מרואין: ORM, מייסד הלייבל S.D.P [ראיון בלעדי]

כבר קרוב לעשור שהלייבל השוודי הקיצוני Scythe Of Death Productions מפיץ בלאק מטאל בכל אירופה. הלהקות החתומות בלייבל הזה רובן אם לא כולן להקות NSBM (בלאק מטאל נאצי). כשהרלד גינונגגף הידוע בכינויו "ORM" התחיל להפיק להקות הוא בטח לא ציפה שעד מהרה יהפוך הלייבל הקטן שלו לארגון מחתרתי קטן אך חזק. בשנת 2000 הוציא ORM ביחד עם עוד 11 להקות קלטת שכולה על טהרת הבלאק מטאל הנאצי. אך העניינים הסתבכו וידידנו השוודי נכנס לכלא. מהכלא הוא הזיז את שרשרת הארגון שלו לאט ובזהירות ובשנת 2002 יצאה הקלטת לאור ב-300 עותקים תחת השם, Manifesto Of Subterranean Obscurity, כאשר אליה מצורפת חוברת אשר בסופה ישנה תמונה של מגדלי התאומים בעת אסון ה-11 בספטמבר ורשום "מוות לאנושות" מעליה.

הכתובת הזו מופיעה בכל-כך הרבה אלבומים ואתרים של בלאק מטאל מחתרתי והיא ממש לא זו שהדאיגה אותי… הפתיחה של החוברת פותחת במשפט – "הפופ בלאק ההומואי היהודי האנושי והמסורתי הדוחה שתפס את הסצנה גרם לי להתחיל את הפרויקט הזה…" ובתור יהודייה המשפט הזה צרם לי, תהיתי מה עובר במוחו של אדם שכותב משפט כזה, ואיך הוא הצליח לגרור אחריו כמות כזו של להקות שלפחות שלוש מהן מוכרות לי מאוד ולעולם לא ראיתי הצהרות גזעניות כאלו על האלבומים שלהן. בקיץ 2005 פגשתי את ORM ויצא לי להיגרר איתו לשיחות עמוקות, רק בשיחתנו השלישית סיפרתי ל-ORM שאני יהודייה ושקראתי את ההצהרות שלו.

אז לא היה לו יותר מדי מה להגיד לו, אבל עכשיו, אחרי שני פרויקטים מצליחים – אחד בגרמניה והשני בשוודיה הוא טוען כי NSBM זה מטופש ושהוא לעולם לא היה קשור לזה בשום צורה. אז איך הוא מסביר את ההצהרות הבומבסטיות וצלבי הקרס המעוגלים על כל הפקה שלו? חפרתי עמוק במוחו של מטורף. על מה הוא נכלא? לא גיליתי (למרות שישנן שמועות על כך שהוא נכלא בגלל שריפת כנסיות), התלכלכתי? אולי קצת…

הרלד זה שם יפה. למה דווקא ORM ומה המשמעות של השם הזה?

ORM זה רק כינוי כמו שאת קוראת לעצמך Nasha Nokturna. אני לא שוכח מי אני ומאיפה באתי. ORM זה בעצם נחש. אין יותר מדי מה להרחיב בנושא.

אולי בכל זאת תרחיב?

אולי יותר מאוחר…

ספר לי על האידיאולוגיה שלך.

האידיאולוגיה שלי סובבת סביב כאוס. שני הפרויקטים שלי, WOD ו-Ormsgard מתחילים ונגמרים באותה נקודה. אני מהלל שנאת אדם ושימוש ביצר הרע שניתן לאדם. הוא מה שהתחיל את כל הבלגאן הזה והוא גם זה שיסיים את זה. אני והפרויקטים שלי זה הזעם של כל מה שכבר ממזמן חשך לגבי המין האנושי. אני בסך הכול עושה מחווה לייאוש האנושי והשמדת החיים. אני וחברי ההרכבים שלי בסך הכול כלים של אלי הכאוס.

אוקי… כבד. מה זאת אומרת זה מה שיסיים את הבלגאן?

המין האנושי הדפוק הזה הורס כל דבר אפשרי! ניטשה אמר שאנחנו מחלת היקום הזה. ניטשה בסך הכול צדק. תראי, שימי לב למה שהולך סביבך, כל מה שאנחנו מייצרים נועד להרס, אין לנו שום כבוד לממלכה שהייתה כאן הרבה לפנינו – שזוהי ממלכת החיות. אנחנו משעבדים אותם, טובחים בהם ובסופו של דבר חונקים את עצמנו עוד עם כל הרעל שנשאר מזה ובדרך לוקחים איתנו למטה את הטבע. אני מאמין שצריך לשים קץ לקיום שלנו… ואני מתכוון גם לעצמי. רק ככה נוכל עוד איכשהו לפצות על כל הנזק שעשינו רק כדי ליצור לעצמנו בועה אנוכית של חיים קלים.

אתה רוצה להגיד לי שאתה צמחוני?

לא כדאי לך להיכנס גם לשם… אבל בגדול, לא.

המין האנושי אשר לו אתה בז בצורה כה ברורה גם הוא זה שהביא את תורת הגזע ואת כל הטבח ביהודים בזמן מלה"ע ה-2…

ומה את מנסה להגיד בזה?

אתה מגדיר את עצמך גזען?

בטח! אני שונא את כל הגזע האנושי וכל מה שמשתמע מכך.

ויהודים?

יהודים הם חלק מהמין האנושי לא? כך גם הגרמנים והשוודיים וכל שאר העולם. חשוב לי שתעבירי מסר לעם שלך, אני לא שונא יהודים באופן ספציפי. לדעתי כל מלחמת העולם השנייה היא תוצאה של טמטום אנושי מוחלט. והיטלר היה ילד קטן שלא ינק חלב אם כשהיה קטן כנראה…

"הפופ בלאק ההומואי היהודי האנושי והמסורתי הדוחה שתפס את הסצנה גרם לי להתחיל את הפרויקט הזה…" – מוכר לך המשפט הזה?

אוי באמת… מה זה? הקלטת מניפסטו? אנשים הבינו את זה כ"כ לא נכון.. יש לי שאלה אלייך, כשאת יורדת על מישהו, לא יוצא לך לפעמים להגיד "איזה הומו"? כי אם כן אז גם את גזענית… הרי מה ההומואים איי פעם עשו לך? אני אישית לא אוהב אותם כי הם נוגדים את כל הערכים שקיבלתי בבית שלי. אבל זה אותו עיקרון. רציתי לתת מלא מילים שנותנות קונוטציה של שנאה ו-"יהודים" יצא ביניהם. אני לא אשקר לך, רוב הקהל שלנו בטוח שהוא איזה שריד היסטורי של הרייך השלישי וזה העביר את המסר שלו. חוץ מזה, נראה לי בכלל שהייתי על משהו כשכתבתי את זה בכל אופן. אני לא שונא יהודים בגלל היותם יהודים, את חייבת להאמין לי. אני שונא את כל המין האנושי.

מאמינה לך… אבל למה כל הלהקות שאתה מפיק הן להקות NSBM?

מה? איזה שטויות… כל להקה שתתקרב אליי עם הזבל הפוליטי שלה לא תתקרב אפילו למפתן הדלת של הלייבל שלי. אין סיכוי. הלהקות ב-S.O.D הן רק כאלו שחולקות את אותה אידיאולוגיה פחות או יותר איתי.

אז איך אתה מסביר את צלבי הקרס המעוגלים כחלק מהסמל של הלייבל שלך?

נמאס לי כבר מהבורות הזאת של אנשים. כל הזמן קופץ איזה אחד בטענה שאני איזה ניאו-נאצי עם "צלבי קרס". כמו שאמרת הצלבים שלי מעוגלים, זה נקרא "סווסטיקה" זה סמל שמסמל בגדול המשכיות. הנורדים היו משתמשים בזה כסמל לשמש. כשזה פונה לכיוון אחד, השמש זורחת – ובכיוון ההפוך, השמש שוקעת. כמו שהמפלגה הנאצית לצורך העניין עשתה לסמל הזה פינות ואימצה אותו למטרות שלה גם אני עשיתי כך. מבחינתי זה מסמל את שקיעתה של האנושות והשחר של עידן חדש בלי יצורים דפוקים כמונו שיהרסו הכול ויקחו בעלות על מה שלא שלהם.

חוץ מלשנוא את האנושות ולהפיץ מטאל קיצוני, איזה עוד דברים אתה עושה?

עשיתי תואר בחקר הויקינגים בתקופת ימי הביניים. חוץ מלהיות מרצה בכמה קורסים זה לא פתח לי יותר מדי דלתות.

ספר לי על השהות בכלא…

לא הפלתי את הסבון. ברשותך, את השאר הייתי רוצה לשמור לעצמי. אין דבר יותר גרוע מלהיות אדם כלוא ע"י אדם.

אם להקה ישראלית הייתה מעוניינת לחתום אצלך, היית עושה את זה?

כרגע ממה ששמעתי הרוב בישראל זה מין-סטרים. מה שממש לא תואם את אופי הלייבל שלי. אבל אם היית מביאה לי להקה שתפיל אותי מהרגליים – אני לא רואה סיבה שלא. בעצם, יש אולי כמה סיבות למה לא, אבל בואי לא ניכנס לזה שוב.

אתה מתכנן לבקר בישראל?

תזמיני, אני אבוא.

טוב, תודה רבה על זמנך ושבניגוד לבדרך-כלל הסכמת להתראיין.

אין בעיה. שמחתי, באמת. רק תזכרי שאני לא בורזום והלייבל שלי זה דבר אחר לגמרי. אני מודה שאני אדם עוין ומלא שנאה אבל זה לא מכוון דווקא אליכם…