מרואין: Dave Ingram, סולן להקת Downlord

דייב אינגראם הוא שם שחוזר לאורך תולדות הדת' מטאל הבריטי, החל מהאלבום השני של להקת Benediction הוותיקה, בה הוא החליף את בארני גרינווי, שעבר ל-Napalm Death, דרך Bolt Thrower, ועד להקתו הנוכחית Downlord, בה חברים נגנים לשעבר מהלהקות Inequity ו-Dimmu Borgir. הלהקה עובדת בימים אלו על אלבום ראשון וזו סיבה מצוינת לחטוף את דייב לשיחה, על העבר, ההווה ובין השאר על זיכרונותיו מההופעה עם Benediction במועדון הרוקסאן אצלנו לפני למעלה מעשור והמשבר הנפשי שעבר לפני מספר שנים.

הי דייב! אני מבין שמתופף Dimmu Borgir לשעבר, רנו קילהרט, הצטרף להרכב, זה כחבר קבע?

ביקשנו מרנו לנגן איתנו בסט ההקלטות הנוכחי, שיהיה בין 3 ל-5 שירים, הוא הסכים לעזור לנו, מה שהיה דרך מצוינת לפתוח את 2006! אנחנו קצרי רוח להיכנס איתו כבר לאולפן, בתקווה שההקלטות האלו ישיגו לנו חוזה. אולי נבקש אז ממנו להקליט איתנו את האלבום כולו ולצאת איתנו קצת להופעות, הכול די מרגש כרגע, יש לנו עוד הרבה עבודה קשה אבל זה בסדר, אנחנו רגילים לזה!

מה הסיפור מאחרי הצטרפותו ללהקה?

הוא עבר עם שני הגיטריסטים שלנו – דונבן ספנסלי ורנה פלט'ר לפני כמה שנים הוא נשאר איתם בקשר, כולנו חגגנו את הישגים שלו במרוצת הזמן ונשארנו חברים טובים, לכן היה טבעי לבקש ממנו להצטרף אחרי שג'ספר פרוסט, המתופף הקודם שלנו, עזב כדי להתרכז בלהקה האחרת שלו. גם איתו נשארנו חברים טובים, אין חוסר הרמוניה בינינו, פשוט יש לו את הלהקה השנייה שלו וזה פרויקט שתוכנן מזמן. לעבוד את רנו זה עוד דחיפה עבורנו, לעזאזל! אין לנו סבלנות להתחיל כבר עם ההקלטות איתו.

מה עם האלבום הראשון באמת, איך הוא מתקדם?

הניחוש שלך הוא טוב כמו ששלי יהיה, יש לנו דמו ישן שלנו להורדה באתר, הדבר הבא יהיה ההקלטות שאנחנו עושים עכשיו, אנחנו נשתמש בהן כדי למצוא חוזה, וכמובן שנשים אותן באתר, זה יקרה ברגע שנחליט שהן מוכנות מספיק לזה.

איך היית מתאר את המוזיקה שלכם?

הלהקה מושפעת מדת' מטאל אולד סקול, ואפשר לשמוע את זה בשירים שלנו. זה חומר ברוטאלי, אולי הפעם הראשונה שאני עובד עם חומר כל כך ברוטאלי (וזה לא נאמר בחוסר כבוד לשאר הלהקות שעבדתי איתן), מכיוון שאף פעם לא הקלטתי שירה על גריינד/בלאסט-ביטס בעבר, הייתי יכול למנות רשימה שלמה של להקות שהשפיעו עלינו אבל אני מעדיף שאנשים יקשיבו ויכתבו לי מה הם חושבים.

בזמנכך ב-Benediction כתבת הרבה על רוצחים (Child Of Sin, Down On Whores) האם גם ב-Downlord אתה עוסק בנושא הזה?

במובן מסוים, כן, זה על אותם נושאים. אני מנסה קצת להרחיב את סגנון הכתיבה שלי בזמן האחרון, מדברים שנובעים יותר מניסיונות החיים שלי. אחד השירים נקרא "Nailing You In" והוא עוסק במנתח גופות פסיכופטי, שרוצח ע"י זה שהוא מסמר אנשים לארונות קבורה כדי לשמוע אותם נחנקים… בשבילי זו הייתה דרך לכתוב על מישהו שיש לו בעיות פסיכולוגיות עמוקות שהוא לא מצליח לחיות איתן במציאות, כך שהוא חיי את הפנטזיות שלו, דבר דומה למה שעבר עלי לפני כמה שנים כשסבלתי מבעיות נפשיות, כמובן, לא בדרך קיצונית כמו במילים…

אתה יכול לתת סיכום קצר של תולדות הלהקה?

רנה, הגיטריסט שלנו, רצה ליצור פרויקט מטאל קיצוני כך שהוא אסף כמה חברים שלו, הוא פנה אלי בנושא השירה ולדונבן בנוגע לעוד גיטריסט, פיטרנו את הבסיסט הראשון שלא ממש עבד איתנו ואז גייסנו את תומאס פייגרלינד (לשעבר מ-Inequity). אז ביקשנו מהמתופף לעזוב כי לא היה לו-100% מחויבות אלינו, ג'ספר הצטרף והקלטנו את הדמו הראשון, לצערנו התופים בסט הראשון של ההקלטות לא יצאו טוב ונאלצנו להתחיל מהתחלה, ואז שוב לצערנו ג'ספר נאלץ לעזוב בגלל התחייבויות האחרות שלו, מכיוון שלא רצינו להמתין גייסנו את רנו.

למה קוראים ללהקה Downlord?

עשינו מסיבת "בחירת שם" באזור החזרות הישן שלנו (שהפכה לאורגיית אלכוהול גדולה!) וכולנו רשמנו שמות שכל אחד נתן, אני חושב שנסינו לרשום Download אבל כולנו היינו די שכורים ושקמנו ביום אחרי ראינו שיצא לנו Downlord, והשם הזה – שתודלק ע"י אלכוהול, בא מהערב ההוא. אגב, לצורך ההיסטוריה, במקור הלהקה נקראה Full Scale Hatred.

מכיוון שאתם באים ממדינות שונות, אך אתם עובדים ביחד?

זה די קל, מכיוון שכולנו חיים היום בקופנהגן שבדנמרק. אני עברתי לכאן ב-1998, דונבן ב-1997 ושאר הלהקה כבר חיו כאן.

הלהקה האחרונה שלך הייתה Bolthrower, למה עזבת שם?

סבלתי מדיכאון עמוק באותה תקופה, ועברתי התמוטטות עצבים נפשית ומנטלית רצינית. הייתי צריך לעשות סדר בחיים שלי וזה אמר ש-Bolthrower יצטרכו לחכות לי, מה שלא רציתי שיקרה כי לא ידעתי כמה זמן תמשך תקופת ההתאוששות שלי, זה פשוט לא היה פייר מצידי אחרי כל שנות העבודה שהם השקיעו בלהקה. אנחנו עדיין בקשר והם אמורים לבוא לקופנהגן מאוחר יותר השנה, כך שאני ממש מחכה בקוצר רוח להיפגש איתם שוב.

מה אתה חושב על האלבום החדש שלהם?

וואו, הוא אדיר! הוא נמצא כל הזמן גם בלאפ-טופ שלי וגם ב-Ipod, זאת חתיכה מוצקה של Bolthrower, ללא פשרות.

אני מבין מדבריך שעברת תקופה קשה אז, איך אתה היום?

היום מצבי הרבה יותר טוב, יש לי את הימים הפחות טובים אבל הפעם יש לי את הכוח הנפשי לעבור אותם, יש לי את אשתי והבת שלי, הלהקה שהם חברים שלי, כולם עוזרים לי ברגעים הקשים ואני אוהב אותם בגלל זה!

עד כמה שונה הסגנון של הלהקה מזה שהיית מעורב בו בעבר?

זה הרבה יותר מהיר, רוב המקצבים נעים בין 200 ל-220 BPM, עם הרבה גריינד ובלאסט ביטס, תבדקו את האתר שלנו והשירים ששם כדי להבין איזה ברוטאליות יש שם! (כמה שיותר יכנסו לאתר, יותר טוב)

לאחר שביקרתי באתר קשה לפספס את העובדה שאתה מעריץ גדול של Queens Of The Stone Age מה אתה אוהב בהם, והאם אתה רואה את עצמך עושה מוזיקה דומה בעתיד?

לעזאזל כן! יש משהו במוזיקה של יהושע הום שממש נוגע בי. אמרתי את זה בעבר ואני אומר את זה שוב – הבן אדם הוא גאון מוזיקלי מזוין! כל מה שהוא עשה השפיע עלי באופן חיובי, אם זה QOTSA, Kyuss, The Desert Sessions או ה-Eagles Of Death Metal. התיאור היחידי שאני יכול לומר על המוזיקה של QOTSA ושאר הלהקות הוא שהן נותנות לי בדיוק את אותה תחושה שקיבלתי כששמעתי Black Sabbath בגיל 7 וידעתי שמטאל יישאר איתי לכל החיים. QOTSA עשו אותו דבר עבורי, וכן, אני מטורף על הלהקה.

אני זוכר עוד את ההופעה שלך עם Benediction בתל אביב, במהלך ההופעה קרעת מעצמך את החולצה וחשפת קעקוע ענק של "הנוסע השמיני" שבדיוק עשית, אתה זוכר את זה?

אני זוכר את זה, מעולה אפילו (מעניין אם יוחי קלאפולץ זוכר אותי, עזרה בקשר מישהו?) אני עדיין עושה עוד קעקועים מידי פעם, כשאני יכול להרשות את זה לעצמי, זה די יקר כאן בדנמרק, יש לי כבר כמה, יש לי את עין התוהו ובוהו של Bolthrower על היד, וזה הקעקוע האוהב עלי. האם ידעתם שעשיתי קעקוע אצל יוני "שתי אצבעות" כשהייתי אצלכם? אני אצטרך להצטלם ולשלוח כדי שתוכלו לראות.

מה עוד אתה זוכר מתל אביב?

מחסור רציני בשינה, הרבה בירה, מופע אדיר ואחלה מסיבה אחרי זה, יוחי קלאפולץ, וגם שלא כדאי להיכנס לים אחרי שעשית קעקוע ברגל, אאוץ'! יצא לנו לראות הרבה מירושלים ותל אביב והיו מצלמות ווידיאו שצילמו אותנו בכול מקום שהלכנו, יש לי עוד את הקלטות, אני הולך לצפות בהן אחרי הראיון ולהעלות נוסטלגיה!

הצילומים באתר Downlord מהליך ההקלטות הם הומוריסטים, אם לומר את זה בעדינות, זאת הייתה גישה מתוכננת מראש לזה?

זה נעשה רק בגלל שכל הסרטים דוקומנטרים הרגילים האלה משעמים! רצינו שכול החוויה הזאת תהיה כיפית, לדת' מטאל יש נטייה לקחת את עצמו הרבה יותר מידי ברצינות רוב הזמן, וזה רק עושה אותו למשעמם ודי מפגר… למה לא להכניס קצת הומור ויזואלי בזה? רוב הלהקות יסכימו שזה כיף לעשות את המוזיקה הזאת, אז למה להסתיר את זה? יש הרבה הומור בתוך הלהקה אז למה לא לעשות בזה שימוש ולהראות לאנשים את הצד הזה. אם אנשים ממש רוצים לדעת יותר לגבי מה שהלך שם הם יכולים פשוט לכתוב לנו, זה קל.

זה נכון לומר שאתה מעריץ גדול של הסימפסונס ו-Dr. Who?

כן, דאו! ומי שלא מאמין לי יחוסל!

מה התוכניות של הלהקה עכשיו, לגבי הופעות וכו'?

נראה מה צופן לו העתיד, אבל כרגע אנחנו יותר להקת אולפן עד שהליין-אפ יהיה יציב כמו שצריך, ברגע שיהיה לנו חוזה נראה מה נעשה כדי להביא את ה-Lords Of Down להמונים.

מילים אחרונות?

תודה על הראיון, היה אחלה לעשות אותו, הבאת לי גל של נוסטלגיה עם הדיבורים על המופע בתל אביב! דרישת שלום לכולם שם בישראל, ואם מישהו יודע מי זה יוחי קלאפולץ אז שיצור איתי קשר! זה יהיה מגניב לדבר אחרי כל הזמן הזה.
|ENG|Downlord – On Their Way "Down"
By: Alon Miasnikov
Interview With: Dave Ingram (Vocals), Downlord

Besides being own of death metal best growlers, Dave Ingram has been at the forefront of the respected British death metal scene for years. Now, with a new band and a new life in Denmark, we caught up with him with some details about his past, present, future, and his trip to Tel Aviv with former band Benediction.

Hey Dave! I'd like to start with current events within the band, its just been published that Reno Killerich is joining the band, is that as a full-time member?

We asked Reno if he'd like to work with us on our next recording session which will probably be between 3 or 5 songs. He agreed to help us out, which was just the BEST way to start 2006!! We can't wait to get into the studio with him. Hopefully these recordings will get us a recording deal, and maybe we can ask Reno to be in on a full album and maybe any tours we can get. It's pretty exciting for us at the moment, and there's a lot of hard work to come. But we're used to that, so it isn't a problem. In fact, we look forward to it!!

What's the story behind him joining the band?

He worked with our 2 guitarists, Donovan Spenceley & Rene Falther, a couple of years ago and remained in contact. We've all been celebrating his achievements throughout this time and all stayed good friends, so asking him to work with us after Jesper (Frost, ex-Iniquity) returned to his commitments with his other band was the ideal thing for us to do. We're also still good friends with Jesper, there was no "disharmony" in him leaving us, just he has his other band and their project was planned a long time ago. Getting to work with Reno is yet another boost for us….Damn! We just can't wait to get started on the drum tracks!

What about a release for the band, when can we expect it?

your guess is as good as mine at the moment. We have an old demo which is the old line-up. The next 'release' will be the new recordings we're doing now. We're gonna use them to shop for a deal and, of course, put some up on the site for free download. They'll be online as soon as they are finished and we're all satisfied with them.

How would you describe your material?

Downlord are very much influenced by old-school Death Metal, and you can hear that in our tracks. It's brutal stuff, probably the first time I've worked with such an extreme style (and that's in no way disrespectful of all the other bands I've been a member of) as I've never put vocals over blast/grind before. I could name a long list of bands that influence us, but I'd really like people to write and tell us what they think.

During your time in Benediction, you wrote a lot about serial killers (Child Of Sin, Down On Whores) do Downlord's lyrics also deal with that subject?

In a way, yes they do. I'm trying to expand a little more lyrically these days, owing to my recent life-experiences. For example, one of our tracks is called "Nailing You In" and that covers the subject of a psychotic mortician, who commits murder by nailing people into coffins and listening to them suffocate. For me, this was a way of writing about a person who has a deep psychological problem which they can't come to terms with in reality, so they act out their fantasies. It was a similar thing for me when I was suffering my own psychological problems (Although not quite as extreme as those lyrics, obviously).

Can you give us the history of the band, how did all of you decide to start a band together?

Rene (Falther) wanted to get an extreme Metal band going so hooked up with some friends of his an started writing & rehearsing. He approached me to do vocals and Donovan (Spenceley) came in on second guitar at the same time. We fired the original bassist, as he wasn't doing enough work for us, and got Thomas Fagerlind (ex-Iniquity) in very soon after. Then the drummer was asked to leave, since he had another band and we really needed full-time 100% dedication to us. Jesper Frost came in for a short while to help out, and we began recording a new demo. Unfortunately, the first set of drum tracks didn't turn out how we wanted them to, so we had to start over. Unfortunately, Jesper had recording commitments to another band which he had to do, so seeing as we didn't want to wait while he was away, we asked Reno to work with us.

Why is the band called Downlord?

We were having a 'choose a name' party at our old rehearsal room (which became a very big drinking session!) and we wrote down the names we all liked so that we could choose one. I think we tried to write the word "download" onto the paper, but we were all pretty wasted, so when we sobered up the next day we saw it looked like 'Downlord' and the name – which was By the way, just for the sake of history…..originally the band was called 'Full Scale Hatred'

Being from different countries, how do you work together on a regular basis?

That's easy, as we all live in Copenhagen, Denmark!!! I moved here in 1998, Donovan got here in 1997 (I think) and the rest of the band have been here all the time.

Your last band was Bolthrower, why did you quit your position as vocalist there?

I was suffering a severe depression, and had a bad mental & nervous breakdown. I needed time to get my life back, and put my mind in order, so it would've meant Bolt Thrower having to wait for me which I didn’t want them to do as i really just didn't know how long my recovery would have taken. It just wouldn't have been fair to them, after all the years of hard work they'd already put into the band. We're still in contact, and they'll be coming here to Copenhagen in April, so I can't wait to hook up with them again!

What do you think of their new album?

Wow, it rocks! I have it on constant play on my laptop AND my iPod! It's a solid slab of Bolt Thrower. With no compromise.

I understand you went through a tough personal period lately, how are you feeling these days?

These days I'm a lot better. I have my bad days, but I now have the mental strength to get through them, and not dwell on them. My wife & son, also the band and my friends, help me through the rough moments. I love ’em all for it!

How different is the material by Downlord to the kind of death metal you were involved with your previous bands?

It's a lot faster, a lot of the tempos are set at 210 – 220 beats per minute, with plenty of grinding/blasting going on. Check out the tracks on the site for more idea of our style of brutality (The more people to visit the site, then the better!)

Its difficult to miss the fact that you're a big Queens Of The Stone Age fan, what is it you like in the band, and do you see yourself involved in a band making similar music?

Hell Yeah!!!! There's something about the music of Joshua Homme that really get's to me. I've said it before and will always say it, but that guy is a fucking musical genius!!! Everything he's done has affected me in such a good way, whether it be QOTSA, Kyuss, Desert Sessions or Eagles Of Death Metal! The only description I can give is that listening to QOTSA (and, of course, the other bands) gives me EXACTLY the same feeling as I got when I was 7 years old and heard Black Sabbath for the first time and just KNEW that Metal was going to be with me all my life. QOTSA did that for me as well. Yeah….I'm a nut for that band.

I remember seeing you performing with Benediction in Israel, some 12 years ago or so, during the show you tore off your shirt and unveiled a huge Alien tattoo, if I remember correctly, do you recall that?

yes, I remember that. Very well in fact. (I wonder if Yochi Klapholtz remembers me as well? Help in contact, anyone?) I still get tattoos from time to time, when I can afford it – it's pretty expensive here in Denmark. I now have several, including the Bolt Thrower Chaos-eye on my arm. Which is my favorite, Did you guys know that I got a tattoo done at Johnny Two-Thumbs place while in Israel? I'll have to take some photographs and add them to this so you guys can see.

What do you remember from that time in Tel Aviv?

A distinct lack of sleep, lots of beer, a killer show & after-show party, Jochi Klapholtz, and also not to go into the sea after you have had a tattoo on your leg. Ouch! We got to see a lot of Jerusalem & Tel Aviv, and had some video cameras filming us all around the places we went to. I still have the tapes here, after I've finished this I'm gonna have to go watch them and get all nostalgic!!

The band's video sessions, in your web-site, are humoristic, to put it gently, why did you decide on that approach instead of the usual straight-forward documentary style diaries?

Simply because all standard, straight-forward documentary styles are boring! We wanted to make the whole experience fun. Death Metal sometimes has a tendency to be too goddamn serious for it's own good, and this only makes it dull and somewhat retarded….why not inject a little visual humor into it? Most bands would agree that they have fun making this style of music, so why hide it? There's a hell of a lot of humor within Downlord, so why not use what we already have there and share it with everyone else. If people want to know anymore about what went on (if they think they didn't get enough data from the vids) then they just gotta write and ask. It's no problem.

Is it correct to ascertain that you're also a big Simpsons and Dr. Who fan?

It most certainly is. D'oh! Anyone who doesn't believe me will be Exterminated! 😉

What are the band's current plans, regarding live shows and such?

We'll see what the future holds for us, but at the present time we're primarily a studio band until the line-up becomes a lot more set in stone. Once a deal is procured then we can see about getting out on the road, to bring the Lords of Down to the masses.

Final words?

Thanks for the interview, great to get it done. You brought a wave of nostalgia back to me with talk of the trip to Tel Aviv! Greetings to all there in Israel, and IF ANYONE does know Yochi Klapholtz then please get in touch….it would be cool to catch up after all this time!