מרואין: Matty D. Pont, גיטריסט להקת Emeth

להקת Emeth הבלגית היא עוד דוגמא לגל של להקות דת' ברוטאליות שבוקעות לאחרונה מבלגיה, מדינה שלא ממש נודעה עד היום כמרכז מטאלי גדול. ביום החמישי הקרוב הלהקה הפסיכוטית תגיע לישראל עם ענקית דת' אחרת – Aborted, וכדי לדעת עוד על הלהקה, שוחחנו עם מאטי, הגיטריסט המשותף לשתי הלהקות.

הי מאטי,האלבום החדש שלכם- Reticulated כבר יצא?

כן, הוא שוחרר לפני בערך 3 חודשים, התגובות היו מדהימות עד עכשיו! מבקרים גם מבלגיה וגם מחוץ לה נדהמו מכך שלהקה בלגית עשתה אלבום שכזה, אנחנו מקבלים מחמאות גם על המוזיקה וגם על ההפקה של האלבום, העטיפה, בקיצור – על הכול. זה משתלם, בכל שבוע יותר ויותר אנשים מתעניינים בלהקה.

התגובות באמת היו כל כך חיובות?

בהחלט! עדיין מגיעות תגובות רבות אבל נאמרו דברים כמו: "אלבום מרשים" "מוזיקלית זו יצירת מופת של הז'אנר", וגם "ל Emeth יש כישרון הלחנה שמביא אותם לעילית של הז'אנר", זה בערך ממצה את התגובות בינתיים.

מה משמעות העטיפה של האלבום?

הציור של העטיפה גם קשור במילים של האלבום, זה המשך רעיוני של האלבום הראשון שלנו – Insidious, זה ראיון שמבוסס על קונספט כללי ולא על משהו ספציפי, הוא יותר מטפורי מממשי, המלים כתובות בכוונה כפרדוקס, אתה צריך לחשוב עליהם ולא ניתן לפרש אותן בקלות.

איך היה לעבוד עם המפיק דניאל ברגסטרנד?

החלטנו להקליט באולפני Excess בהולנד בגלל הגישה המקצועית שלהם, האנשים שם מקצועיים בכל דרך אפשרית, גם העבודה שגם הקלטנו את האלבום הראשון תרמה לכך שרצינו לחזור לשם, הטכנאים שם מכירים את המוזיקה שלנו ויודעים כבר אך לעבוד איתנו, כשעלה הרעיון לאלבום השני כבר ידעתי די טוב אך אני רוצה שהוא ישמע, הוא עבר מיקס באולפני Cut Out ומאסטר באולפני Cutting Room, היה נהדר ככותב לעבוד עם מישהו כמו דניאל, הוא בא עם ראש פתוח להקלטה ותרם הרבה רעיונות משלו, הדבר הכי נהדר הוא שלא באנו עם נוסחא סגורה ללהקה, דניאל רצה להראות ש Emeth היא להקה שרוצה להתקדם ולא רוצה שהאלבום החדש ישמע כמו הקודם לו, אני חושב שהאלבום החדש מרוויח הרבה מהעבודה שלו עם להקות כמו Dimmu Borgir, In Flames ו Meshuggah בין השאר, אני מקווה שבעתיד נוכל לעבוד איתו שוב.

איך היית מתאר את המוזיקה שלכם למישהו שלא מכיר אותה?

הייתי אומר: חולניות בלגית קיצונית, למען האמת לא ממש משנה לי אך אנשים מגדירים אותנו, אני רק רוצה לעשות מוזיקה ולא משנה לי ההגדרות או ההופעה החיצונית, כמובן שאני מקווה שאנחנו נשמעים די שונים מלהקות דת' אחרות…

אתה יכול לספר בקצרה אך התחלתם?

התחלנו כפרויקט כשהיינו בכל מיני להקות שונות, לאחר זמן מה החלטנו שלא טוב לנו מספיק בלהקות האחרות ושהגיע הזמן להפוך את הלהקה ללהקה העיקרית שלנו, לאחר כמה שנים אנשים בלהקה רצו לקחת אותה למקום יותר מהיר וברוטאלי, בעקבות אי הסכמות בקרב החברים חלו שינויים בהרכב, לאחר שנתיים של חוסר פעילות טום, המתופף שלנו, הגיע לעמדת המתופף ונמצא כבן אדם המשולם לתפקיד.

מדוע הלהקה נקראת Emeth (אמת בעברית)?

מכמה סיבות זה התאים ללהקה, ואני אצטט את ניטשה כתשובה: "על האדם הבודד להיאבק כדי לא לטבוע בשבט, אם תנסה זאת, אתה תהיה בודד לעיתים קרובות, ולפעמים תפחד. אבל שום מחיר הוא לא גבוה מידי עבור הזכות להיות עצמך" "אדם חושב רואה את הפעולות שלו כניסיונות, ואת השאלות שלו כמאמץ לגלות משהו. הצלחה וכשלון הם עבורו תשובות מעל לכל". אני מניח שהחיפוש אחר ייחודיות ואמת לעולם לא יפסק.

אך התחלתם את הקשר עם Aborted?

(לפירוש התשובה יש לקרוא הראיון עם Aborted – א.מ)

אני שימשתי ככפיל למל גיבסון בסרט "לב אמיץ" כשסוון והח'ברה מ Aborted נכנסו לקצת שתייה אקראית, הם שמעו רעש מאחורה ושם הייתי אני, עושה 10 בחורות תוך כדי שאני צועק "Freedom!" ואם להיות רציני, כל אדם עם יכולת כמו שלי באורגיות חייב להיות חלק במשיכה של Aborted, וככה זה באמת קרה!

(וברצינות: סטף לא יכול היה לנגן כי חברה שלו בדיוק ילדה את ילדו הראשון, אני ניסיתי להצטרף אליהם מוקדם יותר וכשבארט גם לא יכול היה להצטרף בגלל העבודה שלו, אני הייתי הבחירה ההגיונית להרכב החדש).

עד כמה קשה לשמור על אנרגיה במהלך ההופעות שלכם?

זה לא משנה לנו אם יש לנו קהל ענקי או רק כמה כאלה שדופקים את הראש, אנחנו עושים כל הופעה כאילו החיים שלנו תלויים בה וזה משתלם היטב! כמובן שזה יותר כיף כשיש אנרגיה משני הצדדים, הלהקה נותנת כל מה שיש לה והקהל מגיב במעגלי פוגו ענקיים, הד בנגינג, קפיצות בימה, אנחנו ממש הופכים פסיכוטים כשהקהל משתגע.

אך נוצר כל הרעיון של להופיע בישראל?

פגשנו את Whorecore בהופעות שלהם באירופה, וניגנתי איתם עם Aborted, לאחר כמה זמן הופעתי איתם, הפעם עם Emeth, התחלנו לדבר והחלטנו להעמיד את ההופעה הזאת…

אתם יודעים משהו על סצנת המטאל בישראל?

לא הרבה, אנחנו מקווים לפגוש כל מיני אנשים מעניינים ולהקות כשאנחנו שם, שמעתי שיש לכם סצינה גדולה של דת' מטאל ושהקהל ממש מטורף בהופעות, כך שזאת תהיה מסיבה טובה וחמה מאד!

מה אפשר לצפות מההופעה שלכם כאן?

אתם יכולים לצפות ל ברוטאליות פסיכותית מרוכזת!! ושום דבר אחר!