מרואין: בילי גרזיאדי מלהקת Biohazard

Biohazard הם ממקימי וממייסדי ההארד קור\מטאל קור כפי שהוא היום. חבורת המקועקעים מברוקלין כבר שילבה את הסגנונות לפני 17 שנה, כשמרבית מחברי להקות המטאל קור הגדולות עוד בדיוק שקלו עם איזה מחברות הם רוצים ללכת לבית הספר. הלהקה הגיעה לארץ להופעה אי שם בעבר, הופעה שנרשמה בזיכרונות הלהקה וקהל המטאל המקומי כאחת מהאלימות והאנרגטיות שנראו.

את בילי גרזיאדי, גיטריסט/סולן של Biohazard תפסתי באולפן ממש באמצע ההקלטות. כדי לא לעכב אותו יותר מדי החלטתי לגשת מייד לראיון, אחרי הכל, יוצא להם ממש אוטוטו דיסק חדש והראיון צריך להיות אקטואלי. ככל שהראיון נמשך קצת התבלבלתי… כבר לא היה ברור מי מראיין את מי?

בילי, פרו-ישראלי-פרו-יהודי מעורב פוליטית היה נחוש בדעתו להבהיר כמה הוא מתעניין בארצנו הקטנטונת ובמצב הפוליטי בארץ…

אז שניגש לעסקים? הייתי רוצה להתחיל עם האלבום החדש שלכם "Means To An End", מה המשמעות של השם?

אני מתאר לעצמי שאת יכולה להתחבר לשם בדיוק כמו כל בנאדם אחר, זה בעצם על המצב בעולם, התהליך שבו דברים קורים, זה יכול להיות גם סיטואציה של משהו שקורה בעולם שאמור להיות חיובי אבל הוא בעצם שלילי

האם זאת בעצם הצהרה פוליטית?

זאת יותר הצהרה חברתית מאשר פוליטית. תראי, ביוהזרד תמיד דאגו לטפל בנושאים חברתיים ופוליטיים באלבומים שלנו, זה חלק ממה שמעניין אותנו כאנשים, כיוצרים.

באלבום הזה אפשר להרגיש חזרה לשורשים של הלהקה, דיי דומה ל-"Urban Discipline", זה הכיוון שניסיתם להשיג?

כן, בערך, את יודעת, הרבה אנשים מדברים על זה ושואלים אותי את זה, זה לא בדיוק לחזור לשורשים, זה כמו שעץ לא יכול לשרוד בלי השורשים שלו, אני חושב שמעולם לא עזבנו את השורשים שלנו זה יותר כאילו…

צמחתם?

כן, גדלנו לכיוונים אחרים, הצמחנו ענפים לכיוונים שונים, לפעמים פנינו לכיוון אחד, לפעמים לכיוון אחר. אבל בשבילי "Means To An End" בעצם תופס את ההרגשה של משהו שלא באמת עזבנו, אלא יותר ניסינו דברים אחרים, גדלנו, התפתחנו ועכשיו סגרנו מעגל, זה מה שאנחנו עושים הכי טוב, בגלל זה, אני אישית כחלק מביוהזרד מאוד מרוצה מהאלבום הזה.

אז על מה בדיוק האלבום מדבר?

במשך השנים כתבנו על המון נושאים. חלק יותר אישיים, חלק יותר חברתיים, חלק יותר פוליטים. זה בעצם דיי מעניין לראות איך דברים השתנו בשבילנו, למשל האלבום הראשון והשני שלנו, כל מה שידענו הוא ניו יורק וזה גם כל מה שעניין אותנו ולא ממש היינו פתוחים לתרבויות אחרות ולדברים אחרים, ואז התחלנו לראות עולם, סיבוב הופעות, הכרנו אנשים חדשים, מדינות חדשות ואז הגיעו האלבומים "State Of The World Address", ו-" Mata Leao" ו-"New World Disorder" וממש אפשר לראות את השינוי שחל בנו. אז בעצם באלבום הזה החלטנו לחזור אחורה.

מבחינתי "Means To An End" בעצם מסכם את כל מה שעברנו עד עכשיו וכל מה שמעניין אותנו ועניין אותנו וכל הנושאים שרצינו לדבר עליהם מנקודת מבט בוגרת יותר, מנוסה יותר ופשוט לדבר יותר על נושאים חברתיים ונושאים פוליטים מנקודת מבט אישית שלנו, איך המצב בעולם משפיע עלינו אישית, זה פשוט להמשיך בקו שהלהקה תמיד הלכה בו במשך השנים, של מודעות, של נקיטת עמדה.

זה מביא אותנו לנושא הבא, שמענו שיש דיבורים על הוצאת DVD בקרוב, האם המעריצים שלכם יוכלו סוף סוף ליהנות מהצצה אל מאחורי הקלעים?

אנחנו מנסים להוציא כמה דיוידים כבר הרבה זמן, כשהתחלנו לעבוד עליהם הם היו עוד קלטות וידיאו, ובמשך השנים זה השתנה ל-DVD. ת'אמת יש לנו בעיה חוזרת עם העניין הזה, אנחנו תמיד מנסים להוציא את זה ובסוף זה לא מסתדר. בעיקרון, כלהקה, זה מעולם לא היה בעדיפות ראשונה אצלנו, זה יותר נכון דיי בעדיפות אחרונה אצלנו, זה דיי פגע בלהקה מבחינה מסוימת, אבל אני מתאר לעצמי שזה מוכיח מהו הסדר עדיפויות שלנו, זה יותר חשוב ליצור מוזיקה, להוציא אלבומים, לנגן מול קהל, לכתוב…

זה תמיד היה חשוב לנו יותר מהכל, הנה למשל, הדיסק שלנו יוצא עוד כמה שבועות והאתר שלנו עדיין לא מוכן. זה פשוט פחות חשוב לנו, דברים כמו DVD ואתרי אינטרנט זה לא נוגע במעריצים שלנו יותר מהמוזיקה עצמה. זה פשוט עניין של בירוקרטיה ואנחנו דיי נפלנו בין הכסאות פה. אנחנו כבר צילמנו הופעות ויש לנו חומר מתועד שרצינו לפרסם אבל אפשהו בדרך זה נתקע, אולי בגלל ההנהלה, אולי בגלל החברת תקליטים אני לא ממש יודע, אבל לצערנו זה לא ממש מסתדר לנו.

קצת חבל בשביל המעריצים שכן ישמחו לראות את החומר הזה…

אני מאמין שזה כן יצא בסופו של דבר. אמרו לנו שכנראה זה יצא עד חג המולד השנה.

אחלה מתנה לחג המולד.

כן, או לחנוכה.

חנוכה? אתה מכיר את חנוכה?

יוצא לי לעיתים קרובות לחגוג את חנוכה, עם אוון (ע"ע הסולן היהודי), זה חג מאוד נחמד. אני מעריץ גדול של חנוכה.

הלהקה ידועה בשל השואו האנרגטי והסוחף שלה, יצא לכם להופיע בשנה האחרונה? יש לכם הופעות בתיכנון?

לצערי, לא. אין לנו משהו בתיכנון כרגע. ת'אמת, בדיוק קיבלנו הצעה מישראל לבוא להופיע ואנחנו מנסים לראות איך זה יסתדר.

ישראל, באמת?

כן, אנחנו מאוד היינו רוצים להגיע, אבל זה כרגע לא כל כך תלוי בנו, אז בנתיים אפשר להגיד שאין לנו יותר מדי תוכניות להופיע, אנחנו יותר מתרכזים כרגע בהקלטות.

אז זאת הסיבה שהטור שלכם ביפן בוטל?

לא, אפשר להגיד שזה דיי באשמתנו, ז"א המנהל שלנו לא טיפל בניירת הנחוצה כמו שצריך וביום שהגענו לשדה תעופה כדי לטוס לשם קיבלנו טלפון ואמרו לנו שאין לנו את האישורים הנחוצים ואנחנו לא יכולים לנסוע.

אוי, כמה מבאס…

כן, בגלל כל הפרומושן שעשו לקראת הטור הזה וכל ההכנות היינו מאוד נרגשים לנסוע לשם וזה מאוד פגע בנו ובמעריצים שלנו.

הקהל הישראלי מכיר את ההרגשה הזאת יותר מדי טוב, היו הרבה להקות שהיו אמורות להגיע וברגע האחרון ביטלו בגלל כל מיני סיבות…

כן, אני מבין אתכם לגמרי. לבטל סיבוב הופעות זה אחד הדברים היותר קשים שיש. כי זה פוגע באנשים שהכי חשובים לנו. המעריצים. האנשים שבשבילהם אנחנו יוצרים את המוזיקה.

לפני 13-14 שנה הופעתם כאן, בת"א, אתה זוכר משהו מאותה הופעה?

ברור.

רוצה לחלוק איתי את הזיכרון?

ההופעה הזאת מאוד בלטה בקריירה שלנו, אפילו שזאת היתה רק הופעה אחת, היא היתה ההופעה הכי עוצמתית שאיי פעם היתה לנו. כל הטיול לישראל היה מאוד משמעותי עבורנו.

תרצו לבוא להופיע שוב?

כן, כבר אמרתי את זה, אנחנו מאוד רוצים לבוא ואנחנו בהחלט נעשה מה שבכוחנו כדי להגיע.

נשמח לארח אתכם

נשמח להגיע

ואם כבר עוסקים בנושאים שקרובים לישראל… חברי הלהקה הם כולם ניו יורקים גאים מברוקלין, האם הפיגוע ב-9.11 השפיע על הלהקה ביצירת המוזיקה או המילים באלבומים שיצאו אחרי זה?

יותר מכל דבר שאיי פעם יכולתי לדמיין. ב-2001 יצא לנו אלבום שנקרא "Uncivilization" והוא יצא ב-9/11 ואין מילים לתאר מה זה יצר, הכאוס, האלימות, זה פשוט הרס כל תוכנית שהיתה לנו, זה פשוט קרע לנו את הלב מהחזה.

את בתור ישראלית יודעת איך זה מרגיש, הפחד, הטרור, ההרגשה הרעה הזאת בבטן שלא עוזבת אותך. כלומר, דיברתי בעבר עם ישראלים על הנושאים האלה, ואני רואה בטלויזיה וקורא חדשות אבל אי אפשר באמת לתפוס את מה שעובר עליכם עד שחווים את זה ממש, זה פשוט נוראי.

ואז אחרי זה יצא לנו אלבום שנקרא "Kill Or Be Killed" שהוא פשוט תוצר ישיר של מה שקרה, אז בהחלט אפשר להגיד שזה מאוד השפיע על המוזיקה שלנו.

ומעבר חד לנושא אחר, סצינת המטאל העולמית מוצפת בלהקות הארדקור ומטאלקור בשנים האחרונות, מה אתה חושב על הז'אנר העולה?

זה דיי משעשע אותי ששואלים אותי את זה כי ביוהזרד במידה מסויימת התחילה את הז'אנר הזה. אני אישית מאוד אוהב את זה, זה סוג של להקות שמאוד מודעות לעצמם ולעולם. הם מתעסקים בחומרים אמיתיים, בכאב אמיתי, בבעיות אמיתיות. הם להקות מאוד אינטנסיביות.
זה לא בקטע של לשיר על מכוניות מהירות ובחורות וכאלה, זה להיכנס לתוך הנשמה, לתוך הבפנים שלך, לחפור את זה ולכתוב על זה. אז אני מאוד מעריך אותם על זה.

איזה להקות אתה אוהב? להקות צעירות אם תרצה לקרוא להם ככה?

אמממ, אני אוהב להקות כמו Eighteen Visions, My Chemical-Romance, A Perfect Circle אממ, אני לא יודע, קשה לבחור…

שאלה קשה, אה?

אני אף פעם לא עונה על שאלות כאלה, יש כל כך הרבה להקות טובות ואני שומע המון המון דברים זה כמו ששואלים אותך "איזה 5 דיסקים היית לוקח איתך לאי בודד?" אני אף פעם לא יודע מה להגיד, כי אני לא הייתי יכול לקחת רק 5 דיסקים. לבחור איזשהו דיסק ולמשל להשאיר את בלאק סאבת' מאחורה. את היית יכולה לבחור רק 5 דיסקים?

זה בלתי אפשרי לבחור.

נכון, אז למה לשאול שאלה כזאת? אני הרי לא באמת יכול לבחור.

הסיבה היחידה שאני שאלתי את זה, היא כי יש כל כך הרבה להקות צעירות עכשיו שמושפעות מכם, אז זה מעניין לדעת אם יש להקות שאתם אוהבים בחזרה…

כן, אנחנו אוהבים המון להקות חדשות. אני אישית מאוד אוהב את Hatebreed. את אוהבת אותם?

כן, הם אחלה להקה. אחד הדברים שעושה את הלהקה שלכם ייחודית הוא שיש לכם שני סולנים שעובדים יחד, איך זה התפתח?

אני אף פעם לא אהבתי שמישהו אחר ישיר את המילים שלי ואני מתאר לעצמי שזה אותו הדבר גם אצל אוון וכיוון שאני גם זמר ואוון הוא זמר זה היה יותר טבעי ששנינו פשוט נשיר את מה שכתבנו. הסגנון שלנו מאוד דומה אז זה פשוט השתלב בתוך הלהקה.

מה שלום הסטודיו שלך? אתה מפיק מישהו ביימנו?

הסטודיו במצב נהדר. יש לי את העונג לעבוד עם המון מוזיקאים מוכשרים על חומר מעניין ויש הרבה להקות גדולות שמתעניינות בפרוייקטים שונים אבל בגדול אני בעיקר עובד על להקה שנקראת Suicide City שהיא התשוקה שלי כרגע, אני משקיע בה את כל כולי.

אתה לוקח חלק בלהקה?

כן, אני גיטריסט וסולן, לוקח חלק בכתיבת השירים וכו'. זה תהליך מדהים ואני נהנה מאוד להיות חלק ממנו.

שמעתי שיצא לך לקחת חלק גם בפרוייקטים מיוחדים כמו למשל BLU…

זה מצחיק שאת שואלת על זה עכשיו כי בדיוק היום הזמרת של BLU התקשרה אלי, היא מעוניינת שנעבוד יחד על האלבום החדש שלה. זה היה מאוד מעניין לעבוד איתה, להתעסק בחומרים שונים ממה שאני רגיל בד"כ לעבוד איתו, היא בחורה מקסימה ומאוד מוכשרת.

בחור עסוק אה?

מאוד

אז למרות כל העיסוקים אתה עדיין מוצא זמן להתעסק גם בכתיבה, איך זה התחיל? אתה עובד על משהו כרגע?

זה קשה בדיוק להגיד מתי זה התחיל, זה משהו שהתפתח עם השנים. מבחינתי זה נראה פשוט המשך מאוד טבעי מכתיבת ליריקה למוזיקה ולקחת את האנרגיה היצירתית הזאת ולהשקיע אותה בכתיבה קצת אחרת. הרבה פעמים אני לוקח את הנושאים שאיתם אני מתעסק במוזיקה ומפתח אותם. כמובן שזה תהליך שונה אבל העוצמה של המסרים נשארת חזקה.

אז אתה כותב למגירה או שאתה מתכנן להוציא את זה החוצה לעולם?

גם וגם. ז"א יצא לי כבר לפרסם כמה דברים שכתבתי. זה התפרסם בעיקר במגזינים וכאלה, אבל אני בהחלט הייתי רוצה יום אחד לאסוף את כל מה שכתבתי ולהוציא את זה לאור בצורה מסודרת. זה בהחלט משהו שמעניין אותי לעשות ואני מקווה שתהיה לי את האפשרות הזאת…

אתם כיום, מן הסתם, כבר יותר מבוגרים ממה שהתחלתם, יש לכם פרוייקטים צדדים ואתם גם עושים המון הופעות חיות, איך יש לכם בכלל זמן לחיים פרטיים?

כן. כי כאילו החיים שלי הם החיים שלי. אני לא מרגיש שאני צריך לפנות זמן למשפחה כמו שאני לא צריך לפנות זמן לעבודה. זה הכל מתחבר יחד. אני קם בבוקר, הולך לעבודה, חוזר הביתה ומבלה עם המשפחה שלי. העבודה שלי היא חלק מהחיים שלי בדיוק כמו כל דבר אחר אז אני לא מרגיש שיש עלי מעמסה מיוחדת.

אוקיי, אז זאת היתה השאלה האחרונה שלי. תודה רבה לך.

אין בעד מה. ותגידי, אני יכול לשאול אותך משהו?

כן, ברור

מה את חושבת הולך להיות החל מיום שני עם כל ההתנתקות וזה?

(קצת בשוק מהשאלה) אמממ, אתה רוצה לדעת מה יהיה המצב בארץ?

כן, את חושבת שהולך להיות מצב בעייתי?

אני מתארת לעצמי שלא הולך להיות רגוע במיוחד, אבל אני מקווה לטוב כי חברים שלי נמצאים שם בצבא…

תהיי חזקה. אני אקווה שהכל יעבור בשלום.

תודה רבה.

ואם תוכלי בבקשה תעדכני אותי באימייל מה קורה.

אין בעיה

תודה לך.

תודה לך.