מרואיין: Paul McGuire, גיטריסט להקת Cerebral Bore

Cerebral Bore הסקוטית היא מהשמות החזקים בעולם הדת' מטאל הברוטאלי. הלהקה, שהוציאה השנה את אלבום הבכורה שלה Maniacal Miscreation, חורשת את העולם עם השילוב המרשים שלה של דת' מטאל כבד במיוחד, אך עם זאת טכני ומדויק, והפכה כבר לשם דבר בכל מה שקשור להופעות האלימות שהיא מפגינה. הלהקה מגיעה לישראל להופעה לצד הרכב הברוטאל הישראלי המצליח Viscera Trail, והלהקות Digested ו-Negative Projection, כשהיא מובלת ע"י הסולנית ההולנדית Som – ללא ספק סולנית הדת' מטאל הברוטאלית ביותר ששמעתם מימיכם. ישבנו לדבר עם מנהיג וגיטריסט הלהקה, Paul McGuire, כדי להבין מה הם המניעים החולניים שמזיזים את Cerebral Bore.

אהלן פול, ותודה על הראיון! רציתי להתחיל עם אלבומכם החדש, Maniacal Miscreation, מה משמעות השם ואיך זה מתקשר עם עטיפת האלבום?

השם של האלבום לקוח משיר באלבום, שבעצם מדבר על משהו עוצמתי, ותוקפני שנוצר יותר במקרה מאשר בכוונה מראש. מעבר לכל זה – זה נשמע טוב!

מדוע הוצאתם את האלבום בעצמכם, ולא דרך חברת תקליטים?

פשוט העדפנו את הרעיון שכדאי לעשות את עבודת חברות התקליטים בעצמנו, כשאנחנו מאפשרים לעצמנו את החופש לעשות מה שאנחנו רוצים, אבל עדיין פתוחים להתעניינות של חברות תקליטים. קיבלנו כבר הצעות לחוזים על מספר אלבומים, אבל העדפנו לעשות את הדברים בעצמנו כרגע.

הסאונד מפתיע לטובה באלבום שהופק עצמאית, מי אחראי לו, ולמה כיוונתם עם הסאונד?

מעל הכול רצינו סאונד חזק, אבל ברור ומאוזן. רצינו להתרחק מהפקות דת' מטאל מלוכלכות אופייניות וללכת על משהו שמייצג את המוזיקה שלנו. האלבום הופק ע"י Chris Fielding באולפני Foel בווילס, הוא הקליט לאחרונה אלבומים של Napalm Death ו-Annotations Of An Autopsy באולפן שלו, וכל צורת העבודה שלו והיכולת היו משהו שמעולם לא ראינו אצל מפיק, כך שלמדנו מזה הרבה. האולפן נמצא בבעלות Dave Anderson, נגן הבס לשעבר של Hawkwind – מישהו זוכר את הלהקה ההיא?

כן, זו הלהקה המקורית של Lemmy מ-Motorhead… המוזיקה שלכם בהחלט דורשת יכולת טכנית גבוהה מי הנגנים שאיתך בהרכב, ואיך גייסת אותם?

הלהקה התחילה איתי כגיטריסט ו-Mcdibet על התופים. עברנו דרך מספר מכובד של חברים על עמדות הבס והשירה, כשהבסיסט האחרון שלנו עזב את הלהקה בדצמבר 2008, הוא סיפר לנו על בחור שלמד איתו באוניברסיטה שהוא בסיסט מעולה ומושלם עבורנו. הבחור הפך להיות הבסיסט הנוכחי שלנו Kyle Rutherford. לבסוף Som הצטרפה ללהקה ביולי 2010 אחרי שהסולן שלנו עזב יום לאחר שסיימנו להקליט את האלבום. פגשנו אותה בהולנד כמה חודשים לפני כן, והתחלנו לדבר על זה שהיא מחפשת להקה והיא רצתה לעשות אודישן אצלנו. אז בילינו שבוע בגלזגו כשהיא לומדת את הסטליסט שלנו, וחזרנו לאולפנים להקליט איתה את השירה ולעשות מיקס במהלך יומיים. מיד לאחר מכן עזבנו את ווילס ב-2 בלילה והגענו לצ'כיה ב-1 בצהריים – שעה אחת לפני הופעה בפסטיבל Obscene Extreme ב-Trutnov, ההופעה הראשונה שלנו עם Som אי פעם.

השירה של Som ללא ספק מדהימה, איך מצאתם סולנית נשית שגורמת ל-Angela Gossow להישמע כמו King Diamond?

לא חיפשנו סולנית דווקא, היא פשוט הייתה אישה! אני מניח שזה גורל, בילינו 5 שנים כשאנחנו קופצים על גלי הגורל, אז זה שמצאנו את עצמנו במצב המצחיק הזה לא ממש מפתיע אותי!

קצת להתחלה, ראיתי שהיית מעורב בכמה פרויקטים לפני הלהקה, לאיזו רמת רצינות זה הגיע?

לא ממש הייתי מעורב האמת, הייתי רק בחצי להקה רצינית לפני Cerebral Bore שקראו לה Pathogen, אבל כל השאר היו סתם שטויות שנעשו באולפן.

למה בחרת לנגן דווקא את הז'אנר הספציפי הזה, מה יש בו שקורץ לך?

אלוהים יודע בן אדם, אני מניח שיש כאן משהו שאני לא יכול להסביר.

אני לא מומחה גדול במשחקי מחשב, אבל מה לעזעזל זה המשחק Turok, ואיך זה מתקשר עם Cerebral Bore?

Turok הוא משחק מחשב, וה-Cerebral Bore הוא כלי נשק שמשתמשים בו במשחק.

איזו סצנה של ברוטל יש בסקוטלנד? זו תמיד נראתה לי כמו מדינה ברוטאלית במיוחד כש-Braveheart והמעדן המקומי Haggis (חלקי פנים ממלואים בעוד חלקי פנים) מהווים דוגמאות טובות לכך…

הסצנה הברוטאלית בסקוטלנד כמעט ולא קיימת האמת, יש פה כמה להקות שהן בהחלט דת' מטאל, אבל אין להם את הקצה הברוטלי התוקפני בכלל. כמה להקות שכן שווה לבדוק הן Man Must Die, Scordatura, Nerrus Kor ו-Cancerous Womb.

הבנתי שהשיר היחידי באלבום שלו יצאו מילים, הוא לשיר "24 Hour Party Basement". על מה השיר, ולמה דווקא לו פורסמו המילים?

בהדפסה הראשונה של האלבום לא יכולנו לכלול את המילים, אבל שמרנו אותן לגרסא מיוחדת של האלבום שתצא מאוחר יותר השנה. המילים של השיר היו רק דגימה. השיר מדבר על המקרה באוסטריה שבו ג'וזף פריצל לכד את הבת שלו במשך 24 שנים במרתף וגידל כמה ילדים שהוא עשה איתה. השם הוא משחק מילים על סרט בריטי מעולה בשם 24 Hour Party People.

עשיתם לא מעט הופעות בשנים האחרונות, יש כאלו שזכורות במיוחד?

עשינו כמה הופעות ממש מעולות השנה וחלק הפכו לאהובות עלי ביותר, כולל כמה פסטיבלים פתוחים כמו Mountains Of Death בשוויצריה. אבל האהובים ביותר עלי כוללים את מוסקבה בשנה שעברה, ורוב ההופעות שלנו בארה"ב ב-2008, אני מקווה מאד שההופעה בתל אביב תהיה ברשימה בקרוב!

יש רגעים מסוימים שתנצור בליבך מההופעות האלו? גופות מחוללות? נקרופילים סקוטים שיכורים?

17 שעות ברכבת עם הלהקות Romperprop ו-Tools Of Torture, והמוני קרונות עמוסים במטאליסטים בדרך שלנו מסט. פיטסברג למוסקבה בלילה לפני ההופעה במוסקבה. זה היה ללא ספק מסע הרכבת הכי טוב שאי פעם עבר איזה שהוא בן אדם!

איך התחיל הקשר שלכם עם ספקי הברוטאל המקומיים שלנו, Viscera Trail?

האמת היא שאני כבר לא זוכר במדויק, אבל אני זוכר שנוצר איתם הקשר לפני שנים, רק בגלל שחשבתי שהם מעולים! אני ארגנתי את הסיבוב הופעות הראשון שלהם מחוץ לישראל בשנה שעברה, כשניגנו בצרפת, בלגיה ואנגליה לצד הלהקות Human Rejection ו-Regurgitate. הם גם ניגנו איתנו בפסטיבל שהרמתי ליד לונדון שנקרא Death Haggis Deathfest.

מה קרה בפעם שעברה, כשבוטלה ההופעה המתוכננת שלכם בארץ?

פעם שעברה לא ניגנו כי המתופף שלנו דפק לעצמו את היד בעבודה. זה היה ממש מסריח שלא יצא לנו לעשות את ההופעה, אבל התמדה ומזל טוב הובילו אותנו בחזרה אליכם באותה שנה!

מה אתה יכול לומר על ההופעה המתוכננת אצלנו? למה ניתן לצפות? לאיזה סוג של קהל אתם מצפים?

אנחנו רק נעשה מה שאנחנו עושים בדרך כלל, עם קצת אקסטרות כדי לסמל את המאורע של ההופעה הראשונה שלנו בישראל ובמזרח התיכון אי פעם. תבוא להופעה ותגלה! נאמר לנו שהקהל בישראל הוא המטורף ביותר שיש בכדור הארץ, ואני יודע שראיתי כמה קהלים מטורפים במהלך הזמן, כך שיש להם הרבה מה להוכיח לנו בחזית הזו! אני מזמין את כולם לבוא, לבלות איתנו ולהראות לנו מה הם שווים. תהיה לנו גם מתנה מיוחדת ל-150 האנשים הראשונים שיכנסו למקום, עשינו דיסק אוסף עם כמה להקות מעולות מאירופה, שעובדות קשה והיו שמחות להגיע לישראל ולהראות לקהל המקומי מה הן שוות.