מרואין: Christofer Malmstrom, גיטריסט להקת Darkane

Darkane היא אחת מהלהקות שבאו בעקבות The Haunted, והגדירו מחדש את הת'ראש המודרני. הלהקה שילבה בין דת' טכני ויכולת נגינה מרשימה והספיקה ליצור כבר ארבע תקליטי איכות אמיתיים. עם צאת האלבום החדש של הלהקה, Layers Of Lies, תפסנו את הגיטריסט, Christofer Malmstrom, לשיחה על הלהקה, על עצמו ואפילו על כמה זכרונות מההופעה בישראל.

כריסטופר, לאלה שלא מכירים אתכם הייטב, ספר קצת על ההיסטוריה שלכם ועל הקונספט של הלהקה.

Darkane נוסדה בשנת 1998 על ידי פיטר (תופים) ואני (גיטרה). ניגנו ביחד עם יורגן (באס) בלהקה שקראו לה Agretator במשך 7 שנים. עשינו מוסיקה דיי טכנית כמו משוגע וכדומה, אבל לצערי לא קיבלנו הרבה עניין מצד חברות תקליטים ועבדנו מאוד קשה. בסוף נגמרה לנו ההשראה לכתוב מוסיקה טכנית כזאת ואז החלטנו להתחיל הכל מהתחלה. אז הקמנו להקה חדשה אני ופיטר, וביקשנו מיורגן שיצטרף אלינו ומקלאוס, שגר איתנו באותה עיר. החתימו אותנו ממש בשנייה הראשונה שהיה דמו של 2 שירים. ואז הוצאנו את האלבום "Rusted Angel" בשנת 98 עם הווקאליסט Lawrence Mackrory, אבל הוא לא רצה להיות חבר בדארקיין בגלל שכבר הייתה לו להקה. אז חיפשנו ווקאליסט דיי מהר ומי שמצאנו היה Andreas Sydow. הוא הצטרף והקלטנו את "Insanity", ולאחר מכן את "Expending Senses" ועכשיו בדיוק שחררנו את האלבום החדש "Layers of Lies".

האלבום החדש מקבל עד עכשיו ביקורות טובות מאוד, אני מניח שאתה מרוצה…

כן, בהחלט, קיבלנו המון תגובות חיוביות על האלבום, אני בהחלט מרוצה 🙂

בוא נדבר קצת על ההבדל בליריקה בינו לבין "Expending Senses", מה שונה באלבום הזה?

ההבדל בין הליריקה? *עונה בחוסר אונים*

כן, 'תה יודע, מילים וכאלה…

הממ, אני לא באמת יודע מה ההבדל… *צוחק* … הליריקה היא על כל מיני נושאים, לאו דווקא משהו ספציפי, גם ב-Expending Senses וגם באלבום החדש, לא לקחנו איזשהו קו מנחה
מסויים ושונה באלבום החדש. הדבר היחידי שאני יודע לבטח, זה שפיטר, שכתב את המילים לרוב הושפע מאוד מהסרט "מטריקס" בעת כתיבתם ושיר הנושא, "Layers of Lies", מבוסס על אותו קונספט כמו של הסרט, כמו שבסרט הם חיים במציאויות שונות, ויש שכבות להכל, אז ככה גם בחיים האמיתים, יש הרבה שכבות, ואתה לא יודע איזה מהשכבות היא האמיתית, ואיזה שקר, וכך יש שכבות של שקרים.

זה נראה כאילו אתם דוחפים את עצמכם מבחינה טכנית קדימה יותר ויותר בכל אלבום שאתם מוציאים, ועם זאת האלבום החדש היה יותר לכיוון "Rusted Angel" באספקט הת'ראשי שלו. זה הכיוון החדש?

ובכן, אנחנו לא רוצים לשנות את הסגנון שלנו יותר מדי, אנחנו רוצים להשאר דארקיין, אך עדיין אנו רוצים להתפתח, אז אנחנו מנסים להיות מושפעים מהאלבומים הקודמים שלנו, אך באותו זמן למצוא ולהכניס אלמנטים חדשים במוסיקה שלנו. אני חושב שההשוואה ל-"Rusted Angel" היא טובה, כי זה היה האלבום הראשון שלנו והרעיונות שלנו יוצאים שם כבר מההתחלה.

הפקתם את האלבום לגמרי לבד, איך זה היה?

זה היה מאוד מגניב, אך בו זמנית גם מאוד קשה. זה נהדר ליצור את כל האלבום לגמרי לבד, עשינו ממש הכל לבד לבד, מהכתיבה, דרך ההקלטה, ההפקה והמיקסים, אבל בו זמנית את לא ממש בטוח אם זה באמת טוב או לא, זה טוב שיש מפיק מבחוץ, עם רעיונות משלו, ואוזניים רעננות, שיכול להקשיב ולהביע דעה. זה היה סוג של ניסוי, לראות אם אנחנו יכולים לעשות את זה לבד, ואני חושב שיצא לא רע בכלל.

למה שחררתם את "Rusted Angel" מחדש דרך Regain Records?

ובכן, הפסיקו להדפיס מהדורות של האלבום כבר מזמן, ואנשים שאלו "איפה אני יכול להשיג את האלבום?", אז רצינו לשחרר אותו מחדש, כי ידענו שאנשים מנסים להשיג אותו, אז Regain Records קנו את הזכויות ושחררו אותו. וזה גם נחמד כי ככה הוספנו 3 בונוס טראקס!

האם אתם מרוצים מהעבודה שלכם עם Nuclear Blast Records?

כן, אני יכול להגיד שעד כה אנחנו מרוצים מאוד.

בוא נדבר קצת על הופעות, מה התוכניות לסיבוב הופעות עם האלבום החדש?

עשינו לאחרונה כמה הופעות בסקנדינביה, ועוד מעט אנחנו הולכים לצאת לסיבוב ההופעות האמריקאי הראשון שלנו יחד עם Fear Factory , Strapping Young Lad, ו-Soilwork.

נשמע לא רע בכלל…

כן… זה כמו חבילה חלומית בשבילנו, 33 הופעות ב-6 שבועות עם להקות כאלה גדולות.

ראיתי באתר שלכם סקר שנתן למעריצים שלכם אפשרות לבחור עם מי תצאו לסיבוב הופעות. נחמד לשתף ככה את המעריצים בבחירות שלכם. אתם בקשר טוב עם כל הלהקות מהסקר?

המממ… תן לי לראות, עם Soilwork אנחנו באחלה קשר, אנחנו מאותה עיר, ואנחנו אפילו מסתובבים ביחד. וב-Arch Anemy פיטר ניגן תופים פעם, אז גם איתם אנחנו בקשר לא רע. גם Meshuggah חברים טובים, עשינו איתם סיבוב הופעות. את Dimmu Borgir ראינו לייב אבל אף פעם לא פגשנו, וגם את Spiral Architect! עם Testament עשינו גם סיבוב הופעות.


ת'ראש טכני ושובר, אלה הם Darkane

מה אתה יכול לספר לי על הקונספט מאחורי הקליפ החדש "Secondary Effects"?

זה דיי קשה להגיד… *צוחק* … זה ווידאו קליפ דיי מוזר. זה על ילדה קטנה שמקבלת מעין מכשיר ליומולדת שלה שגורם לה לראות דברים (View-Master) וכשהיא מתחילה להסתכל בו היא רואה כל מיני דברים מוזרים, והיא לא יודעת מה אמת ומה פנטזיה מתוכם. הווידאו קליפ ממש גורם לך להשתמש בדמיון שלך, הוא לא ממש ברור, והוא נותן לך להבין מה שאתה רוצה להבין מתוכו. אתה מכיר את דיויד לינץ'?

כן בטח…

אז זה כמו בסרט שלו! הכל כל כך הזוי!

איך אתה רואה את הסצינה השוודית בהשוואה לסגנון שלכם? יש להקות שאתה רואה אותן כממשיכות דרכן של Darkane?

אני לא ממש מכיר עוד להקה שנשמעת ממש כמו דארקיין, אבל אנחנו מקשיבים ומושפעים מלהקות בסצינה כמו At The Gates ,Meshuggah ולהקות בסגנון, ואנחנו גם מכירים Soilwork. אנחנו באים מאותם שורשים, אבל גם מקשיבים לדברים כמו Strapping Young Lad או Slayer. בכללי, אני חושב שיש הרבה להקות שנשמעות "שוודיות" כמו In Flames, Soilwork וכו'.

ספר לי קצת על הפרוייקט צד שלך, שמעתי שיוצא לך בקרוב אלבום סולו. מזל טוב!

תודה רבה! *צוחק* רציתי מזמן לעשות אלבום סולו, כי כתבתי הרבה דברים שאני חושב שהם טובים, אבל לא ממש מתאימים לסאונד של דארקיין, אז חשבתי שיהיה דיי מבעס פשוט לזרוק אותם … *צוחק*. רציתי גם לעבוד קצת עם מוזיקאים שונים, בשביל הכיף בין השאר. אז אספתי את Ryan Van Poederooyen מ-Strapping Young Lad על התופים ואת Gustaf Hielm על הבס (שהיה פעם ב-Meshuggah) ואת פיטר המתופף מ-Darkane שיבוא לשיר. וניסיתי לעשות אלבום שלם לבד לבד, אם זה מבחינת כתיבת ליריקה, עיבוד, והפקה. ואני מאוד מרוצה מהתוצאה.

שמעתי שיר אחד מתוך האלבום, נשמע מבטיח!

באמת? את מה שמעת?

את "Personal Hell"

או, מגניב, שמח שאהבת! אני מקווה שהאלבום יצא בקרוב!

מה בדבר החברים האחרים בלהקה, אני יודע שלפיטר יש עכשיו פרוייקט צד דיי גדול, בן שנולד לו. זה הולך להשפיע על הלהקה?

*צוחק* כן… זה לוקח הרבה מהזמן שלו, ואני חושב שיהיה לו קשה לבוא איתנו ככה ל-6 שבועות בארצות הברית. וגם אני וקלאוס בקרוב ניהיה אבות (סקופ!) בסביבות ינואר.

ברכותי! בעברית אנחנו אומרים מזל טוב, אז… מזל טוב!

*צוחק* תודה רבה!

אני יודע שחלק מההשפעות שלך כגיטריסט מגיעות מ-Steve Vai, Allan Holdsworth, Frank Gambale וכדומה, איך זה בא לביטוי בנגינה שלך ב-Darkane?

אני מניח שההשפעות הן לאו דווקא בהכרח ישירות כששומעים את הנגינה שלי ב-Darkane. אני חושב שזאת יותר הגישה של Steve Vai, או התבניות ש-Allan מנגן בהן באות לידיי ביטוי בחשיבה שלי כגיטריסט. אני לא אומר שאני מנסה להישמע כמוהם, אתה לא באמת תשמע את זה * צוחק*. השפעה מבחינתי יכולה להיות פשוט לשמוע גיטריסט גדול, שיגרום לי לרצות לתפוס גיטרה ולנגן, ולעשות דברים בדרך שלך. אתה שומע את Allan?! *מתפלא*

בהחלט! מה אתה זוכר מהביקור האחרון שלכם בארץ לפני כמעט שנתיים, יש סיכוי לראות אותכם פה בקרוב שוב?

קודם כל, ברור שאני זוכר! כי זאת הייתה חוייה פשוט נהדרת, ממש היה כיף, זה היה כמו חופשה בשבילנו! היינו במלון ליד הים ושחינו הרבה, וביקרנו גם בים המלח וההופעה הייתה פשוט מעולה! היית בהופעה?

לצערי לא, נשארתי בבית אחרי ניתוח בגב. אתה רואה, עכשיו יש לכם סיבה לחזור!

*צוחק* … אם יציעו לנו לחזור להופעה, אנחנו לא נהסס לרגע (רמז האאם האאם).

ולסיום, מילים אחרונות לקהל פה בארץ?

מקווה שתקנו ותהנו מהאלבום החדש שלנו! ואני רוצה להגיד תודה רבה לכל מי שהיה בהופעה שלנו בתל אביב. אנחנו מאוד אוהבים את הארץ שלכם ומקווים לחזור, זה מאד כיף לנגן לקהל שלכם!