מרואין: Warrel Dane, סולן להקת Nevermore

Nevermore היא אחת מלהקות המטאל האהובות ביותר בעולם כבר לא מעט זמן, המוזיקה האפלה של הלהקה התחבבה על אוהבי ז'אנרים שונים ומגוונים בזכות האלמנטים השונים שבה, מצד אחד ט'ראש כבד, מצד שני פאוור אמריקאי מלודי וכל זה באווירה אפלה שמאפיינת ז'אנרים אחרים. התקופה האחרונה מתאפיינת דווקא בבעיות רפואיות של חברי הלהקה, סולנה וורל דיין בגמילה מאלכוהול וסמים, בסיסט הלהקה ג'ים שפרד חלה אף הוא, והגיטריסט החדש היחסית סטיב סמית' לקה באי ספיקת כליות. דיין התקשר אלי כדי לעדכן אותי לגבי מצב הלהקה, המוזיקלי והרפואי.

הי וורל, הדבר הכי חשוב על סדר היום הוא מחלתו של סטיב סמית', זה באמת גרוע כמו שזה נשמע?

כן בן אדם, זה ממש גרוע… הוא לקה באי ספיקת כליות, בעיקרון זה אומר שמצבו הולך ומדרדר כל הזמן, הוא פשוט יושב ודועך לו עד שימצא לו תורם כליות, זה הדבר היחידי שיכול לעזור לו, כרגע העתיד שלו ממש לא וודאי לצערי, כולנו דואגים לו מאד. מסתבר שהוא נולד עם כליה אחת שלא עבדה, דבר שהוא לא ידע עליו בכלל, עד שהכליה השניה שלו כשלה לאחרונה, ורק אז נתגלה הפגם המולד המקורי. האמת היא שיש לו גישה חיובית בהרבה מזאת שאני חושב שאני הייתי מסוגל לה, הוא מנסה לתפקד עד כמה שהוא יכול, קשה לי לדמיין את עצמי באותה צורה.

ומה עם השמועות לגבי מצבו של ג'ים?

זה היה שטויות לשמחתי, אני אוהב מאד לקרוא חדשות באינטרנט אבל לפעמים זה באמת רצף של שטויות, ג'ים סה"כ עשה כמה בדיקות וזה לא גרם לו אפילו לביטול הופעות או משהו, הוא בסדר גמור.

אז מה אתם עושים עכשיו בהופעות ללא סטיב?

כרגע אנחנו בפסטיבלים באירופה ומי שמחליף את סטיב הוא חבר שלנו בשם ג'ים ברודריק, שמנגן עם Jag Panzer, הוא גיטריסט מוכשר מאד והעובדה היא שאנחנו חייבים להמשיך למרות ההעדרות של סטיב, יש לנו הרבה הופעות כרגע באירופה ואז אנחנו חוזרים לארה"ב, שם אנחנו מחממים ל Disturbed.

אך בדיוק הגעתם לחמם אותם? אתם לא ממש קשורים אחד לשני…

נכון, הסוכן שלנו קיבל טלפון עם ההצעה לחמם להם, כנראה שמישהו אצלם אוהב את המוזיקה שלנו, מבחינתנו זה גם מעניין מוזיקלית וגם הזדמנות מצוינת, הם אחת הלהקות הגדולות ביותר בארה"ב כיום וזה יעזור לנו להיחשף לקהל גדול בהרבה ממה שאנחנו רגילים לו.

אתם עובדים כבר על אלבום חדש?

תמיד, ג'ף עובד על חומר חדש כל הזמן, אבל מכיוון שמאז יצאת ה Godless Endeavor לפני שנה בערך אנחנו בעיקר מופיעים, המון, ככה שממש לעבוד על אלבום חדש לא ממש יצא לנו.

היו לכם די הרבה רעיונות קונספטואליים בעבר, יש משהו שמחבר גם את השירים ב Godless?

לא ממש, כרגיל, כמו שאמרת, יש בו רעיונות שמתחברים, אבל הוא לא אלבום קונספט של ממש, מהסוג שכבר עשינו בעבר.

נראה כי במילים שלך אתה מרותק מכמה נושאים, אחד מהם הוא הזמן העובר, כמו בשיר Tomorrow Turns Into Yesterday ב Enemies Of Reality, מה עומד מאחרי זה?

זה פשוט דבר שתמיד הטריד אותי, המעבר של הזמן עלינו כבני אדם והמשמעות שלו. השיר נכתב כתוצאה מהרהור כזה, על הזמן שחולף ולא ניתן להחזיר, אם אתה לא לוקח את הזמן להסתכל מסביב ובאמת לחיות את החיים שלך, אז הזמן הזה עובר לשווא.

מה לגבי השימוש בסמים, בעיקר בסמי הזיות כמו LSD? אפילו כתבת שיר עם שם מי שהמציא את הסם, טימות'י לירי?

נכון, תמיד התעניינתי בחיים של לירי, הוא אדם שעשה כמה דברים מעניינים מאד בחיים שלו. זאת הייתה תקופה שונה מאד מבחינת הגישה הכללית לסמי הזיה, בשנות השישים, הוא והתלמידים שלו התנסו בסמים שונים מתוך מטרה מחקרית שהיום נשמעת לנו הזויה בעצמה. השיר שכתבתי עליו מוקדש לאירוע ספציפי שבו הוא וכמה תלמידים שלו נסעו להודו וניסו לתרגם ספר תפילות בודהיסטי מסינית לאנגלית כשהם על LSD, הספר נקרא "תפילות פסיכדליות" והתוצאה של התרגום הזה היא משהו מרתק.

קראת אותו?

בטח, יש לי אותו, זה באמת מוזר לפרקים אבל בסה"כ הוא בהחלט בעל משמעות שלא היית מצפה, זה מעיין עיבוד מחודש של התפילות האלו.

אני מבין שלכל הנושא יש גם נגיעה אישית אצלך, גם אתה התנסית בלא מעט סמים…

נכון, אני שילבתי לא מעט סמים במוזיקה שכתבתי, השיר Beyond Within ב Dreaming Neon Black נכתב כולו בהשפעה של סמי הזיה, אבל מאז עזבתי את זה. כל השילוב הזה של סמים והגיל לא עובד טוב. גם מאלכוהול נאלצתי להיגמל, הייתי שתיין כבד עד לא מזמן, אבל הרופא פשוט אמר לי בפנים שאם אני ממשיך לשתות אני מת…כשאתה מתחיל להקיא דם זה אף פעם לא סימן טוב…

הקול שלך השתנה מאד מאז ימי הלהקה הקודמת שלך ושל ג'ים – Sanctuary, אתה עובד פחות על הטונים הגבוהים.

נכון, הקול משתנה במהלך השנים, הסיגריות והאלכוהול גם די משמעותיים בזה, זה לא משהו מכוון. המוזיקה שלנו ב Sanctuary הייתה סמן של הז'אנר שאליו השתייכנו, הט'ראש ההוא דרש גישה של הכול גדול, הכול גרנדיוזי, מוגזם, המוזיקה של Nevermore שונה ולא דורשת את אותה גישה. אז היו להקות כמו Nitro, שהיה להם סולן שהתגאה בזה שהקול שלו יכול לגרום לזכוכית להישבר, אני אישית שמח כבר לא לשיר ככה.

אך בעצם התפרקה Sanctuary ונולדה Nevermore? זה היה מיידי?

לגמרי! ג'ף בעצם ניגן עם Sanctuary לקראת סוף דרכה של הלהקה, ב 95' החלטנו להתקדם הלאה ולעשות משהו שונה והוא, אני וג'ים פשוט יצרנו את הלהקה החדשה, מצאנו חוזה די באופן מיידי אחרי זה.

אחת השאלות שתמיד מעניינות אנשים היא למה האלבום Enemies Of Reality נשמע כל רע עד שהייתם צריכים לעשות לו מיקס ולהוציא אותו מחדש?

זה היה די אומלל מבחינתנו, נגמר לנו הכסף ועשינו מה שיכולנו עם התקציב באותה תקופה. העניין היה שבדיוק נגמר לנו החוזה עם חברת התקליטים Century Media ולא ידענו אם אנחנו ממשיכים איתם, כתוצאה מזה הם לא העבירו לנו תקציב לאלבום. בסופו של דבר המשכנו איתם, ואז הם החליטו להוציא את התקציב כדי להוציא את האלבום מחדש עם סאונד נורמאלי שעשה אנדי סניפ, אני חושב שהם די הצטערו על ההחלטה ההיא.

אתם תמשיכו לעבוד עם אנדי?

אין ספק, אני מאד מרוצה מהעבודה איתו והתוצאות, אין לי שום רצון לעבוד עם מישהו אחר.

יש להרבה אנשים בעיה להגדיר את המוזיקה שלכם, יש אומרים ט'ראש, יש אומרים פאוור מטאל אמריקאי, מה דעתך בנושא?

שהם צודקים, אי אפשר להגדיר אותנו! אנחנו בהחלט לא להקת פאוור, אם אתה אומר פאוור זה בדה"כ דרקונים וגמדים וכאלה, ואנחנו בהחלט לא קשורים לזה, אפשר לומר שיש לנו סאונד משלנו ולכן אי אפשר ממש להגדיר אותנו ככה.

מה עם DVD ללהקה? איך זה שעדיין לא יצא כזה?

אנחנו בדיוק מסיימים את העבודה עליו, הוא יצא עד מרץ הבא, בספטמבר אנחנו מופיעים בגרמניה בהופעה שתהיה הדבר העיקרי ב DVD, עם צוות צילום רציני והרבה מצלמות, מעבר לזה יהיה שם סרט דוקומנטארי על הלהקה.

אתה עושה גם מוזיקה מחוץ ללהקה?

כן, אני עובד על אלבום עם פיטר וויצ'רס, הגיטריסט לשעבר של Soilwork, אנחנו מקווים להקליט אותו בזמן הקרוב.

כמו מה זה נשמע?

אני מנייח שתאמר שזה נשמע כמו Nevermore בגלל השירה שלי, וגם כמו Soilwork בגלל הנגינה של פיטר, אבל לדעתי זה לא בדיוק דומה לשני הדברים.

אתה בכוונה משאיר את עצמך עסוק בהופעות או בהקלטות כל הזמן?

כן, כשאתה קם בבית החולים עם טחול גמור בגלל האלכוהול אתה נוטה להעריך יותר את החיים ולעשות בהם כל מה שאתה יכול להספיק, תלמד ממני בן אדם…