מרואיינת: מיכל עקרבי, סולנית להקת Distorted

2008 הייתה ככל הנראה השנה העמוסה ביותר על להקת המטאל הישראלית המצליחה Distorted, שנה שכללה הוצאת אלבום שני מדובר בשם Voices From Within, הופעת השקה חגיגית, והופעות בארץ ובחו"ל. ההפתעה הגדולה הגיע לפני זמן לא רב כאשר הלהקה נפרדה מהסולנית הוותיקה מירי מילמן – באחת ההודעות היותר מפתיעות שזכורות מהסצנה המקומית – וגייסה סולנית חדשה להמשך הדרך. לאחר ההתגברות על ההלם הראשוני, עברה ההתעסקות אל אותה סולנית חדשה, מיכל עקרבי, שמוכרת בעיקר מעבודתה עם ההרכב Key Of The Moment של קלידן Orphaned Land לשעבר עדן רבין. הופעת הבכורה המדוברת של מיכל עם Distorted תעשה תחת חשיפה מירבית, כאחת משתי להקות החימום בהופעה של להקת הדום השבדית Draconian, בסוף השבוע הקרוב, וזה אולי הזמן הנכון ביותר להבין מי היא מיכל, איך היא הגיעה ל-Distorted, ומה צפוי לה ולחברי להקתה בהמשך.

הי מיכל! קודם כל ספרי קצת על עצמך, פרוייקטים בהם השתתפת\משתתפת… (גם לא במטאל)

טוב, אז אני מיכל (מישמיש), בת 23, אני חושבת שאני שרה מהיום שהצלחתי להפיק צלילים ממיתרי הקול… קשה לי להצביע על התחלה ספציפית יותר. עד היום השתתפתי בהרכב פרוגרסיב מטאל שנקרא Key Of The Moment (עם עדן רבין), נכון לעכשיו יש לי גם הרכב פעיל שנקרא Eclipse בראשות אחי (טל עקרבי) שמבצע קאברים לפינק פלויד, אני עובדת כסשניסטית להקלטות והופעות של הפקות שונות מכל סגנונות המוזיקה. וכמובן, Distorted.

איך נוצר הקשר בינך לבין Distorted?

את Distorted הכרתי שנים… כזמרת הם שמעו אותי בחזרות לפני ההשקה של האלבום הראשון Memorial. יום אחד, קיבלתי טלפון מרפי [גיטרה], ששאל אם אני מעוניינת להגיע לחזרה מאחר והיחסים עם הסולנית הקודמת הגיעו לקיצם. נעניתי, ובחזרה היה פשוט כיף! אחרי יומיים קיבלתי מהם טלפון בו שאלו אם אני רוצה להיות הסולנית החדשה, משם הכל ידוע…

השתתפת בעבר בפרוייקטים ש"קרצו" למטאל (למשל Key of the Moment), אבל בגדול את לא באה ממש מהתחום. מה הניע אותך לשיר בלהקת מטאל "פרופר"?

תראי… אני בכלל שומעת בבית מוזיקה אחרת לחלוטין!!! אני אוהבת את הנשמה של פעם… ארית'ה פרנקלין, ריי צ'ארלס ומהמודרניים את כל ה-Soul, R&B וגוספל, גם כי בעיניי בתור זמרת, אלו הווקאליסטים הכי מדהימים שאפשר ללמוד מהם. ובאשר למטאל – עם כל הכבוד… גדלתי על מטאל! Pantera, Metallica ו-Sepultura לא יצאו לי מהלב בחיים. זו הייתה הצעה לעשות משהו שונה, גם עם דגש על הופעה, זה קוסם לי.

מירי מילמן, הסולנית הקודמת, פחות או יותר מוגדרת כ"גברת הראשונה" של המטאל בארץ וזכתה ללא מעט אהבה מצד הסצינה. איך קיבלת את הידיעה על הפרידה ממנה? לא פחדת להכנס לנעליה?

שאלת השאלות, הא? הייתי המומה כמו כולם, והייתי מודעת היטב לכמות האהבה שהיא קיבלה מהקהל, אבל אני אענה לך ישירות – לא פחדתי. לא מתוך התנשאות חלילה, פחד עושה לי קונוטציה שלילית, אלא כי נראה לי מצחיק לפחד לעשות משהו שאתה אוהב, והרי ה"דרייב" שלי הוא יצירתיות… אפילו אם יש לאנשים ציפיות או שהם שוללים, אני בסדר עם הכל.

לאחר 11 שנה של פעילות כמעט ללא שינויי ליין-אפ, האם את חושבת שהמעריצים הותיקים יסתגלו לשינוי הזה, או שאולי זו דווקא הזדמנות להתחיל מחדש ו-"לגייס" מעריצים חדשים?

אני תופסת מהמעריצים אנשים בעלי פתיחות מוזיקלית! להיפך, הייתי מודאגת אם הם היו "נעולים" על משהו אחד כל הזמן. דרך אגב, התקיימו חזרות בנוכחות חברי הפורום, המקסימים, וכל התגובות שנתקבלו מהם היו חמות ומפרגנות עד מאוד! הם נורא ריגשו אותי והם ההוכחה שהשינוי הזה היה בהחלט בר ביצוע.

דום מטאל עשוי להיות תבניתי לעיתים, והרקע שלך דווקא מאוד מגוון ועשיר בסגנונות. האם את מתכוונת להמשיך את אופי השירה הקיימת, או האם תנסי להכניס קצת מהעושר המוזיקלי לו את רגילה ולשלב דברים חדשים?

ברור!!! כמובן שאני לא אתחיל לשיר לך שיר שלם באופראית, אבל אני אתן קצת מכל דבר איפה שאני ארגיש שמתאים. נכון לעכשיו אני משדלת לא לגעת יותר מידי בליין השירה הנוכחי, מאחר וכולם מכירים אותו, יש קצת שינויים, לא הרבה.

מה קורה עם הלהקה בימים אלו? יש כבר הכנות לאלבום חדש או שעוד מוקדם לדבר על זה?

מתחילים לעבוד, אבל באמת מוקדם עדיין לדבר על זה, יש לי לי עוד ללמוד שני אלבומים!

כחברה החדשה ביותר בלהקה, האם את כבר מרגישה כחלק ממנה? האם תשתתפי בכתיבת חומרים?

האמת היא שבהתחלה הייתי בהלם, כי לא הייתי רגילה לחבר'ה, מה גם שהלהקה הייתה קיימת שנים בלעדיי – יש לי קטע כזה שכשאני מתרגשת לשיר נהיה לי קר! אבל לא קר ברמה נורמלית, אלא קר ברמה שאני נוקשת שיניים ורועדת, נראה לי שבחזרה הראשונה הם חשבו שיש לי פרקינסון… ובאלבום הבא כמובן שיהיו שירים שאכתוב, יש לי הרבה שירים שכתבתי וגנזתי כי הם נראו לי אפלים מידי, אז כנראה פה ההזדמנות להוציא אותם מהמגירה.

כמאזינה, מה דעתך על Memorial ו- Voices from Within? לאיזה מהם את יותר מתחברת, ומה היית משנה או מוסיפה להם לו יכולת?

שאלה קשה ביותר, והאמת היא שלא התעמקתי בהם מספיק עד שהתחלתי ממש ללמוד את השירים לעומק, עכשיו אני יכולה להגיד לך שללא ספק Voices From Within, יש בו גם מהכל – אינסטרומנטלי, בלדה, דואט, כסאחיסטי, ובהרבה מהשירים יש פזמון קליט המנוני וסוחף… אני לא מוכנה לשנות בהם כלום, גם בשירה השינויים לא כל כך בולטים. כי זו לא העבודה שלי – לא פרי יצירתי וגם לא הייתי רוצה, אני מביטה קדימה לעבודה העתידית.

Memorial היה קרוב יותר לדום הקלאסי, נוגה ואיטי, בעוד Voices from Within מתקרב קצת לתחום הדת' המלודי. מדוע זה קרה ואיזה כיוון ייקחו החומרים החדשים אם כך?

ברשותך, אני אתן לרפי לענות על שאלה זו: "Distorted היא גוף דינמי שמתפתח כל הזמן ומשתנה. אני נזהר שלא לומר "מתבגר" כי למילה הזו יש השפעה שלילית בכל מה שקשור למוזיקה ונוצרת תחושה כאילו שאני מתייחס לחומר של Memorial כילדותי. ב-Voices From Within חלה התפתחות מוזיקלית קצת יותר לכיוון הדת' מטאל כי הרגשנו שהיינו צריכים לתת קצת יותר בכיוון הזה. המטרה שלנו היא לא להגביל את המוזיקה לסגנונות מקובלים ולתתי-זרמים אלא ליצור פיוז'ן שלם שהכותרת היחידה שמגדירה אותו היא Distorted. לגבי האלבום החדש – אני עוד לא יכול לפרט מה הוא יכיל בדיוק כי הוא עדיין בשלב ההכנה והחיבור של הקטעים המוזיקליים, אבל מה שאני כן יכול לומר זה שבאלבום הקרוב אנחנו ניתן דגש גדול על מיצוי כל היכולות המוזיקליות שלנו ויצירת מקשה אחת גדולה בין הדום לדת'. אם ב-Memorial הייתה נימה דומית יותר ובשני היה הרבה יתר דת' מאשר כל דבר אחר, אז באלבום הקרוב אנחנו ניצור בן כלאיים חתיך וכבד."

אשמח אם תספרי קצת על עבודתך עם Key Of The Moment, הרכב שפרץ לתודעה ואז פתאום נעלם. מה בעצם קרה שם?

ההרכב הזה קם כשהייתי בצבא! (שזה למעשה לא כזה מזמן) שרתי סתם ככה לעדן יום אחד והוא אמר לי בצחוק "בואי נקים להקת מטאל!!!", and the next thing you know… ההרכב הפסיק לפעול משום שחלק גדול מהנגנים (אחרי שהחלפנו פעם שניה) טס לחו"ל לעבוד \ ללמוד וזה הפך להיות בלתי אפשרי… היחסים טיפה התערערו ונפרדו דרכינו, בטוב, אבל ההרכב עדיין פעיל! הוא קיים רק עם נגנים שונים וזמרת אחרת ששמעתי שהיא מעולה! אני מצפה לראות מה יתפתח איתו.

ב-Key Of The Moment השירה שלך רכה יחסית. אף על פי שהליינים המאפיינים את Distorted מלודיים לחלוטין, איך את מתכוונת לבוא לידי ביטוי שם? האם את מתכוונת לנסות גם שירה "כבדה" יותר?

כל המוזיקה ב-KOTM רכה מאוד ביחס ל-Distorted, והשירה שם הייתה בסולמות די גבוהים… לא תכננתי להביא את השירה של KOTM ל-Distorted, זה היה נשמע מצחיק! אני מנסה להתאים את עצמי תמיד כמה שיותר למוזיקה, לא רק ב-Distorted, בכלליות, את מרגישה איך צריך להגיש את השיר ולשרת אותו ווקאלית, שהוא ישב עם הכלים, בלי להישמע לא קשור.

ממי את שואבת השראה? לאיזה להקות את מאזינה בדרך כלל?

מבחינת זמרות (ולא מבחינת המוזיקה שלהן), כל הגדולות: מאריה קארי, סלין דיון, כריסטינה אגילרה, ארית'ה פרנקלין כפי שכבר הזכרתי, היא פשוט שרה מדהים עד היום!!! ובהקלטות של פעם, לא היה בכלל את כל האופציות לקחת ולערוך ולתקן כמו שיש היום. נטו כישרון. בצד הזמרים תמיד אהבתי את כריס קורנל, הוא מרגש אותי נורא, ואת דווין טאונסנד, סאבאסטיאן באך! מייקל ג'קסון (עד הרגע שהוא התחיל לתת בראש לילדים) וסטיבי וונדר שר די גאוני, מבחינת להקות זה משתנה לפי מצב הרוב… זה יכול להיות Arch Enemy, אנסטסיה, פאט מת'יני, או מאריה קאלאס…

מה שאיפותייך המקצועיות לעתיד – עם ובלי Distorted?

אני רוצה לשיר על במה כל עוד כוחי במותניי!!! זו האהבה הגדולה שלי… אני רוצה לעבוד רק בזה ולהתפרנס רק מזה ואני הולכת לתת את כל מה שיש בי כדי שזה יצליח. ועם Distorted – אני מצפה לעבודה על האלבום הקרוב! בונה על המון הופעות, המון חשיפה ללהקה ולז'אנר, במיוחד עם סולניות, טורים, פסטיבלים.

בעוד כמה ימים אתם תופיעו עם Draconian, וזו בעצם תהיה ההופעה הראשונה שלך עם Distorted… מתרגשת? חוששת? מה מתוכנן לנו בהופעה?

מתרגשת מאד!!! אני לוקחת בחשבון שיכול להיות שיהיה מי שלא יאהב, וזכותו… אבל אנחנו הולכים להשתולל שם כמו שצריך… ויש כמה הפתעות ממש מגניבות!!! לא מגלה! תבואו!

אז לסיכום, בכמה מילים – במה שונה Distorted הישנה מ- Distorted החדשה?

Distorted החדשה שועטת קדימה בכל הכוח עם כמה שינויים שלטעמי לא גורעים ממנה ב-כ-ל-ל, אלא רק מוסיפים לה מגוון ואפשרויות! והשמיים הם הגבול.