מרואין: Johan Ericson, גיטריסט להקת Draconian

Draconian היא לא עוד להקת דום מטאל טיפוסית שרק חובבי הז'אנר הכבדים יצליחו להתחבר אליה. הלהקה, שמקורה בשבדיה, הביאה עם אלבום הבכורה שלה שיצא רק לפני 3 שנים, משהו נוסף למיקס הכבד והדכאוני הזה שנקרא דום, והצליחה לשלב במוזיקה שלה גם רקע גותי, אטמוספרי, שמשך מאזינים רבים מחוץ לתחום. לאחר ההצלחה של האלבום השני, "Arcane Rain Fell", הלהקה צברה לה קהל מעריצים אדוק שרק חיכה להוצאה הבאה, שהשנה הגיעה בדמותו של "The Burning Halo", אלבום "בונוס" שכולל קטעי דמו שהוקלטו מחדש ומספר שירים אחרים. כדי לדעת מה קורה במחנה של Draconian לפני הקלטות האלבום המלא השלישי, לקחנו לשיחה את Johan Ericson, איש המילים והגיטריסט העסוק של הלהקה.

קודם כל, ברכות על השחרור של The Burning Halo. עכשיו כשזה יצא, תוכל לספר לנו למה הוא הגיע כמעט שנה באיחור?

היו לנו מספר בעיות עם ההקלטות, למצוא זמן מתאים כדי ממש להקליט את החלקים שלנו.

מה המשמעות מאחורי השם, The Burning Halo?

כל אחד יחליט בפני עצמו מה המשמעות שלו.

למה קראתם לאלבום הזה "אלבום בונוס" ולא EP או משהו אחר שיתאים להוצאה? מה לדעתך עושה את זה שונה מאשר הוצאות אחרות?

כל הרעיון מלכתחילה היה להקליט גרסאות חדשות של שירי דמו ישנים, אבל בסופו של דבר החלטנו להוסיף כמה שירים חדשים וכמה גרסאות כיסוי. אז זה שילוב של איך Drconian נשמעים היום ואיך נשמענו לפני 7 שנים. כדי למנוע את הבלבול שזה אלבום חדש לגמרי של Draconian החלטנו לקרוא לזה "אלבום בונוס".

האלבום כולל, בין השירים האחרים, 3 גרסאות חדשות לשירי דמו שלכם, אבל מכיוון שלא הרבה אנשים הקשיבו לדמו אפשר לומר שאלו שירים חדשים לגמרי. מה גרם לכם להקליט אותם מחדש?

הייתה דרישה גדולה מהמעריצים שרצו לשמוע איך נשמענו לפני ששחררנו את האלבום הראשון שלנו. במקום לתת להם גרסאות ישנות מהדמו “The Closed Eyes of Paradise" שיצא ב-1999, פשוט הקלטנו מחדש את השירים וחשבנו שזה יהיה הדבר הנכון לעשות.

Draconian קיימת עוד מ-94', אבל לקח לכם כמעט 10 שנים להוציא את האלבום הראשון שלכם. מה מנע מהלהקה לשחרר אלבום כל הזמן הזה?

לא ממש ניסינו לקבל חוזה הקלטות בימים המוקדמים. זה לא היה עד שהדמו “Dark Oceans We Cry” יצא ב-2002, שהתחלנו לחפש אחר חוזה.

במהלך השנים פיתחתם צליל ייחודי בין להקות הדום מטאל, בתור להקה שלא עושה רק דום, ומשלבת מלודיות ואטמוספירה גותית מיוחדת. איך הגעתם לצליל כזה?

אני מניח שהכל הגיע בצורה טבעית. אנחנו לא מחליטים איך להישמע, זה פשוט מתפתח לצליל שכזה.

כבר עבר זמן-מה מאז שעשיתם מספר שינויים בהרכב, עם התוספת של נגן גיטרה ובאס חדשים. איך מצאתם את המחליפים האלו ואיך הם התאימו ללהקה?

שניהם חברים טובים של הלהקה ומאד נלהבים לגבי מוזיקה. כרגע דברים עובדים ממש טוב למרות שמאז גם צירפנו קלידן חדש.

במהלך השנים האחרונות, חברי Draconian היו מעורבים בפרוייקטים אחרים, כמו Doom:Vs ו-Scorched. איך אתם מוצאים את הזמן לעשות את זה ואיך זה משפיע על העבודה בלהקה העיקרית שלכם?

אתה פשוט צריך למצוא את הזמן, זה קשה לפעמים אבל אני לא יישאר בלעדי זה. זה פשוט כיף שיש לך ערוצים שונים להפיץ בהם את המוזיקה שלך. אבל אני חושב שההתמקדות העיקרית תמיד תהיה Draconian.

מה יוצר את הצורך בלהקות אחרות מלבד Draconian?

קח את Scorched לדוגמא. דניאל, שהוא האיש העיקרי מאחורי הפרויקט, ממש בתוך בלאק מטאל, לכן, אני חושב שהוא צריך פשוט ליצור את המוזיקה שהוא ממש אוהב. אותו דבר קורה איתי ועם הפרוייקט של Doom:Vs, חלק מהרעיונות קשה להכניס לסאונד של Draconian וזה למה יצרתי את הפרוייקט.

הבנתי שסיבוב ההופעות האחרון שלכם בוטל. מה המצב איתו עכשיו?

אני לא יודע כרגע, היו מספר דיבורים על ניסיון לצאת לסיבוב הופעות באביב.

תוכל לתאר לנו הופעה שלכם ואילו רגשות אתם מנסים להעביר לקהל במהלכה?

אני מניח שאת אותה הרגשה שאנחנו מנסים להעביר לאלו שמאזינים לאלבומים שלנו. אנחנו לא להקת הופעות גדולה עם תחפושות ודברים כאלה, אנחנו מאד טבעיים ואנחנו תמיד נותנים למוזיקה לדבר בעד עצמה.

בחזרה לאלבום שלכם, כללתם בו 2 גרסאות כיסוי, אחת לשיר "On Sunday They Will Kill the World" של Ekseption והשניה לשיר "Forever My Queen" של הלהקה האגדית Pentagram. מה גרם לכם לבחור את השירים האלו ואיך 2 הלהקות השפיעו על Draconian?

הלהקה האהובה עלי בכל הזמנים היא Pentagram, וזה היה טוב לקחת את ההזדמנות ולהקליט את אחד השירים שלהם. אני לא חושב שהמוזיקה שלהם השפיעה על איך ש-Draconian נשמעים, אבל הם בהחלט היו השראה גדולה עבורי. השיר של Ekseption הוא שיר כבד שחשבנו שיהיה כיף להקליט לו גרסה משלנו. לא הרבה שמעו את הגרסה המקורית בכלל.

תוכל לתאר את מהלך העבודה על שיר \ דיסק חדש?

אני בדרך כלל יושב וכותב מספר ריפים ואז מקליט אותם. אני מציג את הדברים ללהקה והם מוסיפים דברים משלהם למוזיקה. אני חושב שבעתיד ננסה לעשות את זה יותר ביחד. נראה איך זה יעבוד.

איך הגעתם לקונספט של אנטי-דת, צער וכד' בשירים שלכם?

דרך איך שאנחנו מרגישים כבני אדם. מעולם לא ראינו משהו טוב בדת וזו פשוט תגובה טבעית לזה. הצער מגיע בצורה מצוינת עם ההרגשה של המוזיקה. אתה לא יכול ממש לשיר על זמנים טובים, ציפורים וכל החרא הזה אם אתה מנגן ב-A מינור. זה לא מתאים כל-כך.

לאילו להקות, וותיקות וחדשות, אתה מקשיב? אתה אוהב ז'אנרים אחרים במטאל?

אני אוהב את רוב סגנונות המוזיקה, החל מדת' מטאל ועד לקאנטרי. כל עוד אני מוצא את זה מעניין וטוב. בדרך כלל זה שירים בסולם מינור.

ב-"היסטוריה" של הלהקה באתר הרישמי שלכם רשום: "… החודשים שעברו היו פחות פרודקטיביים עבור Draconian, בזמן ששני חברי הלהקה השלימו את השירות הצבאי שלהם…". פה בישראל, שירות צבאי הוא חובה כמעט עבור כולם בגיל 18, ל-2-3 שנים. האם זה גם חובה בשבדיה? מה בנאדם צריך כדי לעשות את זה?

זה היה ככה בעבר [חובה] אבל בכל שנה, הממשלה חותכת את התקציב עבור הצבא השבדי, אז הם לא יכולים להרשות שכל האנשים יעשו שירות צבאי יותר, שזה דבר טוב. שבדיה היא מדינה קטנה ולא תוכל להגן על עצמה אם היא תלך למלחמה ממילא.

מה המצב בנוגע לאלבום המלא הבא שלכם? יש אילו פרטים שאתה יכול לחלוק?

אנחנו נתחיל לכתוב ממש בקרוב ואני חושב שאנחנו נכנס להקלטות בסתיו 2007.

זה מוקדם מדי מכדי לחשוב על DVD עבור Draconian?

כן, קשה לנו אפילו לקבוע הופעות נורמאליות כרגע.

אילו תוכניות אחרות יש לחברי Draconian בנוגע לעתיד הלהקה ו\או עצמם (עם פרוייקטים אחרים)?

יש הרבה מאלו. Scorched עובדים על אלבום חדש. אני גם מתכנן להוציא עוד אלבום של Doom:Vs. ג'רי (תופים) מתכנן לסיים 2 דמואים עבור 2 פרוייקטים שלו, ופרדריק (באס) בדיוק סיום להקליט עם להקת הדום-סטונר-רוק The Goddamned. אז אנחנו עסוקים, עסוקים, עסוקים.

טוב, תודה על הראיון, ובבקשה, תחלוק עם מעריצכם האדוקים בישראל כמה מילות חכמה אחרונות.

מילים לא באות בקלות.
|ENG|Draconian – Of The Burning Halo And The Future
By: Ofir Messer
Interview With: Johan Ericson (Guitar), Draconian

Draconian is not your typical doom metal band which only heavy doomsters will identify with. The Swedish band's debut album, released 3 years ago, brought something new to the heavy and depressive mix that makes doom metal, that attracted many new fans. Following the success of their second album, "Arcane Rain Fell", the band's followers grew and grew, eagerly awaiting their next release, finally here in the form of "The Burning Halo", a bonus album that includes re-recorded demo tracks and several new songs. To find out what's up in the Draconian camp prior to the recording of their 3rd full length album, we spoke with the band's lyricist and guitarist – Johan Ericson.

First of all, congratulations on your new release, The Burning Halo. Now that it's out, can you tell us why was it almost a year overdue?

We had several problems with the recording finding spare time to actual record our parts for it.

What is the meaning behind the name, The Burning Halo?

It’s for each and everyone to decide for themselves.

Why do you call this album a "Bonus Album" and not an EP or something else that fits this release? What makes it different then regular releases in your opinion?

The whole idea from the beginning was to just record new versions of older demo songs but in the end we decided to add some new ones and a couple of cover songs. So it’s a mix of how Draconian sounds today and how we sounded seven years ago. To avoid the confusion of this being the brand new Draconian album we decided to call this one a “bonus” album.

Your new release contains, among other songs, 3 songs from one of your demos, but since not many people listened to it [the demo], you can say these songs are new for everyone else. What made you re-record them?

There was such a huge demand from our fans to hear how we sounded before we released our first album. Instead of giving them the old versions from the 1999 demo “The Closed Eyes of Paradise” we just re-recorded the songs we thought would be best.

Draconian have existed since 1994, but it took you almost ten years to release your first album. What was holding the band from releasing albums all this time?

We never really tried to get a recording contract in the early days. It wasn’t until the 2002 demo “Dark Oceans We Cry” that we went looking for a deal.

Over the years you developed a distinct sound among Doom Metal acts, not entirely a doom-oriented band, with your melodies, and special gothic atmosphere. How did you develop this unique sound?

I guess it all comes natural. We don’t decide how to sound it just develops into a sound.

Some time has passed since your line-up changed, with the addition of new guitar and bass players. How did you find these replacements and what made them fit the band?

They’re both good friends to the band and are very passionate about music. Things work really well at the moment although we since also have a new keyboard player.

During the last couple of years, Draconian members where involved in some other projects, including Doom:Vs and Scorched. How do you find the time to do this and how does it affect the work with your main band?

You just need to find it. It’s hard sometimes but I wouldn’t be left without it. It’s just great to have different channels to spread your music with. The main focus will always be on Draconian I think.

What creates the need for bands outside of Draconian anyway?

Take Scorched for an example. Daniel who is the main man behind the project is very into black metal and therefore I think he just needs to create the music he truly loves. Same goes for me with the DOOM:VS project, some ideas are very hard to fit into the Draconian sound and therefore I created DOOM:VS.

I understand that your latest tour got cancelled. What is the current situation with it? Will you reschedule?

I don’t know at this point. There been talks about trying to get a tour together in the spring.

Can you describe to us how's your live show like and what feelings do you want to reflect upon the fans during it?

The same feeling they get listening to our records I guess. We are not a big show band with costumes and stuff we’re all very natural and we always let the music speak for itself.

Back to your latest release, you included 2 covers for classic songs "On Sunday They Will Kill the World" by Ekseption and "Forever My Queen" by the legendary Pentagram. What made you chose these songs and how did those bands affect Draconian?

My all time favorite band is Pentagram and it felt good to take the opportunity and record one of their songs. I don’t think that their music affected how Draconian sounds but they are indeed a great inspiration for me. The Ekseption song is a heavy song that we thought would be fun to do our own version of. Not many people have heard the original song either.

Can you describe the process of work on a new Song / CD?

I usually sit down and write some riffs and record them. I present the stuff for the band and they add their own stuff to music. I think we will try to make more of it together in the future. We’ll see how that works out.

How did you come to the concept of Anti-Religion, Sorrow and Such on the Draconian songs?

Thru how we feel as persons. We never saw anything in good in religion and it’s just a natural response to it. The sorrow comes perfect with the mood of the music. You can’t really sing about happy times and birds and shit if you’re playing in A minor. It doesn’t fit very well.

What other bands, old and new, are on your play list? Do you like other metal genres?

I like most types of music. Everything from Death Metal to Country. As long as I find it interesting and good. It’s usually minor key songs though.

In the band's "History" it says "…The months that followed were less productive for DRACONIAN, as two of its members completed their military service…" Here in Israel, military service is required almost from everyone at the age of 18, for 2-3 years. Is it required in Sweden as well? and what does it take from a person to do it?

It used to be but the government keeps on cutting the budget down every year for the Swedish military so they can’t afford all people to do military service anymore, which is a good thing. Sweden is such a small country and wouldn’t be able to defend herself if we went to war anyway,

What is the situation regarding your next full length album? Any details you're willing to share?

We will start writing very soon I think and it will probably be recorded in the fall of 2007.

Is it too early to think of a DVD release for Draconian?

Yes, we find it hard to even get proper shows right now.

What other plans do Draconian members have for the future of the band and/or themselves (with other projects)?

A great deal, Scorched is in the making of a new album. I’m also planning for another DOOM:VS release. Jerry (Drums) is in the process of finishing two demos for 2 of his projects and Fredrik (bass) have just finished a brand new recording with doom stoner rockers The Goddamned. So we’re busy, busy, busy!

That’s it for the interview. Please, share with your loyal Israeli followers some last words of wisdom.

Words don’t come easy.