מרואין: Nergal, סולן להקת Behemoth

מאז הפעם הראשונה שלהקת המטאל הקיצוני הפולנית Behemoth הגיעה לישראל, עברו כמה וכמה שנים, ומאז הלהקה הפכה מהרכב מצליח בקנה מידה אירופאי לאחד מהרכבי המטאל הקיצוני הגדולים ביותר בעולם. עד כדי כך שאלבומה האחרון – Evangelion, שיצא ממש עכשיו, נכנס למצעד הבילבורד האמריקאי עם מכירות של למעלה מ 8,000 עותקים – וזאת בשבוע אחד בלבד. אחרי סיבוב הופעות מוצלח לצד אמני ענק כמו Marilyn Manson ו Slayer, חזרה הלהקה לאחרונה לפולין מולדתה, שם האלבום כבר מוצב במקום השני במצעד המכירות, הרבה מעל לא מעט אמני פופ-רוק גדולים ומצליחים. את Nergal, הלא הוא Adam Darski בשמו המקורי, תפסתי לשיחה מייד לאחר סיום ראיון לטלוויזיה הפולנית, שם הוא הופיע לא מעט לאחרונה גם בגלל יחסיו עם Doda, כוכבת פופ פולנית מצליחה, שבניגוד לשמה – ממש לא נראית כמו שום דודה שאני מכיר.

אהלן Nergal, קודם כל – מזל טב על הכניסה המרשימה ל Billboard, זאת הפעם הראשונה שלכם שם?

תודה! האמת היא שכבר היינו בבילבורד עם The Apostasy, אבל הוא היה במקום 149 במצעד, הפעם אנחנו במקום 56, שזה חתיכת התקדמות. אני בהחלט לא ציפיתי לזה, והאמת היא שגם לא ממש ייחלתי לזה, השאיפה היתה להצליח, אבל סדר גודל כזה – בעוד במצעד האמריקאי, זה לא היה לי דחוף במיוחד. בכל מקרה אני אשקר אם אגיד שזה לא משמח בדיעבד, למעלה מ 8000 עותקים בשבוע אחד זה מרשים בכל קנה מידה.

מוזר לי שדווקא האלבום הזה מצליח כל כך, כי מהרבה בחינות זה אלבום הרבה פחות נוצץ, מופק וגדול משני האלבומים האחרונים.

אני מסכים לגמרי, באלבום הזה רצינו ללכת על מה שאנחנו אוהבים, בלי לרצות או למצוא חן בעיני אף אחד. אם בשני האלבומים הקודמים היינו בסוג של מרדף מטורף לעשות הכול יותר גדול, יותר מהר, יותר כבד, הפעם רצינו לעשות אלבום בדיוק כמו שאנחנו רוצים. זה שהוא הולך בכיוון של הצלחה שכזו – זה מפתיע, אבל זה גם מוכיח לי שאנחנו צריכים תמיד לבדוק במה שאנחנו מאמינים בו, כי כאן עשינו בדיוק מה שרצינו, בדיוק את האלבום הברוטאלי ביותר שהיה בראש שלנו באותו זמן, והתוצאה היא האלבום הכי מצליח שלנו בינתיים, כנראה ששוה להיות נאמן לעצמך.

אם היית משווה את האלבום הזה ל The Apostasy היית אומר שהוא כבד יותר?

קצת קשה לומר דבר כזה, כי Apostasy היה אלבום כבד ומהיר מאד, אבל בהחלט לא הלכנו כאן לכיוון מלודי או משהו כדי למכור יותר עותקים, מה שכן עשינו זה להוסיף יותר דינימיקה, יש שירים מהירים מאד, יש איטים יותר, יש קצת אווירה וקצת קלידים, יש שירים שמבוססים רק על גיטרות/בס/תופים/שירה, יש כאן מהכול, לי הוא מרגיש יותר בוגר ויותר מגובש – אני מניח שאנחנו עושים מוצר יותר שלם ככל שאנחנו מתבגרים.

בכל זאת, לא מדובר באלבום תת-מופק, הבאתם כאן כמה מהשמות הגדולים של הסאונד, אם זה Colin Richardson האגדי, שעבד בין השאר עם Machine Head ו Carcass בין הרבה אחרים, Daniel Bergstrand, שעבד עם Meshuggah, ומסטר של Ted Jensen, מהטובים בעולם בתחום. זה לא ממש אלבום בסיסי…

לא, אבל זה בגלל שלמרות הגישה הישירה שנקטנו בו, בכל זאת רצינו את האנשים הטובים ביותר בעסק שיטפלו בו, סאונד ברור, נקי, שלא עובד כנגד המוזיקה, זה היה הרעיון. והח'ברה האלה – אתה לא יכול להשיג טובים מהם, Colin הוא אגדה, הוא עשה כמה מאלבומי המטאל הקיצוניים הגדולים ביותר וגרם להם להישמע מעולה, כנ"ל לגבי הח'ברה האחרים, Ted עבד עם ההרכבים הכי גדולים בעולם. כל זה כי יש הבדל בין אלבום בסיסי ולא מתיימר לבין להישמע רע.

משהו שמאד חשוב לכם הוא כל נושא התדמית, האימג'ים. רואים את זה בחוברת של הדיסק, צילומים מושקעים מאד, אתם לובשים בגדים תיאטרלים, מסכות מרושעות למראה, וכמובן – גם הקליפ שצילמתם לאחרונה ל Ov Fire and The Void, אחד הקליפים הכי מושקעים ככל הנראה שעשו בלהקת מטאל. עד כמה אתה חושב שנושא האימג' מחובר למוזיקה?

מאד, אחד הדברים שתמיד רציתי בלהקה הוא לתת חבילה אחת מושלמת שמלאה מכל הבחינות, המוזיקה, התדמית, הקליפים, כל זה נועד להראות שהלהקה היא דמות מורכבת, בעלת פנים רבות, שכולן מתחברות לכדי מפלצת רב ממדית אחת. זה מה שאני אוהב בלהקות כמו Rammstein, שהם מחברים את הכול ביחד. הקליפ מעביר מסר, לא חביב, לא נעים, אבל יש בו מסר – הוא הרבה יותר מסתם סרט אימה בן כמה דקות, הוא מעביר חלק ממה שהשיר מדבר עליו וממה שהלהקה עוסקת בו. כל זה נועד לגרום לאנשים לחשוב, לא רק לשמוע את המוזיקה ולהגיד "איזה אחלה ריף" או "איזה תיפוף ברוטאלי", הכוונה היא שאנשים יחשבו ויבינו את המסרים שהלהקה רוצה להעביר, של חופש, של עצמאות מחשבתית, של שחרור מהמגבלות של הדת והמסכומיות השונות שהחברה טופלת עליהם. בעיני הנושא החזותי הוא חלק בלתי נפרד מזה של האודיו.

לגבי המילים של הלהקה, נראה שאתה משקיע הרבה מאד בטקסטים, שעוסקים גם בנושאים היסטורים, במיסטיקה, במגיה ובקבלה, לצד תפיסות פילוסופיות שמגיעות בין השאר מדמויות כמו Alistair Crowley. למה כל כך חשובה לך ההשקעה בנושא הזה, עד כדי כך שאתה מצרף הסבר בחוברת של הדיסק לכל שיר ובשיר על מה הוא מדבר, ומה פירושו.

אני רוצה להביע את עצמי ואת הדעות שלי הכי טוב שאפשר עם הטקסטים שלי, אני רוצה שהם יכילו רעיונות מעניינים ומאתגרים שגם יגידו משהו. יש מספיק להקות מטאל ששרות על מוות, גופות, תולעים וגופות עם תולעים. אני בעיקר כותב מילים כשאני צריך השראה או כוח בחיים, כשאני במצב בעייתי או מוטרד, ואז הטקסטים הם העצמה שלי לעצמי. אני אדם ששלא יודע את כל התשובות בחיים, כמו רובנו, אני אמנם בהחלט אדם מאושר, ואחד שיודע מה הוא רוצה, אבל אני רחוק מלהיות מושלם והפגמים שלי גורמים לי לנסות להתמודד עם החיים באמצעות הטקסטים שאני קורא מהוגים שונים, שעוברים לתוך המילים של השירים. ההשפעה לטקסטים מגיעה מכל מיני כיוונים, זה יכול להיות כתבים מיסטים, מהקבלה, מההיסטוריה, פילוספיה, או סתם סרטים או דברים שקורים לי בחיים, אבל הרעיון הוא שיהיה בתוכם משהו, שהם לא יהיו סתם טקסטים שמלווים את המוזיקה, אלא מסרים ותכנים שאנשים יוכלו להבין וללמוד מהם משהו.

חלק מהעיסוק שלך בדת, והאנטי המאד בולט נגד הנצרות הגיע מזה שגדלת במשפחה קתולית?

כן, אין ספק שזה קשור, אמנם לא גדלתי במשפחה דתית אדוקה או משהו, אבל בהחלט גדלתי כקתולי. אבא שלי לא ממש שם ז*ן על הדת, וגם אמא שלי לא הייתה מאמינה פנאטית, אבל דווקא הצביעות הזאת פתחה לי את העיניים לדת וכל מה שהיא עושה לאנשים. בפולין יש חלוקה די ברורה לאלו המבוגרים יותר, שנוטים למסורתיות ולאמונה בדת, ולאלו הצעירים יותר שחושבים בעצמם, ואנחנו כלהקה מצאנו את עצמנו איפה שהוא באמצע בדיון הזה.

אתה חושב שזה חלק מההצלחה של הלהקה בארה"ב?

מאד יכול להיות, ארה"ב היא אחת המדינות הכי דתיות בעולם, ואחת הצבועות ביותר. וההצלחה שלנו שם ללא ספק נגרמה מזה שהילדים שם מתחילים לשאול שאלות ולהתעניין בדברים מעבר לדת, ואני מבחינתי מאושר מאד מזה שאנחנו גורמים להם לחשוב, לחקור וקצת לשאול שאלות לגבי כל הדברים שמורדים להם במורד הגרון במהלך השנים. אני לא רוצה להיות מטיף, שלא תבין אותי לא נכון, אני לא מורה של אף אחד, אבל אני כן שמח שאנשים חושבים בזכות עצמם.

קצת חזרה למוזיקה, יש איזו תחושה שאתה בעצם הלהקה, שאתה כותב הכול, מוביל ומנהל, והחברים האחרים בלהקה הם נגנים, מעולים אמנם, אבל עדיין רק נגנים, אמת בפרסום?

חלקית, אני אמנם מנהל את הלהקה, וזה מאז ההתחלה, בין השאר כי אני התחלתי את הלהקה, ואני גם כותב את המוזיקה ו 90% מהמילים, אבל אי אפשר לומר ששאר הלהקה הם נגנים בלבד, ממש לא. את השירים אנחנו בעצם מדביקים יחד כלהקה, כל אחד מביא מעצמו לתוך השיר כדי לעשות משהו שהוא מושלם מבחינתנו, מקצב תופים ספציפי, ליין של בס, כל זה מגיע מהח'ברה האחרים בלהקה. הבסיס ממני, אבל המרחק משם ועד היצירה המוגמרת נעשה על ידי כולנו ביחד.

אתה זוכר איך התחיל הקשר המיוחד שלכם עם ישראל?

פחות או יותר, עברו כבר כמה שנים טובות מאז. אני זוכר שישי, מרייבן מיוזיק, דיבר איתי עוד לפני שהיינו מפורסמים במיוחד, הוא אמר לי שהוא אוהב את הלהקה והיה רוצה שנגיע, ואז נוצר הקשר עם מטאליסט הפקות ואורון, שניהל אותם, והוא הביא אותנו לישראל. יש משהו בקהל המטאליסטים אצלכם, או שאולי אצלנו ובמוזיקה שלנו, שעובד טוב ביחד. הקהל אצלכם אהב מאד את האלבומים שלנו, את האנרגיה והאגרסיות שלנו, וזה עבד מעולה בהופעות הקודמות.

אתה גם מטייל כשאתה מגיע לארץ, היית בירושלים בין השאר.

נכון, מבחינתי ישראל היא מדינה מדהימה, בעקרון היא ערש התרבות המערבית כמו שאנחנו מכירים אותה, ויש בה אפשרות לראות את ההיסטוריה של המין האנושי ממש נפרשת לפניך. אז גם ירושלים היא מדהימה, וגם הרבה מקומות אחרים שראיתי, וכאלו אחרים שאראה. הייתי גם בהופעות קצת בטיולים, וגם כשבאתי לעשות קולות רקע לאלבום של Salem, שהם חבר'ה נחמדים מאד, ויצא לי לטייל גם איתם.

עשית שימוש בעברית גם באלבומים הקודמים וגם בנוכחי, בין השאר בשיר Hashemhameforash או עם הטקסט בעברית שפרושו "ירושלים נהרסת".

נכון, גם בגלל הערך ההיסטורי של השפה, וחלק גם בגלל ההערצה שלי לעם בישראל, לא רק למטאליסטים אלא בכלל. אני יודע שיש הרבה אנשים כאן באירופה שלא אוהבים את הישראלים בגלל הסכסוך באזור, אבל אני מעריץ גדול שלכם ושל היכולת שלכם לחיות בתוך הסביבה העיונת והמציאות היום יומית הבלתי אפשרית הזאת. אני לא אומר את זה כדי ללקק למישהו, זאת באמת הדעה שלי וגם חלק מהסיבה שהתרבות והמורשת שלכם מוצאת את עצמה במוזיקה שלי.

לסיום, מה אתה מתכנן לנו בהופעה הקרובה? איך עובדת חלוקת השירים עם כל האלבומים הרבים שלכם והאלבום החדש שיצא?

"צוחק", לזה תצטרך לחכות ולהיות מופתע, אני יכול רק להבטיח שיהיו כל השירים שאנשים מצפים להם, יחד עם כמה הפתעות ושירים מהאלבום החדש, שבו אנחנו גאים מאד, אני מבטיח שזה יהיה חם, אלים, קיצוני, ומרשים, הבטחה שלי.