מרואיין: Joey Belladonna, סולן להקת Anthrax

Anthrax הייתה אחת מלהקות הת'ראש החשובות והמצליחות ביותר בשנות השמונים והתשעים המוקדמות. באלבומים קלאסיים כמו Among The Living ו-Persistence Of Time הלהקה יצרה ת'ראש מלודי, איכותי, עם לא מעט הומור – כשהשירה המלודית של הסולן Joey Belladonna עומדת מעל הכל ונותנת ללהקה איכות וגוון מלודי שלא הייתה בכמעט שום להקת ת'ראש אחרת. לאחר שב-1992 נפרדה הלהקה מ-Belladonna והכניסה לתמונה את הסולן John Bush, היא הוציאה אלבום מצליח מאד, שלא היה דומה בשום דבר לחומרים הקודמים שלה (Sound Of White Noise הגרנג'י) ומשם נראה שאיבדה את דרכה פחות או יותר עד היום.

ב-2005 הודיעו חברי Anthrax על איחוד מפתיע עם סולן העבר המצוין, אך זה הסתיים מהר מאד, ובמקומו ניכנס סולן צעיר וחדש בשם Dan Nelson. במיטב המסורת של הלהקה, גם סולן זה הועף בלי גינונים מיותרים, והאלבום החדש של הלהקה שהוקלט עמו – נגנז. בחודשים האחרונים קיבלנו שתי ידיעות משמחות: Belladonna שוב חזר ללהקה, ו-Anthrax יוצאת לסיבוב הופעות לצד 3 ענקיות הת'ראש האחרות – Metallica, Slayer ו-Megadeth. לכבוד שני אירועים מרגשים אלו הרמנו טלפון ל-Belladonna עצמו, ודיברנו על כל מה שקורה, וקרה – בלהקה.

אהלן ג'ואי! קודם כל מזל טוב על הצטרפותך מחדש ל-Anthrax! מה קורה איתכם עכשיו?

אהלן אלון, תודה רבה! כרגע אנחנו בעיקר נחים, אני עסוק עם החומר סולו שלי – אבל אני מניח שבחודש הקרוב נעשה קצת חזרות ונתחיל להתחמם לקראת היציאה לסיבוב ההופעות שלנו עם Metallica, Megadeth ו-Slayer. אבל כרגע, כמו שאמרתי, אני בעיקר נשאר באזור שלי ועושה חזרות עם שני ההרכבי סולו שלי.

מה ההרגשה לקראת סיבוב ההופעות עם שלושת ענקיות הת'ראש האחרות?

זה הולך להיות נהדר, אין לי ספק. כל הלהקות האלו לראשונה זה ללא ספק דבר מרגש, אמנם עשינו כמה הופעות עם Megadeth במסגרת סיבוב האיחוד של Among The Living לפני כמה שנים, וגם את Slayer יצא לנו לפגוש אז, אבל את Metallica לא ראיתי כבר שנים טובות, אז כן… זה הולך להיות מעניין.

הרבה אנשים רוצים לדעת מה צפוי לקרות עם האלבום החדש שהלהקה עובדת עליו כבר לא מעט שנים. העדכון האחרון היה שלאחר הפרידה \ גירוש של הסולן החדש Dan Nelson הם קברו שוב את כל מה שהוקלט, ועכשיו קראתי שאתה תקליט מחדש את כל קטעי השירה באלבום, איפה זה עומד?

עדיין לא התחלנו ממש לעבוד על האלבום או השירה, חוץ משיר אחד שבו התחלנו כבר לעשות Pre-Production, בינתיים קיבלתי את השירים ואני שומע ועובד עליהם. אין ספק שחלק מהשירים נקליט מחדש ונעשה בהם שינויים כדי שיתאימו יותר לי ולשירה שלי. אני עובד על טקסטים שלי, מלודיות שונות, ואני חושב שחוץ מכמה שירים שבהם לא ניגע מעבר לשירה, עוד יהיו באלבום שינויים.

איך קרה שהצטרפת מחדש להרכב? אחרי הבלגן שהיה כשעזבת, הלהקה החזירה את John Bush, ואז הוא הוחלף, ולאחרונה הוא שוב פורסם כסולן ההרכב, ועכשיו שוב אתה שם… מה קורה כאן?

קשה לי להתייחס לכל מה שקורה מאחורי הקלעים, אבל במקרה שלי זה די פשוט – הלהקה וההנהלה שלה התקשרו אלי, ביקשו שנשב ונדבר, אז ישבנו, דיברנו, סידרנו את רוב העניינים בינינו, ונראה שכולנו רוצים שוב להיות להקה, אני רק מקווה שהפעם הכול יסתדר. בכל מקרה, ב-2005 – כשהתאחדנו לצורך סיבוב ההופעות של Among The Living – זה מראש לא נועד היה לחזור להיות להקה, עשינו את הסיבוב ולצורך זה היה האיחוד, כך שלא היו ציפיות לחזור לעבוד בייחד או להקליט ביחד, לא היו שום בעיות או מריבות מיוחדות, פשוט סיימנו את הסיבוב ונפרדנו כל אחד לדרכו.

יש תחושה במהלך השנים שמאז הפירוק של ההרכב המקורי שבו שרת, הלהקה די התבזבזה, שבשעה שלהקות אחרות המשיכו הלאה, וחלק לא נפלו מרמת ההצלחה שלהן, Anthrax דיי ירתה לעצמה ברגל עם כל מיני סכסוכים, חילופי הרכב, אלבומים שיוצאים בהפרש גדול אחד מהשני. יש לך הסבר למה כל זה? הכול בגלל סכסוכים אישיים בין החברים? מריבות כספיות?

הצד העסקי תמיד הוא בעיה בכל הלהקה, וגם אצלנו לא היו חסרות בעיות כאלו, אתה תמיד רוצה לדעת מה בדיוק קורה בלהקה שבה אתה חבר, ולהבין את כל מה שנוגע לצדדים העסקיים והפיננסים. אבל לגביי, אני חייב לומר שהבעיה הייתה יותר אישית – חברי הלהקה פשוט לא רצו את השירה שלי יותר, הם רצו שאעשה סוג של שירה מטאלית כבדה יותר, מחוספסת יותר, נמוכה יותר, מהסוג שאני פשוט לא יודע לעשות ולא מרגיש נוח לעשות, ובגלל זה מצאתי את עצמי מחוץ להרכב. מבחינה ווקאלית יש לי היום כמעט את אותו קול שהיה לי לפני 20 שנה, אותו מנעד קולי, אותם גבהים, אותן מלודיות, אני רק מקווה מאד שהפעם הלהקה תרגיש טוב עם סגנון השירה שלי ולא תנסה להוציא ממני דברים שפשוט לא נוחים לי. בחומר הסולו שלי אני מראש כותב בצורה שתתאים לי, הבי מטאל קלאסי עם Hooks וריפים כבדים – אבל מבלי הצורך בשירה אגרסיבית יותר שלא מתאימה לי, אני מקווה מאד שהפעם הלהקה תדע איך להתאים את המוזיקה לשירה בסגנון שלי.

לגבי חומר הסולו שלך, יש לי את שני אלבומי הסולו שהוצאת בעבר, אבל בשנים האחרונות אני קורא על חומרים שלך שאתה מקליט, אבל לא יוצאים על דיסקים – שני אלבומים בשם Artifacts שעליהם קראתי שיצאו רק דרך iTunes.

נכון, אני כל הזמן עובד על חומרי סולו, עם הרכב מטאל שבו אני שר, ועם הרכב הארד רוק שבו אני מתופף – ועושים ביצועים לשירי הארד רוק קלאסים של להקות כמו Rush, Foreigner ואחרות. את שני האלבומים האחרונים הקלטתי, ופשוט נמאס לי לחפש חברת תקליטים שתתן הצעה נורמלית כדי להוציא אותם. רציתי שאנשים יוכלו כבר לשמוע אותם אז החלטתי להוציא אותם בפורמט דיגיטלי בלבד.

אתה בעקרון שומע היום דיגיטלי? או שאתה דובק בתקליטים ובדיסקים?

הייתי מת לשמוע את התקליטים הישנים שלי, אבל כבר לא יוצא לי, בעקרון אני שומע בעיקר דיסקים. מכיוון שהיום כולם פשוט מעבירים כמויות של מוזיקה לנגנים שלהם או ל-iPod שלהם, נראה לי פתרון לא רע להעלות את האלבומים רק בפורמט דיגיטלי.

ולגבי אלבום סולו חדש? איפה זה עומד ואיך היית רוצה שהוא יצא?

בעצם האלבום החדש כמעט ומוכן, חסרים עוד איזה 4 שירים שצריך להקליט. הייתי שמח להוציא אותו לדיסק, אבל זה באמת תלוי אילו הצעות אני אקבל מחברות תקליטים, אם אראה ששוב זה מתעכב, ועוד פעם אני תקוע עם אלבום שלא יוצא – אני מניח ששוב אפנה רק לאופציה הדיגיטלית.

מוזיקלית מה היית אומר שהכיוון שלך שם?

הבי מטאל קלאסי, ריפים כבדים אבל עם מלודיות גדולות, השפעות של Iron Maiden, ושאר להקות קלאסיות.

זה קרוב במשהו לת'ראש שעשית בזמנו עם Anthrax, זה ז'אנר שעוד אומר לך משהו?

בהחלט, היו לנו שירים טובים ובכלל לז'אנר הזה היו להקות טובות. קשה לי עם המטאל הקיצוני העכשווי – אין לי טעם במוזיקה שאין בה שום מלודיות, אלא רק אגרסיה וטכניקה. אבל בת'ראש היו גם וגם.

באתר שלך ראיתי וידיאו שצולם באזכרה ל-Dio, בו ביצעת גרסה אקוסטית ל-"Man On The Silver Mountain", איך הגעת לזה?

בעקרון ביקשו ממני להופיע שם, חבר טוב שלי היה חבר קרוב מאד של Dio, וגם אני הכרתי אותו ואהבתי אותו מאד. אז אני והגיטריסט של הלהקה שלי האטנו את השיר מהמקצב המקורי שלו, ועשינו עיבוד אקוסטי שמאד היינו מרוצים מאיך שיצא. הייתי נרגש מאד מצד אחד לעשות את השיר באירוע לכבוד אדם שכל כך הערכתי ואהבתי, ומצד שני הייתי עצוב מאד וזה היה רגע לא פשוט – אבל אני שמח שעשיתי את זה.

עד כמה הכרת אותו אישית?

יצא לנו להיפגש לא מעט פעמים, ובכל פעם הוא היה נחמד, מנומס, אדיב. פשוט אין יותר אנשים כמוהו, קשה לי לדבר עליו בלשון עבר, הוא היה אחד האנשים הכי חשובים בז'אנר הזה, ואולי הקול הכי טוב שהיה בו.

לסיכום, איך אתה מצפה שתהיה השנה הקרובה?

עמוסה! אני מקווה שכל העניין עם Anthrax יסתדר, והפעם יתנו לי להיות מי שאני באמת, ונוכל להמשיך כלהקה. אבל בכל מקרה אני ממשיך עם הרכב הסולו שלי, שאם מישהו ירצה להביא אותנו לישראל – נשמח מאד! אנחנו עושים גם שירים של Anthrax בהופעה, ככה שמקבלים גם את המטאל שלנו, וגם Anthrax על הדרך! [צוחק]…