מרואיינים: חברי להקת A Numb Disorder

ז'אנר מטאלי שזוכה להכרה בזמן האחרון בארץ הוא הפרוג מטאל, עם מספר הולך וגודל של להקות שעוסקות בסגנון. בין הבולטות נמנות Systema Telion ו-Amaseffer, ועוד אחת, עדיין פחות מוכרת, היא A Numb Disorder, שרושמת כהשפעות עיקריות את ההרכבים Dream Theater ו-Opeth. לקראת הופעתה הקרובה של הלהקה בסוף השבוע, ישבנו לדבר עם חבריה שעידכנו אותנו מי הם, מאיפה באו ולאן הם הולכים.

אהלן חבר'ה, בואו נתחיל עם השם A Numb Disorder. מה זה אומר?

היי, כשההרכב הנוכחי של הלהקה הוקם, ישבנו לחשוב על שם שיוכל לייצג את המוזיקה שלנו או את הנושאים העיקריים שעליהם הלהקה מדברת. הקונספט שאנחנו עובדים עליו עכשיו (וגם כמה מהשירים שמחוץ לקונספט) עוסק בעצם בדמות עם "סוג של" הפרעה נפשית והשם הזה עלה. פירוש השם בעברית הוא "הפרעה רדומה" ויש כאלה שיגידו אולי שהשם לא קליט אבל אנחנו מתחברים למשמעות שלו והחלטנו להישאר איתו.

מהן תולדות הלהקה בקיצור? מתי התחלתם, איך התחברתם אחד לשני?

אוקיי בקיצור, כמו הרבה להקות הכרנו התיכון – רק שאנחנו עדיין לומדים בתיכון. ההרכב עבר הרבה שינויים במשך השנים ועכשיו רק שניים מחברי הלהקה המקורית נמצאים בלהקה (אביב ורון). מה שחיבר בין כל חברי הלהקה הוא בעצם הטעם המוזיקלי ולאו דווקא הפרוג אלה יותר הנושא של המוזיקה בכללי ועם הזמן הפרוג נכנס לתמונה. ההרכב הנוכחי הוקם ביוני 2007 וחבריו הם: אביב טל – גיטרה \ שירה, עומרי קולטין – גיטרה, תום בורגר – בס ורון חייט – תופים.

מה היה הרעיון המוזיקלי שמאחורי הלהקה? איך נכנס נושא הפרוג לתמונה?

כמו שאמרנו כשרק התחלנו הרעיון היה פשוט לבוא ולנגן מוזיקה, כל מוזיקה… בגלל שחלק גדול מהמוזיקה שאנחנו שומעים היא בעצם רוק, מטאל ופרוג – זה פשוט משתקף במוזיקה שלנו, למרות שאפשר לשמוע בדמואים שהקלטנו עד עכשיו שהפרוג הוא לא חלק דומיננטי בשירים שלנו. החומר שהעלנו עד כה הוא לא כל-כך מייצג, אפשר להגיד – בחלק מהשירים אתם תשמעו ש-"הפרוגיות" בולטת יותר ובחלק אחר, הפרוג נכנס יותר בתור מאפיין נוסף. אבל תכלס אנחנו אוהבים פרוג ויוצא לנו לשלב לא מעט מאפיינים כאלה בשירים היותר חדשים שלנו, לא כדי להיכנס לאיזה קטגוריה או משהו אלא כי זה פשוט מה שנישמע לנו טוב.

בעמוד ה-MySpace שלכם יש כמה להקות שמוזכרות כהשפעה, Dream Theater ולעומתה Opeth, שמייצגות שני צדדים שונים מאד הפרוג, ווירטואוזיות לעומת רגש וקדרות. מה משתי הלהקות אתם משלבים אצלכם ובאיזו דרך?

קודם כל אנחנו רוצים להגיד (גם בהמשך לשאלה הקודמת) שאנחנו לא אוהבים כל כך את העניין הזה של ההגדרות כי הוא פשוט מסבך את העניין הרבה יותר ממה שהוא. מבחינתנו אנחנו פשוט מנגנים מוזיקה, בין אם זה "פרוג ווירטואוזי" או מוזיקה עם רגש וקודרות. אבל זאת לא בדיוק השאלה אז… בעיקרון כשאנחנו עובדים על שיר חדש אנחנו לא מנסים להכניס אליו רעיונות מסויימים מלהקות ספציפיות, אנחנו מנסים ליצור את המוזיקה שתמשיך בעצם את האווירה של השיר. כל המוזיקה שאנחנו שומעים משפיעה על זה בדרך מסויימת ולא רק להקות פרוג. אנחנו משתדלים לא להתקבע על סגנון קבוע מידי ולנסות לחדש בכל שיר שאנחנו כותבים.

אני מבין שמרבית החומר נכתב ע"י סולן הלהקה. איך נעשית החלוקה של הכתיבה באופן כללי?

כרגע הלהקה מתרכזת בעיקר בקונספט שנכתב ע"י אביב הסולן\גיטריסט ואחיו אמיתי. המוזיקה ברובה נכתבה ע"י אביב אבל העיבודים לשירים נעשים בחזרות וככה בסופו של דבר כל אחד מביא ומוסיף משהו חדש ללהקה ולשיר עצמו. כשההרכב הגיע למצב הנוכחי שלו רוב הקונספט היה כבר כתוב ולכן החלטנו להתרכז בעבודה עליו. האמת היא שגם עומרי הגיטריסט כותב וכתב הרבה שירים וכבר התחלנו לעבוד במקביל לעבודה על הקונספט, גם על כמה שירים חדשים שהוא כתב.

מה מבחינת השכלה מוזיקלית? הכשרה עצמית, מורים?

כל חברי הלהקה עברו וחלקם עדיין עוברים השכלה מוזיקלית עם מורים. אביב ותום אפילו לומדים אצל אותו מורה, בוריס ימפולסקי – גיטרה ובס. בנוסף עומרי הגיטריסט שלנו משלים בקיץ סימסטרים בברקלי (כן, Berklee college of music) בארה"ב.

החומר שלכם נשמע די קודר בעצמו, מה התחושות שאתם מנסים להעביר איתו?

אנחנו שמחים לשמוע שאתה חושב ככה כי בהתאם לכל שיר אנחנו מנסים ליצור אווירה שתוכל גם להעביר חלק מהקונספט בלי קשר למילים. הקונספט ברובו כתוב על אווירה מיסתורית וקודרת, אפשר להגיד, ואנחנו מנסים להעביר את זה גם דרך המוזיקה ולא רק במילים.

מה השלב הבא מבחינתכם? אני מבין שיש עבודה על אלבום קונספט, על מה הוא יהיה?

כרגע אנחנו פשוט מתכוונים להמשיך ליצור מוזיקה ולנסות להגיע איתה כמה שיותר רחוק. הסיפור כתוב בצורה די מופשטת (בלי שמות והרבה תיאורים של מקום וסביבה) והוא עוסק בדמות מרכזית שפשוט מוצאת את עצמה לבד, רחוק מהבית ואחרי פגישה עם דמות נוספת מתחילה פשוט לאבד את השפיות לאט לאט. הדברים שגרמו לנטישה של הדמות בהתחלה מתבררים לאורך הסיפור (כן, זה היה יכול להיות ממש סרט מתח או משהו).

כמו שאמרנו, התכנון שלנו כרגע הוא להמשיך בעבודה על הקונספט ועל שירים חדשים שנכתבו כבר וממשיכים להיכתב כל הזמן. הלהקה ממשיכה להופיע וממשיכה לקבוע הופעות נוספות ואם לא יהיו עיקובים אנחנו מתכננים להתחיל בקרוב בהקלטות קצת יותר איכותיות של שירים שמאוחר יותר יכנסו ל-EP של הלהקה. ואחרי החפירה הזאת בקיצור… יש למה לחכות.

איפה אתם רואים את עצמכם מבחינת השיוך בארץ ללהקות מטאל אחרות? קרובים יותר ל-Orphaned Land? או ללהקות יותר פרוגיות כמו Systema Telion?

אנחנו היינו רוצים להאמין שאנחנו יותר משהו ביניהן. כמו שאמרנו, אנחנו לא אוהבים כל כך את עניין של ההגדרות במוזיקה אבל אפשר לשמוע שהחומר שלנו הוא שונה מהחומר של שתי הלהקות האלה (דרך אגב אחלה של להקות). אנחנו ממש לא סגורים על השיוך שלנו בדיוק ללהקות האלו אז כנראה שאת החלק הזה נשאיר לאחרים להחליט.

מה מבחינת הופעות, איזה הופעות עשיתם בשנה האחרונה, לצד אילו להקות?

הלהקה התחילה לעבוד בקיץ ב-2007 אז אפשר להגיד שהיא דיי "חדשה". מאז יצא לנו להופיע בערבי להקות וכמה פאבים קטנים באזור הצפון (שם אנחנו גרים). ההופעות הרציניות יותר, הן אלו שבהמשך.

אתם זוכרים איזו חוויה או חוויות מיוחדות או מצחיקות במיוחד מההופעות האלו?

אממ… זה היה לפני ההופעה הראשונה שלנו. אביב, הסולן, היה מאוד צרוד ואחרי ששיגענו למארגנים את השכל, פשוט החלטנו לא לבטל ועלינו להופיע. במהלך ההופעה אביב פשוט איבד את הקול לאט לאט והגיע למצב שעומרי היה צריך לדבר עם הקהל במקומו כדי שאביב יוכל איך שהוא עוד לשיר. הקטע המוזר הוא שכששאלנו אנשים אחר כך הם אמרו שהם בכלל לא שמו לב לצרידות בשירה. זאת הייתה חוויה נחמדה בתור הופעה ראשונה של ההרכב.

בואו קצת נדבר על הערב הקרוב של ההופעות. מה צפוי שם מבחינתכם?

בערב בקולטורה מבחינתנו אנחנו ניתן את הכל ונעשה את המקסימום כדי שאנשים ייהנו שם ממוזיקה טובה ואיכותית וכך גם שאר ההרכבים: Sethra, Pallanex, ROL ו-Mind Corruption. הולך להיות מעולה ואנחנו מקווים לראות אתכם שם!

עד כמה אתם מכירים וקרובים ללהקות האחרות בערב?

את שאר הלהקות המופיעות איתנו בקולטורה הכרנו תוך כדי הארגון של הערב. לא היה לנו קשר קודם איתן אבל עכשיו אנחנו ביחסים דיי טובים עם כמה מהלהקות. אנחנו מחכים להופיע איתן ואולי יהיו גם עוד שיתופי פעולה בעתיד.

ולסיום, מסר אחרון לאומה?

אממ.. להתראות… יש לנו עוד המון לתת ואנחנו לא הולכים לשום מקום אז יש הרבה למה לחכות… We are here to stay!