מרואין: Alexei Raymar, סולן להקת Desert

אין ספק שיש מחסור בארץ בתחום של להקות מטאל מלודי, בשעה שהמדינה מייצרת ומייצאת לא מעט להקות מטאל קיצוניית מעולות, הז'אנר היה כמעט והוזנח, עם מספר קטן של להקות איכותיות שרובן לא הוציא עד היום אלבום. להקת הפאוור המלודית Desert הוציאה לאחרונה EP חדש, שזוכה כבר לתגובות מצויינות בקרב אוהבי הסגנון. לקראת הופעת הלהקה הקרובה, במופע השקה מיוחד לאלבום, שוחחנו עם אלכסיי ריימר, סולן הלהקה.

אהלן אלכסיי, מה התגובות ל-EP החדש, "Prophecy Of The Madman" מאז שיצא?

שלום אלון! התגובות שקיבלנו עד עכשיו הן די טובות. למרות שאלבום יצא ממש לא מזמן יש כבר סקירות מצויינות עליו גם במגזינים בחו"ל וגם בארץ. הלוואי שזה ימשך כך.

מה פירוש השם של האלבום?

בשיר הנושא של האלבום מדובר על נביא והיכולת שלו לראות את סוף העולם שמתקרב. בהתנבאויות שלו הוא מאשים את האנושות בכך שהיא הביאה את עצמה לסוף הימים דרך השחיתות השולטת בה. אנשים מסביבו חושבים שהוא מטורף ומנסים להתעלם מהעובדות שהוא מציג להם, ואחת מהן היא נפילת המציאות הקיימת ובניה מהאפר שלה של המציאות החדשה, נקיה והוגנת. את המילים לשיר הזה כתבתי ממש אחרי הצונאמי שהתרחש בתאילנד לפני שנתיים בערך, שהשפיע עלי מאוד וגרם לי למחשבות על סוף העולם המתקרב ועל הסימנים שונים של בואו.

למה בעצם EP ולא אלבום מלא?

ברגע שנכנסנו לשלב כתיבת החומר לאלבום התכוונו להוציא אלבום מלא, אך נתקלנו בבעיה מאוד בנאלית, הבעיה הכספית. להוציא אלבום זו השקעה כספית די רצינית, לכן חשבנו על שתי אופציות: ללכת על אלבום מלא שתהליך העבודה עליו יכול לקחת לפחות שנתיים, או להוציא EP שיהיה בנוי כולו מחומר חדש. לא רצינו להימנע מהבמה להרבה זמן ולכן החלטנו ללכת על האופציה השנייה – להוציא EP ארוך שכולל 6 שירים.

למה הכנסתם בו גרסא חדשה לשיר "More Than My Life"?

השיר הזה בזמנו זכה להצלחה גם בהופעות וגם בסקירות לדמו הקודם שלנו "The Way To Honor" ואפילו השתתף בתחרות של רדיו צרפתי Goth Metal World והגיע שם לגמר, לכן החלטנו להקליט אותו מחדש בגירסה קצת אחרת.

מה ההבדל מבחינתך בין ה-EP לראשון שלכם, "The Way To Honor"?

קודם כל, הדמו הראשון הוקלט באולפן הביתי שלנו ואת האלבום החדש הקלטנו כולו באולפן מקצועי, ולכן ההבדל בסאונד הוא עצום, וזה גם בזכותו של Felius – גיטריסט ומנהיג להקת Arafel שעשה עבודה נפלאה במיקס ובמאסטרינג של האלבום. כמו כן, גם גדלנו מאז מבחינה מקצועית, והחומר ב–"Prophecy Of The Madman" נשמע הרבה יותר בוגר.

האלבום משלב גם גראולים חוץ מהשירה הנקייה. למה בחרת לשלב את שני סוגי השירה?

הסיבה לזה היא שאנחנו רוצים לצאת מהגבולות של הז'אנר ולא להישמע כמו כל להקת פאוור מטאל טיפוסית עם שירה גבוהה ונקיה. הקול שלי הוא נמוך יחסית שזה כבר מבדיל אותנו מהרבה להקות פאוור, וגם הסיגנון שאנחנו מנגנים בו הוגדר כ-Dark Power Metal. לדעתי גראולים לפעמים יכולים להוסיף אווירה אפלה שמאוד מתאימה למוזיקה שלנו.

מבחינת התכנים של השירים, על אילו נושאים אתם שרים?

הנושאים האהובים עלינו הם סיפורי פנטזיה, מיסטיקה, פילוסופיה, היסטוריה וכל מה שקשור לזה.

בוא נחזור בזמן, איך הלהקה התחילה את דרכה?

את הלהקה הקים הגיטריסט מקס שפרנסקי ב-2002, בזמן שרוב חברי ההרכב – כולל הוא בעצמו – שירתו בצה"ל, ולכן החזרות התקיימו ממש לעיתים רחוקות. הנושא התגלגל לתחילת 2004 כאשר מקס השתחרר והחליט לעבוד עם הלהקה ברצינות ולהרכיב אותה מחדש. באותו זמן אני חיפשתי להקה רצינית ומתאימה כדי להצטרף אליה בתור סולן, דרך מודעה באינטרנט הכרתי את מקס ונכנסתי להרכב. זמן קצר אחרי זה הצטרף אלינו הקלידן אולג אריוטקין שהשלים את הלהקה ואז התחלנו להופיע, בעיקר בבאר שבע, ולהתכונן להקלטות של הדמו הראשון בשם "The Way To Honor" שיצא לאור בסוף 2004. אחרי שחרור הדמו, הבסיסט המקורי עזב את הלהקה וכעבור חצי שנה הלך אחריו גם המתופף, ובמקומם הגיעו ודים שולמן (בס) ומקס בלגולה (תופים). עם ההרכב החדש הלהקה המשיכה להופיע ולעבוד על חומר לאלבום השני. בתחילת 2006 נכנסנו לאולפני "מנטרה" בתל-אביב להקלטות של האלבום "Prophecy Of The Madman" שיצא לאור ב-29 לנובמבר.

אתם מאזור באר שבע כמו שאני מבין, זאת עיר שיש בה בכלל קהל למטאל?

הלהקה כבר לא כל כך שייכת לבאר שבע, כי אני בכלל מתגורר בתל-אביב ומקס שפרנסקי עבר לגור בראשל"צ, אך עד לפני חודש חזרות באמת התקיימו בבאר שבע, כששם עד היום גרים הקלידן והבסיסט שלנו. מבחינת קהל המטאליסטים בבאר שבע אפשר להגיד שלפני שנתיים הסצנה המקומית היתה פורחת, היו הרבה הופעות מטאל בעיר וגם די הרבה אנשים היו מגיעים אליהן. לצערנו המצב היום הוא לא כמו פעם, כמעט ואין הופעות בבאר שבע והבעיה היא שגם אין מקום מתאים שבו אפשר להופיע, וגם הקהל קטן. בכל זאת יש עדיין מטאליסטים בדרום, אני ראיתי הרבה להקות צעירות שמנסות לנגן וגם להופיע, ואני מאוד מקווה שהסצנה המקומית תקום מחדש ואנחנו עוד נשמע להקות טובות משם.

אתם חושבים שהעובדה שאתם מרוחקים מהמרכז פוגעת בלהקה בתחומים מסוימים?

כמו שאמרתי, אנחנו כבר לא כל כך רחוקים מהמרכז (במיוחד אני), אך בכל זאת מבחינת המקומות לחזרות, הקלטות והופעות במרכז המצב הרבה יותר טוב, גם יש כאן הרבה יותר קהל שמקשיב למטאל ומגיע להופעות, בקיצור, החיים במרכז יותר מעניינים ויותר נוחים לנו כמוזיקאים.

אין יותר מידי להקות פאוור או מטאל מלודי בארץ, למה אתם חושבים שהסצנה בארץ נוטה יותר לדת' או בלאק?

בגלל החוסר של להקות פאוור בארץ אנשים באופן טבעי הפנו את תשומת לבם ללהקות דת' ובלאק שיש לנו בכמויות. הרבה אנשים פשוט לא מודעים שיש גם מוזיקה אחרת או שלא רוצים להאמין ולקבל את זה. גם קיים בארץ חוסר ענק של מוזיקאים שיכולים לנגן את הסגנון, במיוחד מתופפים וסולני קלין. בכל זאת בישראל קיים קהל שאוהב את הסגנון, וככל שיהיו יותר להקות פאוור אז יתחילו להופיע בסצנה המקומית כך גם תשומת לב של המעריצים תעבור יותר למטאל מלודי. כמובן שאין לי שום דבר נגד דת' ובלאק שגם בסיגנונות האלו קיימות להקות מעולות.

מה בעצם היו ההשפעות הגדולות עליכם כשהתחלתם את ההרכב, ועכשיו?

גם בעבר, וגם עכשיו אנחנו מאוד מושפעים בכתיבת החומר מלהקות כמו Grave Digger, Manowar ,Rage ,Moonspell ,Stratovarius ועוד הרבה להקות אחרות.

הבנתי שהמתופף שלכם לא יהיה אתכם בהופעה, ולכן יתופף איתכם מתן שמואלי. איך זה קרה?

המתופף שלנו מקס בלגולה ניתקל לאחרונה בבעיות אישיות שמנעו ממנו להשתתף בצורה מלאה בחיי הלהקה, לכן החלטנו לעשות הופעת השקה עם מתופף סשן, ותודה למתן שמואלי שעוזר לנו המון וישתתף בחגיגה שלנו ב-1 לפברואר. מתן הוא מתופף ענק ואנחנו מאוד שמחים שדווקא הוא ינגן איתנו בהופעה החשובה הזאת.

למה בחרתם את Edgend ו-Requiem For Dawn כלהקות חימום?

עם להקת Edgend מזמן דיברנו ורצינו לעשות הופעה משותפת, לכן ברגע שסגרנו את האירוע היה ברור שנזמין אותם להופיע לצדנו. את Requiem For Dawn הכרנו דרך מתן שמואלי ואנחנו בטוחים שתופתעו מהם.

מה ניתן לצפות מההופעה? יהיו הפתעות? קוסם ופרסים?

אני יכול להבטיח שמחכה לכם ערב ענק עם להקת פאוור מטאל שעוד לא היה עד היום בארצנו! תצפו להפתעות מצדנו ולערב קסום ומשגע! Watch out – the Madman will wait for you!!!