מרואיינים: חברי להקת Chaos

אחת ההפתעות הגדולות ביותר שניעורו בזמן האחרון היא בחירתה של Chaos, להקת מטאל ערבית מנצרת, בתור להקת החימום של מפלצת המטאל האמריקאית Lamb Of God. למטיבי לכת שמכירים את Chaos, יודעים שמדובר בחבורה אמיצה של אינדיבידואלים שהולכים נגד עולם המוסכמות המסורתי ומניפים בגאון את דגל המטאל בין ערבי-ישראל, ובין הלהקות היחידות (אם לא הלהקה היחידה שעדיין פעילה) ממגזר זה בארץ. אך למרבית הקהל בארץ, Chaos הוא בחירה תמוהה ולא מוכרת. על מנת שתכירו אותם יותר טוב, הרי ראיון עם חברי הלהקה ממש קצת לפני שהם עולים על בימת ההאנגר 11 ביחד עם Lamb Of God. ומשם, לדבריהם, השמיים הם הגבול.

שלום לחברי Chaos. בואו הציגו לנו את הביוגרפיה הקצרה לאלה שלא מכירים אתכם, מי אתם, מה אתם מנגנים ומה מחכה למי שלא מכיר את Chaos והולך לפגוש במוזיקה שלהם בפעם הראשונה?

להקת Chaos קמה בסוף שנת 2006 על ידי חמישה חברים מנצרת. חברי הלהקה הם : שאדי – סולן, פאריס – מתופף, פיראס ופאדי – גיטריסטים ואליאס – בסיסט. הלהקה מנגנת מטאל מיוחד במינו שמשלב בתוכו מוזיקה אורינטאלית ומטאל אגריסיבי. הלהקה מאמינה שלפי הנ"ל היא מעבירה כוח אגרסיבי שלא היה עד היום ולא יהיה כמותו במטאל בארץ, למי שיראה אותם בפעם הראשונה.

מדוע השם Chaos? יש להקות כה רבות עם שם דומה או זהה, מדוע בחרתם את השם הנ"ל?

בשבילנו, השם Chaos בא לשדר את המונח שהפתרון מגיע אחרי המהפכה (Solution comes after revolution). אנחנו באנו לעשות היסטוריה ולא לנגן כך סתם מול הקהל. באנו בגלל שיש לנו מה לתת, את המסר שלנו נשאר להיום ולמחר. כשאנחנו מנגנים אנחנו מנגנים כאילו אין מחר, הגיע הזמן לפתוח את העיניים טוב-טוב ולהסתכל סביבנו ולראות שהעולם זקוק למהפכה מוזיקלית כדי למצוא פתרון אמיתי לעתיד.

אתם להקה שכולה באה מאזור נצרת, ובין היתר מהמגזר הערבי נוצרי. אני יודע שהשאלה הזו תשמע לכם שחוקה, אך באמת מעניין את הקוראים לדעת איך אתם מתמודדים עם היחס של המגזר אל עברכם בתור להקה שמנגנת מוזיקה שמזוהה עם "הצד הרע של התרבות". כמו כן, איך המשפחות שלכם מקבלות את העובדה שאתם מנגנים בלהקת מטאל?

האמת, זאת שאלה שחוקה שתמיד עולה בראשם של אנשים אחרי שהם מגלים את הזהות שלנו, אבל כל זה מתאדה לאחר ששומעים אותנו בפעם הראשונה וזה מעודד וגורם לנו להאמין יותר במוזיקה שלנו שאותה אנו אוהבים. כל הורה דואג וחולם שהבן שלו יצליח בחיים ויעסוק במשהו שיכול לתת לו פרנסה טובה ויציבה וכמובן מוזיקה מהסוג הזה ובמיוחד במגזר שלנו לא באה להגשים את החלום הזה, אבל אנחנו הצלחנו לעבור את המחסום הזה ודווקא לאחרונה אנחנו מקבלים הרבה עידוד מצידם, לאחר שהם הבינו בסוף שזה מה שאנחנו אוהבים ומצטיינים בו.

האם העובדה שאתם להקה מהמגזר הערבי-ישראלי גרמה לכם להרגיש שונים בקרב קהילת המטאל הישראלית? האם הרגשתם איזשהו יחס שונה בעקבות מוצאכם או מקום מגוריכם מהקהל הישראלי?

לצערנו הרב אנחנו חיים במדינה שרוב האנשים מסתכלים על כולם מבחינת מגזרים, אבל להרגיש שונים? לא. כי אנחנו מאמינים במוזיקה שלנו ויודעים מה אנחנו עושים. אנחנו ערבים שמיצרים מוזיקה מיוחדת וחזקה בגלל השורשים שממנה באנו. היחס השונה בא שבנאדם שומע את המוזיקה ואחר כך אומר לנו : "באמת אתם ערבים? יש מטאליסטים ערבים!" כאילו שלערבים אסור להם לשמוע מטאל או ליצר מוזיקת מטאל או כל סוג אחר… או אולי כי הם בחיים לא שמעו על להקת מטאל של ערבים מהארץ… זה נשמע להם מוזר, אבל שוב זה לא מעניין אותנו כי אנחנו מאמינים במוזיקה שלנו ובמסר החד וחלק שמיצג אותנו.

זכיתם לאחרונה בכבוד העצום לחמם את להקת הגרוב מטאל האמריקאית המצליחה Lamb Of God. בואו ספרו קצת על איך נתגלגלו העניינים עד כדי המעמד הנכסף הזה?

שלחנו את האלבום להנהלה של Lamb Of God ששמעו את המוזיקה ורצו שנופיע איתם במופע שלהם בארץ וזה פשוט כי הם ממש אהבו מה שהם שמעו במוזיקה שלנו.

איך הייתם מגדירים את המוזיקה של Chaos בתור כל תת הסגנונות של מוזיקת המטאל?

אנחנו לא מגדירים את עצמינו בתוך קטגוריה מסוימת כי אנחנו עושים מוזיקה מהלב, לא אכפת לנו איזו קטגוריה אנחנו נמצאים בה. אנחנו עושים מטאל חזק לראש ולנשמה עם שילוב אוריינטאלי שבא ממקום חם (למעשה השורשים שלנו).

לאחרונה סיימתם להקליט אלבום באורך מלא (8 שירים). מה שם האלבום ומתי נוכל לראות אותו במדפי מיטב המטאליסטים בארץ?

שם האלבום הוא Facing The Nation. אתם תוכלו לקנות את העותקים הראשונים במופע שלנו עם Lamb Of God ונקווה שאחרי המופע נחתום חוזה עם חברת תקליטים שתפיץ לנו את האלבום בכל חנויות המטאל בארץ ובעולם.

להבדיל מרוב להקות המטאל המקומיות – גם צילמתם וידאו קליפ לשירכם Brave Free Souls – איך עברו החוויות מצילומי הקליפ ומה אתם אומרים על התוצאה הסופית?

התקשר אלינו במאי מערוץ 10 שהתעניין בלהקה והציע לנו לצלם אותנו לראיון וגם לקליפ שישודר בתוכנית שלו בערוץ 10. הצילומים של הקליפ בוצעו בנצרת מעל הר הקפיצה. היה ממש יום ארוך שיצאנו מהבוקר לצילומים ולקח לנו יום שלם. הקליפ קיבל את מהותו מבחינת צופים בתוכנית, וכשהעלינו את הקליפ ואת הראיון לרשת, הרבה אנשים אהבו את מה שהם ראו וזה כמובן נתן לנו חשיפה ואפשר לאנשים שלא מכירים את הלהקה להכיר אותנו.

הטקסטים שלכם דנים פעמים רבות בשאיפה לעצמאות (בשיר Independent או Facing The Nation) אבל במבט מעמיק בטקסט לא מדובר בדבר מה פוליטי במשמעותו, אלא יותר כמו שחרור האינדיבידואל מהמחסום החברתי. האם אינכם חושבים שהטקסט עלול להתפרש כטקסט פוליטי?

מאז שנולדה מוזיקת המטאל התקיים מרד מסוים מבחינה חברתית, דתית ופוליטית. בימינו, להקה כמו Chaos שחבריה חיים בעולם שהאנושות הולכת ומתאדה. הליריקה של הלהקה באה מבישול של שנים חסרות אנושיות ולהקת Chaos כמו הרבה להקות בעולם נלחמת בעניין הזה, ובסוף אנחנו רוצים שכל בנאדם יוכל לקחת את המסר שהוא רוצה לפי החברה והמאבק שהוא חי בו.

מה דעתכם מקומה של הפוליטיקה במטאל?

כפי שאנחנו יודעים מוזיקת המטאל היא כוחנית ורבולוציונית, והעובדה שהעולם נשלט על ידי מערכת שקרנית שלא אכפת לה מאנשים, שכל מה שמעניין אותה זה כסף ומלחמות ואינטרסים אישיים… אז יש לנו הרבה להקות מטאל בעולם ששרים נגד הפוליטיקה שמנהלת את המערכת המחורבנת הזאת
וגם כך אתם יכול להקשיב לשירים שלנו באלבום שמדבר על הנושא הנ"ל.

מה הם התוכניות שלכם אחרי ההופעה עם Lamb Of God? מה Chaos מתכננים להבא?

קודם כל אחרי ההופעה עם Lamb Of God אנחנו חייבים לחגוג את ההצלחה הגדולה שלנו עם הרבה בירה, ובקשר לעתיד שלנו אנחנו שואפים להופיע בכל העולם וזה בטח אחרי שנחתום חוזה עם חברת הקלטות כי אנחנו חיים בשביל המוזיקה שלנו וכדי להעביר את המסר שלנו בכל העולם.

האם אתם חושבים שתוכלו באמת ובתמים להתחבר עם המוזיקה שלכם לקהל המטאליסטי בארץ, שרובו מרוכז בת"א, בתור להקה שמרבית ההופעות שלה היו באזור הצפון? האם אתם מאמינים שהמוזיקה תהיה חזקה יותר מהבדלי המגזר או הפוליטיקה בסופו של דבר?

אם כבר יש לנו הרבה קהל שאוהב אותנו בצפון אנחנו לא רואים שום בעיה שיש הרבה קהל בעולם שיתחבר ויאהב את המוזיקה ואת הליריקה שלנו לא רק בתל-אביב אפילו בעולם.

עם אילו להקות אתם הכי רוצים לחלוק במה, במיוחד לאור העובדה שאתם חולקים במה עם אחת מהלהקות שרוב להקות המטאל בארץ רוצה לחלוק איתם במה?

יש הרבה להקות גדולות בעולם שנושאות אותו מסר שאנחנו נושאים כמו Sepultura או Megadeth… השמיים הם הגבול.

מה יש לכם לומר עוד לקוראי מגזין מטאליסט לקראת ההופעה?

תתכוננו למשהו שעוד לא ראיתם בארץ, Hail to all the metal people !