מרואין: עדן רבין, קלידן להקת Key Of The Moment

מרבית הקוראים אולי מכירים את עדן רבין כקלידן לשעבר של להקת Orphaned Land, אבל מאז עזיבתו הוא לא נרגע לשנייה. הבשורה החדשה ביותר במחנה שלו היא להקת Key Of The Moment, שתעשה את הופעת הבכורה שלה בסוף השבוע הקרוב במועדון הקולטורה. כדי לדעת יותר על הלהקה, עדן ניאות לענות לשאלותיי.

אהלן עדן, אני רוצה להתחיל עם ההופעה הקרובה במועדון הקולטורה, קודם כל, אך הגעתם לשילוב שכזה, דום וגות'?

אהלן אלון, למען האמת ההשפעות ה-"גותיות" במוזיקה שלנו הן מינוריות. פשוט הצגנו את עצמנו כלהקת פרוגרסיב-מטאל עם השפעות גותיות, והגיטריסט של The Knell (הלהקה השנייה בערב) נדלק על הטייטל.

זאת ההגדרה שלך אגב למוזיקה של הלהקה, פרוג-גות'-מטאל?

ישבנו אתמול [שבת] בתכנית של ג'קי שרגא וניסינו להגדיר את המוזיקה… לא בהצלחה מרובה. המוזיקה היא בראש ובראשונה מוזיקה. הסגנון לא מחייב, העיבוד לא מחייב, וההגדרה בטח שלא מחייבת. לצערי, צריך היה לצקת את הסגנון לאיזושהי סכימה, אחרת לקהל קשה מאוד לתפוש במה מדובר.

כמה חומר עצמאי כבר יש לכם, מה ממנו יבוצע בהופעה?

ב-4 חודשים מאז קום ההרכב, הצלחנו לגבש רפרטואר של 5 שירים (שמופיעים ב-EP), ועוד שניים שינוגנו לראשונה בהופעה. משום מה אני נמצא בתקופה יצירתית, וזה תענוג לעבוד עם חבר'ה שאתה רק מביא להם צ'ארט (עמוד אקורדים) עם הקיקים במקומות הנכונים, ותוך חצי שעה השיר יושב. החברים בלהקה פשוט מעוררי השראה!

ההשוואה המיידית לכל להקת מטאל מלוות סולנית היא ללהקות כמו Nightwish ו-Within Temptation, איפה אתה חושב שאתם עומדים מבחינה זאת?

לא ממש בסביבה… יותר קרוב ל-Pain Of Salvation ושות', רק עם זמרת שנותנת צליל יותר אווירתי.

אני מבין שיש דיסק בעבודה/מוכן, אתה יכול לתת עליו פרטים?

בשמחה. ה-EP כולל 5 שירים שהקלטנו ב-2 תקופות. אפשר יהיה למצוא אותו לראשונה בהופעה הקרובה שלנו.

וחזרה בזמן, בוא נתחיל עם ההצטרפות לאורפנד לנד, איך זה קרה?

התקשר אליי המתופף ד'אז (ערן אסיאס) שאני מחזיק ממנו מוזיקאי דגול, ושאל אותי אם אני רוצה להצטרף להופעה בטורקיה. מה שהתחיל באותה הופעה התגלגל לכמה שנים טובות ולאלבום אחד (וחצי) מצוין.

איך היית מסכם בגדול את התקופה איתם, מהעבודה על Mabool, ההופעות וכו'?

מעשיר, מעניין, קשה לפרקים, אבל בסה"כ שמח שקרה. מאחל להם המון הצלחה בהמשך.

השאלה הגדולה לגביך הייתה למה בעצם עזבת את אורפנד לנד, נתת כמה חצאי תשובות בעבר, עד כמה אתה מוכן לחשוף?

נו, מה?! זה באמת הפורום?! בשביל לא לשעמם אף-אחד, אסתפק בתשובה קצרה: יש דברים מסוימים שמתאימים לשלבים מסוימים. כמו שאמרתי, היה מעניין ומעשיר, אבל במאגר הפלוסים והמינוסים – הייתי באוברדראפט (מטאפורית כמובן).

בכמה להקות/פרויקטים אתה מעורב כרגע מעבר ל-Key?

יש, כמובן את Right On Time (הרכב הפיוז'ן) שקיים עוד לפני שהצטרפתי ל-OL. בנוסף, בתקופה האחרונה, "נחתו" עליי כמה הפקות מעניינות בתחום הפופ. קשה להגיד שמשעמם לי.

איך נוצר כל הרעיון של הקמת Key Of The Moment?

כמה חבר'ה מרימון (עמית הגיטריסט, כפיר הבאסיסט שלימים הוחלף ע"י נדב מגאידנס, וטל כהן) החליטו שנמאס להם מבי-בופ, ובא להם לתת בראש קצת. קשה היה לי לומר "לא" כשמדובר במוזיקאים בקנה מידה הזה, אז התחלנו להיפגש וה-Flow היה מדהים. צירפנו את מיכל "מישמיש" עקרבי (דווקא יותר מטאליסטית מכולנו ביחד) והתחלנו לנגן. פתאום מצאנו את עצמנו עם 5 שירים מוקלטים, והרבה רצון לעשות משהו ייחודי.

איך נוצר הקשר עם נדב מ-Guidance?

נדב הוא חבר קרוב שניגן איתי עוד ב-Right On Time. הוא אחד הבאסיסטים הדגולים שיצא לי לעבוד איתם, והיה לי טבעי לגמרי "To Bring Him On Board".

איך נמצאה סולנית הלהקה? למה דווקא היא?

את מישמיש הכרנו (אני ועמית) כבר כמה שנים… את האמת? עד אותה נקודה בחיים לא שמעתי אותה. בשנייה שהיא פתחה את הפה בחזרה נשארנו אנחנו עם פה פעור. כשזה זה – זה זה.

אתה ידוע כמי שאוהב ומנגן גם ג'אז ופויז'ן, יש נגיעות של הסגנונות האלו במוזיקה של Key?

בלי סוף: החל מהכתיבה, דרך היסודות הריתמים וכלה בטקסטים ("My Song" למשל, מדבר על פאט מת'יני). אני חושב שמכאן אולי הקושי שבהגדרה המוזיקאלית שלנו, והסאונד הייחודי.

במה בעצם שונה העבודה שלך עם Key מזאת שהייתה לך עם אורפנד לנד?

לא ממש מצליח למצוא קווי דמיון בין השניים: החבר'ה ב-KoTM הם סשניסטים מבוקשים שניגנו באינספור הפקות (Mc Shiri לדוגמא). באורפנד לנד חברי הלהקה ניגנו סגנון מסוים עם להקה מסוימת לאורך שנים רבות, לטוב ולרע – To Each His Own.

עד לאן אתה בעצם מתכוון לקחת את הלהקה? חוזה הקלטות בחו"ל?

הכוונה היא לעשות מוזיקה בראש ובראשונה. מקסימום אנשים לא יהיו בקטע… ההנאה היא מהדרך. אפרופו, היה לי דיון לפני שיצא המבול עם קובי (הסולן של OL), בו הוא תהה אם האלבום יגיע להצלחה הראויה לו. עניתי לו שהעיקר הוא בעשייה, ובידיעה שעשינו את המוצר הזה. בין אם ההצלחה תגיע ובין אם לאו – המוצר הוא עדיין אותו מוצר. בתשובה לשאלתך, אהיה מאוד מאוכזב אם לא אראה את המוצר בהפקה הראויה לו.

מכיוון שאתה הכותב העיקרי של הלהקה, עד כמה בולטים הקלידים במוזיקה שלך?

להפתעתי מאוד לא. הגיטרות מאוד-מאוד דומיננטיות, וכך גם הרית'ם סקשן. כמובן שברמה ההרמונית אני תמיד מנסה לעניין, אבל המהות היא בעיקר ריתמית. אני בעיקר מעבד… אני קלידן די בינוני.

מה אתה מנסה לעשות עם הטקסטים שאתה כותב? אתה מנסה להעביר מסר, תחושות?

אני מניח שמי שמכיר אותי ויקרא את הטקסטים ימצא בעיקר הומור פנימי. לא קם המוזיקאי ששינה סדרי עולם… כל מה שאני יכול להציע הוא הצצה לתוך מה שהיא תפישת העולם שלי.

עוד הבטחה/איום כלשהוא לגבי ההופעה הקרובה?

כן. מה ששמעתי מ-The Knell מאוד אהבתי. יש לי תחושה שהולך להיות ערב מדהים לאוהבי מוזיקה ככלל ולאוהבי מטאל בפרט. וכמובן, אין דבר דומה לצמרמורות הופעת הבכורה של הלהקה שלך.