מרואין: ארז אבירם, קלידן \ סולן להקת Audience

Audience, להקת פרוגרסיב מטאל ישראלית צעירה, נמצאת בימים אלו בתהליך הקלטת אלבום בכורה, שהוא עפ"י הגדרתה, אלבום קונספט מורכב, השואף את השפעותיו מיצירות כמו Scenes From A Memory של Dream Theater ואלבומי הקונספט של Ayreon. הלהקה הוקמה לפני פחות משנה, וביום חמישי הקרוב, הלהקה תקיים את הופעת הבכורה שלה במועדון "הקולטורה" בת"א, עם לא פחות מחמישה (!!) סולנים.

אהלן ארז, חמישה סולנים?!

נכון, זה לא שגרתי, אבל באלבום הקרוב שלנו (Painting), שהוא מעין אופרת רוק, יש שש דמויות שונות, והחלטנו שבמקום לתת לסולן אחד לשיר כמה דמויות, יהיה זה עדיף שלכל דמות יהיה את הגוון שלה ואת הקול שלה. בהופעה הקרובה אחד הסולנים לא יכול להגיע, לכן אני (המתפקד כאחד הסולנים בתפקיד משנה) אקח גם את התפקיד שלו.

ספר לקוראים קצת על ההיסטוריה שלכם.

ובכן, הלהקה הוקמה לפני תשעה חודשים, כשחברי הלהקה מצאו אחד את השני דרך מגמת המוזיקה בה כולנו למדנו. אני מגיע מרקע של מוזיקה קלאסית, וכל אחד מביא את ההשפעות שלו, והתחלנו לנגן רוק מתקדם, כשעם הזמן הפכנו להיות להקת פרוג מטאל.

איך אתם הולכים בדיוק לעלות לבמה ביום חמישי, עם שישה סולנים וארבעה נגנים?

טוב, סולן אחד כאמור לא יהיה, ואני אשיר את התפקיד שלו. אין ספק שלתאם הופעות וחזרות כשיש לך שישה סולנים זה לא קל, אבל הלהקה זה מה שמחזיק אותנו ביחד, זה מה שגורם לנו לרצות לחזור הביתה מהצבא והאהבה למה שאנחנו יוצרים גדולה יותר מהקשיים.

יש לכם בעמוד ה-MySpace שיר באורך שש דקות, שהוא מורכב במיוחד (ולטעמי, פצצה של שיר). זה מה שאפשר לצפות מכם?

השיר הזה הוא לא בדיוק דוגמה מייצגת לאלבום הקרוב, שכן הלחן לוקח את המוזיקה לכיוון יותר הומוריסטי משאר החומר. הדמות ששרה אותו היא המוזה, והמוזה בסיפור מתאפיינת כחצופה, שחצנית וצינית, ולכן החלטנו שהתפקידים יורכבו משינויים בעלי פן קליל יותר. המטרה היא לתת לכל שיר אופי אחר, בהתאם לדמות אותו הוא מייצג, וע"י כך ליצור למאזין חוויה יותר מורכבת.

יחסית לגילכם, אתם מנגנים טוב מאד. מאיפה ההשכלה המוזיקלית שלכם?

אני ניגנתי במשך 13 שנה כפסנתרן קלאסי (כולל קונצרטים וכיו"ב). הבסיסט שלנו לימד את עצמו, וזה די מפתיע, בעיקר כי הוא מנגן על בס של שש מיתרים. המתופף שלנו משקיע המון בלמידה, ובונה תופים בעצמו. הגיטריסט שלנו מגיע מרקע של ג'אז ומוזיקה ספרדית, ואיכשהו כולנו מצאנו את עצמנו מקשיבים למוזיקה דומה, כמו Dream Theater, לדוגמה, שהיא להקה שאנחנו משופעים ממנה, באופן טבעי. אנחנו בכל מקרה מנסים לתת פן מטאלי לכל שיר שלנו, זה הופך את כל החוויה ליותר עוצמתית.

ביום חמישי, הופעת הבכורה שלכם, אתם הולכים לנגן את כל האלבום?

כן, פרט לשיר האחרון, שהוא שיר סיום שכזה, ולא ממש מתאים להופעה. אנחנו גם מוגבלים בזמן, והשירים באלבום מחוברים, אז כדי "להקל" על הקהל, אנחנו ננגן כמעט את כל האלבום, ועוד שני קאברים.

אתם מכירים את סצנת הפרוג בארץ?

אני באופן אישי מכיר כמה להקות, אבל בסצנה אנחנו פחות מכירים את ההרכבים, שזה דווקא לא רע, כי אני מאמין שחוסר ההיכרות הזה הופך את המוזיקה שלנו ליותר מקורית, לא משוחדת. כל להקת פרוגרסיב מטאל צריכה לבוא ממקום שונה, כי זה מה שמבדיל אותה מלהקות אחרות, ואני מאמין שהלהקה שלנו נשמעת שונה מאחרו

מה השאיפות שלכם, לפרוץ בארץ או בחו"ל?

אני לא חושב שיש לנו עתיד בארץ. למרות שיש להקות מדהימות בארץ, קשה מאד להתבלט. בכלל, הסצנה המדהימה שיש בארץ נתפסת כאנדרגראונד, למרות שלפעמים נראה שהיא כל כך גדולה, עד שהיא בעצם "אפרגראונד"… קשה מאד להתחבר למיינסטרים בארץ, וזה בעצם מה שהופך את המוזיקה למיוחדת. בינתיים, אנחנו פשוט נהנים לנגן ביחד.

הדיסק שאתם עובדים עליו, הוא בהפקה עצמית?

כן, אנחנו בונים כרגע אולפן פרטי ללהקה, ואנחנו מוצאים שיש לנו הרבה יותר חופש ליצור ולעבוד באולפן משלנו, כשאין לנו מפיק.

למרות שלפעמים עדיף שיהיה מפיק. יש להקות ישראליות שארזו פקלאות וחיפשו מפיק מחו"ל…

עדיין לא חשבנו לכיוון הזה, אבל הביטחון שלנו בעצמנו ובכלים שלנו הוא גבוה מאד. זה מתנשא לומר שאנחנו לא צריכים מפיק, אבל זה המצב כרגע. אנחנו מאד בטוחים בעצמנו כרגע.

יש לך איזה מסר לאומה, לקהל שיגיע ביום חמישי?

קודם כל, תגיעו. חשוב לנו שאנשים ישמעו את הלהקה ואת האלבום, מכיוון שהוא באמת חדשני ומקורי, ויש בו משהו לכל אחד. אנחנו אמנם לא נחלק פרומואים בהופעה, אבל אנחנו ניתן שעה וחצי של מוזיקה, ובעתיד נתחיל לחלק דמו שאנחנו עובדים עליו כרגע. מה שאני כן יכול לומר זה שהאלבום באמת מציע משהו שעוד לא נשמע בארץ, וההופעה בהחלט שווה צפייה.