מרואין: Stefan Weinerhall, גיטריסט להקת Falconer

הכל התחיל בעצם בלהקה בשם Mythotyn, הלהקה יצרה דת' מטאל עם הרבה פולק סקנדינבי, וזכתה להרבה הערכה והצלחה, כל זה לא מנע ממי שהיה הגיטריסט וכותב השירים, Stefan Weinerhall , לעזוב הלהקה ולהקים הרכב היוצר שילוב שונה, הפעם של פאוור מטאל מלודי ומהיר ופולק סקנדינבי. אחד הצדדים החזקים של ההרכב היה הסולן, Matthias Blad, סולן ללא רקע במטאל שבלט בקולו הייחודי. שני אלבומים לאחר מכן, הוא הוחלף, לצערם של רוב מעריצי הלהקה.

שני אלבומי אולפן עם סולן אחד, וממש בשבוע האחרון פרסמה הלהקה הודעה כל Blad חזר, כדי לבדוק אך זה קרה, שוחחנו עם Weinerhall על הנושא:

הי סטפן! קודם כל מזל טוב על חזרתו של מתיאס ללהקה, מה גרם לכך שהוא חזר?

כשהתחלתי לכתוב חומר חדש להרכב ראיתי שהוא מאד קרוב בסגנון למה שעשינו בשני האלבומים הראשונים, ולא יכולתי להימנע מלשמוע את קולו של מתיאס בראש. הוא עושה את הסוג הזה של מוזיקה יותר טוב מכל אדם אחר. בשעה שכריס, הסולן שהחליף אותו, היה יותר בכיוון של הארד רוק, זו הייתה הסיבה הראשונה שבגללה רציתי אותו בחזרה כסולן.

גם הבנו שלא מעט אנשים לא יתנו הזדמנות למוזיקה החדשה עם מתיאס לא ישיר אותה. באלבום האחרון שלנו, Grime VS Grandeur עשינו מוזיקה שונה שהתאימה יותר לשירה של כריס, אבל זה לא תפס טוב אצל המעריצים של הלהקה. אני יכול להבין למה, הרבה מהם חשבו שזו לא המוזיקה של Falconer שהם אהבו, למרות שאנחנו כן מאד אהבנו את האלבום.

בכל מקרה, באלבום החדש שיצא זו חזרה לסגנון המקורי שלנו, אפשר לומר שמכרנו את עצמנו קצת עם זה, אבל זה הסתדר עם מה שרצינו לעשות גם ככה. היה קשה לפגוע בכריס שהוא חבר, אבל היינו צריכים לעשות את השיקול שנכון ללהקה.

למה מתיאס עזב בכלל אחרי האלבום השני?

נאלצנו לבטל כמה הופעות בגלל העומס שהיה עליו כסולן, הוא גם אמר לנו אז שבשנת 2003 (זה היה לפני) הוא יבלה רוב זמנו בפינלנד. כך שכדי לעמוד בהתחייבויות שלנו כלהקה נאלצנו לחפש סולן אחר.

מה אתה מצפה שיקרה בעקבות חזרתו ללהקה?

בעיקר עניין נוסף, אבל אני מקווה שאנשים יבינו שיש לו את אותן ההתחייבויות שהיו לו אז, כך שלא נופיע הרבה, אלא רק כשנוכל.

למה בעצם שיניתם את הסגנון באלבום האחרון?

אני חושב שפשוט רצינו לנסות דברים שונים ולעשות מוזיקה שתתאים יותר לשירה של כריס. אני חושב שהוא אלבום נהדר אבל אפשר לראות את זה גם בצורה שזה לא ממש Falconer, הבנתי די מהר שבאלבום הבא יצטרך להיות הרבה יותר פולק.

הבנתי שהיו שני אורחים מכובדים מאד באלבום.

נכון, היה את הגיטריסט של King Diamond שמוכר לכולם – Andy Larocque ששר באחד השירים, ואת המתופף של King לשעבר, Snowy Shaw שתופף בשיר אחר.


פולקלור על הבמה בסלובניה

הכיוון הפולקי שאליו הולך האלבום החדש, מתבטא רק בשירה או גם בלחנים?

בהכל, אמנם השירה היא הדבר המיידי שיקרב אותו לזה, אבל בהחלט גם בריפים וברעיונות, כמו בשני האלבומים הראשונים שלנו.

הרבה להקות שעושות פולק מטאל משתמשות בשפה המקורית שלהן, בפינית או בשבדית, למה אתם בחרתם להתמיד בשפה האנגלית?

בעיקר כי אנשים מבינים את השפה, והיא נשמעת לי יותר טוב. השירים הבודדים שעשינו בשבדית הם שירים מסורתיים שאי אפשר לעשות אותם בשפה אחרת, וזה יקרה גם באלבום הבא, גם בו נעשה איזו גרסת כיסוי לשיר פולק מסורתי. בגרסא המיוחדת שלו, המוגבלת, יהיו אפילו מספר שירים מסורתיים שנבצע.

יש סיכויי לכך שתקים מחדש את Mythotyn

לא, אני לא חושב, זה לא מתאים ליכולת שלי כיום, אני מרוכז ב Falconer. אם הייתי מקים את Mythotyn מחדש זה כדי לעשות מוזיקה יותר טובה, ואני לא רואה את זה קורה.

ולסיום, מה לגבי הופעות? עד כמה חזרתו של מתיאס תשפיע על אלו שתכננתם?

אף פעם לא הופענו יותר מיידי, ולכן אני לא חושב שזה ישפיע לרעה יותר מידי על הלהקה. לא סגרנו הופעות לחודשים האחרונים אבל גם לא תכננו, זה לא בגלל מתיאס. אפשר רק לחכות ולראות.