מרואיינים: אנדראס בלייד

לקראת השיתוף פעולה הראשון מסוגו פה בארץ, כשהלהקה Blynd מופיעה בחיפה עם המתאגרפים במשקל כבד המקומיים שלנו, Ferium, Shiver ו Matricide, ישבתי לקשקש קצת עם אנדראס, המנהיג ומקים הלהקה. דיברנו על הלהקה, על המטאל והקהילה בקפריסין, ועל שיתוף הפעולה הראשוני הזה.
לקוראים שלנו שעוד לא יצא להכיר את Blynd, איך היית מתאר את הלהקה?

זה בטוח מטאל (מגחך). מטאל אגרסיבי, אטמוספרי ומלודי. אנחנו תמיד מנסים שלב את שלושת האלמנטים האלה במוזיקה שלנו.

איך התחילה הלהקה?

התחלנו בערך ב 2004. היינו ילדים וניסינו לברר מה אנחנו רוצים לעשות בחיים. בשלב הזה עוד לקחנו את הנגינה ממש ברצינות. זה הגיע עם הזמן. אחרי כמה שנים החלטנו להקליט וב 2007 שיחררנו שני E.P. ב 2009 הבנו שאנחנו רוצים עוד אופציות במוזיקה ורצינו להוסיף מלודיה אז הבאנו עוד גיטריסט. עשינו הרבה מאוד ניסויים עד שהגענו לסאונד שלנו, ובינתיים שחררנו כבר שלושה אלבומים.

איך הסאונד שלכם התפתח לאורך שלושת האלבומים?

בעיקר בשני האלבומים האחרונים, אפשר להגיד שהגענו לסאונד שכיוונו אליו.

ב E.P הראשון זה היה יותר לכיוון הבי מטאל. לאט לאט הלכנו לכיוון אגרסיבי ות'ראשי יותר. עד שהגענו לסאונד כמו באלבום האחרון שהוא הרבה הרבה יותר כבד מצד אחד ומלודי מצד שני. אפילו יש חלקים עם תזמורת. אפשר להגיד שהבסיס הוא ריפים של ת'ראש שעליו יש תוספת מלודית. ההשפעה של הגרוב הייתה מההתחלה. הגרוב והמלודיה זה החלקים החשובים ביותר. הקהל יכול לא להכיר את השיר, אבל אם יש גרוב הוא יצטרף ויהיה חלק מהחוויה.

בכל מה שקשור לליריקה, מה הנושאים שאתה כותב עליהם?

באלבומים הקודמים כתבתי יותר על עניינים חברתיים ואישיים. נושאים פשוטים וישירים. באלבום האחרון החלטנו שכולנו נכתוב עובדים על המילים ביחד, ונכתוב על הארץ שלנו. אי קטן עם הרבה היסטוריה. אנחנו לא כותבים בצורה ישירה, יותר מרומזת. בינתיים נראה לי שנמשיך עם זה, זה מרגיש חשוב.

אתה חושב שאם הייתם באים מהיבשת (אירופה), היה לכם יותר קל לפרוץ?

ברור. להקות מהיבשת פשוט לוקחות ואן ונוסעות להופיע. אצלנו הכל מסובך ויקר. גם זה שזה אי קטן אומר שהרבה אנשים בכלל לא מכירים אותו. אבל אם אתה מפוקס, אתה תצליח.

איך היית מתאר את קהילת המטאל בקפריסין?

בגלל שזה אי עם פחות ממיליון איש, כולם מכירים את כולם, וזה כמו משפחה גדולה. וכמו במשפחה יש גם בעיות, אבל בסך הכל יש הרבה הרגשה של משפחה אחת.

הסאונד שלכם היה חדש בסצנה המקומית?

בשנות ה 2000 המוקדמות, היה פה בעיקר ת'ראש, אבל קשה להגיד שהיינו סאונד חדש. אנחנו ועוד כמה להקות התחלנו להיות רציניים בעשיית המוזיקה שלנו, וביחד עם זה התחלנו לעשות לנסות דברים חדשים שהיו פה פחות פופולריים.

הקהל המקומי קיבל אותכם על ההתחלה, או שהעלייה למעלה הייתה איטית?

בגלל האופי ה"משפחתי" של הקהילה, יש תמיכה בסך הכל. גם אנשים שבדרך כלל אוהבים סגנונות אחרים, עדיין באים לתמוך. זה לא שכולם באים להכל, אבל בסך הכל יש תמיכה.

מה התהליך היצירתי בבליינד, בכל מה שקשור לכתיבה והפקה?

בדרך כלל היינו מג'מג'מים בחדר חזרות עד שהיה מתבשל משהו טוב. בשנתיים האחרונות, אני והגיטריסט יושבים במטרה לכתוב. לפעמים ביחד ולפעמים לבד. בשביל Liber Sum (האלבום השלישי), עבדנו בבית. העלינו רעיונות והקלטנו אותם בבית, ככה שבשלב שהגענו לאולפן כבר הכל היה דיי מוכן. גם באלבומים הקודמים הכל היה יחסית מוכן, אבל עשינו לא מעט טעויות. בשני האלבומים האחרונים ביחד עם המפיק שלנו (פיליפ זיפלו) מצאנו את הנוסחה שעובדת בשבילנו הכי טוב.

איפה אתה יותר בבית, באולפן או על הבמה?

אישית, אני מעדיף את הבמה. אין כמו לפגוש את האנשים ולנגן להם. אבל אני גם מאוד אוהב להיות באולפן וליצור.

אתם עומדים להופיע עם פריום בקפריסין ואחר כך בישראל עם פריום, שיבר ומטריסייד. איך התחיל השיתוף פעולה הזה?

ישראל תמיד הייתה בתוכניות שלנו. אנחנו ממש קרובים ויש לנו הרבה במשותף. כשכבר יצא לנו להיפגש אם ישראלים, גם גילינו שיש לנו אופי דומה. ניסינו כבר לבוא בעבר אבל זה לא קרה. כשליאור מפרוגסטייג' פנה אלינו בשביל הופעה משותפת עם פריום בקפריסין, הצעתי שנעשה הופעה משותפת נוספת בישראל. אני חושב שחשוב שהקהילות בקפריסין וישראל ישתפו פעולה. אנחנו יכולים מאוד לעזור אחת לשנייה.

מה התוכניות להופעה בארץ?

יכול להיות שנביא אורח באחד השירים. השיר As punishment unfolds צריך זמר אורח, יש שם חלקים מצוטטים מרוטינג קרייסט.

ומה התוכניות של בליינד לזמן הקרוב?

כרגע אנחנו עדיין מקדמים את Liber Sum. לא מזמן סיימנו טור כשאנחנו ההד ליינרים בפעם הראשונה. גם חיממנו את רוטינד קרייסט, שאנחנו חברים טובים. וכרגע אנחנו עובדים על לצאת לטור חדש, יותר גדול מהקודם.

חוץ מזה, אנחנו כבר מתים לבוא להופיע בישראל ולתת מופע מעולה. הליינאפ גדול ואגרסיבי, וכדאי לכם לבוא.