמדים, מסיבת אפטר פארטי אדירה. גם העיר עצמה היתה נחמדה. זאת היתה אחת ההופעות היותר טובות שלנו בשנה שעברה, ללא ספק.

ההופעה הקרובה תהיה שונה? יש תכנונים מיוחדים?

בהחלט. אנחנו ננסה להביא לכם סט מגוון יותר מהביקור הקודם, עם כמה שירים ישנים יותר… אנחנו מכינים סט-ליסט מאד מגניב להופעה.