מרואיין: פטריק לוסינסקי, מפיק פסטיבל Progstage 2012

אני חייבת להודות, כששמעתי שמישהו מרים כאן פסטיבל פרוגרסיב ראשון מסוגו חשבתי לעצמי שהוא חי בסרט. במיוחד כשנחשף ההיקף של ProgStage 2012 – פסטיבל במתכונת Open Air בכנרת, ארבע להקות מחו"ל המוכרות לכל מי שקצת מכיר את הז'אנר – Pain of Salvation Andromeda, The Flower Kings ו- Osada Vida, עוד אינספור להקות ישראליות איכותיות (Orphaned Land, Pie Q, Sumo Elevator, Systema Teleion, Stormy Atmosphere, Key of the Moment ועוד) – בקיצור, חלום שמתגשם. יותר נכון, טוב מדי בשביל להיות אמיתי, היות ורבים וטובים כבר ניסו להרים פסטיבלים כאלו בסגנונות "אופנתיים" יותר ונכשלו עקב בעיות לוגיסטיות, חוסר עניין, מכירות חלשות, או שסתם לקחו את הרגליים וברחו לחו"ל והשאירו עשרות מעריצים מאוכזבים מאחור. כשדיברתי עם פטריק לוסינסקי מארגן הפסטיבל, ציפיתי למפיק ממולח שמאחוריו שנים של נסיון בהפקות, קשרים שלא ברא השטן ואינטרס כלכלי מובהק. התברר לי שמדובר בהפך הגמור: אדם שהיה לו חלום לראות את סצינת הפרוגרסיב בארץ פורחת, שמאמין בעמקי ליבו שיש כאן במה להשקיע ושאין סיבה שלנו לא יהיה פסטיבל כזה, והחליט שהוא עושה את זה, פשוט ככה, כי הוא אוהב את זה. סיפורים כאלה מזכירים לי את אותו סיפור על חתול שעובר דרך קירות, פשוט כי אף אחד לא אומר לו שזה בלתי אפשרי – ומסתבר שגם ללא נסיון וללא קשרים אפשר לעשות דברים גדולים, ובמקום שאחרים נכשלו – פטריק הצליח ובגדול, ורק בזכות אמונה ודרייב של שנים.

קודם כל – תוכל לספר לי על עצמך קצת?

טוב, חגגתי פה בארץ כבר עשרים שנה מאז שעליתי לכאן… אני מוזיקאי במקור, מתעסק עם כל מיני פרוייקטים, כולל כמה משלי, כשרוב הדברים הם בז'אנר של הרוק המתקדם. את הלהקה שלי, Artland, הקמתי במוסקבה בתחילת שנות השמונים, וכבר שם הלהקה עברה כמה שינויי ליין-אפ ומהפכים. ב-1992 עליתי לארץ והקמתי הרכב חדש שבו גם היתה תחלופת נגנים עד להרכב הנוכחי. אני לא מחליף את הנגנים מיוזמתי אבל יש כל מיני קשיים בדרך. כרגע ההרכב הקיים עובד יחד כבר די הרבה שנים. הסגנון הוא פרוג מאוד מאוד מורכב, לא פרוגרסיב מטאל, אלא שילוב עם פיוז'ן וכאלה, והקונספט מבוסס על ספר תהילים.

האמת שלא מעט להקות סיפרו לי על עניין של תחלופת נגנים גבוהה, גם חוויתי את זה על בשרי בלהקות שהייתי בהן. אני לא יודעת אם רק בישראל זה ככה.

יודעת מה, אצלנו בישראל זה באמת די נפוץ, יש תחלופה גבוהה, אנשים מנסים לשלב מוזיקה עם עבודה ולא תמיד זה מסתדר. לי זה די התמזל, עבדתי לרוב עם אנשים נאמנים, וגם כשנגנים עזבו זה לא היה בגלל יחסים קשים בתוך הלהקה אלא מסיבות שונות. היום אפשר לומר שהליין אפ שלי מורכב מהפרשי דורות – המתופף הוא הבן הבכור שלי ויש לי גם שני נגנים ממש צעירים, שאני בגילי יכול להיות אבא שלהם… אני מאוד נהנה. מעבר לזה יש לי גם אולפן הקלטות בפתח תקווה וגם בתל אביב.

אוקיי, אבל איך מכל זה הגעת להפקת אירועים, ועוד בכזה סדר גודל?

בשנה שעברה עשינו משהו צנוע באולם שרת בפתח תקווה (פסטיבל ProgStage 2011), כשהעירייה סיפקה את המקום, יש לי יחסים טובים איתם והם מאוד רצו לקדם את זה. הרעיון תמיד הסתובב אצלי, ונפלה הזדמנות להשתמש באולם הזה ללא תשלום, וחשבתי "אוקיי יאללה נעשה את זה". התחלתי לחפש הרכבים, ובנינו ערב מחמש להקות שהיה די מוצלח, היו בערך 400 איש.


אם הבנתי נכון לא התעסקת בהפקות לפני כן.

בארץ כמעט ולא, לפני כן הייתי מופיע עם הלהקה שלי, גם בחו"ל קצת, אבל לא הייתי מפיק את אותם האירועים. אירוע ה- ProgStage 2011 היה בעצם הראשון שהפקתי.


נו ואיך מאירוע קטן בבניין של העיריה בפתח תקווה הגעת להפקה פסיכית של Open Air בכנרת עם ארבע להקות מחו"ל?

*צוחק*, זה באמת קצת חולני, אני מסכים… יש לי בעצם די הרבה נסיון בתחום למרות שלא התעסקתי בו עד עכשיו, יש לי כמה חברים טובים שמתעסקים עם זה בחו"ל, בארה"ב, באוסטרליה, בצרפת… אז אני מכיר את התחום למרות שלא התעסקתי בו ותמיד היתה לי כוונה לבנות משהו באמת אדיר, משהו תדירותי במתכונת שנתית, פסטיבל או הופעה כלשהי.. זה היה מעין חלום ורוד – להציג את הסצינה שלנו, להביא להקות כחול-לבן ולנסות להביא גם להקות מחו"ל. והנה, באמת זה קורה, ואני מקבל את זה בשמחה רבה.

איך זה התבצע לוגיסטית? הרמת טלפון ל- Pain of Salvation ואמרת להם "יאללה בואו"?

התחלתי לכתוב מכתבים, לשלוח ללהקות, לחלק מהן ניגשתי טלפונית. לגבי Pain of Salvation, היתה לי התכתבות מול הסוכנות שמייצגת אותם בגרמניה, שמתעסקת בכיוון של מטאל. דיברנו, התכתבנו וזרמנו עם זה. זה הסתדר, מן הסתם. לא יודע איך…

להגיד לך את האמת, כששמעתי על זה תפסתי את הראש ואמרתי לעצמי "אין מצב שמישהו הצליח להביא אותם, ועוד יחד עם שלוש להקות מהגדולות בעולם"…

כן, את יודעת כמה מכתבים כבר קיבלתי וכמה פניות כאלה בסגנון? "לא ייתכן, לא ייתכן, אנחנו לא מאמינים, אין מצב שיבואו". במיוחד עם Daniel Gildenlow והגישה הפוליטית שלו… אבל הנה אכן זה קורה, ואני מציאותי, אני לא מנסה לומר "אני זה האיש", אבל זה קורה. ויש פה מספיק מעריצים ללהקה.

באמת לא חשבתי שהם יבואו בגלל פוליטיקה, בראיון שנעשה עם Gildenlow לפני כמה שנים אצלנו במגזין הוא הביע דעה נחרצת בקשר ל"כיבוש הישראלי" וכדומה.

אני חושב שהוא שינה הילוך, אולי הוא שינה את דעתו בנוגע לכמה דברים שנאמרו לפני כמה שנים. אני לא איש של פוליטיקה, לא נכנס לזה בכלל, בעיני הכי טוב והכי טבעי אם כולנו היינו אחים ואחיות, אבל אני לא קובע את זה לצערי הרב.

בעיני זה מדהים שעד שמביאים להקות כאלה מדובר באיש כמוך שמעולם לא עשה את זה קודם. בפעם אחרונה שניסו לעשות משהו כזה במתכונת של Open Air והרבה הדליינרים, אתה זוכר איך זה נגמר.

שמעתי הרבה שמתלוננים על פסטיבל Anthem – הטענות מולם מובנות בהחלט, אנשים נפגעו וזה לא היה לעניין, אבל לא אני שאשפוט. אני לא רוצה להכנס לזה.

אבל האם ראית היענות פחותה לאירוע, נתקלת באנשים שחששו לקנות כרטיסים כי פחדו שזה ייגמר ככה?

כן, אני לא מסתיר את זה – היו פניות ומכתבים, אמרו לי בפירוש שיש כאן בעיה. היום אנחנו מתקרבים לפסטיבל בצעדי ענק ואנשים עדיין בספק ומתלבטים, אבל את יודעת מה, אני מאוד מקווה שהם יבואו, חבל שלא. בסופו של דבר זה כן יקרה ומי שחשב וחשש יצטרך לפזר את כל הספקות האלה, להגיע לשם ולהנות. זה מה שאני מאחל לכולנו.

למה בחרת דווקא את הכנרת כמיקום להופעה?

לדעתי זה המקום הכי מתאים לפורמט כזה, התחשבתי בכל מיני דברים, כמו שתהיה אפשרות לכל מיני אטקרציות מעבר ללשמוע מוזיקה, שיוכלו לשחות, להנות… גם הלהקות שמגיעות אף פעם לא היו בארץ אז חשבתי גם להראות להם את הגליל והסביבה, את היופי של הארץ, אולי לעשות להן כאן איזה טיול, נעזור להן להכיר את המקום המדהים הזה. הכל מתקדם, הכל מסתדר, בקרוב נקבל גם את הטיזר מ- Pain of Salvation כמו ששאר הלהקות הקליטו לנו ברכות… זה לא שהכל קל ויפה ועובר חלק, אבל מי שעדיין בספק אני יכול להגיד באופן חד משמעי – אין סיכוי שזה לא יקרה! אלא אם כן יקרה משהו שלא בשליטתנו כמו מלחמה, אבל בואי נקווה שזה יקרה אחרי האירוע אם בכלל…


שמע, אני מאוד אוהבת פרוגרסיב מטאל ומטאל מלודי בכלל, אבל תמיד חשבתי שאין כאן כל כך הרבה מאזינים כמוני, הסגנונות ששולטים כאן מסתובבים בעיקר סביב הדת' מטאל, מטאלקור… לאחרונה אמנם ראיתי התעוררות של הסגנון, הרבה להקות מלודיות פתאום צצות, אבל האם אתה באמת חושב שיש כאן סצינה של פרוגרסיב שמספיק גדולה כדי למלא לך את הכנרת?

קשה לי לתת הערכה לכמה יבואו, אבל בואי נתחיל מזה שחלק מהאנשים שיבואו אולי לא בדיוק אוהבים את הסגנון אבל קרובים אליו מזווית כלשהיא, מאזינים של פרוגרסיב קלאסי או שילוב של סגנונות… אלו אנשים שיכולים להנות ממוזיקה מגוונת, מסוגים שונים, הקהל יכול לקבל את כל המגוון, גם ההדליינריות וגם הלהקות המקומיות שלנו… אחת המטרות היא לבנות כאן משהו. לגבי צפי – אני לא יודע, אירועים קודמים בסגנון לא כל כך הצליחו והקהל אולי קצת לא בטוח, אבל לדעתי אחרי שזה יקרה אנשים לגמרי יקבלו את הרעיון, והפסטיבל יחזור במתכונת פחות או יותר קבועה. אנחנו גם מצפים להגעת קבוצה מאורגנת מחו"ל, אולי לא גדולה אבל בכל זאת – מהאיזור הקרוב אלינו כגון יוון, מלטה, איטליה, בולגריה, קצת חבר'ה משוודיה… אותי אישית זה מאוד משמח ואני חושב שאנחנו הולכים לפתח כאן משהו, סוף סוף יהיה לנו משהו מקורי משלנו במזרח התיכון ונוכל גם אנחנו להנות מאמנים מחו"ל.

אתה יודע, כשהסתכלתי על הליין אפ פתאום קלטתי שיש די הרבה להקות פרוגרסיב ישראליות, אפילו שבדרך כלל אני לא נתקלת בהם בהופעות או בסיקורים, פתאום ראיתי שיש הרבה מהן שאני מכירה או ששמעתי עליהן…

המטרה העיקרית והאישית שלי היא לקבל את הסצינה שלנו ולהעלות אותה לרף המגיע לה, יש הרבה להקות מקומיות, אני מכיר כמה מהן אישית, אני מאוד גאה בחבר'ה שאני מכיר ומגיע להם להיות ברמה של אותם אירועים שקורים בכל מיני מקומות בחו"ל, אז למה לא בישראל? הגיע הזמן שגם לנו יהיה משהו. אנחנו פנינו אליהם באופן אישי. יש גם המון להקות שלא נכנסו לליין אפ, והן כבר בהמתנה לאירועים הבאים. יש מספיק אנשים שהיה אפשר לבנות עוד פסטיבל רק מהלהקות המקומיות.

תכל'ס התייאשתי לגמרי מהסצינה המלודית כאן, תמיד חשבתי שללהקה בסגנון עדיף להוציא אלבום ישר החוצה, בלי לעבור כאן בארץ בכלל, כי אין מי שישמע את זה. אתה מציג כאן תמונה אחרת, שבעצם יש כאן התעוררות.

כן, אני אפילו חושב על זה שזה יכול להביא להידוק היחסים או אולי איזה ארגון של אותן להקות, אולי איזה מועדון, סוכנות כזו או אחרת שמייצגת להקות לכל דבר… אנשים מתחילים להאמין בזה, מתחילים להבין את זה שיש כאן סצינה ולקבל את זה ברצינות וזה מאוד משמח. יש תמיכה די רחבה סביב ההפקה מהלהקות שמשתתפות ומשתדלות לעזור לקידום, זה באמת מאוד עוזר לנו.

היו להקות מחו"ל שרצית להביא ולא הסכימו מאיזה סיבה?

האמת שלא…פניתי להרבה להקות, ביניהן להקות מאירופה, ולא קיבלתי סירוב מאף להקה. חלק מהלהקות כבר ממתינות לאירועים הבאים שנפיק, רוב אלה שלא יכלו תירצו את זה בגלל לוח זמנים שלא הסתדר, או שלא יכולים מסיבה טכנית, או כי כרגע הם לא מופיעים, אבל אף להקה לא אמרה סתם "לא, אנחנו לא רוצים". בשנה הבאה נביא עוד להקות, ליין אפ שלא ייפול מהשנה הנוכחית.


אם התחלת עכשיו אתה לא יכול להפסיק, אתה מודע לזה!

*צוחק* אני כבר אמרתי את זה לעצמי – לא נביא פחות ממה שנביא השנה, אין מצב, רק יותר! צריך לעבוד על זה, נעבוד קשה ונגיע להישגים!

איך זה בעצם הולך להתנהל, מה יהיה שם? מה מצפה לנו במתחם?

המתחם של הלונה-גל יהיה פתוח ביום השני של האירוע, תוכלו להנות מאטרקציות מים, דוכני אוכל, שתיה, מרצ'נדייז, הרבה הרבה אטרקציות מכל המגוונים, ציורי גוף, פירסינג, ריקודים, מעגלי מתופפים, פעילויות ספציפיות לילדים, שעות סיפור, היו לנו כבר פניות ממשפחות – שיוכלו קצת להנות מול הבמה כשהילדים עסוקים. משתדלים לעזור לכולם, גם למשפחות – מתחשבים בהן כמה שאפשר. ההופעות יהיו בחמישי ושישי, ובשבת יהיה סוג של אפטר פארטי מהבוקר, יהיה דיג'יי שינגן מוזיקה בסגנון, כיתות אמן מטעם הלהקות שלנו, וגם עוד משהו שאם תרשי לי אני משאיר בסוד… בשבת יהיה לא פחות מעניין.

וואו, מה שאתה עושה כאן זה מדהים. לא ראיתי מישהו שהצליח להרים פסטיבל בסדר גודל כזה, מכלום, עם להקות שלא חלמתי שאראה כאן בארץ, במיוחד את Pain of Salvation שהייתי בטוחה שלראות אותם בהופעה יקרה רק בחו"ל.

אני מודה לכולכם על התמיכה! מדברים על חבר'ה כאלה, נו, את יודעת… טוב, אני אגיד את זה – אנשים עם ביצים גדולות! אני לא יודע אם אני אחד כזה, אבל יש לי רצון אדיר לקדם פה סצינה ולתת לאנשים תחושה שיש לנו משהו שהוא מעבר למוזיקה המסחרית, אנחנו גם יכולים להנות מהסגנון שאנחנו אוהבים, להיות ביחד, עכשיו גם אצלנו יש כאלה דברים ולא צריך לטוס, אפשר לחסוך כסף ולראות את ההופעות כאן בארץ. את לא צריכה לטוס לשום מקום, Pain of Salvation באים עד אלייך! המון המון תודה! נתראה בפסטיבל!