מרואיינים: Scorch ו-Azrael מלהקת Azamoth

המטאל הישראלי ממשיך להפגין את כוחו מחוץ לזירה המקומית ועכשיו זה קורה עם ההכרזה של להקת Azamoth על יציאה לסיבוב הופעות לצד להקת הבלאק מטאל השבדית הותיקה Lord Belial ו-Dark Fortress הגרמנית. למרות שחבריה אינם מהותיקים בסצינה הישראלית, הם הצליחו לאחר שנה בלבד כבר לקבל הכרה לא קטנה, אולי בגלל שסצינת הבלאק הישראלית אינה כל-כך גדולה כמו שהייתה פעם ואולי זה בגלל מילה טובה או שניים מחברי Lord Belial שתומכים בלהקה לא מעט. לקראת ההופעה הקרובה של הלהקה באירוע השקת הדיסק של Arafel, שוחננו עם חברי הלהקה, על סיבוב ההופעות, על הקשרים השונים ועל אלבום הבכורה שנמצא בדרך.

קודם, מגיעות לכם ברכות חמות. בחודש אפריל אתם הולכים לצאת לסיבוב הופעות ראשון ביחד עם Lord Belial ברחבי אירופה. איך אתם מרגישים לגבי זה?
Scorch: תודה רבה! מרגישים טוב. מתרגשים קצת, אחרי הכל אנחנו לא ממש וותיקים בסצינה.

Azrael: וואלה, קשה להאמין שרק אחרי שנה מאז שהלהקה הוקמה, אנחנו כבר יוצאים לטור עם פאקינג לורד בליעל.

זכור לי איך Lord Belial הקדישו ל-Scorch את השיר "Lamia", במהלך ההופעה של הלהקה בגרמניה בפסטיבל Party.San 2005, זה היה רגע מרגש עבורי ובטח עבור Azrael שגם נכח באותה הופעה. אפשר לדעת, איך בכלל התחיל כל הקשר עם Lord Belial?
Scorch: הקשר התחיל מהאינטרנט, מערוץ ה-mIRC של הלהקה. דיברנו במשך שנתיים, עד שיום אחד (לפני כמה חודשים) אמרתי למה שאני לא אבקר אותם בשבדיה ות'ומאס [סולן\גיטרה] לא התנגד. בסה"כ שתינו המון בירה, היינו בחזרות של הלהקה ואפילו חגגנו את היום-הולדת שלי בדירה שלו ואחר-כך בפאב. גם נכנסו לקרב באותו לילה, אני, חבר שלי משוודיה, ת'ומאס ואנדרס מ-Lord Belial עם איזה קבוצה של 10-12 אנשים, בסביבות גיל ה-20, שהיו מעין ערבים שאוהבים היפ-הופ. אני התחלתי את הקרב (הייתי שיכור)… בכל אופן, היה כיף ות'ומאס קיבל כמה מכות. חוץ מזה ראינו הרבה סרטים… 🙂 ומאוחר יותר היה לי מריבה עם אנדרס בדירה של תומ'אס, על התחתונים שלו… אבל זה סיפור אחר לגמרי. גם פגשתי אחד מלהקת Born Of Sin, גם הם חברים טובים של Lord Belial ויופיעו איתנו בסיבוב הופעות.

מה הוביל את הלהקה לצרף אתכם לסיבוב ההופעות הנוכחי שלה ומה תוכלו לספר עליו בנתיים?
Scorch: אנחנו למעשה צירפנו אותם אלינו ולא ההפך. הכל היה ארגון שלנו והרעיונות שלנו והם פשוט אמרו "אוקי! מגניב!" פה ושם.

Azrael: מה שבינתיים נוכל לספר זה שהסיבוב יכלול 14 הופעות. בגרמניה, הולנד, שוויץ ואוסטריה. סדר ההופעות לא סגור עדיין והכל יהיה במהלך שבועיים.

Scorch: יכול להיות שיהיו רק 13 הופעות, אנחנו כרגע מנסים לחשוב איפה עוד אפשר להופיע, יש לנו אפשרויות בבלגיה, צרפת, איטליה, צ'כיה או דנמרק… עדיין מנסים לסגור את הפרטים האחרונים. זה יהיה בין ה-7 ל-21 באפריל וכנראה שבכל יום תהיה הופעה.

לאלו שעוד לא שמעו אתכם עדיין, ספרו קצת על ההיסטוריה של הלהקה ועל חבריה.
Scorch: הרעיון להקים את הלהקה עלה לפני שנה וחצי בערך. במהלך הקיץ ביום-הולדת של Lord Grief השתכרנו והחלטנו לקחת את הרעיון ברצינות. מה שהיה רעיון לפרוייקט של 2 אנשים, הפך ל-3 איש אחרי 10 דקות בערך כש-Azrael הצטרף. עשינו חזרה ראשונה בבית שמש, אצל Grief ואז עברנו לחדר במרכז ירושלים, כשהיו לנו כשעה ו-20 דקות לחזרה בכל שבוע, עדיין בלי מתופף. בערך חצי שנה אחרי כן מצאנו מתופף, איתמר מלהקת Exetura (חבר שלנו) שינגן אתנו אבל הוא עזב אחרי 3 חזרות כי הוא לא בדיוק התאים לתופף בלאק מטאל ואז צירפנו את Schwarz. מאז מספר החזרות עלה לפעמיים בשבוע וגם הזמן שלהם עלה ל-4-5 שעות. לפני חודש וחצי בערך, צירפנו את Draugr שינגן על הבאס במקומי כדי שאני אוכל להיות יותר חופשי בעמדת הסולן… וזהו.

המתופף שלכם, Schwarz (גידי), ניגן בעבר עם להקת ההבי מטאל הירושלמית Stone Of Tears. איך הוא הגיע להרכב והאם אתם מרגישים השפעות שהן לא בדיוק בלאק מטאל במוזיקה שלכם?
Azrael: באותו זמן הייתה לנו בעיה שסגרנו הופעה במועדון הצוללת הצהובה בירושלים, אז Schwarz הצטרף אלינו כברירת מחדל, מעין טובה בשבילנו. 3 שבועות לפני ההופעה הוא לא ידע מה זה בלאק מטאל בכלל, בחיים שלו הוא לא שמע את זה… אפשר לומר שחינכנו אותו לבלאק מטאל. נכון, בתיפוף שלו עדיין יש הרבה השפעות ממה שהוא ניגן פעם, ואנחנו מנסים לשלב את זה במוזיקה שלנו.

Scorch: בהתחלה הוא אמנם לא ידע מה לעשות, אבל עכשיו הוא מנגן כאילו הוא נולד במערה קפואה בנורבגיה. הייתה גם תקופה שהוא ניגן ג'אז, אז בכלל יש השפעות מכל כיוון.

הבנתי שאתם כרגע עובדים על אלבום ראשון, מה תוכלו לספר עליו בינתיים?
Azrael: האלבום יכלול 9 שירים ואינטרו, כרגע הוא נמצא בשלבי סיום של ההקלטות והוא יקרא "Ancient Signs Of War". כל הליריקה לאלבום נכתבה ע"י Scorch ואילו המוזיקה נכתבה ע"י כל הלהקה. כל אחד כתב כמה שירים, מה שיצר גיוון באלבום. 4 שירים מתוך האלבום הזה מוצגים לשמיעה בעמוד ה-MySpace שלנו, בגרסאות ישנות\גרסאות לייב (מההופעה הראשונה שלנו).

אנחנו מקליטים את האלבום בסטודיו שלנו עם אחלה ציוד. הסאונדמן של האלבום הוא רומן, גם מ-Stone Of Tears, שעושה באמת עבודה מעולה. אני מניח שנסיים את המיקס והמאסטרינג בעוד כחודש וחצי, לגבי מתי שהוא יצא לאור, אי אפשר לדעת עדיין.

עד כה ניכר במוזיקה שאתם עושים הרבה השפעות שנובעות מלהקת Immortal ז"ל. האם נוכל לצפות באלבום הבכורה גם להשפעות נוספות או אחרות?
Azrael: אימורטל זו הלהקה שכולנו הכי מושפעים מהחומר שלה לדעתי, אבל כמו שכבר ציינתי האלבום הזה מגוון מאוד. יש בו גם שירים שמזכירים את Dark Funeral הישנים או את Dissection.

Scorch: הליריקה לעומת זאת שונה, אנחנו שרים על מהפיכה שטניסטית כלשהי שתביא בסופו של דבר את האפוקליפסה, רק בצורה הרבה יותר ציורית מאשר שטנית. מה ששמעת עד עכשיו, פחות או יותר יהיה באלבום חוץ משיר אחד שלא ננגן בהופעה חיה.

ספרו קצת על הליך הכתיבה של השירים והחומר של הלהקה.
Scorch: כל אחד מאתנו [Scorch, Azrael, Grief] יושב בבית ומנגן בגיטרה, מוצא איזה ריפ טוב, עושה מזה שיר שלם ומגיע עם זה לחדר החזרות. אז כולנו עובדים על אותו שיר ביחד, מורידים חלקים מסוימים, מוסיפים דברים וזה פחות או יותר איך שאנחנו עושים את השירים. לאחר מכן אני כותב את המילים, ככה שיש לי אטמוספרה מסוימת לכתוב עליה, לא כמו אצל Mork Gryning למשל שעושים שירים שמחים על השמדת המין האנושי והגיהינום.

האם יש רעיון מסוים או אידיאולוגיה כלשהי מאחורי המילים של השירים שלכם?
Scorch: יש לנו מעין סגנון פנטזיה-מרושע, לא משהו שטני כל-כך. רוב המילים מבוססות על סיפורים עתיקים וחלק גם מהדמיון שלי. בכללי, הסיפור מאחורי הכל מדבר על המרד של המלאכים נגד אלוהים, שגרם להם בעצם להפוך לשדים ובסוף הוביל למלחמה על גן-העדן והניסיון של לוציפר להשתלט על כס האלוהות. זה פחות או יותר על מה שהאלבום מדבר, על הרעיון של לוציפר ועל איך כוחות האופל התאספו להתקפה על שערי עדן. אנחנו לא שרים על מיתולוגיה נורדית או משהו בסגנון, אלא נוגעים בעיקר ברעיון האנטי-קרייסט, למרות שיש אזכור לממלכת קרח שזו כמובן נורבגיה, ששם בצורה מסוימת החלה כל "המלחמה" נגד הנצרות, עם כל תנועת הבלאק מטאל שהייתה שם. יש לנו הרבה מטאפורות בליריקה.

החלפתם את הלוגו שלכם שהיה ידוע כ-"Mc-Azamoth" [מלשון מקדונלד'ס] במשהו הרבה יותר מרשים ומתאים לאופי של הלהקה. מי עומד מאחורי הלוגו החדש והאם הוא גם יתרום לעטיפת האלבום שלכם?
Scorch: בחור בשם Chrsitophe Szpajdel עשה לנו את הלוגו, הוא אולי ידוע כמי שעשה את הלוגו ללהקות כמו Emperor, Lord Belial, Tsjuder, Horna, Enthroned, Dark Fortress ועוד הרבה הרכבים אחרים. כנראה ת'ומאס אמר עלינו איזה מילה טובה שגרמה לו להסכים להכין לנו את הלוגו. הוא גם עובד על צלב-הפוך בשבילנו, שישמש בצורה כלשהי את האלבום. אבל חוץ מזה, אני אחראי על העבודה של העטיפה, נעשה איזה משהו עם שמיים אדומים מדם ודברים שישקפו את המילים של השירים.

עם כל הדיבורים על "אנטי-קרייסט" וכו'. האם אתם מאמינים בזה או שזה פשוט מתאים בתור קונספט ללהקה ולסגנון שלה?
Azrael: אני לא חושב שכל הלהקה בעלת דעה אחידה בנושא. אני אישית מאמין.

Scorch: אני מוצא את כל הדתות טיפשיות, אבל הנצרות והאיסלאם במיוחד, בגלל שהדת שלהם מכריחה אותם להיות אגרסיביים כלפי דתות אחרות. למעשה אני מחפש כרגע איזה כנסיה לשרוף… [צוחק]

אתם מתכננים להוציא את האלבום באופן עצמאי או שכבר יש תוכניות לחתום עם חברת תקליטים מסוימת?
Azrael: אנחנו לא יודעים איפה אנחנו חותמים אבל אנחנו לא נוציא את הדיסק עצמאית בכל מקרה. כל ההקלטות הן על חשבוננו כרגע ואנחנו נשחרר מספר עותקים מצומצם כדי לשלוח ללייבלים, לתת לחברים או לזרוק בהופעות.

יש תכנון לשלב כלים מיוחדים באלבום?
Azrael: חשבנו אולי לשלב חליל בשיר מסוים אבל בגדול אנחנו לא אוהבים יותר מדי את השילובים האלו, הכי טוב זה גיטרות, באס, תופים… ורצח!

Scorch: מתי חשבנו על חליל בשיר מסוים? זה חדש בשבילי.

Azrael: אתה היחיד שלא מעודכן כי אתה לא בא לחזרות!

בחזרה לראיון… בקרוב חלקכם תאלצו לקחת חלק בצה"ל כמו מרבית האנשים בישראל. האם זה משפיע על הלהקה בצורה כלשהי או שיש לכם כבר תוכניות אחרות בנושא?
Scorch: כנראה ש-Lord Grief ו-Draugr לא יצטרכו להתגייס. כרגע אני ו-Azrael בעתודה ככה שזה גם לא מפריע ו-Schwarz עשה כבר את שלו לפני כמה שנים.

כבר מההופעה הראשונה, התדמית של הלהקה לקחה חלק חשוב אצלכם, עם איפור הקורפס-פיינט והספייקים הענקיים. אתם חושבים שאתם זקוקים לתדמית הזאת כדי לעשות את המוזיקה שאתם מנגנים או שזה יותר כמחווה ללהקות הבלאק הנורבגיות (בעיקר) מתחילת שנות ה-90?
Scorch: לא זה ולא זה. בשבילי זה בגלל שאני אוהב את זה.

Azrael: גם מבחינתי, כשאני שומע בלאק מטאל ככה אני חושב שהאנשים שמנגנים את זה צריכים להיראות על הבמה.

Scorch: נמאס לי גם שבאים אלי בהופעות ואומרים "וואו, אתה הבחור מ-Azamoth!"… בסה"כ אנחנו אוהבים את זה לא בגלל שזה מגניב, אלא בגלל שזה "איך שצריך להיות" לדעתנו.

מה דעתם על סצינת הבלאק מטאל בישראל? האם לדעתכם יותר קשה להצליח בסגנון הזה לעומת סגנונות אחרים?
Scorch: סצינת הבלאק מטאל מאד מאד קטנה בישראל, אני בקושי יכול לחשוב על 15 להקות, לעומת שבדיה שיש לך שם מעל 600 להקות. חוץ מזה הבלאק מטאל פחות פופולארי מהארדקור או ת'ראש, ככה שזה לא כיף בכלל.

Azrael: בארץ זה לא כזה בעיה להצליח, אבל לצאת לחו"ל… זו הבעיה. אתה צריך להיות באמת טוב בשביל לצאת מפה. אם יגיעו להופעת בלאק בארץ 200 אנשים זה בן זונה, לעומת איזה הופעת ת'ראש שיכולים להגיע גם 500-600 איש. חוץ מזה, גם תמיד יגיעו אותם ה-200 אנשים לכל ההופעות שלך… כשבחו"ל, כל הופעה יגיעו 200-300 אנשים אבל בכל פעם זה יהיו אנשים שונים ממקומות שונים. הבלאק בארץ לא מפותח מספיק, אבל אולי טוב שכך.

אילו להקות בלאק מטאל ישראליות אתם מכירים או מקשיבים להן?
Azrael: אני אישית אוהב את Arafel וגם את Arallu שהדיסק האחרון שלהם שיחק בגדול. אבל מעבר לזה אין פה להקות בולטות. Azazel כבר לא עושים מה שהם עשו פעם והמון להקות בלאק מטאל מתפרקות.

Scorch: אני בקושי יכול לחשוב על להקות שעושות בלאק מטאל נטו חוץ מאיתנו, מ-Blizzard Day ו-Barholomeus Night ואולי עוד כמה להקות שלא מופיעות כמו Tangorodrim או Golgoloth למשל.

ביום חמישי הקרוב אתם תופיעו לצד להקת Arafel באירוע לרגל השקת הדיסק שלהם. מה אתם מתכננים להופעה? האם נזכה לשמוע חומר חדש של הלהקה?
Scorch: כן, אנחנו ננגנן שיר חדש שעדיין אף אחד לא שמע וגם תזכו לראות את Draugr על הבאס ואותי בתפקיד פרונטמן מלא לשם שינוי.

Azrael: כל החומר שאנחנו ננגן הוא מאלבום הבכורה שלנו. אנחנו נפתח את הערב (אז תגיעו בזמן!) ונופיע בערך כחצי שעה. אולי יהיו עוד כמה הפתעות… תבואו ותשמעו.

לסיום, יש אילו עוד תוכניות לעתיד הלהקה?
Scorch: אין משהו שלא דיברנו עליו, לשחרר את האלבום, לעשות את הסיבוב הופעות.

Azrael: בעקרון, יש עוד המון חומר כתוב שלא עבדנו עליו… בינתיים נסיים עם הדיסק הזה ונתחיל לעבוד על חומר חדש. בכל אופן, אל תשכחו להגיע להופעה בזמן, אנחנו מצפים לראות את כלכם!!!