היי יוהן,בראשית דבריי, ברצוני לומר שזהו כבוד בשבילי לראיין אותך כחבר להקה הנחשבת להבטחה הגדולה של הפרוגרסיב מטאל כיום.

תודה רבה!

מה מקור השם Andromeda?

בחרתי בשם כי הוא נשמע טוב והאווירה שלו מתאימה בדיוק למוזיקה שאנחנו מנגנים. Andromeda זהו שם הגלקסיה הכי קרובה לשביל החלב, כמו שאתה יודע בוודאי. אין שום משמעות עמוקה יותר מעבר לזה.

שחררתם עד עתה שני אלבומים, ועכשיו האלבום השלישי בדרך. מהו הסטאטוס של האלבום החדש? האם סיימתם כבר לכתוב אותו? האם אתם כרגע בסטודיו בהקלטות? לאיזה אלבום עלינו לצפות?

אנחנו מקליטים שירים חדשים בימים אלה. אנחנו ניקח 4 קטעים ונשתמש בהם כדי להשיג חוזה הקלטות חדש מכיוון שהחוזה שלנו עם חברת New Haven Records הסתיים ואנחנו לא מעוניינים להמשיך באותו הלייבל. כאשר יובטח לנו חוזה חדש, אנחנו נקליט את שאר 5 השירים המתוכננים. סה"כ באלבום החדש יהיו 9 שירים, ועדיין לא החלטנו על שם לאלבום. באלבום החדש השירים יהיו יותר פשוטים וישלבו נגינה מתוחכמת עם מלודיות פחות מסובכות . זה עדיין פרוגרסיב מטאל, אבל מעט יותר קל להאזנה. החומר נשמע מרענן ומקורי לדעתי. אני בהחלט נרגש ומחכה שהמעריצים ישמעו את זה.

אנחנו יכולים לשמוע באלבום השני את השיפור מהאלבום הראשון, במיוחד בתחום השירה. כאשר דיוויד פרמברג הצטרף ללהקה, עושה רושם שהוא הוסיף הרבה כח לשירה. הרבה מאזינים חושבים שהוא נשמע הרבה יותר טוב מהזמר הקודם לורנס מק'רוי.

כן, אני גם חושב שלדיוויד יש יותר נוכחות וכח מאשר היו ללורנס. דיוויד בהחלט יותר מתאים למוזיקה שלנו. אבל לורנס עשה עבודה טובה באלבום Extension of the Wish. במיוחד בהתחשב בעובדה שלא היה לו הרבה זמן להתכונן להקלטות ולשירים. כך שמבחינתו ומבחינתנו זה היה הישג נאה.

עכשיו כשיש לכם זמר קבוע ובסיסט קבוע, אתה חושב שהמוסיקה של Andromeda תישמע עוד יותר טוב מאשר בעבר?

כן , בהחלט כל הלהקה כרגע יותר יציבה, אז אני מסכים איתך בהחלט!

כששמעתי לראשונה את Andromeda נדהמתי (במובן החיובי). ישנן הרבה להקות פרוג מטאל היום, אבל נראה ש-Andromeda יוצרת פרוג מטאל מקורי, אתה מסכים בקשר לכך?

כן אני בהחלט מסכים! אני חושב שיש לנו סגנון מקורי , וזהו לדעתי הדבר החשוב ביותר כאשר אתה מוסיקאי שכותב את המוסיקה שלך. אני לא מאזין ממש למגוון רחב של להקות פרוג מטאל, בגלל שרוב מה ששמעתי שיעמם אותי. אני אוהב לשמוע את Opeth,Tool,Flower Kings,Dream Theater למשל.

אני יודע שרוב החומר המוסיקלי של הלהקה נכתב על ידך וע"י הקלידן Martin Hedin. איך שאר הלהקה מעורבת בכתיבת החומר?

דיוויד כותב חלק מהליריקה והמלודיות הקוליות וגם ליווים, ובאלבום הקרוב הוא אפילו כתב שיר אחד ביחד עם מרטין. תומאס בד"כ כותב את תפקידי התופים שלו ולפעמים נותן רעיונות בסיס לשירים. פביאן,הבסיסט החדש שלנו לא נמצא הרבה זמן עם הלהקה, כך שהוא עדיין לא כתב כלום עבור הלהקה עדיין.

כיצד אתם כותבים את המוסיקה שלכם? בבית,בסטודיו? האם כולם מביאים רעיונות לסטודיו והאם אתם מאלתרים במהלך הכתיבה וההקלטות?

אנחנו כותבים את רוב החומר בביתנו. חלק מהמוזיקה נכתבת ומשתלבת במהלך החזרות, אבל כמו שאמרתי,רוב החומר נכתב בבית. לפעמים מרטין ואני או מרטין ודיוויד נפגשים וכותבים ביחד חומר.

הייתי רוצה ברשותך לשאול אותך שאלה ששאלתי את דניאל גילדנלאו (Pain of Salvation) בראיון שערכתי איתו לאחרונה. מה הופך את שבדיה בשנים האחרונות לכה פופולארית בתחום הרוק המתקדם והפרוג מטאל? ישנן הרבה להקות כמו Evergrey,Pain Of Salvation,Opeth
Andromeda,A.C.T,Flower Kings,Anglagaard, ועוד הרבה.

מדוע יש בשבדיה כל כך הרבה להקות פרוגרסיב פופולאריות? אין לי באמת שמץ של מושג!

המוסיקה של Andromeda היא מעניינת,טכנית,מקורית וורסאטילית, וחברי הלהקה הם מוזיקאים משכמם ומעלה. מתי תגיע הפריצה הגדולה של הלהקה? מתי יהיו לכם סיבובי הופעות גדולים באירופה ובארה"ב?

אני בטוח שמתישהו זה יקרה. אני מתכוון לכך שפריצות כאלה קדימה מבוססות על מזל ועל קיום קשרים במקומות הנכונים – להיות מוחתמים בחברה גדולה שמוכנה להוציא הרבה כסף על פרסום וקידום הלהקה, פרסום האלבום הנכון בזמן הנכון וכן הלאה. זהו לא דבר שאתה מצפה שיקרה, זה קורה לחלק מהלהקות וכיום יש הרבה מאד להקות שמחכות להזדמנות שלהן לפרוץ קדימה. העובדה שאנחנו מנגנים מוזיקה טובה לא אומרת אוטומטית שנוכל לפרוץ… בשום אופן לא!

כידוע לכולנו, פרוג מטאל הוא לא סגנון מוסיקה פופולארי. הייתי רוצה לדעת מהי השאיפה הגדולה של הלהקה? אתה חושב ש- Andromeda יכולה להיות פופולארית ומצליחה כמו Dream Theater למשל?

זה מאד קשה לדעת. אולי נוכל ואולי לא… אני באמת לא יודע.

אנחנו יודעים מהן השפעותיך המוזיקליות, אבל הייתי רוצה לשמוע אילו להקות/אומנים השפיעו על המוזיקה שלך הכי הרבה. האם זה יהיה נכון לומר ש- Dream Theater וההרכב האוונגרדי Liquid Tension Experiment יש חלק גדול בכך? יותר מכך, אתם מנגנים פרוג מטאל, אבל אני בטוח שישנים מספר אלבומים ולהקות מתקופת הרוק המתקדם הישן שהשפיעו עליך ועל מרטין בכתיבת המוזיקה, אם כן מי הלהקות האלה?

מבחינתי,להקות כמו : Metallica, Megadeth, Dream Theater, Genesis, Opeth, Tribute, ELP, Yes, Rush, Marillion, Meshuggah, Pantera, The Cure, U.K, Captain Beyond, etc.
אני יודע שמרטין אוהב מאד את Magellan,Gentle Giant,Pink Floyd וגם Queen.

באלבום II=I אתה הקלטת את קטעי הבס. עכשיו הצטרף אליכם הבסיסט Fabian Gustavsson. איך העבודה איתו? אנחנו יודעים שהוא לא ניגן פרוג מטאל לפני שהצטרף ל- Andromeda?

זה עובד מצוין! גם רמת הנגינה והאישיות שלו מתאימים ל-Andromeda כמו כפפה. אכן, הוא לא ניגן מוזיקה כזאת בעבר, אבל הוא לומד מהר, וקטעי הבס שהוא מנגן בשירים החדשים נשמעים טוב מאד! הוא באמת מוזיקאי מגוון עם רקע עשיר ורחב. הוא מנגן קצת מכל סגנון ואני חושב שזה יכול להיות רק חיובי מבחינת הצטרפותו ותרומתו ללהקה.

לאילו אלבומים האזנת לאחרונה? האם יש השפעות חדשות לקראת האלבום החדש שבדרך?

Björk – “Post”, Arvo Pärt – “Miserere”, Yngwie Malmsteen´s Rising Force (his first solo album), Type o Negative – “October Rust”, Defleshed – “Under the Blade”, Müm – (can’t remember the title…), Fiona Apple – “When the Pawn”, Slayer – “Reign in blood”.

השפעות חדשות? תמיד יש. זה קשה להצביע עליהן במדויק. אולי הם יותר כמו מקורות השראה מאשר השפעות ישירות.

הייתי מעוניין לדעת על ההשכלה המוזיקלית של כל אחד מחברי הלהקה.

תומאס פחות יותר למד באופן עצמי לתופף, אני למדתי בבית הספר המקומי למוזיקה מגיל 9 עד גיל 17 ואז התחלתי לתת שיעורי גיטרה לסטודנטים אחרים. מרטין,פביאן ודיוויד הלכו לאקדמיה למוזיקה במאלמו. פביאן עדיין סטודנט שם, ומרטין עובד שם בימים אלה כמורה.

Thomas Lejon,המתופף,מנגן גם ב – Andromeda וגם ב- A.C.T. איך הוא יכול לשלב בין שתי הלהקות?

זה בהחלט קשה לפעמים. היינו צריכים לבטל כמה הופעות בגלל של- A.C.T היו הופעות באותם תאריכים ולהיפך. כך שלפעמים זה קשה שלוח הזמנים יסתדר משני הכיוונים. אבל כאשר מדובר בכתיבה והקלטות עם שתי הלהקות, אין לו שום בעיה.

אם היה לך הצ'אנס להשתתף בפרוייקט-צד, מי המוזיקאים שהיית בוחר לעבוד איתם?

Allan Holdsworth, Terry Bozzio, Mike Patton, Jaco Pastorius. ,מוזיקאים אדירים!

שאלה גדולה לסיום: ישנו קהל מאזינים רב לפרוג מטאל בישראל כיום, האם אתם חושבים לבוא ולהופיע בישראל באחד הימים?

כן, זה יכול להיות נהדר! כל עוד ההופעה לא תתקיים באזור בו יש חילופי אש וכדומה.

תודה רבה לך על זמנך. לעונג הוא לי לערוך את הראיון הזה איתך.

תודה רבה על התמיכה!