מרואין: Karl Willets, סולן להקת Bolt Thrower

למרות שסצנת הדת' מטאל האמריקאית תמיד הייתה גדולה ובולטת מזאת האנגלית, מספר להקות בריטיות כן השאירו חותמן על הז'אנר בסוף שנות השמונים ותחילת התשעים, הראשונה בהן הייתה כמובן Napalm Death, ולאחריה Benediction ,Bolt Thrower ו-Cancer. שלושת הראשונות, באופן מוזר, הגיחו מאותה עיר, ברמינגהם התעשייתיות והאפורה, אותה עיר שממנה הגיעו בלאק סאבאת' וג'ודאס פריסט. ארבעת הלהקות פועלות עד היום, ולאחרונה נמסרה הבשורה כי סולנה המקורי של Bolt Thrower, קארל וילטס, חזר ללהקה. לכבוד אירוע זה, ולקראת צאת אלבומה החדש, Those Once Loyal, שוחחנו עם קארל.

הי קארל, מה עם האלבום החדש?

האלבום בדיוק יצא ואנחנו מאד מאושרים מהתוצאה הסופית. קיבלנו ביקורות חיוביות מאד. יש גם שני שירים ממנו באתר של חברת התקליטים מטאל בלייד.

מה משמעות שם האלבום והעטיפה שלו?

השם, Those Once Loyal, מתייחס לכל מי שהאזין ותמך בלהקה מאז שהתחלנו ב-87'. זה כולל חברים לשעבר בלהקה, צוותי הופעות, אנשים כמו ג'ון פיל ובריאן אנסל בחברת Games Workshop, וכמובן כל אלו שקנו את האלבומים שלנו. העטיפה היא חלק ממצבת זיכרון שנמצאת באתר של שומרי לונדון הרכובים על סוסים, שם מבוצע טקס ה-Trooping Of The Guard (טקס אנגלי צבאי מסורתי).

איך נשמע האלבום ביחס לאלבום הקודם שלכם, Honour, Valour Pride?

אני מרגיש שהוא שיפור בסאונד הכללי שלנו, ההפקה הרבה הרבה יותר טובה ומאוזנת. יש עדיין את חומת הגיטרות אבל התופים והבס הרבה יותר ברורים. השירים גם חזקים במיוחד כי בילינו הרבה זמן בלכתוב אותם, וגם היינו מאד קפדנים בהקלטה שלהם כדי לוודא שהביצוע והתזמון יהיה 100%.

אחד הדברים החשובים שקרה לקראת התקליט, הוא חזרתך ללהקה, מה היו הסיבות שהובילו לזה, והאם זה צעד קבוע מבחינתך?

דייב, הסולן הקודם, לא יכול היה להתחייב ב-100% ללהקה (כמו שאני הרגשתי כשעזבתי ב-94'), היו לו כמה בעיות בריאות וגם תינוק חדש, הוא רצה להתרכז בדברים האלו ואנחנו מאחלים לו הרבה בהצלחה הלאה, הוא עשה יופי של עבודה בלהקה כשלא הייתי. אני תמיד הייתי האופציה הראשונה לתפקיד, אז כשבאז התקשר אלי לשאול אם אני מעוניין זינקתי על האפשרות. אני עכשיו מחויב באופן מלא ללהקה ומצפה לעשות איתה הופעות ולהקליט עוד אלבומים.

עד כמה שונים הטקסטים שאתה כותב לשירים מאלו של דייב?

הבנתי שדייב לא כתב הרבה מהטקסטים, הוא כתב כמה אבל בעיקר בשילוב עם גאב, עד האלבום הקודם הסגנון של הלהקה כבר היה קבוע, ואני מרגיש שהאלבום ההוא ישב טוב בליין הכללי שלנו. המילים שלי די שונות משל דייב, וגם השירה, אני קצת יותר אגרסיבי וחותך את ההברות יותר ברור, אני כותב טקסטים בראייה מציאותית של אירועים שונים.

האם אתם מתרכזים יותר במילים בהיסטורית המלחמה הבריטית, ופחות בזאת הגלובלית?

המילים הן לא על דבר אחד ספציפי, יש הרבה דימויים מהמלחמות של הבריטים, במיוחד באלבום החדש, אבל הן גם פתוחות לפרשנות של המאזינים. אנחנו לא תופסים צד ותומכים במה שהשיר מתאר. אבל באופן כללי אי אפשר לכתוב על המלחמות בעולם ולהתעלם מהצד הבריטי שהיה מעורב בכל כך הרבה מהן.


הדת' מטאל הבריטי חוזר ובגדול

הייתם בשיתוף פעולה עם חברת משחקים בשם Games Workshop כשהתחלתם, שתרמו לאיורים והאומנות באלבומים, למה הפסקתם לעבוד איתם?

הם פנו אלינו אחרי שיצא הסשן השלישי שלנו עם ג'ון פיל ברדיו, הם רצו להחתים אותנו לחברת תקליטים חדשה שרצו לייסד, בשם Warhammer, אבל החלטנו על Earache כי רצינו לייבל יותר מקצועי (צעד טיפשי במבט לאחור). הם עדיין רצו להיות מעורבים ונתנו את כל האומנות באלבום Realm Of Chaos, המילים גם התייחסו להרבה מצבים ודמויות מתוך המשחק שלהם, Warhammer World, כשראינו את העטיפה שהם סיפקו לאלבום היינו בשוק, זה תרם המון ללהקה.

הטקסטים והעיסוק של הלהקה במלחמה נראים רלוונטיים מתמיד, עם כל נושא המלחמה בעיראק וגל הטרור בבריטניה, מה דעתך על הנושא?

קשה להביע את זה במילים, אבל חוות הדעת האישית שלי היא שכל סוג של קיצוניות (דתי ופוליטי) מסוכן להתפתחות המין האנושי, צריך להגיע זמן מתי שהוא שהעולם יגיב לזה ויוקיע את זה אחת ולתמיד. הפיצוצים בלונדון הם לא דבר חדש לנו, אני גדלתי עם תמונות בעיתונות של הפיצוצים של המחתרת האירית בשנות השבעים והשמונים. לי זה נראה שהתרבות הופכת להיות יותר קוטבית ומנוגדת, חסרת סובלנות לדברים שונים, וזה דבר רע לכל המין האנושי.

העיתונות הבריטית ידועה ככזאת שעוקבת אחרי טרנדים, האם הייה עניין בלהקה ובאלבום החדש?

אף פעם לא היינו היקירים של העיתונות כאן, כמו שאמרת, הם בעיקר רודפים אחרי נו-מטאל או מה שחם באותו רגע, עשינו לאחרונה ראיון עם המגזין Terrorizer, וגם ל-Rock Sound, אבל זה רק בגלל שיש לי חבר שעובד שם… יש קצת קצה של עניין מבחינתם, אבל לא ממש ציפינו ליותר מידי מהם!

הלהקה זכתה לביקורת ושבחים על זה שהיא לא משתנה מאלבום לאלבום, מה דוחף אותכם להמשיך באותו כיוון עד היום?

אם זה לא שבור, למה לתקן את זה? פיתחנו את הצליל שלנו במשך שנים, וזה הסאונד שאנחנו אוהבים ועושים בצורה הכי טובה. לדעתי זה יהיה חילול קודש לעבור למשהו אחר, ואני בטוח שמי שקונה את האלבומים שלנו רק מרוצה שהוא מקבל מה שהוא מכיר. בכל אלבום אנחנו מנסים להוסיף משהו לתערובת הכללית, ושילוב הדברים עושה אותנו מרוצים ממה שאנחנו עושים.

הרבה מאד פעמים אתם מוזכרים בנשימה אחת עם עוד להקה בריטית וותיקה, Benediction, האם אתם בקשר איתם, והאם אתה מבין למה משווים ביניכם?

אני נפגש עם החברה משם די הרבה, תמיד היינו חברים טובים. הם להקה עם סגנון וסאונד משלהם, שגם התפתח במהלך שנים ארוכות, והם נשארו נאמנים לעצמם, בדיוק כמונו. אנחנו מאותו אזור, אותה סצנה, ושנינו מנגנים אותה מוזיקה בלתי מתפשרת, ולכן מובן לי למה נעשות ההשוואות האלו.

איזה הופעות אתם מתכננים בזמן הקרוב?

יש לנו סיבוב אירופאי עם 33 הופעות, הוא מתחיל בינואר ויעבור דרך גרמניה, הולנד, צרפת ועוד הרבה, יותר מאוחר בשנה הבאה נגיע לשאר מדינות אירופה, אנחנו כבר סגורים על פסטיבל Rock Hard בגרמניה ביוני שנה הבאה ואולי נצליח להכניס גם כמה הופעות בארה"ב, זאת תהיה שנה עמוסה ללהקה.

או.קי, תודה קארל. יש סיכוי שתבואו להופיע מתי שהוא בארץ המלחמות האולטמטיבית?

*צוחק* … תדאג להתכופף! אני אישית אשמח להגיע אליכם!