מרואין: David Grey, מתופף להקת Akercocke

הבלאק מטאל אולי נולד באנגליה, בדמות להקת Venom המיתולוגית, אבל נורבגיה כבשה אותו לחלוטין. כש-Cradle Of Filth כבר מזמן נופלים לקטגוריה של מטאל גותי ולא בלאק, Akercocke הם נקודת האור שבקצה מנהרת האופל. להקת בלאק, שחבריה הם עובדי שטן מוחצנים, והמוזיקה שלהם היא אחת היותר מעניניות ומאתגרות שקיימות. לאחרונה הוציאה הלהקה אלבום בשם Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone, וכדי לשמוע עוד פרטים עליו ועל הלהקה דיברנו עם המתופף דיויד.

הי דויד, אילו תגובות קיבלתם בינתיים לאלבום החדש?

חיוביות, אני שמח לומר, אתה לעולם לא יכול לדעת איך אנשים ירגישו לגבי החומר החדש שלך. אנחנו נוטים לבודד את עצמנו משאר סצנת המטאל, כך כשאנחנו מוציאים את המתנה החדשה שלנו של מוזיקה מרושעת אנחנו לא לוקחים את העובדה שמישהו עדיין יתעניין בנו באופן מובן מאליו.

איך היית משווה את האלבום לקודם שלכם, Chronozon?

אני מקווה שהוא התקדמות, צעד הגיוני קדימה, כמו שתמיד התקדמנו מאלבום לאלבום.

אתם בהחלט מנסים ליצור אווירה לא נעימה ומטרידה במוזיקה שלכם, מה הרעיונות שאתם מנסים להעביר לקהל באמצעים האלו?

אנחנו לא מנסים שום דבר. אנחנו פשוט מביעים את עצמנו מוזיקלית באופן הכי טבעי שנוח לנו, אין שום כוונה בכך חוץ מלהוציא חומר שמספק אותנו ככותבים וכיוצרים. כשאנשים אחרים מבינים מאיפה אנחנו באים אז זה בונוס, אבל בסופו של דבר זה לא משנה, אנחנו עושים מוזיקה שאנחנו רוצים לשמוע.

חלק מגדירים את המוזיקה שלכם כבלאק מטאל,למרות שיש גם לא מעט אלמנטים של דת' מטאל אצלכם, אך אתה היית מתאר אתכם?

אנחנו לא מבלים הרבה זמן בלדאוג אך להגדיר את המוזיקה שלנו, זאת רק מוזיקה שאנחנו נהנים לעשות, זה מה שחשוב. לגבי ערבוב הסגנונות, אני מניח שבסיס של הכול אנחנו להקת מטאל.

אילו להקות השפיעו עליכם לעשות את המטאל הקיצוני שאתם עושים?

בשבילי זאת הייתה Possessed, להקת המטאל האהובה עלי בכל הזמנים. כששמעתי אותם ב-87' ידעתי שזאת הדרך קדימה. שמעתי גם Iron Maiden וט'ראש מהמיין-סטרים, כך כששמעתי את Seven Churches (אלבום של Possessed) זה פתח עבורי עולם חדש שרציתי להיות חלק ממנו. דברים לא חזרו להיות אותו דבר מאז.

מה הוא ההליך שאתם עוברים עד ליצירת המוזיקה והטקסטים שלכם?

כמו שאמרתי קודם, אנחנו לא מנתחים את הליך היצירה, אנחנו פשוט רצים עם זה ורואים אך זה זז, כך אנחנו מקבלים ביטוי אמיתי ליכולת שלנו.

קראתי בעבר שאמרתם שהמוזיקה שלכם היא דרך לבטא רעיונות דתיים שלכם, זה עדיין תקף היום?

אני לא חושב שאנחנו משתמשים בלהקה כדי לבטא רעיונות ודעות יותר מלהקות אחרות, זה לא חשוב אם אתם מסכימים איתנו או אם אוהבים את המוזיקה שלנו, זה לא משנה מה אני חושב או עושה, אם אהבתם את הרעש שיוצא מהרמקולים כשאתם מקשיבים לאלבום שלנו, אז זה מעולה.

זה ידוע שהאמונות הדתיות שלכם מבוססות על שטניזים, אתה להרחיב קצת על האמונה שלכם?

לא. זה משעמם לגמרי. הייתי מעדיף לדבר על "מלחמת הכוכבים", אף אחד אף פעם לא שואל אותי על מלחמת הכוכבים, זה תמיד על שטניזים. זה רק אספקט אחד של האישיות שלי שכבר לא מעניין לאנשים שלא מכירים אותי.

אתם מביאים את הרעיונות שלכם בדרכים חוץ מהמוזיקה?

אני מניח שבציורים ובאיורים.

מה הרעיון שמאחרי להעביר הרעיונות לקהל?

את מבינה לא נכון את הרעיון, זה נועד לספק אותי, לא אף אחד אחר.

השתמשתם באלבום Chronozon בסאמפל מתוך סרט כלשהוא, איזה סרט זה?

זה בא מתוך הסדרה Hammer House Of Horror, מפרק שנקרא Guardians Of The Abyss, בכיכוב פול דארו, שחקן ידוע בתוכניות טלוויזיה איכותיות בשנות השבעים, אני ממליץ על זה לכולם, זאת אחת התוכניות האהובות עלי בכל הזמנים.

ספרים של סופרים ומיסטיקאים כמו אליסטר קראולי או דניס וויטלי היו השפעה עליכם?

דניס ויטלי הוא תמיד קריאה טובה כשאתה יושב ליד האח, למרות שהגישה המאד מיושנת שלו לגבי יחסי גזעים קצת לוקה בחסר, קראולי היה נרקומן, פדופיל ושיעמום טוטאלי, הייתי מעדיף לקרוא צהובון אנגלי גרוע.

איך זה שאלבום החדש הוא הראשון שלכם בלי אישה ערומה על העטיפה? מה הרעיון מאחרי הדמות החשוכה בדלת?

הא!!! זאת הייתה בחירה מודעת של כל חברי הלהקה מלבדי! אני רציתי ציצים על העטיפה, בחורות רעות, אין שום דבר טוב יותר! לצערי הפסדתי בהצבעה, כולם רצו לעשות משהו שונה. אני חושב שהעטיפה בסדר, בחורות רעות עם ציצים גדולים בבגדים תחתונים, חצאיות קצרות וגרבים מעל הברכים היו טובות יותר מכל דבר אחר. אין לי שום מושג על מה העטיפה, פיטר תאובולד (נגן הבס) יוכל לומר לך.

למה עזבתם את חברת Peaceville ועברתם ל-Earache?

יכולנו להתקדם רק עם חברת תקליטים שתתן לנו הצעה, ושום חברה אמריקאית או אירופאית נתנה הצעה מספיק טובה. אנחנו לא בררנים בקשר למי שאנחנו מקבלים ממנו כסף, ויש לנו גם חוזה עם חברה יוונית בשם Black Lotus שרכשו את הזכות להדפיס את האלבום הראשון שלנו.

לא מזמן עשיתם סיבוב הופעות קצר באנגליה, איך זה היה?

עשינו ארבע הופעות בנוטינגהאם, באדינבורו, שפילד ולונדון עם טד מאול, וזה היה מהנה מאד. תמיד כיף להיות בסיבוב הופעות עם מאול והתגובה מהקהל האנגלי תמיד טובה.

היה לכם גם סיבוב אירופאי, איך הוא עבר?

זאת הייתה חתיכת חוויה, להקת Mortician הם החבר'ה הכי טובים שיצא לי לעשות הופעות איתם, אנחנו מכירים אותם מסיבוב ההופעות בארה"ב משנה שעברה, ואני מקווה להופיע איתם עוד בעתיד.

למה בחרתם בהם כשותפים לסיבוב?

זה חשוב שתהיה בסיבוב עם אנשים טובים ולא רק להקות טובות, אנחנו אוהבים את ברטאליות אנשי המערות של הדת' מטאל שלהם, ותמיד יש איתם צחוקים.

עוד תוכניות לעתיד של הלהקה?

יותר רוע, יותר מהירות, ויותר אלימות.

מילים אחרונות למטאליסט הישראלי?

קנו את כל הדיסקים שלנו בבקשה.
|ENG|Akercocke – Devils In A Suit
By: Tal Zachai
Interview With: David Grey (Drums), Akercocke

England may have invented black metal, but the Norwegians currently rule the genre. Cradle Of Filth are long gone into Goth metal territory, and its up to the Satanic Akercocke to reclaim the throne. With a new album under their (bullet) belts, the band continues to create unique and challenging black metal. To find out more about the band and its current misdeeds, we spoke to their drummer, David Grey.

Hey David, you have a new album called "Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone", which is hitting the charts. What sort of responses did you receive following this release?

Positive, thankfully. One never knows how people will feel about your new work, we tend to isolate ourselves from the rest of the metal scene, so when we bring our gift of new evil music, we never take it for granted that anyone else will still be interested in us.

How would you compare your latest release to the previous one, Chronozon?

Hopefully it is a progression, a logical step forward, as we have always moved from album to album.

You certainly are trying to create an uncomfortable and disturbing atmosphere in your music. What is the idea that you are trying to convey to your audience through these means?

We don’t contrive anything, we merely express ourselves musically in a natural and comfortable fashion. There is no intention other than to successfully produce some work that satisfies us as writers and performers. When other people understand where we are coming from then it’s all a bonus, but ultimately doesn’t really matter. We make music that we would want to hear.

Some define your material as Black Metal, though you can't overlook the Death Metal elements in your music. How would you describe Akercocke's style of music?

We don’t really spend a lot of time worrying about what to call our music, its just music that we enjoy writing and playing. That is what is important. What with the overall blending of different styles I suppose at the foundations of it all, we are a Heavy metal band.

What bands inspired you to play extreme Metal as you do in Akercocke?

For me, it was POSSESSED, my favorite metal band of all time. When I heard them back in 87 I knew that was the way forward. I was into Iron Maiden and mainstream thrash stuff, so when I heard Seven Churches it opened up a new world that I wanted to be part of. Things have never been the same since.

What was the process you went through to get all the music and lyrics written?

As I already mentioned above, we tend not to analyze the process of creativity. We tend to just get on with it and see what happens, that way we get an honest expression of our ability.

As I've heard you say before, your music is a path for you to express your religious views and ideas. Does this still apply to you today?

I don’t think we use the band to express our views and ideas any more than any other band. It isn’t important if you agree with me or what I think for you to like my music. It doesn’t matter what I think or say, if you like the noise that comes out of the speakers when you listen to our CD, that’s great.

As we know of course, your religious ideas are based on Satanism. Could you elaborate on those views that you are trying to express?

No, that’s thoroughly boring. I would rather talk about Star Wars, nobody ever asks me what I think about Star Wars, its always Satanism. That is just one aspect of my personality that isn’t that interesting to people that don’t know me anymore.

Do you express your ideas in occasions other than in your music?

In drawings and illustrations, I suppose.

What is the purpose of conveying these ideas to your audience?

You misunderstand the premise, it is to satisfy ME, not any one else.

You had a movie sample in "Chronozon", where was that taken from?

It comes from the Hammer House of Horror TV series, the episode called “Guardian of the abyss”. It stars Paul Darrow, stalwart of quality television acting since the seventies. I would recommend it to everyone and anyone, it is one of my favorite programs ever.

Were the books of either Dennis Wheatley or Alistair Crawly an influence on you?

Dennis Wheatley is always good for a fireside peruse, although his antediluvian attitude towards race relations leave a lot to be desired. Crowley was a drug addict, a pederast and a crushing bore. I would rather read Razzle.

Satanism is a rather common perspective amongst the Metal musicians. How do you see yourself different from all those other artists?

I don’t, I neither compare myself or consider any one ‘like’ me at all

How come that "Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone" is your first releasing without a naked woman on the cover? What is the idea behind the mysterious man in this CD's artwork?

Ha! It was a deliberate choice by everyone in the band except me! I wanted tits on the cover, nasty girls, there is nothing better! I’m afraid I was outvoted – they all wanted to do something different. I think the cover is alright, nasty girls with big titties in underwear, short skirts and over knees anything would be better in my opinion. I have no idea what the cover is all about, Theobalds could tell you.

Why did you quit Peaceville Records and decide to join Earache?

Because we foolishly thought that they could do more for us than Peaceville, unfortunately record companies are quite similar in many respects.

How come you only sign up with British labels, such as yourselves?

We would entertain any label that approached us with an offer, no other European, American labels had a good enough offer. We aren’t fussy who we accept money from. In fact we have a deal with Greek label Black Lotus who licensed our first album.

You just had a small tour in England. What was it like?

We did four dates in Nottingham, Edinburgh, Sheffield and London with Ted Maul, which was very enjoyable. We always have a good time on the road with the Maul and the reaction from English audiences is always good.

You also did a European tour. How was it?

It was quite an experience. Mortician are the coolest people to be on the road with, we know them from touring the US last year and hope to do more traveling together in the future.

Why did you choose to tour with them?

Because it is important to be with good people as well as a good band. We all love the caveman brutality of their punishing Death metal, we always have a laugh with them.

Do you have any distinct plans for the future of Akercocke?

More evil, more blasting and more violence.

Do you have any last words for the Israeli "Metalist" readers?

Buy all of our CD’s please.