מרואינת: Nera, סולנית להקת Darzamat

להקת הבלאק הסימפונית הפולנית Darzamat קיימת מ-1996 והספיקה להוציא ארבעה אלבומי אולפן מלאים, האחרון שבהם, Transkarpatia, זכה לשבחים רבים בשל השילוב של בלאק מלודי, יסודות סימפונים ושירה נשית גותית שבו. כדי לשמוע עוד פרטים על הלהקה שוחחנו עם נרה, סולנית ההרכב.

הי נרה, מה פירוש שם האלבום החדש – Transkarpatia?

השם מדבר על מסע מנטאלי בהרי קארפטיה, מסע שנעשה ע"י אדם בן ימינו שמקבל הזדמנות לראות מאורעות שהתרחשו בתקופת האינקוויזיציה. יש הרבה תחושות אפלות שעליהן אנחנו מדברים, ולכן בחרנו בהרים כמוטיב רקע, יערות צפופים, קודרים, שמסתירים סודות וסיפורים שלא סופרו. רצינו גם לשמר את השם הפולני שבזה Karpaty זה קארפטיה בפולנית. מכיוון שחלק מרכס ההרים עובר דרך פולין, וגם בגלל שרצינו שזה יהיה יותר קרוב לליבנו ולמוחנו.

המוזיקה של הלהקה היא שילוב של כמה ז'אנרים, מה את חושבת שאתם? להקת בלאק? גות'?

אה כן, יש בעיה למצוא תווית מתאימה למוזיקה שלנו, למרות שאני לא מרגישה צורך לעשות זאת אני מבינה שלאנשים יש צורך בתבניות. אתה די צודק, זה קרוב לבלאק מטאל, אני לא חושבת שזה קשור מידי למוזיקה גותית, המושגים שבהם מתארים אותנו רוב הזמן הם מטאל סימפוני או מטאל אפל.

מה הליך הכתיבה באלבום? האם פלורוס, הגיטריסט והסולן השני, כותב את הכול?

קודם כל אנחנו חושבים על נושא לאלבום. אז שנינו כותבים את המילים, מדברים עליהן, מחליפים רעיונות, לפעמים קצת שינויים, בהרבה מקרים כל אחד כותב לעצמו את חלקי השירה, כך שאנחנו מתארים את אותם דברים מנקודות ראיה שונות. ככה המוזיקה מלווה במילים. כמו כן נאלצתי לקרוא הרבה על האינקוויזיציה לפני כתיבת האלבום, זאת הייתה הפעם הראשונה שבה נכנסתי לנושא כל כך לעומק.

מה הרעיון מאחרי קטע הדקלום שלך בשיר "Letter From Hell" מהאלבום?

זה מכתב של אישה שעוברת עינויים שנועדו לסחוט ממנה הודעה שהיא מכשפה. מצאתי את הסיפור הזה בחיפוש באינטרנט, החלטתי להשתמש בו אבל לטשטש את הסוף, כדי שלא יהיה ברור אם היא מכשפה או לא.

קצת מידע עליך, איפה שרת לפני ההצטרפות ל- Darzamat?

לפני זה הייתה רק להקה אחת, Midnightdate, יחד עם חבר הצטרפתי ללהקה הזאת ועשיתי בה את הצעדים הראשונים שלי בתחום המטאל. יש לי זיכרונות נהדרים מהתקופה ההיא בחיים שלי עם הלהקה, למרות שלא זכינו להצלחה של ממש. בינתיים היו לי הצעות לשיר פה ושם אבל לא הייה לי את הזמן, לדעתי עדיף להתרכז בדבר אחד בחיים ולעשות בו את המיטב שלך.

אילו זמרות נשיות הן ההשפעה הכי גדולה עליך?

אני לא מטורפת על שום קול ספציפי, באמת. וזה לא שאני כזאת מתנשאת או משהו, אני מעריצה לא מעט זמרות בגלל הקול שלהן, והטכניקה, על הדרך שבה הן מעבירות רגשות וגורמות לי לתחושות מיוחדות. אבל אין לי מקור כל שהוא להשראה, אני יכולה לתת קצת שמות: אידיטה גפרט, דולורס אויאורדן, מוניקה נרחו, המצחיק הוא שאני מעדיפה זמרים ממין זכר…

איך הגעת להצטרף ללהקה?

אחרי שקייט, הסולנית הקודמת, עזבה לארה"ב הלהקה התחילה לחפש סולנית חלופית, הם עשו אודישנים אבל אף פעם לא היו מרוצים, יום אחד פלורוס שמע אותי ברדיו עם הרכב אחד והחליט שהוא רוצה שאני אצטרף.

עד כמה היה שונה לעשות את האלבום הראשון שלך עם ההרכב, Semidevilish, מאשר את החדש?

ההבדל העיקרי הוא שבזמן הקלטת Semidevilish ההרכב של הלהקה היה חדש לגמרי, לא הכרנו אחד את השני והינו נרגשים מאד מצד אחד ומפחדים מאיך יעבוד שיתוף הפעולה מצד שני. כשזה מגיע לאלבום החדש אז ידענו למה לצפות אחד מהשני וזה היה יותר קל, היינו יותר מוכנים ויותר מרוכזים במטרה. גם ידענו איך אנחנו רוצים שהאלבום ישמע, מבחינת הסאונד, המוזיקה, המילים, אפילו העיצוב של האתר שלנו, זאת הייתה פיסת עבודה מחושבת היטב.

באיזו דרגה את חושבת שהסקס אפיל של זמרת נשית בלהקת מטאל משפיע על ההצלחה שלה? גם במקרה שלכם?

אני מניחה שזה משחק תפקיד, כשיש לך בחורה נאה והיא משמשת כחלק מתדמית הלהקה, זה עלול לעבוד, אבל רק אם המוזיקה בעצמה שווה שמיעה. לדעתי הלהקה לא עושה שימוש בפנים שלי כדי לקדם את ההרכב, אני שמחה שזה ככה.

איך את רואה את הסצנה הנוכחית, עם מספר הולך וגדל של זמרות נשיות?

אני שמחה שסוף סוף נשים גילו את הצד הנסתר הזה באופי שלהן, בניגוד לדעות של כל מיני גברים אני מאד אוהבת את הלהקות האלו עם הזמרות, הן מכניסות איכויות שונות למוזיקה. אני חושבת שזה טוב שהן מביעות את הצד האלים יותר שלהן במוזיקה, הגיע הזמן שנאמר שאנחנו לא רק יצורים עדינים ורגישים, זאת לא האמת על המין הנשי.

המילים שלכם עוסקות הרבה בכישוף ובמכשפות, יש לך עניין מיוחד בתחום?

זה לא רק על כישוף בעצמו. למרות שגם זה מעניין. זה יותר על צרות אופק ובורות של הכנסיה והאנשים המגוחכים שהיו חלק ממנה. כשקראתי יותר על הנושא לא האמנתי שהדברים האלו אכן קרו, קשה להאמין שדת, גם כיום, במקום להוות תמיכה לאנשים מובילה למלחמות ולשנאה.

יש לא מעט אנשים שהשוו אתכם ל-Cradle Of Filth, את מסכימה עם ההשוואה הזאת?

אם תתאמץ תוכל למצוא כמה נקודות דמיון: שתי הלהקות משתמשות בקלידים ובשירה נשית, ושתינו משתמשות בגיטרות, בס ותופים *צוחקת*, אם אנשים מרגישים לעשות את ההשוואה, אז בסדר…

נראה שהלהקה פורצת יפה מחוץ לפולין, אילו הופעות עשיתם מחוץ למדינה עד עכשיו?

עשינו הופעות בגרמניה, ברוסיה ואוקראינה, כמו כן הופענו באיטליה, בצ'כיה, הולנד, אסטוניה, אני מאמינה שיהיו עוד לא מעט עד שהראיון הזה יתפרסם..

מה את יכולה לספר על הצילומים לקליפ של השיר "The Burning Times"?

זה השיר שמתאר הכי טוב את הנושא של האלבום, אין הרבה על מה לספר, אתה צריך לראות אותו!

מה את צופה לעתיד הלהקה?

אנחנו כבר עובדים על האלבום הבא, ואני מקווה שהוא יהיה אפילו יותר טוב מזה. הדבר שעושה אותנו הכי מאושרים הוא להופיע, ולזה אני מקווה להגיע כמה שיותר בשנה הקרובה.