מרואין: Whiplasher Bernadotte, סולן להקת Deathstars

דת' מטאל, אלקטרו, גות', אינדסטריאל ורוק, אלה המרכיבים העיקריים שמשתלבים במיקס שנקרא Deathstars. עם תדמית שנראת כמו שיכפול של מרלין מנסון או גרסה מעוותת של Kiss ומוזיקה שזורקת את Rammstein ו-Dimmu Borgir לתוך קוצץ מזון, Deathstars קנו לעצמם שם כאחד מההרכבים האירופאיים הנחשבים ביותר בעזרת המוזיקה והפרובוקטיביות שלהם. למרות מה שהם מנגנים עכשיו, ארבעת חברי הלהקה, Nightmare Industries (גיטרה), Bone W. Machine (תופים), Skinny (באס) ו-Whiplasher מגיעים ממעמקי סצינת הדת' מטאל של שוודיה, עם קשרי משפחה ועבודה עם להקת Dissection או נגינה בהרכב Swordmaster. הם החלו לעשות מוזיקה עוד מתחילת שנות ה-90 וכעת, 4 שנים לאחר צאת אלבום הבכורה והמעבר לדרך החדשה, הם עומדים בפני שחרור של אלבום חדש אשר ייקח אותם במעלה הדרך לעבר הכרה בינלאומית.

לכבוד השחרור של Termination Bliss, קבעתי שיחה עם Whiplasher Bernadotte, סולן ומקים הלהקה, אשר החליט לדבר איתי דווקא בלילה של יום שישי ה-13. חמוש בשיני שום וצלבים מכל כיוון, המתנתי עד לשעה 22:00 כשהטלפון צלצל ומעברו השני ענה אדם שנשמע מעט מפחיד אך חולה… לא עבר הרבה זמן וגילתי שאף על פי התדמית האפלה יש לנו הרבה מן המשותף, אם זה חיבה לירושלים, או במפתיע, קשרים לחיילות ישראליות ועוד דברים רבים אחרים. אז הצטרפו אלי, היכנסו לעולם של Deathstars ותגלו את הצד האפל שבכם…

דבר ראשון, ברכותיי על האלבום החדש! אתה מרוצה מהביקורות עד כה?

כן, אני חושב שאנשים התחילו לתפוס מה אנחנו עושים עכשיו. האלבום מקבל תגובות טובות.

לאלו שלא מכירים את הלהקה עדיין, תוכל להסביר קצת על Deathstars ומה שעושה אתכם למיוחדים?

ניגנו בלהקות דת' מטאל מאז שהיינו ילדים, עוד מתחילת שנות ה-90 עם להקות כמו Dissection או Swordmaster. באנו מסצינת המטאל אבל התפתחנו, אנחנו מעין שילוב בין דת' מטאל מסורתי, בלאק מטאל, אלקטרוניקה, אינדאסטריאל פופ ורוק. אז זה שילוב והכל מתבסס על סקס, אפלה וזוהר.

אתה נשמע מעט חולה.

אני באמת חולה. יש לי קצת מים בריאות, אז אני לא בדיוק במיטבי כרגע.

והם הכריחו אותך לעשות את הראיון הזה?

זה בסדר. אני חולה כבר כמעט 7 שבועות, אבל אני על תרופות.

ובכן, העבודה העיקרית על Termination Bliss הסתיימה בחודש אפריל האחרון. למה האלבום יצא רק עכשיו?

סיימנו לעבוד ולמקסס את האלבום בסוף הקיץ אבל זה נראה כאילו זה לקח הרבה זמן לכולם לסיים את העניינים. אני לא יודע למה לקח כל-כך הרבה זמן, אני מניח שזה משהו שקשור ל-Nuclear Blast, אבל אני לא יודע.

אני מבין שב-4 שנים מאז צאת אלבום הבכורה שלכם היו ל-Deathstars בעיות רבות, אם זה גניבת ציוד או בעיות אישיות. מה תוכל לספר על זה?

גניבת הציוד זה כלום, גנבו לנו אותו בסוף הטור הראשון שלנו וקיבלנו אותו חזרה ואז לפני כמה שבועות חדר החזרות שלנו נשרף קליל. זה קורה לנו כל הזמן. אני חושב שאנחנו דיי הרוסים בגלל בעיות אישיות, בגלל דיכאונות ודברים כאלה. היה לנו הרבה מוות במשפחות, גם מערכות יחסים בעייתיות. פשוט היה כאוס לכל אחד ואחד מאיתנו וזה למה לקח הרבה זמן לעשות את האלבום. זה גם על מה שהאלבום ברובו. עשינו הצהרה על הגיהינום האישי שלנו, אז אני מניח שזה טוב במובן מסוים.

לדעתי, אני רואה את האלבום "Termination Bliss" כאילו הוא ממשיך היכן ש-"Synthetic Generation" נגמר, הוא נשמע מעט רך יותר למרות שיש בו תחושה יותר אטמוספרית והקונספט הלירי התפתח למשהו יותר מדכא. מה תוכל לספר לנו על השינויים בקונספט ובמוזיקה של Deathstars מאז צאת האלבום הראשון שלכם?

האלבום הראשון לא היה מי יודע מה… אני מתכוון, האלבום הזה יותר ממוקד מהאלבום הראשון. הוא לא הולך לכל מיני כיוונים שונים כמו שהיו ב-"Synthetic Generation". אני חושב שהאלבום החדש הרבה יותר אישי, הוא חם יותר, הוא אפל ויותר רדוד כזה, יש בו יותר ממדים מאשר באלבום הראשון. אנחנו לא מדברים אף פעם על איך לעשות את זה, אבל ניגנו ביחד כל-כך הרבה שנים שאני חושב שזה נמצא איפושהו בעצמות שלנו, אצלי ואצל Nightmare כשאנחנו כותבים את המוזיקה, זה רק שנינו כותבים את המוזיקה. האלבום יותר חם ומדכא והרבה יותר אישי. אני חושב ש-Deathstars ימשיכו להתפתח וזה מרגיש כאילו אנחנו מוצאים יותר ויותר לאן אנחנו הולכים. אנחנו מתפתחים.


Deathstars – הצד האפל של הרוק והזוהר

עבדתם על "Termination Bliss" בצורה שונה מאשר על האלבום הראשון?

ובכן, לא ממש. כמו שאמרתי לך, Nightmare ואני כותבים את כל החומר, אז זה מרגיש כאילו זה רק שנינו. הקמנו אולפן משלנו [Black Syndicate Studios] הפעם אז היה לנו יותר חופש להקליט את האלבום, יכלנו להיות שם יום ולילה. גם הפקנו את האלבום בעצמנו והכל. זה היה יותר נוח בשבילנו להקליט את האלבום כי יכלנו להיות באולפן מתי שרצינו. רוב הפעמים אני הקלטתי את השירה בערב ובאמצע הלילה, ואתה לא יכול לעשות את זה באולפנים אחרים. אז זה היה נחמד.

היה לכם לוח-זמנים כלשהו או שעשיתם את ההקלטות מתי שרק רציתם?

חפפנו את לוח הזמנים עם Dissection שמיקססו את האלבום שלהם באותו זמן באולפן. אז לפעמים במהלך היום Jon [אח של Nightmare Industries] הקליט גיטרות בשביל Dissection ובערב אני הקלטתי שירה. התפצלנו אבל יכלנו להחליט בעצמנו מתי אנחנו רוצים להקליט. לא היה לנו לוח-זמנים קבוע.

במהלך ההקלטות עזב אתכם אחד הגיטריסטים, האם חלק מהעבודה שלו נכנסה לאלבום?

לא, הוא לא ניגן בכלל באלבום, אבל אנחנו עדיין חברים טובים. הוא גר רחוק מדי משטוקהולם כדי שיוכל להיות בלהקה וזה פשוט משהו שדיברנו עליו והחלטנו שהדבר הכי טוב עבורו יהיה לעזוב את Deathstars, בגלל סיבות פרקטיות. עדיין אין לנו גיטריסט חדש.

אז מי עושה את עבודת הגיטרות כרגע?

Nightmare עושה את הכל אבל עדיין לא התחלנו להופיע עם האלבום ועד אז נצטרך למצוא גיטריסט חדש. אנחנו צריכים כדי שהסאונד ישמע ממש אפל.

כששחררתם את האלבום הראשון שלכם ב-2002, ציפיתם לקבל כאלה תגובות חיוביות ובסופו של דבר חוזה עם לייבל גדול כמו Nuclear Blast?

אנחנו היינו ב-Universtal, אז בשבילנו אני מניח, כשחתמנו שם זה היה הרבה יותר גדול מ-Nuclear Blast. האלבום היה אמור לצאת בכל מקום [אבל הוא שוחרר רק בשוודיה]. הבנו שאנשים בתעשייה מאד התענינו בנו ואני חושב שבשבילנו זה היה משהו חדש לגמרי. לא ניגנו אף פעם מוזיקה כזו והחלפנו כיוון בגלל שהשתעממנו ממה שעשינו עד אז, לא ידענו למה לצפות. אבל אני לא יכול להגיד שהייתי ממש מופתע כשזה נוגע ללייבלים, האמנו במה שעשינו.

אם כבר דיברנו על Nuclear Blast, איך העבודה איתם? יותר טוב לכם מאשר עם Universal?

זה שונה, בגלל שלדעתי אלו שני לייבלים שונים. Universal זה לייבל בכיר ו-Nuclear Blast לא. בלייבל בכיר יוצא לך לעשות את כל תוכניות הטלוויזיה וכו' אבל הם לא הבינו את הסצינה שבאנו ממנה, כמו סצינת המטאל או סצינת הרוק, הם לא ראו את היסודות שעליהם הלהקה מתבססת אז הם לא יכלו למצוא או לקדם את האלבום עבור הקהל המקורי. עם Nuclear Blast, יש להם את הקהל שלהם אבל הם לא טובים בקידום האלבום ברמה שונה מסצינת המטאל. אז זה שני מסלולים שונים. Nuclear Blast דיי מוגבלים כשזה נוגע לזה בגלל שהם עוסקים רק בלהקות מטאל וזה בעיה עם Deathstars, הם לא יודעים איך לקדם אותנו כי אנחנו לא רק להקת מטאל, יש לנו קהל שונה, תערובת של דברים.

אתה רוצה שיקדמו אתכם לאנשים ששומעים דברים כמו Evanescence או משהו?

אני רוצה, כל לייבל רוצה כמובן. כל אחד מוצא את האפלה מעניינת וסקסית ואם זה ייקח את Deathstars למעלה, אז כמובן.

המקורות של Deathstars מגיעים ממעמקי סצינת המטאל של גטבורג, עם הלהקה הקודמת שלכם Swordmaster. אתה אמרת שזה שיעמם אתכם, אבל מה גרם לכם לנטוש את הסגנון שלכם ולהקים את Deathstars?

אנחנו מתבגרים אתה יודע. אנחנו עדיין כותבים מוזיקת דת' מטאל ומתפתחים עם פרוייקטים אחרים. אני אוהב דת' מטאל ובלאק מטאל, זה מאיפה שאני מגיע. אני חושב שהשתעממנו מזה בזמנו כי רצינו להתפתח ורצינו לקחת את מה שעשינו בבלאק ודת' ופשוט להעצים את זה, לקצר את השירים, לתת להם סאונד יותר גדול, להשתמש בצלילים אלקטרוניים, להשתמש בכמה שיותר השפעות על הסאונד ולקחת כיוון יותר דינאמי אם אנחנו עושים שירים וריפים מהירים. המוזיקה צריכה להיות עם יותר ממד ממה שעשינו עד כה, יותר אטמוספרית והכל. אני חושב שרצינו אתגר חדש ומצאנו אותו בינתיים, זה פשוט מושלם. זו הייתה מעין התפתחות טבעית אבל גם תגובה למה שעשינו לפני כן, רצינו לעשות משהו שונה מזה.

אתה מעורב בלהקות \ פרוייקטים כלשהם כרגע?

כן, אבל לא שוחרר שום דבר רישמי. אני לא יכול להגיד הרבה על זה, אבל אני יכול לספר שזה ממקורות הדת' והרוק. זה מעין פרוייקט דת' מטאל עם Magnus מלהקה בשם The Crown, אם אתה מכיר. אבל זה יהיה בעתיד.

למה אתה מקשיב בזמנך החופשי?

אני מקשיב יותר ל-Opeth, אבל בעיקר אני שומע מוזיקת רוק, Kiss כמובן ודברים כאלה.

וכשאתה לא עם הלהקה, יש לך עבודה?

אני עובד בחברת הפקות כשאני לא עושה את המוזיקה הזאת. אני מפיק תוכניות טלוויזיה בשוודיה. למעשה, הייתי בישראל… עבדתי במזרח-התיכון כעיתונאי, כתבתי על מאורעות עבור תחנת טלוויזיה שוודית וצילמתי שם כמה חודשים. עבדתי בישראל ב-2001 או 2002 (מתי שהיו הבחירות האחרונות) כשהייתי בן 21. אני זוכר שהייתי בירושלים ופגשתי כמה חיילות…. הן אספו אותי… והשתמשו בי לסקס… [צוחק]… זה היה מעניין. אני זוכר ששאלתי את הבחורה מתי ששכבנו אם היא יכולה לשלוף את ה-AK-47 או משהו, אבל היא אמרה לי שהיא לא יכולה כי הוא היה נעול בארונית שלה.

אתה מספר לי על זה, חיילות…

כן, כשהגיע הבוקר הן הקימו אותי והורידו אותי בשער דמשק… "אוקי, לא נראה אותך יותר, ביי"… [צוחק]… אבל גם פגשתי כמה אנשי מטאל שם כשהייתי בירושלים, הסתובבנו קצת. הייתה שם סצינה לא רעה בזמנו.

בהחלט, עדיין יש לנו כמה אנשים משוגעים פה בירושלים, אני גר שם גם.

אה גם אתה? אני זוכר שפגשתי שם בחור אחד שנקרא Baal Refahim או משהו…

Refahim? מלהקת Bartholomeus Night?

אני לא יודע "Baal Refa-chim" או "Refahim", אני זוכר את השם שלו כי תקשרנו קצת באימייל. אולי אתה יודע מי זה?

אני חושב שכן, אבל אני לא בטוח.

אני חושב שהוא כתב לאיזה מגזין מעריצים או משהו, אני לא יודע. חגגנו הרבה, אני ממש אוהב את ירושלים, אני חושב שהיא מגניבה.

כן, יש לנו פה אחלה מזג-אוויר.

בהחלט, אבל היא גם מעניינת.

היית בעיר העתיקה בירושלים?

גרתי ממש קרוב לשם מעבר לרחוב במשך כמה שבועות. הייתי גם בתל-אביב ובעזה. אתה יודע, הייתי אפילו בלבנון, סוריה וירדן, בכל מקום. כל יום אני קורא על הקונפליקט ואני מתעניין במה שהולך שם.

אז אם כבר היית פה, תסכים איתי שמה שמראים בטלוויזיה בשוודיה שונה ממה שהולך פה באמת?

כמובן, הכל זה ערכים וזה מאד שונה פוליטית ממה שאנחנו מקבלים בשוודיה. זה העולם המערבי, אתה יודע את העסק. זה מאד מורכב מה שהולך בירושלים ובכל מקום במזרח-התיכון וזה מאד קשה לאנשים בשוודיה להבין את זה בגלל שזה שונה. אני מקווה שאני אוכל לחזור לישראל בקרוב.

אולי תגיע לפה עם Deathstars?

בהחלט! מגיעות להופיע הרבה להקות אצלכם?

כן, היה לנו את Destruction, Megadeth, Dark Funeral ו-Opeth באים בחודש אפריל. היו אצלנו להקות מכל מיני סגנונות. בעצם, אתה יודע, Dissection היו אמורים להופיע פה בפסטיבל ביחד עם Megadeth אבל דייב מסטין…

כן, אני יודע שהם נכנסו לריב, Jon סיפר לי וצחקנו על העניין.

בכל אופן, בחזרה ל-Termination Bliss, למה יש 2 גרסאות שונות לעטיפת האלבום?

אני חושב שזאת עם התלבושות הצבאיות היא עבור המהדורה המיוחדת, אבל העטיפה המקורית היא כולה לבנה. אני חושב שבגרסה המיוחדת יש כמה שירי בונוס או רמיקסים או משהו.

כמו הרמיקס ש-Mortiis עשה לשיר "Blitzkrieg"? למרות שלא שמעתי אותו, מה ההבדל בין 2 הגרסאות?

אני לא יודע בדיוק מה Nuclear Blast עשו ואני לא ממש שמח שהם הכניסו את הרמיקס הזה לאלבום כי אני לא אוהב את זה. האלבום צריך להיות רק עם השירים שהיו אמורים להיות בו. אני חושב שמה ש-Mortiis עשה זה גרסת דאנס ואני ממש לא אוהב שהם שמו את זה באלבום. זה צריך להשתחרר בדרך אחרת אבל לא עם האלבום.

איזו עטיפה הכי מוצאת חן בעינך?

אני אוהב את שתיהן, הלבנה היא הנושא והשניה היא יותר כמו תמונה. תמונה נחמדה.

הקליפ לשיר "Cyanide" נראה ממש מעניין ויקר, מה הקונספט מאחוריו?

"Cyanide" הוא שיר על חולשה, הוא על התמודדות עם הישות של הצד האפל וממש לוותר ולהתייאש מלהתמודד אתו, להיכנע לו. בגלל שנושא השיר הוא על פיתוי אז אולי כשזה נוגע לקליפ זה מאד פרמיטיבי, זה על בחורה שפחות או יותר נלקחת לצד האפל, נכנס בה קצת רעל קטלני, מעין ציאניד מהסוג של Deathstars וזה מכניס אותה לאמונה השחורה, זה מאד פשוט.

מי עשה את הקליפ הזה?

בחור אחד בשם איבן. צילמנו אותו בבלגרד [בסרביה], באזור עם הריסות מלחמה ישנות. קיבלנו ניסיון רב כשעשינו את הקליפים הקודמים שלנו בשוודיה אבל זה היה נחמד ללכת למקום אחר. הכל הלך דיי חלק וזה היה מגניב. יש הרבה נשים שם בבלגרד.

אם כבר הזכרת נשים, מה אתה חושב על הבנות בישראל?

אני חושב שכל עוד הן יפסיקו לחטוף אותי ולהשתמש בי לסקס, אז הן מושלמות. אני חושב שמה שבאמת היה מדהים זה שאפילו בבדיקת הפספורטים [בין הגבולות במדינה] היו לכם נשים מדהימות, אני מניח שבגלל החינוך הצבאי. היו נשים בכל מקום.

בהחלט, הן ממש בכל מקום…

אתה יודע, אני משוודיה ויש לנו פה גם המון בנות אבל בישראל היה ממש נחמד. אני זוכר שלילה אחד ישבתי עם בחורה מדהימה בכותל בירושלים העתיקה, הייתי שיכור ופשוט ישבתי שם… והיא הייתה שם… אה, זה היה מגניב בכל מקרה, כן! [צוחק]

האם האופן בו אתם מציגים את עצמכם בקליפים ובתמונות זה המראה שלכם בחיי היום-יום?

לא, לא בצורה כל-כך כבדה. אני חושב שרק 3 מתוך ארבעתנו משתמשים באיפור באופן יומי. אבל לא, אין עלינו הרבה איפור כשאנחנו לא על הבמה למרות שזה חשוב לשים איפור. התדמית של Deathstars היא לא כמו המוזיקה, לשים את האיפור והכל זה פשוט דבר הגיוני לקונספט. זה לא ממש חשוב לנו כשזה נוגע למוזיקה, אבל זה חשוב לנו כלהקה כי אנחנו חובבים גדולים של להקת Kiss והכל, אז אנחנו עושים מה שאנחנו צריכים, ומה שאנחנו צריכים זה איפור. אתה יודע, שמנו איפור על הבמה כשהיינו בני 14, כמו קורפס-פיינט.

תוכל לספר לי מה עומד מאחורי הכינויים שלכם, או שזה סוד?

זה לא סוד, השתמשנו בכינויים האלו ב-Dissection וב-Swordmaster, אז כשהתחלנו את Deathstars פשוט הבאנו אותם איתנו והשתמשנו בהם כי כבר היינו ידועים עם השמות האלו מהלהקות הקודמות שלנו. "Whiplasher" לקוח משיר ישן של להקת Kiss בשם "I Love It Loud" אם אני לא טועה… "Whiplash, heavy metal accident. Rock on, I wanna be President"… והשם משפחה, "Bernadotte", לקוח משם משפחת המלוכה השוודית, אז זה כמו שד מלכותי בעצם.

מה לגבי הכינויים האחרים? Nightmare Industries נשמע כאילו זה שם של חברה או משהו.

כן, זה נשמע כאילו הוא בעל מניות… [צוחק]… Nightmare Industries עובד בנדל"ן.

באמת!?

לא, אני סתם צוחק, למרות שזה נשמע כאילו זה ככה. בכל אופן, "Bone W. Machine" זה משהו שקשור לחקלאות ו-Skinny, הוא בעצם נקרא "Skinny Disco" וזה אומר את הכל. יש לו כמה מועדוני רוק בשטוקהולם, הוא עובד שם וחוגג כל הזמן.

שמעתי שאתם מתקלטים מדי פעם.

כן, יש לו כמה מועדונים למחייתו. כרגע הוא נמצא בארה"ב לשבועיים וחוגג שם. שבוע שעבר היה לו מועדון שהיה פתוח 5 ימים בשבוע, כל הלילה, אז הוא חגג קשה. זה מה שהוא עושה.

מה עם הופעות? יש תכנונים לשנת 2006?

דיברנו על זה עם הסוכנות שלנו, הולכים להיות הרבה פסטיבלים, הרבה הופעות. נאלצנו לדחות כמה הצעות לסיבובי הופעות כרגע כי אנחנו עדיין צריכים לחפש גיטריסט חדש. היו לנו כמה מחשבות אבל אנחנו רוצים לעשות משהו שממש מרגיש נכון ללהקה כרגע. אני לא יכול לאשר משהו אבל אני מניח שאנחנו ננגנן המון ובתקווה גם ננגן בשבילכם. זה יהיה חלום לנגן בישראל. זה יהיה מגניב. אני צריך לבדוק את זה עם מנהל הסוכנות שלנו ישר אחרי הראיון. איזה פסטיבלים יש לכם שם?

היה לנו פסטיבל אחד רשמי בשם "פסטיבל מטאליסט" שמתרחש בסביבות הקיץ.

אה, אז אנחנו חייבים להגיע לשם. אני הולך להתקשר למנהל הסוכנות עכשיו! זה יהיה מגניב.

אני מקווה שהסוכנות שלכם לא תפחד לשלוח את הלהקה לכאן, רוב הסוכנויות מפחדות.

לא, אני לא חושב שתהיה בעיה, נכון?

אני מקווה. בכל אופן, יצאתם כבר לסיבוב הופעות עם Paradise Lost, עם מי אתם רוצים להופיע עכשיו?

אני לא יודע. אני לא חושב שמדונה תרצה להופיע איתנו, או אולי דסטניז צ'ילד? זה יהיה נחמד לצפות בהן מאחורי הקלעים.

בהחלט, ביונסה שווה!

כן… [צוחק] אני חושב שאנחנו יכולים להופיע עם הרבה להקות, כמובן, אבל אנחנו רוצים ללכת עם להקה שמוסיפה משהו ל-Deathstars. אתה יודע, עשינו סיבובי הופעות עם להקות דת' מטאל במשך כל-כך הרבה זמן אז אנחנו לא רוצים לעשות עוד אחד כזה, אנחנו צריכים להקה עם קהל שונה, כי אנחנו עושים את זה כל-כך הרבה שנים, פשוט נראה מה יקרה. זה יכול להיות משהו שונה.

אני חושב שהתדמית שלכם והמוזיקה יכולה למשוך גם מטאליסטים כבדים וגם אנשים מסצינות הגות' והאינדאסטריאל למשל.

בהחלט, המוזיקה שלנו לא מוגבלת רק למטאל יותר אז היא מצליחה למשוך כל מיני סוגים. אנשים שהיו נעולים רק למטאל כמו שאנחנו היינו לא מבינים מה אנחנו עושים עם Deathstars כמובן, לא כמו בשנים קודמות, אבל זה מה שאנחנו עושים עכשיו. אנחנו רוצים קהל שונה, לראות איך זה עובד.

בהופעות שלכם, אתם רואים כזה מגוון של אנשים?

כן זה מגוון גדול מאד בהשוואה למה שעשינו פעם, זה הפתיע אותנו קצת. אתה יודע, אני חושב שאנשים שעובדים עם הלייבל שלנו מתחילים לראות את זה עכשיו, אז מה שהם מנסים לעשות זה למצוא דרך לפעול בסצינה שהיא אולי לא רק מטאל. נראה מה יקרה.

מה אתה מעדיף, את הסצינות האחרות או סצינת המטאל או…?

אני מגיע מסצינת המטאל אז כמובן אני לא אומר שאנחנו ננגן עם להקות פופ. אני חושב שאנחנו יותר הרכב רוק מאשר הרכב מטאל, זה מה שאני אומר. אנחנו להקת רוק שמנגנת מוזיקה מאד אפלה מאשר להקת מטאל. מצידי אפשר לקרוא ל-Deathstars מוזיקת רוק.

אבל זה כבד יותר.

כן, אבל זה סוג של מוזיקת רוק ואני חושב שיותר טוב לקרוא לזה מוזיקת רוק מאשר מטאל במקרים מסוימים.

אתה מכיר להקות מטאל ישראליות?

אני מכיר אבל לא זוכר את השמות.

אורפנד לנד? בצפר? סיילם? ברת'ולומאוס נייט? מלכאש?

הממ… פעם הכרתי כמה להקות אבל אני ממש לא יודע מה הולך עכשיו ואני לא זוכר את השמות של אותן להקות.

ובכן, מכיוון שזה יום שישי ה-13, יש לך תוכניות מיוחדות להלילה?

Nightmare מגיע לכאן והמתופף שלנו בדיוק הגיע מגטבורג, אז אנחנו הולכים לפגוש את Jon מ-Dissection ועוד כל מיני אנשים. הם חוגגים באותו מבנה שאני גר בו, בפאב-רוק בקצה השני של המבנה. כרגע אני הולך לשתות קצת ג'ק דניאלס וקוקה-קולה, להיכנס למקלחת ואז אני אלך לפגוש את שאר החבורה. הולכים להיות שם הרבה אנשי בלאק ודת' מטאל.

אוקיי, אז תודה לך על הראיון! אני מקווה לראות אתכם בדרכים… ואם לא, אז לפחות בסיוטים שלי 🙂

בהחלט, אני אהיה שם הלילה!

[צוחק]… תרגיש טוב!

גם אתה, שמור על עצמך!|ENG|Deathstars – The Dark Rockstars Are Back!
By: Ofir Messer
Interview With: Whiplasher Bernadotte (Vocals), Deathstars

Death Metal, Electro, Goth, Industrial and Rock, these are the main ingredients thrown into the mad mix which is Deathstars. With an image that looks like a cloned version of Marilyn Manson or a twisted version of Kiss, and music that throws Rammstein and Dimmu Borgir into a giant foodprocessor, Deathstars have made a name for themselves as one of Europe's most thought provoking musical outfits. surprisingly, despite of the music they play these days, Nightmare Industries (guitar), Bone W. Machine (drums), Skinny (bass) and Whiplasher origins are rooted deep in the Swedish death metal scene, with family relations to Dissection and their previous incarnation, Swordmaster. Deathstars members were creating music since the early 90's, and now, 4 years after their debut album and their transition into a different musical animal altogether, they're about to embark on a new quest, with a new release which should catapult them even farther into worldwide recognition.

To celebrate the release of the band's second album, "Termination Bliss", I decided to speak with Whiplasher Bernadotte, Deathstars' vocalist, who called me on the eve of Friday the 13th. Armed with garlic rosaries and crosses all around, I picked up the phone when the clock showed 22:00, on the other side was a voice that sounded a bit spooky, yet sick… It didn't take long for me to figure out that unlike his vampirish looks, he and I have some things in common, our affection to Jerusalem, and a surprising connection to some Israeli military girls. So come with me, enter the realm of Deathstars and find the darkness within you…

First of all, congratulations on the new release, are you satisfied with the press reviews so far?

Yeah, I think that people seem to get what we're doing now. The album is getting a great response.

For those who haven't heard the band yet, can you explain a little about Deathstars, and what makes you unique?

We've been playing with Death Metal bands since we were kids, from the early 90's with bands like Dissection and Swordmaster. We came from the metal scene but we have developed, we're kind of a mixture between death heritage, black metal, electronics, industrial pop and rock. So it's a mixture, and it's all based upon Sex, Darkness and Glamour.

You sound a little bit ill.

I am actually. I have some water in my lungs, so I'm not perfectly healthy right now.

And they made you do this Interview?

It's ok. I've been sick for like 7 weeks. But I'm on medication.

Well, the initial work on Termination Bliss was finished last April, How come it only came out now?

The album was mixed and finished at the end of the summer but it seems it's been taking a lot of time for everyone to get things done. I don't know why it has taken such a long time. I guess its something with Nuclear Blast, I don't know.

I understand that in the past 4 years since your first release, Deathstars had many problems like equipment theft and some personal issues. What can you tell us about these?

Well the equipment is nothing, it got stolen after the first tour and we got it back and then a few weeks ago our rehearsal room burned to the ground. That happens to us all the time. I think we're pretty bitten by personal problems, because of depression and stuff like that. We had lots of deaths in our families, or relationships that haven't been. It's been chaos to each and every one of us and that's why it took us a long time to make the album. That is also what the album is mostly about. We made a statement about our own personal hell, so it is good in one way, I guess.

In my point of view, I see "Termination Bliss" as if it continues where "Synthetic Generation" ended, it sounds a little bit softer, though it has a more atmospheric feeling in it and the lyrical concept has evolved into something more depressing. What can you tell us about those changes in Deathstars' music and concept since your first release?

The first album was not that much… I mean, this album is more focused then the last one. It doesn't go in so many different directions as the first one did. I think this one is much more personal, it's warmer, it's darker and more mellow-like, and it's got more dimentions in it then the first one. We never speak about how to do it, but we've been playing together for so many years that I think we had it in our back bones, me and Nightmare who writes all the music, it's just 2 of us who write the music. It's much warmer and depressing and much more personal. I think Deathstars will continue to develop, it feels like we're finding more and more where we're going. We develop.

You worked on it in a different way then your first album?

Not really because as I told you, Nightmare and me write all the material, so it just feels that two of us. We started our own studio [Black Syndicate Studios] this time, and then we were much more free to record the album, we could be there day and night, and we produced ourselves and did everything ourselves. It was much more comfortable for us to record this album because we could go to the studio whenever we wanted. Mostly I did the vocals in the late evening and in the middle of the night, you can't do that in other studios. So that was nice.

Did you have any schedule for the recording or you did you do it whenever you wanted?

We had Dissection mixing their album in the studio, and we were parallel with them. So during day maybe Jon [Brother of 'Nightmare Industries'] did guitars for Dissection and in the evenings I did the vocals. So we split, but we could decide ourselves when we wanted to do the recordings. We didn't have a schedule like that.

You also lost one of your guitar players during these recordings. Did some of his work get into the final release?

No. he didn't play at all on the album. But we're still good friends. He lives too far away from Stockholm to be able to be in the band so it was just something that we talked about and decided that it was best for him to leave the band, because of practical reasons. We still don't have a new guitar player.

So who does the guitar work right now?

Nightmare does everything. But we haven't started to play live with the album yet, so we will have to find a new guitar player. We need to, so the sound can be really Dark.

When you first released your album back in 2002, did you expect it to get such good reviews and eventually signing with a big label like Nuclear Blast?

We were on Universal so for us, I guess, when we signed it was much bigger then Nuclear Blast. The album was supposed to be released all over [But it was released only in Sweden]. We understood that the people in the business were very interested in us. I think because for us it was something totally new which we did. We never played music like this before, we switched direction because we got really board playing what we used to do, and we didn't know what to expect. But I can't say I was really surprised by that, when it comes to the labels. We believed in what we did.

Speaking of Nuclear Blast, how is it working them? Is it better then Universal?

Well it's different. I think that it's two different kinds of labels. Universal is major label and Nuclear Blast is not. On a major label you get to do all the TV shows and so on but they don't understand the scene you were coming from like the Metal scene or the Rock scene. They can't see the foundation which the band stands on so they can't really find or promote the album for the original fan-base. With Nuclear Blast, they have their own kind of audience but they are not good in promoting the album on a different level then the metal scene. So it's been two different courses. They [Nuclear Blast] are pretty limited when it comes to that because they only do metal bands. So it's a problem with Deathstars, they don't really know how to promote it because it's not just a metal band, It has a different kind of audience, it's a mixture of things.

Do you want it to be promoted to people who listens to stuff like Evanescence or something?

Yeah I would like to, every label wants to, of course. Everyone finds Darkness interesting and sexy so if it will take Deathstars up, then of course.

Deathstars origins where deep in the Gothenburg metal scene, with your previous band Swordmaster. You said it was boring but what made you abandon this style and make the band?

We're growing you know. We still write Death metal music and we're still evolving with other projects. I love death metal and black metal, that's where I'm coming from. I think we got bored on it at the time, we wanted to evolve and we wanted to use what we did in black metal and death metal and just maximize it, make the songs shorter, and the sound much bigger, use electronics, use much more influences on the sound and take aim on dynamic if we're doing fast songs and riffs. It should be much more dimensional music then we used to do, more atmospheric and everything. So I think we just wanted a new challenge and we found it for now, its just perfect. It was kind of a natural development but also a reaction to what we did before. We wanted to do something different then that.

Are you involved in other bands / projects right now?

Yeah, but nothing is yet to be released, I can't say much about it, but I can tell it have a death-rock origin. It's kind of a death metal project with Magnus from "The Crown" if you know that band. But it's in the future.

What are you listening to on your free time?

I listen to more Opeth, but mostly I listen to rock music, Kiss of course and stuff like that.

And when you're not with the band, do you have a job?

I work in a production company when I'm not doing this music. I produce TV programs in Sweden. I had actually been to Israel… I was working in the middle-east as journalist, I was writing chronicles for a Swedish TV station and I was filming for several months. I was working there in 2001 or 2002 (around the last election time) when I was 21 years old. I remember that I was in Jerusalem and I met some military girls, they picked me up… and they used for sex… [Laughs] that was interesting. I asked the girl while we were having sex if she could take forth her AK-47 or whatever but she said she couldn't cause she had it locked in her locker.

Tell me about it, Army girls…

Yeah, when it was morning they just pulled me up and dropped me outside "Damascus's Gate" … "Ok, we'll never see you again, goodbye"… [Laughs] but I met some metal guys over there when I was in Jerusalem as well, we hang out, there used to be quite a scene over there.

Yeah, we still have some crazy people over here in Jersualem, I live there too.

Oh you too? I met there one guy called Baal Refahim or something…

Refahim? From Bartholomeus Night?

I don't know. Baal Refa-chim or Refahim, I remember his name actually ’cause we had some mail contact. Maybe you know who it is?

I think so, but I'm not sure.

I think he was writing for fanzine or something, I don't know. We party a lot, I really like Jerusalem. I think it's cool.

Yeah, we have some nice weather over here.

Yeah, but it's interesting.

You've been to the old city of Jerusalem?

Yeah, I lived very close to it, around the street. So yeah, I was there for a couple of weeks. I also was in Tel-Aviv, and Gaza. You know, I also was in Lebanon, Syria, Jordan, everywhere. I read about the conflict and I'm very interested in what's going on everyday here in Sweden.

So since you've been here, do you agree that what showing on TV in Sweden is different then what's really going on here?

Of course, it's all about values. It's very politically different then what you get in Sweden. It's the western world, you know the business. It's very complex what's going on in Jerusalem and everywhere in the middle-east, it's very hard for people in Sweden to understand because it's very different. I hope I can get back there [Israel] soon.

Maybe you'll come here with Deathstars?

Oh Yeah. Do you get many bands play over there?

Yeah, we had Destruction, Megadeth, Dark Funeral, and Opeth are coming on April. We had many bands from different styles. Actually you know, Dissection were supposed to play here in a Festival together with Megadeth but Dave Mustaine…

Yeah, I know they got into a fight. Jon told me and we where just laughing.

Well back to your new album, why there are two types of cover-artwork for Termination Bliss?

I think the one with the military is for the digi-pack, or limited edition, but the original album is totally white. I think the limited version have a couple of bonus tracks or remix or something.

Yeah, like the remix Mortiis did for "Blitzkrieg", though I haven't heard it yet. What is the difference between these two versions?

I don't know what Nuclear Blast did and I'm really not that happy that they put this remix on the album cause I don't like it. The album should be only the songs that where supposed to be in it. I think what Mortiis did is a dance version and I really don't like that they put that on the album. It should be released in some other way, but not on the album.

Which one is your favorite Artwork?

I like them both. The white-one is the theme, and the other one is more like a picture, a nice picture.

The video clip for "Cyanide" looks expensive and really interesting, what is the concept behind it?

"Cyanide" is a song about weakness, it's about facing the real being of the dark-side and really give-in and give-up to face it, to surrender to it. Because the theme of the song is seduction then maybe when it comes to the video it's very primitive, it's a girl who's been more or less taken to the dark side. She gets some cyanide in her, some Deathstars kind of cyanide and she gets to black art, that's very simple.

Who made this Video-clip?

He's name is Ivan. We shot it in Belgrade [in Serbia], in the old war ruins. It was a very good experience doing our previous videos in Sweden but it was nice to go away. Everything went pretty smooth, and it was cool. There are a lot of women there in Belgrade.

Speaking of women, what do you think of the Israeli girls?

I think as long as they stop kidnapping me and using me for sex they're perfect. I think what was really amazing when I was there that even at the passport control you get amazing women, because of your military education. There are women all over the place.

Yeah, they're everywhere…

Yeah, you know I'm from Sweden, and we have a lot of girls here as well, but Israel is really nice. I remember one night I sat with this amazing girl at "The Wall" in old Jerusalem, I was drunk and just sat there… and she was there… ah, that was cool anyway, yap! [Laughs]

Does the way you look in your video and photos is part of your daily appearances?

No, not that heavy. I think only 3 of the 4 us use to wear makeup daily. But no, we don't have much make-up when we are not on stage though it's important wearing make-up. The image of Deathstars is not the same as the music. Wearing the make up and the whole image is just making cense for the concept. That's not really important for us when it comes to the music, but it's important for the band because we are so fond of Kiss and everything, so we do what we need, and we need make-up. You know, we had make-up on stage when we were 14 years old like corpse-paint.

Can you tell us the stories behind each member's nicknames, or is it a secret?

No, its no secret, we used those names in Dissection and Swordmaster, so when we started Deathstars we just brought them with us and used them ’cause we were already known for those names since the previous bands. "Whiplasher" is from an old kiss song called "I Love It Loud"… "Whiplash, heavy metal accident. Rock on, I wanna be President"… And the surname, "Bernadotte", is from the Swedish royal family so it's like a Royal Demon actually.

What about the other nicknames? "Nightmare Industries" sounds like a name of a company or something.

Yeah, it sounds like he is a stock holder or something… [Laughs]… Nightmare Industries is working with real-estate.

Really!?

No I'm just kidding, but it sounds almost like it. Anyway, "Bone W. Machine" it's something from agriculture and Skinny, he is actually called "Skinny Disco". So that says it all. He has some rock clubs in Stockholm; he's just working there and parties all the time.

Yeah, I heard you guys Dj sometimes.

Yeah, he has clubs for living. Now he is in the states for 2 weeks partying. Last week he had a club that was opened 5 days a week, all night, so he was partying hard. That's what he does.

What about concerts? Are there any plans for 2006?

We we're discussing it with our booking agency. There going to be a lot of gigs, a lot of festivals, and a lot of touring. We had to turn down some tour offers right now, ’cause we have to get a new guitar player. We have some thoughts but we want to do something that really feels right to the band right now. I can't confirm anything but I guess we are gonna play a lot and hopefully we'll play for you. It would be dream to play in Israel, which would be cool. I have the check that up our booking manager right after this interview. What kind of festivals do you got there?

Well we had one official festival called "Metalist Festival" and its going around the summer.

Ah, then we have to get there, I'm gonna call him right now! That would be cool.

I hope the booking agency won't be afraid to send you over here. Most of them are.

No. I don't think there should be any problem. Right?

I hope so. Anyway, you toured with Paradise Lost already. Who do you wanna tour with now?

I don't know. I don't think Madonna would like to tour with us, or maybe Destiny's Child? it would be nice to watch them back-stage.

Yeah. Beyonce is hot!

Yeah… [Laughs] But I think we can go on tour with a lot of bands, of course, but we want to go with a band that adds something to Deathstars. You know, we've been touring with death metal bands for so long, so we don't wanna go on another death metal band tour, we need a band with different kind of audience, ’cause we've been doing that for so many years, we just going to see what happens. It could be something different.

I think your image and music can be appealing to both metal-heads and the gothic/industrial people.

Yeah, it does, ’cause it's not strictly limited to metal anymore. People who are strictly to metal as we where don't get what we're doing with Deathstars of course, not like previous years, that's what we're doing now. We want different kind of crowed, see how it works.

On your concerts, do you see this variety of people?

Yeah. It’s a huge variety compared to what we did before. It's surprised us a bit then. You know, I think people that work with our label, start to see this now, so what they are doing is, they try to find a way to act in a kind of scene that maybe isn't just metal. We'll just see what happens.

But what do you prefer, the other scene or the metal scene or…?

I'm from the metal scene, so of course I'm not saying that we're gonna play with pop bands. I think we are more of a rock act then metal act. That's what I'm saying. We are a rock band that plays very dark music then a metal band. I'm fine with calling Deathstars just rock music.

It's heavier though.

Yeah. But it's kind of rock music and I think it's better to call it rock music then metal in some ways.

Do you know any Israeli Metal bands?

Yeah but I don't remember the names.

Orphaned Land? Betzefer? Salem? Bartholomeus Night? Melechesh?

Hmm… Well I used to know some bands a long time ago but I don't really know what's going on right now and can't remember the names of those bands.

Since its Friday the 13th, do you have any special plans for tonight?

Nightmare is coming over, and our drummer has just arrived from Gothenburg to Stockholm and we're going to meet Jon from Dissection, and a lot of people. They are partying in the same house that I live in, in a rock bar on the other side of the house. I'm gonna take myself some Jack [Daniels] and Coca-Cola and I'm gonna get in the shower and then I'm going to meet the rest of the gang. There going to be a lot of Black metal and Death metal people there.

Ok then, Thank you for the interview! I hope to see you on the roads… and if not, at least in my nightmares 😉

Yeah, I'll be there Tonight!

[Laughs]… Ok, feel good!

You too, take care!