מרואיין: Ramotowski, גיטריסט להקת Hate

שנאה היא כוח בלתי מבוטל, הרגש היחיד שיכול להפוך את בן האדם הקרוב אלייך ביותר לחדל אישים, שיכול להצדיק כל אקט של הרס. Hate היא גם להקת דת' מטאל פולנית מוורשה, וגם היא כוח בלתי מבוטל. הטיטאנים המטאליסטים האלו עמדו במבחן הזמן, והפכו לחברים בלתי מעורערים באותה סצינה גדולה שהביאה לעולם להקות כמו Behemoth, Decapitated ו-Vader. עם האפוס האחרון שלהם, Erebos, שהפך לאהוב הקהל וסיבובי ההופעות האינטנסיבים שמביאים את מכונת המלחמה הכבדה והמרושעת של Hate אל הקהל, חשבנו שזה זמן מאוד טוב לשבת עם גיטריסט הלהקה Konrad “Destroyer” Ramotowski לריאיון…
היי קונראד, אני מעריץ של המוזיקה שלך כבר הרבה זמן, תודה רבה על שהסכמת לעשות את הריאיון הזה..

שלום! תודה על המילים הטובות.

איך הקמתם את הלהקה? אתה יכול לספר לנו קצת על השלבים הראשוניים של Hate? מתי אתה הצטרפת ללהקה?

Hate הוקמה בימי הביניים פחות או יותר על ידי ATF Sinner (גיטרה, שירה) וכמה חבר'ה שרק רצו לנגן דת' מטאל. אחרי הרבה שינויים בהרכב הלהקה הם הקליטו כמה דמואים ואלבומים ונהיו די פופולאריים בפולין. אחרי ההקלטה של Awakening of the Liar ב-2004 שהיה האלבום הראשון שלנו אצל Listenable הצרפתים, השתנו כמה דברים לטובה בלהקה,לדוגמה הם יצאו לטור אירופאי ראשון יחד עם Decapitated ב-2005. אני אישית הצטרפתי ב-2006 כנגן סשן אחרי האלבום Anaclasis, וניגנתי בטור של הלהקה יחד עם Carpathian Forest ו-Keep of Kalessin. אחרי הטור הפכתי להיות חלק רשמי מהלהקה.

מה אתה חושב שהתרומה העיקרית שלך ללהקה? איך אתה מנסה לקדם את הפרוייקט?

יש לי הרבה רעיונות שימושיים ואני אחראי לכמעט כל הסולואים והלידים בגיטרות בשני האלבומים האחרונים. לכל החברים בלהקה יש חלק שהם אחראים עליו כשצריך לעבוד על "דברים של הלהקה" – כלומר אתרי אינטרנט, מרצ'נדייס, תחבורה וכו' וכמובן שאני אחראי על החלק שלי. אנו מתנהלים כמו חברה עצמאית וזה די מדהים.

מה לדעתך השתנה במוזיקה שלכם מהימים המוקדמים של הלהקה? איזה אלמנטים אתה חושב שהשתנו והתחזקו עכשיו לעומת העבר?

הדבר הכי חשוב הוא שהמוזיקה שלנו היא כבר לא סתם דת'-מטאל פלורידיאני טיפוסי כמו שזה היה בתחילת הדרך. החלטנו שאנחנו צריכים לעשות משהו חדש, טרי – עדיין מוזיקה קיצונית, אבל כבר לא כל כך צפויה ורגילה. עכשיו זה הרבה יותר מורכב, כולל הרבה השפעות מסגנונות אחרים כמו בלאק מטאל, אינדסטריאל ואפילו סתם רוק – מוזיקה שמשפיעה על כולנו.

מה ההשראה שלך לכתיבת מוזיקה? מה תהליך הכתיבה של ריפים ב-Hate?

כשאני כותב סולואים, אני מוצא הרבה השראה ברוק, בלוז והאבי מטאל. יש הרבה גיטריסטים מצויינים כמו סלאש, זאק וווילד או גארי מור שהשפיעו עליי לנגן. כשזה מגיע לכתיבת ריפים, אני מאלתר ומאלתר עד שלפעמים יוצא משהו מעניין ששווה להכניס לשיר.

מה אתה מרגיש שמיוחד ב-Erebos בהשוואה לאלבומים הקודמים? איך השתנה תהליך העבודה בין האלבום הזה לקודמיו?

נכון לרגע זהו האלבום הכי מורכב ומגוון של Hate. הכי אפל ורדיקלי בלי שום ספק, וזאת גם הפקת הסאונד הכי טובה שהגענו אליה עד היום. כיוונו את הגיטרות נמוך יותר וזה נתן לנו סאונד טוב ומוחץ יותר. בנוסף היינו ממש מוכנים להקלטות, הקלטנו גרסת דמו מפורטת מאוד לפני שנכנסנו להקליט. ATF Sinner ו-Hexen (גיטרות/שירה ותופים בהתאמה) נכנסו להקליט את התופים רק יומיים אחרי שחזרנו מטור ארוך בארצות-הברית – זה היה מטורף! אחרי חמש השנים האחרונות שכללו סיבובי הופעות קשים וארוכים יש לנו הרבה יותר ניסיון ואנחנו יותר מקצועיים, וזה הופך דברים מסויימים למהירים ואפקטיביים, במיוחד בהקלטות. הקלטנו את Erebos בחמישה שבועות בלבד! זה היה מאוד אינטנסיבי, אבל בעבר זה היה לוקח לנו הרבה יותר זמן.

עד כמה החיים שלך סובבים סביב הלהקה? אתה מרגיש שזה חלק גדול מחייך?

כרגע, הלהקה היא בעדיפות עליונה. אנחנו מבלים הרבה מאוד זמן מסביב לעולם, בונים את השם שלנו כל הזמן. בשנים האחרונות המעורבות שלי בלהקה גדלה, וכן – זה חלק מאוד גדול בחיים שלי.

מה אתה חושב שהופך את Hate ללהקה מיוחדת? למשל, שמתי לב שהנושא של חלק מהשירים הוא בדרך כלל עמוק ואישי יותר מלהקות אחרות, כמו השיר Wrists באלבום האחרון, ו-Immortality מתוך Anaclasis, האם זה חלק מהפילוסופיות והאמונות שלכם?

אני חושב שבשנים האחרונות הרווחנו את הסגנון המוזיקלי שלנו, משהו שאנחנו קוראים לו "הסאונד של Hate" או "הריפים של Hate". בשימוש באלקטרוניקה כאלמנט חשוב, במיוחד בהופעות חיות, זה הופך אותנו לשונים מאחרים. אנחנו שומעים הרבה סגנונות מוזיקליים ואפשר לשמוע את זה במוזיקה שאנחנו כותבים. כשזה מגיע לאידאולוגיה או פילוסופיה – אנחנו מתעניינים בחלק האפל של החיים ובטבע האנושי. אנחנו מייצגים את המרד נגד כל המערכות השובות והמדכאות את הכוחות האנושיים. חלק מההשראה נובעת מפילוסופיה קלאסית, מיתולוגיות, מיסטיות וגם היסטוריה. מה שהכי חשוב, שאנחנו לא רוצים להשתמש בסמלים "מסורתיים" וכפירות טריוויאליות שכל כך בסיסיות בסצינת הדת'-מטאל. אנחנו משועממים מזה, אנחנו רוצים להסתכל קדימה ולעשות משהו רציני.

בשנים האחרונות ובפולין במיוחד, התפתחה אחת מסצינות הדת' מטאל הפוריות ביותר, עם להקות ותיקות כמו Behemoth, Vader, Decapitated, Lost Soul וכמובן גם Hate, בצמוד ללהקות חדשות יותר כמו Escape From ואחרות, למה אתה חושב שפולין הפכה לקרקע כל כך פוריה לדת' מטאל? למה הסצינה הזאת כל כך ייחודית?

האמת, שזאת שאלה לסוציולוג, ושאלה טובה ממש! שאלו אותי את זה הרבה פעמים ועדיין לא מצאתי תשובה טובה לזה…

לאחרונה יצאתם לסיבובי הופעות עם להקות מטאל חשובות אחרות כמו Sepultura, Melechesh, Belphegor והופעתם גם בפסטיבלים גדולים כמו Metalcamp, איפה אתה רואה אתכם ממשיכים מכאן? מה צופן העתיד ללהקה?

היום אנחנו מתחילים את הטור האירופאי שלנו כהדליינרים יחד עם Vesania ו-Negura Bunget, איתם יש לנו 20 הופעות ביבשת. בנובמבר ודצמבר יש לנו יותר מ-40 הופעות יחד עם Mayhem בארצות הברית – זה אומר שב-2011 יהיו לנו יותר מ-150 הופעות סה"כ! חתמנו על חוזה חדש עם Napalm Records ואנחנו נקליט אלבום חדש בשנה הבאה. אני רואה עתיד טוב מאוד בשביל Hate, כמו שאתה יכול לראות אנחנו עובדים קשה מאוד בשביל ההצלחה שלנו ובשנים הבאות נראה תוצאות.

ואחרון חביב, מילים אחרונות לקהל המטאליסטים הישראלי?

קראתי הרבה דברים טובים על מטאליסטים ישראלים, אז אני ממש מקווה שנבקר במדינה שלכם בקרוב ונפיץ גם שם את המחלה המוזיקלית שלנו!

תודה רבה שוב, מקווה לראות אתכם על הדרך מתישהו בקרוב!

תודה רבה על הריאיון!