מרואיין: Stephan Groth,סולן להקת Apoptygma Berzerk

על פי המוזיקה של להקת הגות הנורבגית Apoptygma Berzerk היא לא ממש שייכת למגזין מטאל, אבל סיפורו של הסולן Stephan Goth בהחלט מצדיק שיחה עמוקה עם הבחור הנורבגי, שקורות חייו וחיי להקתו שזורים עם זו של סצנת הבלאק מטאל הנורבגית. החל מנגינה ב EP מוקדם של להקת Satyricon, דרך הפצה של סינגל הבכורה בחנות הבלאק מטאל המיתולוגית Helvete – של Euronymus, גיטריסט להקת Mayhem שלאחר מכן נרצח כידוע ע"י Varg Vikernes. לקראת הופעתה של להקתו מחר בתל אביב, הרכב המשלב את הפופ האפל של Depeche Mode עם נטיות גות רוק ומטאל, וכולל גם נגנים שניגנו בעבר בהרכבים כגון Dimmu Borgir, ישבנו עם Stephan לשיחה על מוזיקה קודרת, מטאל ועוד:
שלום Stephan, מה שלומך?

היי, שלומי טוב תודה, אני בסטודיו כרגע. מתכוננים להופעה בשבת.

אני יודע שביקרתם והופעתם בישראל בעבר, איך אתם מרגישים בנוגע להופעה הקרובה? שורפים את הז'קטים שלכם כהכנה לחום הישראלי?

כולנו מצפים מאוד להופעה הקרובה אצלכם.בשבילי זו תהיה כבר הפעם השלישית, אבל בשביל חלק מהחבר'ה בלהקה/הפקה זו תהיה הפעם הראשונה בישראל. היה לנו מזג אויר די מחורבן בנורבגיה בקיץ האחרון, אז אני מצפה למזג אויר חמים יותר אצלכם. ממה שקראתי עד כה בתחזיות – מצפה לנו מזג אויר נחמד 🙂

אז בוא נחזור רגע, איך עלה לך הרעיון ללהקה? במיוחד על רקע האנשים שהיו סביבך באותה תקופה, שבאו ממקומות מוזיקליים שונים לגמרי. מה שבר את הקרח בינך לבין ה EBM?

אני בא ממשפחה מוזיקלית, היתה סביבי מוזיקה מאז שאני זוכר את עצמי. אני לא זוכר בדיוק איך הגיעו הרעיונות ל Apop בפעם הראשונה…אני מניח שהם התפתחו עם הזמן. כשאני חוזר לילדות שלי אני זוכר שכבר מגיל צעיר הייתי ממציא לי שירים בראש, אז חשבתי שכולם עושים את זה..היום אני מבין שכנראה שלא(צוחק). לאבי היה סטודיו הקלטות ובסביבות גיל 15 התחלתי להקליט את החומרים שהייתי כותב. התחלתי את הלהקה עם חברי Jon Erik Martinsen, זה היה סביב כיף והתנסויות מוזיקליות. עשינו רעש ו Jamming עם סיתיסיזיירים אנלוגיים ישנים…לא משהו רציני כ"כ. שנינו היינו מאוד בקטע של Synth-Pop ומוזיקת שנות ה-80', אבל אני אהבתי את הדברים הכבדים יותר – Front 242, Nitzer Ebb וכו'. לאחר זמן מה התפרקנו ואני המשכתי עם המוזיקה הכבדה יותר תחת השם Apoptygma Berzerk.

מאיפה הגיע השם ללהקה?

סתם שם "מוזר" שהלך טוב עם המוזיקה ה"מוזרה", שעשינו אז. בימים ההם היו קרוב לודאי פחות מעשר להקות באזור נורבגיה שעשו מוזיקה אלקטרונית כבדה בסגנון שלנו. אז לרוב הנורבגים המוזיקה שלנו נשמעה די מוזר. בשנת 1991 כששיחררנו את התקליט הראשון , המקום היחיד שאפשר היה לרכוש אותו בנורבגיה היה בחנות התקליטים של Eronymous מלהקת Mayhem, חנות שנקראה Helvete. חוץ ממנו אף חנות לא מכרה את האלבום ובמשך תקופה היו לנו בעיות קשות בהפצה של התקליט לחנויות המקומיות. אני עד היום אסיר תודה לסצנת המטאל על התמיכה שלה בנו בימים ההם!

איך דמות בסצנת הבלאק, חבר של להקות כמו Mortis ו Emperor ומי שעושה רמיקסים ל Satyricon מתאהב ככה בסצנת הEBM? איך אפשר לעשות את המעבר המוזיקלי החד הזה?

סצנת המוזיקה פה היא די קטנה. טוב אני מניח שעכשיו היא יותר גדולה, אבל אז היא הייתה די קטנה וכולם הכירו אחד את השני, לפחות באזור שבו אני חייתי. הגיטריסט הראשון בAPOP היה Andres Odden היתה לו להקה משלו בשם Cadaver, הם היו די פופולריים באזור שלנו בשנות ה-90'. אח"כ הוא המשיך וניגן עם Celtic Frost, Satyricon ועוד הרבה להקות. Angel ניגן גיטרה ב Kovenant לפני שהצטרף אל Apop ו Geir Bratland שניגן בלהקה הרבה שנים מנגן קלידים בימים אלו עם Dimmu Borgir. אז אתה יכול להגיד שתמיד היה הרבה חוליות מקשרות בין Apop אל סצנת המטאל, למרות שאני אף פעם לא ממש ניגנתי מטאל בעצמי.

אפשר גם לשים לב ש ל-Industrial ו EBM היתה השפעה די רחבה על עולם המטאל והם קשורים אחד בשני. למרות ששניהם אפלים, הקשר בין אנשי הבלאק לאנשי ה EBM הוא די בולט. מ Fenriz(המתופף ואחד ממקימי להקת Darkthrone – ב.א) שהינו מעריץ גדול של Trance ו EBM עד ללהקה שלכם שמכילה מוזיקאים מ Satyricon. איפה נמצא הקשר? היכן בעצם הגשר בין שני הסגנונות?

אני לא חושב שישנו שום קשר ישיר בין שני הכיוונים המוזיקלים. אולי זה ששניהם סגנונות מחתרתיים ולעתים די קיצוניים. אני מניח שהיסטורית שני הסגנונות חולקים כמה קשרים ל Punk Rock. להקה כמו Ministry למשל הייתה משפיעה מאוד גם בסצנת ה Electro וגם במטאל. אבל חוץ מהם ועוד כמה להקות, הסגנונות די שונים והקשר די רופף. מעבר לזה לא ממש אכפת לי מז'אנרים וסגנונות יותר, שיר טוב הוא שיר טוב ולא משנה מה הז'אנר שלו. ואם כבר הזכרת את Fenriz – הייתי מסתובב איתו הרבה, הוא הכיר לי הרבה מוזיקה שהעשירה אותי. הוא תמיד היה נאמן לטעם המוזיקלי שלו ולא חשש להישאר נאמן אליו גם אם זה לא תמיד היה פוליטקלי קורקט. אני מעריץ אותו עד היום על זה. אני בחיים לא אגביל את עצמי לא לאהוב שיר בגלל שהוא "לא בז'אנר הנכון" או אהיה במצב שלא אוהב שיר מסוים בגלל שקבוצה מסוימת בסצנה מסוימת מחליטה שהוא לא טוב. אני די בטוח שהוא מסכים איתי בנושא. אני לא צריך שאף אחד יגיד לי מה אני "יכול" לאהוב, או מה אני צריך לא לאהוב. אני לגמרי יכול להבין את זה בעצמי. אומנות טובה היא אומנות טובה ודברים מגניבים הם מגניבים נקודה.

אם כבר מדברים על השפעות מהעבר, מי משפיע ומי לא, מי הם הלהקות שהשפיעו עליך? אם בתחילת הדרך ואם בשנים האחרונות?

כל חלוצי המוזיקה האלקטרונית משנות ה-70' המאוחרות ותחילת שנות ה-80' המוקדמות. להקות כמו Joy division/New Order, Depeche Mode ו Kraftwerk אף פעם לא מפסיקות להרשים אותי, גם לא בדיעבד אחרי כל השנים שעברו.

איך החזון שלך עבור הלהקה השתנה עם הזמן? עברתם הרבה מאז 7 עד לצליל המודרני של Apop…

הסאונד של Apop השתנה מאוד במהלך השנים. יש לו חיים משל עצמו והוא מתפתח תמידית. אני נהנה מהמון החופש מאז שהשתחררתי מ"כלא הז'אנר". בשנים האחרונות אני פשוט עושה מוזיקה שאני אוהב מבלי להתעסק במה נכון או לא נכון. אני לגמרי מכבד אומנים שלא מרגישים את הצורך הדחוף להשתנות, למה לתקן מה שלא שבור? אני אוהב הרבה אומנים שנשארים נאמנים לסגנון שלהם: Ramones, Kraftwerk, AC/DC ועוד. למרות זאת בשבילי זה הרגיש בסדר גמור להשתנות ולהתפתח במהלך השנים. הרעיון מההתחלה היה שרציתי ש Apop תהיה משהו יחודי, אז בצורה מסוימת אתה יכול להגיד שהחזון שלי עבור הלהקה לא השתנה בכלל.

שמעתי גם כן שיש לך דעה פוליטית מעניינת ושאתה לוקח את רוב החדשות בערבון מוגבל האם תרצה להרחיב בנושא?

כן, אתה צודק. אני לא מאמין לרוב מה שהתקשורת הרשמית מספרת לי. זה הכל פרופגנדה. אני אבל עדיין קורא את זה כל יום..רק בשביל לדעת מה הם רוצים שאחשוב 😉

האם אתה מרגיש שהלהקה נהייתה קלילה יותר? אולי טיפה יותר חיוביות מהחומר המוקדם יותר שלכם?

זה תלוי מה ההגדרות שלך ל"קליל" ו"חיובי". מבחינת הנושאים והמילים, האלבום האחרון שלנו "Rocket Science" הוא האפל ביותר שלנו עד כה. זה כמו Twin Peaks – במבט ראשון זה נראה "קליל" ואולי אפילו מצחיק, אבל ככל שאתה חופר לתוך זה אתה מגלה שזה בעצם אפל בטירוף.

איך היית מתאר את המוזיקה שלכם במילה אחת?

קול 😉

עברו 3 שנים מאז שיצא האלבום "Rocket Science" מה העתיד צופן עבור Apoptygma Berzerk?

ישנו אלבום חדש שאנחנו עוד עובדים עליו וכנראה יצא בשנה הבאה.

מילים אחרונות לקהל הישראלי?

נראה אתכם בשבת! 1984 זה עכשיו! Apop אוהבים אתכם!