מרואין: Zak Stevens, סולן להקת Circle II Circle

Savatage היתה אחת מלהקות המטאל האמריקאיות הגדולות של שנות השמונים, ולכן זה היה שוק רציני ללא מעט מעריצים שלהם כשהלהקה גייסה סולן חדש ואלמוני לאלבומם Edge Of Thorns, שהחליף את ג'ון אוליבה, אחיו של כריס אוליבה, גיטריסט הלהקה. האלבום הפך להצלחה אדירה, וסטיבנס בעל הקול האיכותי התקבל באהבה ע"י המעריצים. ההצלחה הפכה לטרגדיה שכריס אוליבה נהרג בתאונת אופנוע. למרות מותו, הלהקה המשיכה, תחת שינוים מתמידים בהרכב, ושילוב שירתו של סטיבנס עם אוליבה שחזר ללהקה.

בסופו של דבר עזב סטיבנס את ההרכב, רק כדי לצוץ מחדש עם Circle II Circle, להקת מטאל מלודית ששני אלבומיה הראשונים השוו ללא הרף ל-Savatage, גם בגלל קולו של סטיבנס, וגם בגלל המוזיקה שלה. אלבומה החדש של הלהקה, Burden Of Truth, שובר את ההשוואה הזאת, מדובר באלבום קונספט המבוסס על הרעיונות שבספר "צופן דה-וינצ'י", שגם מוזיקלית טווה דרך חדשה ללהקה. לכבוד יציאת האלבום, שוחחנו עם סטיבנס.

הי זאק, רציתי להתחיל עם אך הגעת לעשות אלבום ע"פ "קוד דה וינצ'י".

זה התחיל כבר לפני כמה שנים טובות, חשבתי על הרעיון הזה והוא נראה היה כמתאים לאלבום קונספט, הרעיון הבסיסי הוא מה קורה לאדם שנמסר לו שהוא צאצא של ישו, מה הוא חושב על זה, מה הוא עושה עם הידיעה הזאת, זה היה נראה לי מעניין.

אתה רואה את כל התיאוריות שבספר כעובדה?

לא ממש, חלק גדול מהן לא הוכח אף פעם, אבל זה לא עושה את זה לפחות מעניין, גם אם נסתכל על זה כדבר דמיוני לחלוטין, עצם הסיפור עצמו הוא מעניין מספיק, כשהסרט יצא וראיתי אותו זה סגר מבחינתי את הסיפור, החלטתי ללכת על אלבום שמבוסס על הרעיון הכללי, אבל עם איזה טויסט שלי.

מבחינת האמונה שלך זה לא היה בעייתי?

לא ממש, אני בפטיסטי, ואנחנו לא רואים את ישו כמו שהכנסייה הקתולית רואה אותו, ולכן עצם העובדה הזאת עשתה את זה ללא בעייתי מבחינתי. שוב, זה לא אומר שאני קונה את כל מה שנאמר בספר, אבל זה עדיין מעניין לדבר על זה. כל הרעיון של סוד שנשמר ע"י המסדר הטמפלרי, שחוסל ב-1307, זה פשוט מרתק.

למה בעצם לא עשית את זה לפני כן?

שני האלבומים הראשונים היו די המשכיות של מה שעשיתי עם Savatage, גם ג'ון אולביה התארח וכתב בהם, זה לא היה בדיוק מה שהתאים לאלבום קונספט. האלבום הזה הוא הרבה יותר אלבום שלנו, בלי סממנים של להקות אחרות, ורציתי גם לתת לו אופי משלו, כל הרעיון של אלבום קונספט היה מושלם לאלבום שלישי, משהו מיוחד ששמחתי לעשות אותו.

איך עובד הסיפור עם המוזיקה?

זה כמו סרט, כל שיר מתאר סצנה, מצב שבו נמצא הגיבור והדברים שקורים לו לאחר הידיעה על מי הוא באמת, ממש רציתי לעשות את זה אלבום שבו המאזין ישב מהתחלה ועד הסוף ויכנס אליו כמו ספר, או סרט, הסוף הוא המשבר הגדול שעובר עליו, זה ה-"Burden Of Truth", הכובד של האמת, כשהוא לא יודע אם לבחור באנונימיות וחיים רגילים או לעשות שימוש במי שהוא מאמת כדי לנסות ולהביא שלום עולמי.

הלהקה התחילה בעצם כהמשך של Savatage, מה עושה את האלבום הזה ליצור יחודי?

הכול התחיל כדרך שבה אני, ג'ון אוליבה, וכריס קאפרי, הגיטריסט לשעבר של Savatage, נוכל לכתוב ביחד ולעשות מוזיקה ביחד שוב, כיום לכל אחד מאיתנו יש משהו אחר, לג'ון יש את הלהקה שלו, כריס עושה אלבומי סולו, אז הפעם ממש ישבנו, אני והנגנים שלי, ועשינו אלבום שהוא לגמרי שלנו, ולכן הוא נשמע שונה משני האלבומים הראשונים.

בוא נחזור קצת אחורה, למה בעצם עזבת את Savatage?

נולדה לי ילדה, שהיום בת 8, אבל אז רציתי איזה שנה, שנה וחצי כדי להכניס את החיים שלי לאיזשהו סדר, כדי לא לעכב את הלהקה עזבתי. באותה תקופה המשכנו ביחד עם מה שידוע כ-Trans-Siberian Ochestra, עשינו שירי חג מולד עם תזמורת ענקית ורוב נגני העבר מ-Savatage וזה מכר יותר אלבומים מכל האלבומים של הלהקה ביחד, אני מדבר על מיליונים. בסופו של דבר כל אחד התחיל עם משהו משל עצמו והרעיון של לאחד את הלהקה די ירד מהפרק.

איך באמת התחיל כל הקטע של ה-Trans Siberian Orchestra?

זה די הבייבי של פול א'וניל, המפיק של Savatage, באלבום שלנו שנקרא Dead Winter Dead היו עיבודים מטאלים לקטעים קלאסים, וזה הפך לאלבום שלם בסופו של דבר. ההופעות שהעלנו עם זה היו הצלחה כזאת שבארה"ב הלהקה לא מפסיקה להופיע בסביבות חג המולד והרווחנו שם סכומי עתק, יותר ממה שראינו בכל החיים שלנו.

אז למה חזרת עם Circle II Circle?

זה בדם שלי, בסופו של דבר אני תמיד אוהב ואהבתי מטאל, ו-Trans זה לא מטאל, יש גיטרות כבדות, אבל אני אוהב מטאל כמו שצריך, ולכן הקמתי את הלהקה.

אתה הגעת ל-Savatage כאדם לא מוכר, מה עשית לפני כן?

הייתה לי להקה אחרת, שנקראה Wicked Witch, הוצאנו דמו בזמנו עם מישהו שהפיק את Extreme והיה מפיק די גדול, בוב סינט ג'ון, הדמו טפס יפה אבל כש-Savatage חיפשו סולן הם שמעו אותו והוא מה שהשיג לי את העבודה איתם.

למה בכלל ג'ון עזב בזמנו?

אני חושב שנמאס לו, וגם הייתה לו בעיה עם הגרון. הוא לא רצה לעזוב ממש את הלהקה אבל הוא העדיף להתרכז בכתיבה ובלנגן קלידים, יותר מאוחר הוא חזר ושרנו ביחד באלבומים אבל בתקופה ההיא הוא רק רצה להתרחק מזה.

עד כמה אתם מתראים אחד עם השני?

ג'ון עדיין גר לא רחוק ממני, בפלורידה, ולכן אנחנו נפגשים די הרבה, פול אוניל נוהג לבלות חופשים פה באזור ולכן גם אותו יוצא לי לפגוש. האמת היא שבתקופה הקרובה כנראה נפגש די הרבה כי אנחנו מתכוונים לעשות עוד אלבום של Trans Siberian. כבר נפגשנו עם כל מיני חברים ששנים לא ראיתי, כמו אל פיטרלי, שניגן איתנו ב-Savatage, ועוד הרבה אחרים.

ציינת קודם שלקחת הפסקה בגלל המשפחה, מה היום? זה לא מקשה עליך לצאת להופעות?

בטח שזה קשה, זה המינוס הכי גדול בלהופיע, שאני לא יכול לקחת את המשפחה איתי. אבל זה המחיר שאתה נאלץ לשלם על חיי הרוק נ' רול, אתה מתרחק מהבית ומתגעגע ליקרים עליך.

הסגנון של הלהקה, מטאל מלודי, לרוב חזק יותר באירופה, יש לכם קהל גם בארה"ב?

באופן מפתיע מאד, כן! לפני כמה שנים תחנות רדיו נתפסו על שירים שלנו והתחילו לנגן אותם המון, בעקבות זה נוצר ביקוש גדול להופעות, והאמת היא שאנחנו מצליחים מאד בארה"ב יחסית ללהקות מטאל מלודיות שמצליחות רק באירופה. אני מניח שזה עדיין יותר גדול באירופה, יש להם באופן מסורתי קהל שאוהב מטאל מלודי, אבל גם פה הולך לא רע.

מה ההופעה הכי גדולה שיצא לכם לעשות?

בדה"כ אני דווקא מעדיף לעשות הופעות קטנות יותר, משהו יותר אישי. עשינו כבר כמה פסטיבלים אבל שום דבר לא משתווה להופעה שעשיתי עם Savatage בפסטיבל דינמו בהולנד לפני שנים, היו שם אנשים עד קצה האופק, האמת היא שהיו כל כך הרבה שהרגשתי כאילו אנחנו בחזרה, ולא בהופעה.

…למה?

כי הם מוחזקים רחוק מהלהקה, עם רווח של איזה 20 מטר, אז אתה לא שומע אותם, רק רואה המוני אנשים, בסופו של דבר זה הרגיש יותר כמו חזרה ואני בהחלט מעדיף הופעות קטנות יותר, אתה שומע את האנשים, מרגיש את האנרגיה שלהם, זה שונה מאד.

אגב, זה שאתה נוצרי מאמין עושה את ארץ ישראל למשהו מעניין בשבילך?

וואו, אין לך מושג כמה! התרגשתי נורא לשמוע שאני הולך לדבר עם עיתונאי מישראל, זאת פעם ראשונה שלי! אני בהחלט מתכוון לבקר אצלכם מתישהו, ללכת לכל המקומות המקודשים. כמובן שהייתי שמח גם להופיע, אבל זה תלוי בקהל אצלכם ובסדר ההופעות שלנו, לך תדע, אולי זה יסתדר מתישהו…

גם אני מקווה. אז מה אתם הולכים לעשות עכשיו?

ההופעות מתחילות ממש בקרוב, האלבום בינתיים מצליח יותר משני האלבומים הקודמים יחד, הוא מוכר מעולה, אז אנחנו יוצאים לאירופה ואז חוזרים לארה"ב לסיבוב הופעות, ואז אני מתחיל כבר עם האלבום החדש של Trans, זאת הולכת להיות שנה עמוסה!