מרואיינים: חברי להקת Holy Prison: יונתן שטכל (שירה וגיטרה), אופיר נוי (גיטרה), טל פז (בס), גיא שדה (תופים)

קצת אחרי חגיגות הבר-מצווה, החליטו חברי להקת ה-Thrash הצעירה Holy Prison לחסוך את כספם להקלטה ראשונה עבור להקתם, אך להבדיל מ-Scott Ian גיטריסט להקת Anthrax, זה לא לקח להם 5 שנים – אלא שנה אחת בלבד. כן, Holy Prison המנגנת Thrash בסגנון האמריקאי מוציאה סוף כל סוף את הדמו הראשון שלה, Bloody Hell (כן, הם מודים בעצמם שהם לא חזקים בשמות) – ויוצאת לחגוג את צאתו בהופעה בתל אביב ביחד עם Matricide ו-Sintax. לכבוד זאת – תפסנו את רוב חברי הלהקה לראיון שהרגיש מעט כאוטי עם הצעירים חובבי ה-Thrash המצטרפים לשורה מכובדת של אומני Thrash Metal בישראל, והלהקה היחידה שהוציאה דמו בארץ מבלי שאף אחד מחבריה לא יודע מהי בחינת בגרות או איך נראית לשכת הגיוס מבפנים. מה קורה בראיון ? תדמיינו את הצאצא בן הכלאיים של Exodus ומפגש של תנועת נוער. תנו להם כבוד (אבל אל תתנו להם אלכוהול).

שלום לכם חברי Holy Prison – בואו תסבירו לנו קודם כל מי זו Holy Prison ומה מבשרת הלהקה לעולם ?

שטכל: אז אנחנו הולי פריזון, אנחנו מנגנים בעיקר ת'ראש מטאל, יחד כבר שנה וקצת, אני מנגן רית'ם גיטר, לפעמים גם ליד גיטר ומנסה גם לשיר. אין לנו שום בשורה לעולם כי אנחנו לא מספיק חכמים בשביל אחת.
טל: אני מנגן בס ומכין קפה כשאומרים לי
גיא: אני המתופף
אופיר: אני מנגן ליד גיטר ואין לנו שום בשורה לעולם רק רצון לחלוק את המוזיקה שלנו עם שאר העולם.

מדוע בחרתם את השם Holy Prison ? טוב, את הרעיון – כמו לקשר בין Holy לכל דבר שיוצא ממדינת ישראל, זה אפשר להסיק לבד. אבל מדוע "כלא קדוש" ?

שטכל: האמת? אין משמעות מיוחדת לשם הזה. ניגנו יחד, והיינו צריכים שם, זה היה או זה או Officers of Death, אז… כן..
טל: אין ממש משמעות מיוחדת לשם, בחרנו אותו כברירה. כששואלים אותנו מה השם שלנו כולנו יודעים מה הולך לבוא, אז אנחנו קצת נמנעים מלהזכיר אותו יותר מדי.
אופיר: כשחשבנו על השם לא היתה לו משמעות אבל אחרי זה גילינו שיש כנסיה עתיקה בירושלים שקוראים לה holy prison אז זה די מגניב….

לאחרונה סיימתם את הקלטת הדמו הראשון שלכם, Bloody Hell… טוב, לומר לאחרונה זו קצת הגזמה. הבנו שחלו כמה עיכובים בהקלטות והוצאת הדמו, זה נכון ?

טל: :העיקר שהוא יצא.

מה תוכלו לספר לנו מחוויית ההקלטה באולפן ?

שטכל: זו חוויה מגניבה לאלה זה דבר ראשון. היינו בטוחים ש"הקלטת דמו" אומר ללכת לאיזה חדר חזרות ולהקליט את החזרה. בסופו של דבר דיברנו עם אלי פיקובר, שהוא בחור מלך ואפשר לראות שהוא יודע מה הוא עושה, אנחנו ממליצים לכל מי שרוצה להקליט משהו, בין אם זה אלבום או סינגל או EP, כל דבר, אלי הוא הבחור שלכם!
טל: חוויה שהייתה חדשה לנו בהרבה מובנים, קרענו את התחת, השקענו בהתאם ליכולות שלנו. אבל אחרי הכול, היה כיף מאוד.
גיא: בסך הכל היה לנו מאוד כיף, אלי היה מאוד תומך ועזר לנו עם הדברים שלא ידענו לעשות בעצמנו, אבל גם היה מלחיץ כי לא היה לנו יותר מדי זמן שם וניסינו להספיק כמה שיותר.
אופיר: זו הייתה חוויה ממש כיפית ושונה ממה שעשינו בדרך כלל. למדנו המון על איך להקליט בתור להקה, ואיך העניינים זזים בהקלטה אמיתית.

למה בעצם להקליט דמו ? ישנה אופנה בקרב הציבור המטאלי בארץ להקליט EP (אלבום קצר-נגן) תחת ההרגשה שהוא ייצוגי כמו אלבום, אך ממצה יותר. דמו, שהינו קצר כמו EP לרוב – תפקידו בעיקר לבשר בשורה מתקרבת, כמו הקלטה באיכות בינונית ומטה אשר תצביע על חומר מוסיקלי שיעניין מספיק גופים להשקיע בהרכב על מנת לממן להם אלבום. אז למה דמו ?

שטכל: לא היו לנו התלבטויות בכלל. לא אהבנו את כל ה"אופנה" הזו של הוצאת EP, כי חשבנו שלהיות בדיוק כמו כל שאר הלהקות לא יעזור לנו בכלל, אני זוכר שגם שרדהד אמרו משהו דומה, בראיון איתך פעם. חוץ מזה – אנחנו ילדים, אין לנו כסף, הדמו הזה מומן מהבר מצוות שלנו, או כמו שכינו את זה אנשים בעבר: ת'ראש מצווה.
טל: בעיקר בגלל הכסף שקצת היה קשה לנו להביא, וגם אולי כי מיוחד לראות להקה מוציאה דמו מאשר עוד EP.
אופיר: הדמו הוא מאוד קרוב לאיכות של EP רק שהוא עלה הרבה פחות כסף, וזה שזה דמו ולא EP מראה שאנחנו לא הולכים לשום מקום, כי יש הרבה להקות שפשוט משחררות EP וזה הדבר האחרון שאתה שומע מהם.

האם הדמו מושקע לדעתכם לפחות לרמה של "אלבום בכורה", אך מכיל פחות שירים ולכן הוא בגדר דמו בלבד ?

שטכל: בגדול, מבחינת חומר – כן, איכות סאונד – לא.
טל: זה מתחיל באיכות, היא אכן גבוהה מהציפיות שהיו לנו, אך היא עדיין לא מספקת בשביל אלבום. כשנגיע לאלבום הבכורה, העניינים יהיו רציניים הרבה יותר וכך גם כמות ההשקעה.
גיא: מבחינת הכתיבה ורמת הנגינה עבדנו על הדמו הזה הרבה מאוד. מבחינת הסאונד היינו מופתעים מהאיכות שאלי הביא את הסאונד שלנו אליה יחסית למה שחשבנו שיצא, אך מראש לא כיוונו גבוה מדי מהבחינה הזאת. עם זאת, אנחנו חושבים שהשתפרנו מאוד ברמת הנגינה מאז

מדוע לקרוא לדמו Bloody Hell, ואיך סלנג בריטי ושאול תחתיות מתקשר אל מה שאתם מנסים להעביר בדמו ?

שטכל:דבר ראשון, אין לנו שום קשר לבריטים. דבר שני,הרעיון של לקרוא לדמו בשם פשוט, או להפך, לא לקרוא לדמו בשם עם משמעות גדולה או בשם של אחד השירים, נובע מכך שכשבטייטל האלבום יש שם של אחד השירים, זה גורם לציפייה גדולה מידי לאותו שיר, ואנחנו לא רוצים ליצור מצב כזה. חוץ מזה, אנחנו גרועים בשמות.
אופיר: לא היה לנו עניין בלתת לדמו שם גאוני ומלא במשמעות כי זה בסך הכול דמו….. ולכן רצינו שהשם יהיה פשוט איזה אמרה מגניבה שתהיה על העטיפה.

במה הטקסטים של השירים שלכם עוסקים ? האם אתם מנסים להישמר בקרבת ענקי הז'אנר או ללכת מבחינת טקסט למחוזות שלכם ?

שטכל: אין "תבנית" מסוימת לנושאים של השירים שלנו, בתור מי שכותב את השירים אני יכול לומר שפשוט, מתי שיש נושא מעניין מספיק, זה נכנס לשיר. אנחנו לא כותבים על פוליטיקה, אנחנו סתם ילדים וזה לא מעניין אותנו בכלל.

קל לומר שאתם מאד אוהבים Thrash Metal, במיוחד את מה שפלטה אמריקה בתחום, לרבות Megadeth וצאצאיה המוסיקליים. מדוע לנגן בעצם ז'אנר בן 30 שנה על כל ניואנס מוסיקלי ?

טל: זה מסתכם בזה שהז'אנר הוא מה שאנחנו הכי אוהבים. חוץ מזה נראה לי די נדיר למצוא מישהו שלא אוהב איזה שיר של איזו להקה מהז'אנר, בין אם זה מגהדת'\טסטמנט\מטאליקה… או אפילו להקות לא אמריקאיות סטייל קרייאטור.
גיא: כל מוזיקאי יודע שלכל להקה יש השפעה ממישהו, והיא רק מוסיפה רעיונות מעצמה אל תוך מכלול שהיה קיים לפניה ועליו היא יכלה להתבסס. כך גם נוצרים סגנונות חדשים. כרגע אנחנו מנגנים טראש מטאל פשוט כי זה מה שאנחנו שומעים ואוהבים, אבל גם אנחנו לא יודעים לאיפה נגיע בהמשך.
אופיר: אני חושב שאנחנו, עם עוד המון להקות שמנגנות Thrash Metal היום, פשוט ממשיכים את המורשת של הסגנון הזה שאנחנו כל כך אוהבים ונותנים לו את הגישה שלנו.

מה התוכניות המיידיות של Holy Prison מבחינתכם ? האם אתם בתהליכי כתיבה של חומר נוסף, בכוונה להקליט אלבום מלא – או שבינתיים תעדיפו להתמקד בדמו שהוקלט והנה זה עתה יוצא כבר סוף כל סוף ?

שטכל: להתפרסם, להפיץ את הדמו המדובר, אחרי ההופעה נחזור לתהליכי הכתיבה שהתחלנו לפני חודשיים
טל: בתכלס אנחנו עסוקים עכשיו בלסגור כמה אירועים, תוך כדי שאנחנו מנסים להכניס את הדמו לכל מקום באינטרנט. אנחנו מחפשים להתפרסם יותר, אם זה מבחינת ההופעות או מבחינת הדמו. אחר כך כבר נתחיל להתמקד בכתיבה.
אופיר: יש לנו הרבה רעיונות חדשים אבל כרגע אנחנו מתרכזים בלעשות חזרות להופעה הקרובה, ואני מניח שאחרי ההופעה אנחנו נתחיל לכתוב חומרים חדשים.

אתם, אם איננו טועים, אחת הלהקות הצעירות ביותר שהקליטו דמו רשמי בסצינת המטאל הישראלית מבחינת גיל הנגנים, והצעירה ביותר הפעילה כיום. איך אתם מרגישים בסצינה שכל נגני המקצועיים לעתים קרובות כפליים מהגיל שלכם, וכשאתם באים להם עם מוסיקה שקורצת לאמנים בני כפליים מהגיל שלהם ?

שטכל: כיף לא רגיל, לא חשבנו שנגיע למצב שאנחנו מנגנים עם להקות מבוגרות מאיתנו כיפליים
טל: תמיד מרגישים עם זה טוב, בדרך כלל התגובות הולכות מקצה לקצה. בהתחלה זה יותר בכיוון של "מה לעזאזל הילדים האלה עושים פה" עד שהם שומעים את המוזיקה, ואז זה כבר נתון לשיקולם.
גיא: לנו זה לא משנה, מבחינתנו אנחנו לא כל כך שונים מהקהל שלנו או הלהקות האחרות בסצנה, חוץ מהעובדה שהם יכולים לקנות בירה בהופעות ואנחנו לא.

איפה אתם רואים את Holy Prison בעוד 5 שנים, ותנסו לשמור על ראש ריאלי ובלי פנטזיות מצחיקות כמו "הופעת ה-Thrash הראשונה על הירח".

שטכל: "מטאליקה יחממו אותנו"
טל: :הספקנו הרבה מעבר למה שציפינו בשנה ומשהו שלנו יחד כלהקה. אם העניינים ימשיכו כמו עכשיו, אנחנו מקווים שבעוד חמש שנים נגיע לדברים גדולים יותר שלא חשבנו שנגיע אליהם.
אופיר: זו שאלה די קשה, אני פשוט מקווה שעוד 5 שנים עדיין ננגן יחד ונמשיך להתקדם ולהופיע במקומות חדשים.

מה דעתכם על סצינת המטאל העכשווית ? אילו להקות לדעתכם מהוות דוגמה טובה (כי על דוגמה רעה לא נשאל אתכם) מבחינה מוסיקלית וזוכים להערכתכם ?

שטכל:לא העמקנו עדיין בסצנה יותר מידי, יש להקות שאנחנו אוהבים ושלדעתנו ראויות לפרגון, כמו שרדהד, PFN, וגם עוד להקה ממודיעין שנקראת Dedsin, שחברי רק קצת מבוגרים מאיתנו, להקה מעולה. מנגן שם גם כהנא משרדהד וביטרייטור.
טל: אף פעם לא התעמקתי בסצנה פה, ברור שיש להקות כמו Shredhead,Prey for nothing וכו' שאני מעריך ומכבד, אך הראש שלי נמצא במקום קצת אחר.

איך הגעתם לחלוק במה עם להקות ותיקות כמו Matricide, שמחזיקה עוד מעט עשור באמתחתה, לכבוד השקת הדמו שלכם ?

שטכל: אני הייתי בקשר עם סינטקס, הזמנו אותם להופיע איתנו בתל אביב לפני כמה חודשים, בסופו של דבר ההופעה בוטלה, הם אמרו שמתי שהם יצטרכו להקה להופעה פה באזור הם יפנו אלינו, וזה מה שקרה
גיא: שטכל סידר את זה, אין לנו מושג איך.

מה מצפה לאלה אשר הולכים לחזות בכם, במיוחד בפעם הראשונה, ב-25/10/12 בהשקת הדמו שלכם, ביחד עם Matricide ו-Sintax ?

שטכל: אין דרך לענות על זה מבלי שזה ישמע קלישאתי, אבל, חוץ מזה שיהיו עותקים פיזים של הדמו שיעלו רק 5 שקלים, אנחנו מבטיחים לתת הופעה טובה ומקווים לא לאכזב!
טל: אולי זה קצת נדוש לומר שיש למה לחכות, אבל אנחנו מבטיחים לא לאכזב.
גיא: הופעה מלאת אנרגיות וכיף, גם מצד הלהקות האחרות.
אופיר: האנשים שהולכים לראות אותנו בפעם הראשונה הולכים לראות הופעה מלאה בזעה, אנרגיות מטורפות ומוזיקה עצבנית וחסרת מעצורים. כולם יוכלו לרכוש עותק פיזי של הדמו שלנו, אז שווה לבוא!