מרואיינים: להקת Whorecore (דולי, מיידן, איבל חיים, ערן, ג'ונס)

יום חמישי, אחלה יום שבעולם, יום כזה שמביא את הריח של שישי ושבת של אותם הרגעים שאתה יכול ללכת להופעה טובה ויום אחרי זה להתפנן כמה שבא לך (לפחות עד החזרה באחד מימי הסופ"ש). לאחר המתנה מאוד ארוכה, לרגל צאת האלבום החדש של להקת הברוטאל Whorecore יזמתי ראיון עם הלהקה על אלימות, סמים, פונאניז, מילים לא חינוכיות בשיט, לכלוכים, כל מיני גועל נפש, איך עושים ריסט למחשב (והתשובה בדיסק למי ששואל… תרתי משמע) והכי חשוב נושא בעל דגש חשוב… גנגסטריות!

נסעתי יום לפני ההופעה לאחת החזרות של הלהקה ובהשמעת בכורה הקשבתי לשירים החדשים שלהם שבאופן ממש מפתיע… אההה טוב עזבו מה אני מספר לכם? חכו להמשך הראיון בשביל לשמוע את זה מהלהקה. בכל אופן, ממש בתחילת הראיון כששרר שקט בחדר החזרות, נכנס חבר משותף ללהקה בשם עידן ושחרר גרעפס אדיר כמו גבר ישראלי איכותי שיוצא מהשירותים עם העיתון ספורט. יש לציין שעוצמת השיהוק פילחה כל צורה של שקט ואז החל הבלגן האמיתי.

לקחתם על עצמכם לא שביודעין זכות להיות החלוצים של הברוטאל בארץ, אתם בכלל מרגישים שיש דגש בארץ על הסגנון הברוטאלי?

ממש לא, זה לא ממש מעניין אותנו, אנחנו לא מרגישים שאנחנו החלוצים ואנחנו יודעים שתמיד, לא משנה מה, תמיד יקטלגו אותך בכל דבר שאתה עושה. יותר מזה מי שיקשיב לדיסק יבין לבד שאנחנו לא רק בברוטאל, לפחות לא באופן שהיה בשנה-שנתיים הראשונות כשהתחלנו ולגבי עניין הדגש? אין פה בכלל בארץ דגש על סגנון הברוטאל. אם היה, היית רואה כמות הרבה יותר מכובדת של ערבי ברוטאל-גור והרבה יציאות קיצוניות מלהקות.

האייקון שבכם די מזוהה עם בחורות כנועות והרבה מין אנאלי, אני טועה? פעם השתמשתם בכל מיני בחורות שהופיעו אתכם על הבמה, מה קרה שהפסקתם עם זה?
ערן: הרבה פחות מפעם (…וכולם נקרעים מצחוק). בוא נאמר שהרעיון של להביא בחורות שתהיינה קשורות-מאוזקות לבמה זה בא טוב בתקופה מסויימת של הלהקה, כיום זה די מגעיל האמת אבל 'איבל חיים' עדיין מודה שיש בזה מן הכיף! בהופעה אחת אנג'ל אוגסטה [הדוגמניות וכו'] נקשרה ל-X על הבמה וקרה מצב שלא ממש שמנו לב והיא כמעט התעלפה. אבל ברצינות, היתה לנו תקופה שפשוט התפרענו בכל צורה שהיא ותמכנו ועדיין תומכים בנושא של לעשות מה שבא לך על הבמה ושוב… יש בזה כיף למרות שזה היום פחות צד ענייני ואנחנו בכל אופן נוטים כרגע לרדת מהנושא של בחורות על הבמה.

בהופעות הראשונות שלכם לא היה ממש ברור אם לקחת אתכם ברצינות או שפשוט אתם עושים את זה בשביל הכיף כשלמעשה הופעתם עם כל סוג קיים של הרכבים שונים ומשונים שלא תמיד דוגלים במטאל. יש סיבה ספציפית שבחרתם להופיע איתם?

לא, בחרנו להופיע עם להקות שונות בגלל שרצינו ליצור מצב שאולי נוכל לקלוע גם לנקודות שהרבה אנשים במטאל לא יחשבו כמונו וזה שאנחנו מוכנים להופיע בכל מצב ובכל צורה של אירוע כזה או אחר. תמיד יהיה לך מספר מסויים של אנשים בקהל המגוון שהיה לנו עד היום שזה כן קלע לטעם שלהם והנה, הרווחת לעצמך עוד בנאדם או יותר ששאוהבים את הורקור.

למרות כל הברוטאל בשירים שלכם באלבום, עדיין ישנם 2 שירים שיש בהם למעשה סולו של ערן שהוא חתיכת מכונה משומנת היטב ונשמע שיש הרבה מאוד אלמנטים שלא רק נוגעים בצד הקיצוני אלא גם משלב פאוור מטאל, או טעימות של פאנק רוק והארד קור. איזה להקות השפיעו על הלהקה הן מבחינת הליריקה והן מבחינת הנגינה עצמה?

(חושבים כמה שניות) … נאזום, רגורגיטייט, פנתרה, ASSUCK… אנחנו יכולים לזרוק לך ערימה של להקות שאנחנו אוהבים ויש להם צד משפיע עלינו אבל אם לצמצם את רוב האהבה שלנו במוסיקה היינו אומרים שלמעשה כל סגנון רדיקלי מדבר אלינו. תבין, אם אנשים יקשיבו טוב טוב לאלבום מבלי לנסות לקטלג אותו שזה כמו שציינתי לפני ש-"כולם מקטלגים" הם לבד אמורים כבר להבין את ההשפעות שלנו. וכן, למעשה קלעת בול לסגנונות עצמם שהורקור שמה עליה דגש וזה גורם משפיע! ואתה יכול לזרוק איזה שם של להקה שבא לך בפאנק-רוק, הארד קור ומטאל בכללי, או שתשאיר קו כזה מתחת ותתן לקהל לרשום שמות, אנחנו כבר נקשיב להם.

בואו נדבר על ההפקה עצמה של הדיסק. הקלטתם אצל אייל גלוטמן, את המיקס והמאסטרינג הייתם אמורים לשלוח לסקוט הול שעובד הרבה עם הלייבל Relapse. איפשהו קרה מצב שרק המיקס נעשה אצלו ולבסוף המסטרינג נעשה אצל חיים גוזלי? מה קרה ואל תחסכו בליכלוכים, הקהל מת על החרא הזה.

"הכל בגלל בוב הול" (כולם צוחקים). והנה הסיפור במלואו… הקלטנו אצל גלוטמן שהוא יצא אחלה גבר שבעולם ותרשום שהוא בנאדם מאוד מנומס ונחמד, יש לאמא שלו אוכל ממש טעים למרות שהיא לא היתה בבית, שלא לדבר על כמות הפיצות שפירקנו אצלו… ההקלטה לקחה לנו שבוע פלוס מינוס וממש "נפלנו" לאייל על הבית מכל המובנים והיה ממש כיף לעבוד איתו. בכלל החוויה עצמה של ההקלטות היא כייפית, אז כשסיימנו את ההקלטות שלחנו את כל החומר ישר לסקוט הול אחרי שסגרנו איתו על מיקס ומסטרינג, אבל בשלב מסויים הרגשנו שכל הנושא הזה מתעכב יותר מידי.

פנינו אליו והוא מצידו הודיע לנו שהוא מתנצל על האיחור בגלל שהבן שלו, בוב הול, סובל מבעיה בריאותית מסויימת. ג'ונס יצא פה בהצהרה "בהורקור אוהבים ילדים" ונתנו קצת זמן על מנת שסקוט יוכל לטפל בילד שלו, אחרי שעברנו את השלב של ההמתנה פנינו אליו שוב פעם ופתאום אין תגובה מהצד שלו, חיפשנו אותו איפה לא… התקשרנו אליו, שלחנו לו מיילים והוא מצידו לא ענה, בלית ברירה נשארנו עם המיקסים ולבסוף התייאשנו ממנו (מיותר לציין שאין לנו בעיה איתו אבל לא רואים בזה שום מקצועיות מצידו) ופנינו לחיים גוזלי שעשה עבודה מצויינת ואנחנו ממש מרוצים!

אני בטוח שכל אחד מכם מחזיק לפחות דיסק אחד שממש לא קשור למטאל או משהו שיש בו גיטרות אלא יותר נוטה לסגנון שכל אמא היתה גאה לדעת שהבן שלה שומע. איזה שיר הכי מרגש אתכם שלא קשור למטאל או רוק על כל סוגיו.
כולם ביחד: אייס אוף בייס!
דולי: נעלם לי הדיסק שלהם…
ג'ונס: אני אביא לך! אני גם אוהב את ג'סטין טימברלייק ביחוד את השיר "קריי מי אה ריבר" ובכלל MTV.
איבל חיים: "עת דודים כלה" של זהר ארגוב! תרשום זהר עורקבי!
מיידן: (חושב רגע) … אני אוהב הכל וגם מדגיש טראנס-טכנו, פרוגרסיב ואינדסטריאל, אין משהו ספציפי.
ערן: Dizzee Rascal

מה דעתכם על כל מיני לכלוכים שהולכים בסצינה הישראלית ואל תחסכו 🙂 אתם כשלעצמכם מרגישים שדי נזרקתם הצידה ע"י המדיה שנוגעת למטאל בארץ, איך זה?

לא מעניין בכלל, שהמטאליסטים יתבגרו ויפסיקו לזיין את השכל בכל מיני מקומות ויתחילו לצאת להופעות.


חברי להקת Whorecore – מכאיבים למאזינים ולעצמם

מה קורה עם חו"ל, למה החלטתם להפיץ את הדיסק בארץ אחרי השקעה לא קטנה מזמנכם על האלבום, הרבה מאוד מרצ'נדייז על רוב סוגיו? לא היה עדיף לכם לנסות את המזל בחתימת חוזה במקומות שהברוטאל הוא יותר מיין סטרים?

נכון, הגענו למסקנה הפשוטה שאי אפשר להוציא חולצות ובכלל מרצ' בלי שיהיה לנו דיסק ביד, בד בבד אנחנו השבוע התחלנו לשלוח לכל מיני לייבלים ומגזינים בחו"ל את הדיסק בשביל לנסות להוציא חוזה וגם לגרום למודעות בחו"ל לגבי הורקור, אז במידה ונחתום בחברה אנחנו יכולים למסור שלקהל הישראלי תהיה את הזכות להחזיק את הדיסק עוד לפני שבעולם זה ישוחרר. הדיסק ימכר בהופעת השקה ומפה והלאה אנחנו מאוד מקווים שיהיה טוב, אנחנו לא מתלוננים.

פתחתם פורום חדש, אתר חדש שנראה מצויין ומושקע, הוצאתם מרצ'נדייז בכמויות מסחריות, בנוסף לאלבום כבר אתם עובדים על שירים חדשים והם בשלב מתקדם. יש שוני בין האלבום לבין השירים החדשים? לא נראה לכם שאתם פשוט רצים מהר מידי?

שוב, אנחנו לא חושבים שאנחנו רצים בכלל, זאת הזרימה שלנו… בכיף שלנו. בגלל הזמן הגדול הזה שנוצר בין הכמות של ההופעות שעשינו וכל מה שבנינו עד עכשיו הביא אותנו לנקודה שחייבים להכנס ולהקליט אלבום ובזאת להראות יותר צדדים ביכולות של הורקור. לגבי השירים החדשים בטח שיש, הרבה מאוד ואתם תשמעו את זה עוד בהופעה אנחנו בטוחים שמי שבא אלינו להופעות יודע לאן הוא מגיע, לאן ואיך הוא יחזור? … זאת שאלה אחרת.

"Altctrldlt" נשמע כמו שיר נושא לכל שונאי המסך הכחול (למשתמשי ווינדוז 98) וכל מיני הודעות שגיאה מעצבנות שיוצאות מכל ממשק של מיקרוסופט, אם לומר את האמת נראה כי לא ממש שמתם דגש על אידאולוגיה מסויימת שיש לרוב סוגי המטאל אלא יותר משהו כוללני ופתוח. למה בחרתם לא לפרסם את המילים בדיסק?

את זה תשאל את רועי שרמן שסגר לנו את הברז של המילים. הליריקה לאלבום נכתבה על ידיו והוא נכון לעכשיו מסרב שנשחרר את המילים.

** עלתה הצעה להתקשר אליו באותו רגע ששאלתי את השאלה ולקבל ממנו מידע ממקור ראשון למה הוא לא מוכן לשחרר אבל לצערי הוא עובד כ-DJ בפאב בראשון לציון אז תמתינו… התשובה תבוא בקרוב ועד אז Stay Tuned **

השילוב של תומר (ג'ונס) ואריאל (קונאן) נשמע מצויין ונראה ממש מרושע. קרו כמה פעמים שנראה כאילו ג'ונס מורם באויר או מתרסק על רצפת הבמה או למשל שקונאן שובר לעצמו כל מיני חלקים בגוף… איזה חלקים אתם יכולים לספר בגאווה ששברתם?

קונאן שבר את האף 3 פעמים במהלך הופעות. באחד מהפעמים ערן "עקץ" אותו קלילות עם צוואר הגיטרה שלא במתכוון. מיידן הפסיק לספור כמה מצילות ובכלל תופים הוא הרס באחת ההופעות, כשאנג'ל היתה קשורה על ה-X (למי שלא יודע מה זה אומר ה-X, זה הכלי שימוש לרוב במופעי BDSM שבחורה נקשרת עליו) קונאן דפק הד באנגינג ישר לתוך וו שהיה על אותו X וגם אחרי זה המשיך את ההופעה כמו ענק.

מה מפחיד אתכם יותר מכל דבר אחר?
מיידן: שלא יקרה כלום, שלא יזוזו דברים בחיים שלנו. אבל אנחנו מזיזים את החיים ולא ההיפך אז לכל פחד אתה מוצא את התרופה שלו.

כמו הרבה להקות אחרות אתם מתפרנסים ברובכם אם לא כולכם מעבודות שמחזיקות ומתחזקות לכם את החיים. דולי ידוע בתור מעצב בעל ידי זהב, קונאן אם אני לא טועה סטודנט אי שם בירושלים… במה השאר עובדים?

כן עובדים, אוקיי אז נכון, דולי הוא מעצב גראפי וקונאן סיים את הלימודים שלו לבנתיים אז הוא עובד כמדריך כושר לזקנים וגרוזינים (?!). איבל חיים מודה שהוא עובד בעיקר מהבית של מיידן… תשמע אנחנו באמת היינו רוצים לשים דגש על מקורות ההכנסה שלנו אבל אנחנו לא. אנחנו מוסיקאים שבראש ובראשונה אנחנו רוצים להניע את גלגלי השיניים שמזיזים את הלהקה, אז לא משנה איזה עבודה אנחנו נעבוד, זה לא יעניין אותנו כמו הכיף והרצון הגדול לנגן… ביחוד בהורקור! … "אתה יודע מה הכי כיף בכל הנושא הזה של להיות ולקחת חלק בלהקה? המונית אחרי זה הביתה, כי תמיד אתה נופל על נהג מונית שמזיין לך את השכל בלי סוף… אין, תשמע זאת חוויה."

לגבי האחווה בלהקה עצמה. אני יכול רק לשער שהלהקה עברה פה ושם כמה משברים במהלך בניית הבסיס שלכם להגיע עד היום. היו לכם ריבים מעניינים? איזה בעיטה פה,כסא שם? או שעד עצם היום הזה אתם שומרים על הרמוניה וכל אחד נותן את הטון שלו באופן שווה?

לא, ממש לא! רוב הלהקה מורכבת מאנשים סטלנים ואין לאף אחד זין להתחיל להתווכח וליצור מתחים אז שופכים מה שיש להגיד כשיש מה להגיד, זאת הרמוניה בפני עצמה שכל להקה צריכה למצוא, בלי עצבים ובלי סרטים, פשוט לנגן ורק ככה ניצור וגם נשמור על עצמינו כיחידה מגובשת ואולי יותר מזה לבסס את האישיות שיש להורקור להראות.

חלקכם לוקחים חלק בלהקות אחרות מלבד הורקור כמו בוא-לבר, להבות' וכל מיני פרוייקטים שונים. איך מסתדר לכם לעבוד ככה ואיזה מקום שמתם מבחינתכם את הורקור בתור פרוייקט נוסף/תחביב או חלק מהותי מכם?

הורקור היא בראש ובראשונה. לגבי להבות' לצערינו ואולי גם לשמחתינו זה כרגע נמצא בשלב של השהייה וכל אחד מתמקד בנקודה אחת ספציפית כך שמתוך דבר רע גם אפשר לנצל לטובה וזה הפרוייקטים שכולנו לוקחים בהם חלק, וזה לא תחביב אצלינו, כולנו פה מוסיקאים וזה משהו שאנחנו באמת רוצים לעסוק בו, זה גם הדבר הכי טוב שאפשר לאחל לעצמינו.

איבל חיים: תשמע בוא-לבר לדעתי הלהקה הכי טובה בעולם ואני מת עליה גם מבחינת האנשים שאני מנגן ומופיע איתם וגם בגלל שזה פאנק רוק וזה מה שאני אוהב, פאנק רוקר כמו שאני כותב בגאווה בהרבה מקומות.

מה התכניות העתידיות כרגע שהצבתם לעצמכם?

לא חסרים לנו תכניות ותכנונים אבל לוקחים את כל הריצה הזאת, איך אומרים?… כל דבר בזמנו. ככל הנראה באפריל אנחנו יוצאים ל-Tour באירופה וכשנחזור השאיפה היא ישר להכנס להקליט את הדיסק השני וכמו ששמעת כבר בשביל האלבום הבא יש 6 שירים חדשים שסיימנו לבנות אותם קומפלט והם יקחו חלק בהופעת השקה.

** נקודות לציון **
קונאן לא יכל לקחת חלק בראיון מפאת נסיעה בשעה מאוחרת הביתה לירושלים. דולי מאוד שקט! ג'ונס הוא ה-PIMP מטאל הישראלי הראשון. חיים כרגיל וכמו שכולם יודעים הוא איש מיוחד לא משנה מה הוא הוא יגיד, הוא יקלע בול וזה עדיין ישמע לכולם מצויין ומתקבל על הדעת. מיידן וערן יכולים לתמצת 40 משפטים שנזרקים באויר למשפט מסכם אחד. הדיסק החדש "Protection" נשמע פשוט בלי תיאורים מיותרים בן-זונה! והשירים החדשים שלהם נשמעים עוד יותר טוב! שונה מהאלבום בצורה פנטסטית ומרגישים את ההבדל בין האלבום לשירים החדשים כך שזה יעניק למאזין יותר תיאבון לשמוע ולעקוב אחרי ההתפתחות המסיבית של Whorecore! את הראיון עשיתי מטעם מגזין מטאליסט שהכריחו אותי כי לא היה להם כתב אמיץ מספיק כדי לדבר עם הלהקה.