מרואין: Demonos Sova, סולן \ בסיסט להקת Barathrum

Barathrum הנחשבת אחת מנושאות הדגל של הבלאק הפיני, קיימת עוד משנת 1990 ומתמחה בבלאק\דום איטי ומאוד לא קונבנציונאלי המושפע רבות מלהקות כמו Celtic Frost ו-Venom. בראש הלהקה עומד Demonos Sova, סולן וגיטריסט הלהקה והאחראי על כתיבת החומר. באמתחתה של הלהקה כ-8 אלבומים מלאים, האחרון שביניהם "Anno Aspera" שיצא בשנת 2005. אם תצרפו את כל האותיות הראשונות משמות האלבומים המלאים של Barathrum תקבלו את הצירוף "Heil Sova" ולכן האלבום Anno Aspera היה אמור להיות אלבומה האחרון אי-פעם של הלהקה ובכך להשלים את אותו האקרוסטיכון מהדיסקוגרפיה. האם אכן לא ייצאו עוד אלבומים של Barathrum? איך שומר Demonos Sova על איכויות קולו? ומה לעזאזל המשמעות של Barathrum? – כל זאת ועוד בראיון הבא.

היי דמונוס, הייתי רוצה להתחיל עם כמה מהאירועים העכשויים, באילו הופעות לקחתם חלק בזמן האחרון?

ההופעה האחרונה שלנו הייתה ב-Night Club Party של הפסטיבל Tuska Open Air. זה היה מצויין. לפני כמה זמן גם הופענו בתור להקת חימום ל-Venom, שזו הייתה מעין הגשמת חלום בשבילי.

יש לך חוויות מיוחדות מההופעות הללו שאתה יכול לחלוק איתנו?

לא מהשתיים הללו, אבל בין שתי ההופעות האלו ניגנו ביום-הולדת שנה לתחנת רדיו אינטרנטית פינית בשם Pommiradio והם לקחו אותנו גם לראיון ממש לפני ההופעה. זה היה אמור לקחת שעה או שעתיים… בגלל המסיבה הם נתנו לנו לשתות אבסינת' במשך שעות ברצף – ושתינו המון. באשר להופעה, מה כבר יש לי להגיד…? לא הרבה, בגלל שאני אפילו לא זוכר שהייתי על הבמה, הייתי כל כך פאקינג שיכור. בכל מקרה, כמה מחבריי אמרו לי שההופעה הייתה בסדר, והם חשבו שזה היה סוג של נס שזכרתי את כל הליריקה, בהתחשב במצב שבו הייתי (צוחק).

האם ההוצאה האחרונה שלכם, Anno Aspera, התקבלה יפה בקרב קהל המטאל?

כן, זה היה בסדר, למרות שאני עושה את האלבומים האלה אך ורק בשביל עצמי, ולא בשביל להחמיא לקהל. בדרך הזו אני שומר על המקוריות של המוזיקה והשתייכותה אלי. מעבר לזה, זה מצויין אם האלבום מוצא לעצמו קהל אחרי כל הבעיות שאני עובר כדי להוציא את הדיסק. לדעתי, האלבום האחרון שלנו נפלא.

קראתי שיש לכם DVD המתוכנן לצאת, היכן זה עומד כרגע?

למען האמת זה פחות או יותר מוכן כבר. אני כרגע מחכה להתקשרות מהלייבל שאמור להוציא את ה-DVD, אבל הם לא פנו אליי עד עכשיו. לדעתי זה לא במקום שאני אפנה אליהם מיוזמתי בגלל שהם הלייבל, ולא אני…

כעת נחזור קצת אחורה בזמן, אתה יכול לספר לי קצת על איך התחלתם בתור להקה בשנת 1990?

אני זוכר את עצמי בתוך הת'ראש, דת' ובלאק מטאל מאז ומתמיד. אני ניגנתי בהרבה מאוד פרוייקטים, ו-Barathrum התחילה כעוד אחד מהם. אולם ב-Barathrum אני הנהגתי את הלהקה וכתבתי כמעט את כל החומר שניגנו. כנראה שזה מה שמתאים לי, ולכן זה פחות או יותר המשיך משם באופן אוטומטי \ טבעי לחלוטין.

למה שינית את שם הלהקה שהיה בהתחלה Darkfeast לשם הנוכחי?

זה היה בגלל חוויה מאגית שעברתי. זה קרה בזמן שבציעתי ריטואל מסויים ב-Barathrum’s Temple, והשם פשוט נכנס לי למוח. אני חושב שזה היה האות לשנות את שם הלהקה. בהתחלה אפילו לא ידעתי באיזו שפה המילה Barathrum בכלל. רק לאחר מכן מצאתי שהמשמעות היא 'תהום' בלטינית.

איך אתה רואה את ההתפתחות שעברה הלהקה מאז הזמנים ההם?

קשה לומר, בגלל שאני אוהב את כל ההוצאות שלנו עד עכשיו. בשבילי הלהקה היא פחות או יותר אחווה עם שאר הנגנים ועם הקהל. כמובן שהיו הרבה התפתחויות במיומנויות הנגינה וגם הקול שלי שמשתנה כל הזמן בגלל אורח החיים שלי. הייתי אומר שאני לא חי אורח חיים בריא במיוחד (צוחק). את יודעת, אני מעשן ושותה דיי הרבה וזה דיי משפיע על הקול שלי. במידה מסויימת אני יכול לומר שהקול שלי הולך ומתקרב לזה של האלילים שלי, Lemmy Kilmister ו-Bon Scott, חה!. מעבר לזה, אני גם לא יכול לשיר יותר בקלין בגלל אותם הרגלים.

אילו להקות או אישים נתנו לך השראה לעבודתך לאורך השנים?

על Lemmy Kilmister ו-Bon Scott כבר סיפרתי לך. באשר ללהקות הייתי רוצה לציין כמה דוגמאות כמו: AC/DC, Motörhead, Venom, Possessed, Bathory, Autopsy, Hellhammer/Celtic Frost, Black Sabbath, Sarcofago, Kreator, Destruction, Candlemass, Voïvod, Death, Carcass, Ancient Rotten Graveguards, Sodom, Saxon, Mentors, The Exploited, Autopsy, Razor, Manowar, Dio וכו'… וכו'… יש כל כך הרבה להקות שנתנו לי השראה למוזיקה שלי.

סגנון המטאל של Barathrum שונה מזה של להקות הבלאק מטאל הממוצעות, האם אתה יכול להצביע על משהו שונה שניסית לעשות במוזיקה של הלהקה?

זהו זרם היצירה האישי והאינדיבידואלי שלי. מה אני יכול להגיד… אני שונא להעתיק עבודה של אחרים, רק ככה באמת אפשר להגיע לדברים הכי טובים… לפחות במקרה שלי. אני בדעה שצריך להיות מקורי בדרך העבודה, ואני גם משתדל להשאר עם ראש פתוח גם בקשר לשיטות עבודה אחרות, אני חושב שזה גם מאוד חשוב.

איך אתה רואה את התפתחות המוזיקה שלך בעתיד?

רוב ההתפתחויות האלה קורות באולפן, כאשר הבסיס של המוזיקה נשאר זהה לאורך כל הקריירה של Barathrum. מה שיהיה, יהיה. אני מנסה לשמור על ראש פתוח לרעיונות חדשים.

אתה תמיד היית במרכז הלהקה, מהן הסיבות לתחלופה המתמשכת של מתופפים וגיטריסטים? האם יש עוד שינויים קרבים בליין-אפ?

למען האמת כבר יש שינוי חדש בליין-אפ, המתופף הקודם שלנו Abyssir, הוחלף על ידי Agathon בגלל ש-Abyssir היה יותר מדי עסוק עם הלהקה השניה שלו, Ensiferum. הליין-אפ הנוכחי שלנו הוא: אני על הווקאלס והגיטרה, Nuklear Tormentörr על הבאס, Pelceboop ו-Anathemalignant על הגיטרות ו-Agathon כאמור, על התופים. הסיבה לרוב השינויים היא פשוטה: אני רוצה שהנגנים שלי יהיו במאה אחוז Barathrumian Commandos, אם אפשר אז גם יותר מזה, אבל לא פחות.

למיטב הבנתי, Anno Aspera היה אמור להיות ההוצאה האחרונה של Barathrum המשלימה את האקרוסטיכון שיוצרת הדיסקוגרפיה של הלהקה [אם תשימו לב, מצירוף האותיות הראשונות מכל אלבום של Barathrum נוצר הצירוף "Heil Sova"]. אז, האם זה אכן נכון שלא ניתן לצפות לעוד הוצאות של Barathrum בעתיד?

בהתחלה חשבתי ש-Anno Aspera אכן יהיה האלבום האחרון. למען האמת בהתחלה חשבתי שאני לא אוכל אפילו להוציא כל כך הרבה אלבומים, אבל איכשהו הצלחתי לעשות זאת אחרי הכל… בגלל זה החלטתי להמשיך בעבודת האמנות השחורה שלי, ועכשיו אנחנו עובדים על אלבום חדש שכנראה ייקרא Fanatiko. לפחות זה מתחיל באות 'F'…

אני לא חושבת שאי פעם שמעתי על מישהו שהחליט מראש כמה אלבומים הוא הולך להוציא. מה היה העניין בחריצת הגורל המוקדמת של הלהקה?

הסיבה לכך הייתה הקוד עם שמות ההוצאות של הלהקה. רציתי להקליט 8 אלבומים בשביל להשלים את המסר שלי. Never say never. זה המוטו המתאים למצב הזה. אולי אני גם אחליט להוציא בהמשך אלבום לייב, נראה.

אם כבר מדברים על Anno Aspera, מהי המשמעות של השם המלא של האלבום "Anno Aspera 2003 Years After The Bastard's Birth", בהתחשב בעובדה שהוא יצא בשנת 2005?

העבודה על האלבום נעשתה בשנת 2003, ויש באלבום שיר שנוגע לאותה השנה. במשך שנת 2003, 28 אנשים קרובים אלי מתו, וזו הסיבה העיקרית לכותרת האלבום. Spinefarm היו נורא איטיים עם ההוצאה שלו, שכן הוא היה מוכן המון זמן לפני שהוא באמת יצא.

האם אתה יכול להסביר מעט על המקורות לנושאים של הליריקה, הנוגעים בעיקר לתורת הנסתר?

המקורות לליריקה שלי הם בעיקר מספרות שנושאה תורת הנסתר, שטניזם, מיתולוגיה ומאגיה. כמו כן גם החיים האישיים שלי מאוד מעורבים בעניין, באופן דיי ברור.

האם הליריקה הזו משקפת אמונות אישיות שלך?

כן, הליריקה שלי מהווה מעין ציורים רוחניים של חיי האישיים, פחות או יותר. וכמובן שאני גם "צובע" את ההתרחשויות האלה, כך שמה שכתוב הוא לא באופן ישיר האמת. בתוך הליריקה הזו אני משלב נושאים מתורת הנסתר, וזה פחות או יותר התהליך.

מה מסמן הסמל המופיע על כל אחד מהאלבומים של Barathrum?

זהו Sigillum Barathrum, The Seal Of Abyss. יש המון משמעויות מאחורי הסמל הזה, אבל הברורה ביותר שבהן היא המספר 666.

האם אתה עובד כרגע על פרוייקטי-צד כלשהם מלבד Barathrum?

כפי שכבר ציינתי, אני תמיד עובד על עוד פרוייקטים לצד Barathrum. יש לי שני פרוייקטים פעילים כרגע, אך אין משהו חשוב לציין אודותיהם בראיון הזה.

מה אתה חושב על המצב הנוכחי של סצינת הבלאק מטאל, ואיך אתה רואה אותה מתפתחת בעתיד?

יש הרבה חרא בסצינה היום, אבל אל לנו להתרכז בו, כי יש גם המון להקות מצויינות. כך זה היה בעבר, וכך זה גם ימשיך להיות. באשר לעתיד קשה לומר משהו, אבל הבלאק מטאל ישאר לעולמי עד, וזו עובדה.

מה המושג 'בלאק מטאל' מסמל עבורך, ואיך אתה רואה את עצמך כחלק ממנו?

בשבילי, בלאק מטאל מסמל את האינדיבידואליזם האולטימטיבי. ייחוד ומקוריות באופן הכי אפל שיכול להיות. באופן אישי אני יכול לומר שאף אחד לא יכול לקחת זאת מהאישיות שלי, והבלאק מטאל ישאר בתוכי לעד על ידי Barathrum ושאר הפרוייקטים שלי.

לאילו להקות אתה מקשיב בימים אלו?

הזכרתי כמה להקות שהשפיעו עליי, והלהקות הללו עדיין נמצאות אצלי בראש הרשימה של המוזיקה אליה אני מאזין. כמובן שאני מקשיב גם לכמה להקות יותר חדשות כמו: Sadistik Exekution, Beherit, Unholy, Ajattara, Destroyer 666, Grand Belial's Key, Blasphemy, Impaled Nazarene, Reverend Bizarre, Scourger, Epäkristus וכו'…

האם שמעת על איזה אלבום חדש שהיית רוצה לספר לנו עליו?

כן, הייתי רוצה להזכיר את Epäkristus הפינים. הם עוד לא הוציאו אף אלבום עדיין, אבל הם הקליטו כמה דמואים מצויינים, ואני מקווה שהם יוציאו את האלבום הראשון שלהם בקרוב, כי הם שולטים!

יש לך מילים אחרונות למטאליסטים הישראלים?

Piss on the grave of Jesus the Nazarene. Take care and blaspheme. Stay true to Black Metal and keep up the black flag!