מרואיין: Sami Hinkka, בסיסט להקת Ensiferum

אחת מלהקות הדגל של פינלנד, היא Ensiferum, הידועה כלהקה וותיקה יחסית בסגנון הויקינג \ פולק מטאל ושיריה נודעים בזכות הכוחניות והבומבסטיות שהם משדרים. במשך השנים, מאז נוסדה ב-1995 ועד היום הזה, הלהקה עברה שינויים ותהפוכות, אך המשיכה לשחרר אלבומים איכותיים כשהיא קוצרת הצלחה אוניברסלית, בכך היא למעשה תרמה ותורמת לא מעט לעיצוב הסגנון כיום, לאחר שהיסודות הונחו בעבר. לקראת הגעת Ensiferum לישראל להופעה יחידה, יצרנו קשר עם בסיסט הלהקה, Sami Hinkka, לשיחה קצרה ומנת דייסה הגונה.

אהלן Sami! מה שלומך? אתה והחבר'ה נרגעים מעונת הפסטיבלים וההופעות של הקיץ?

כן, האמת שזה היה הטור האירופאי שלנו, חזרנו הביתה ביום שני לפני שבוע, עכשיו לקחנו חופש, ושבוע הבא אנחנו כבר מתחילים לעבוד על חומר חדש ולהיכנס איתו לחדר החזרות.

אז זה בעצם התוכניות שלכם לעתיד הקרוב. שירים חדשים?

כן, בהחלט, חוץ מזה שבפברואר אנחנו יוצאים לסיבוב הופעות בארה"ב עם Finntroll, Rotten Sound ו-Barren Earth… ישנן תוכניות גדולות גם, אבל שום דבר שאני יכול לתת עליו פרטים עדיין, זה הכול "Hush-Hush"… [צוחק]. לאחר מכן אני מניח שתגיע תקופת פסטיבלי קיץ שוב ואחרי זה, בתקווה, להיכנס לאולפן להקליט את האלבום הבא.

נהניתם בפסטיבלים והופעות הקיץ הזה, או שאתם כבר רגילים ואדישים? האם אתה זוכר איזו הופעה במיוחד?

כן, כמובן, מאוד נהנינו השנה, אני במיוחד אוהב את הכיף שבפסטיבלים! אחד שהיה מוזר? פעם אחת ביצענו 3 הופעות שונות, ב-3 מדינות שונות, בסופ"ש יחיד, זה היה קצת קשה. המון רגעים טובים היו גם, MetalCamp [סלובניה] היה אחלה, אבל גם מאוד קשה, כי נסענו הישר מפסטיבל אחד לשני, ישנים וחיים בוואן, מופיעים וישר אחרי זה ממשיכים לפסטיבל הבא כך שהיו לא מעט רגעים של טירוף [צוחק]… ו… כן. בסך-הכול זו הייתה תקופת פסטיבלים שעברה חלק, הדברים היו מאורגנים מאוד ופגשנו הרבה חברים.

הקהל בפסטיבל Summer Breeze הגרמני השתגע עליכם…

כן, בהחלט! הם היו חבורת משוגעים וזה היה אדיר! אתה ביקרת בפסטיבלים השנה?

כמובן, תפסתי אתכם באותו פסטיבל והייתם מעולים.

כן, תודה, באמת היה טוב. זה היה מאוד… טוב!

ובכן, From Afar נחשב לאחד האלבומים הכי טובים שלכם עד יום. למה בחרתם לשלב את העבודה של המפיק Janne Joutsenniemi (שהפיק את האלבום הקודם Victory Songs) יחד עם Tero Kinnunen (שעבד עם Nightwish ו-Amorphis בין השאר), שהוא פחות מעורב בסגנון שלכם?

האמת שהקלטנו מספר גרסאות דמו של האלבום יחד עם Tero והוא התגלה כמפיק מאוד מקצועי כי הוא כמובן עבד בעבר עם Nightwish וגם הוא בנאדם טוב באופן כללי, אבל מצד שני מאוד אהבנו לעבוד עם Janne כי הוא ממש מוציא מעצמו 110% כשהוא עובד על קטעי הגיטרה למשל ויש לו רעיונות מעולים כשהוא מתעסק עם השירה, רעיונות שלפעמים לא היינו מסתדרים בלעדיהם – לכן פשוט רצינו את שניהם והאמת שלעבוד עם שני מפיקים במקום אחד היה בחירה נכונה כי אף אחד מהם לא היה חייב לעבוד 15 שעת ביום בזמן ההקלטות אז היה קל יותר. היה נחמד מאוד, שכן הקלטנו את האלבום באזור כפרי, אז אתה מתעורר בבוקר, חיות מתרוצצות בשדה [צוחק], ממש חווה פעילה שמעבדים את האדמה…. נשים שמבשלות דייסה בבוקר…

…נשים שמבשלות דייסה?

[צוחק]… כן, כן! בקומה התחתונה היינו מקליטים את הגיטרות עם Janne ולמעלה למשל היינו מקליטים את הקלידים. היה מאוד רגוע, כל ערב היינו יושבים יחד על משקה ואני מקווה שבאלבום הבא נוכל להיעזר בשניהם שוב.

אם כבר בהפקות עסקינן, יש לי שאלה הכרחית: למרות שלא ניגנת בלהקה בזמנו, את האלבום Iron הפיק Flemming Rasmussen הידוע, שעבד עם Metallica על Ride The Lightning ו-Master Of Puppets. איך היה, לפי מה שידוע לך, לעבוד עם כזה איש מקצוע?

תראה, לחבר'ה זה כמובן היה מאוד מרגש לעבוד עם כזה מפיק אגדי על האלבום, שהיה בסך-הכול אלבום שני של הלהקה ולפי מה שהבנתי הוא מאוד קשוב לבקשות של הלהקה ולא חסך את האפשרויות שחשב עליהן. חוץ מזה כמובן שהוא היה מקצועי מאוד ובכל זאת "בגובה העיניים" והיה מבלה איתם. האמת שדיברנו לגבי אופציה לעבוד איתו שוב אבל אחד האנשים מ- Spinefarm אמר שהסטודיו שלו נסגר, אז זה עצוב מאוד. בכל מקרה אם תרצה תשובה ממבט ראשון… [צוחק] תצטרך לדבר על זה עם Markus אבל אני קיבלתי תמונה מוצלחת של הבנאדם והייתי רוצה לעבוד איתו בעתיד… נראה, שום דבר עוד לא סגור, הכל פתוח ולעולם אין לדעת!

בשנת 2004, הסולן ואחד ממקימי הלהקה המקוריים, Jari, הקים את Wintersun והתנתק מ-Ensiferum. תוכל לספר לנו מה בדיוק קרה שם? האם אתם עדיין חברים בכלל?

אנחנו עדיין חברים והאמת שגם יש לי להקה עם הבסיסט הקודם Jukka, אתה יודע, פינלנד היא קטנה אז כולנו חברים. בקשר ל-Jari, לא הייתה דרמה גדולה אבל הסיבה שהוא נבעט מההרכב הייתה כי הלהקה בדיוק עבדה על Iron והוא עבד על האלבום של Wintersun באותו זמן. חוץ מזה, סיבה גדולה יותר הייתה שהוא מבחינתו מקליט עכשיו את החומר של Wintersun אז אין לו פנאי להופעות ואין לו זמן לעבוד עם Ensiferum, וזה הגיע בתזמון גרוע, כי הרבה בוקרים ביקשו את הלהקה וזה לא הסתדר. אז זה היה חייב לקרות כדי שהלהקה תתקדם לאנשהו כי בלי זה, זו הייתה סתם חבורה של נגנים מוכשרים מבלי אופציה לבצע טורים. נכון שזאת הייתה החלטה קשה אבל שוב, זו החלטה שהייתה צריכה להתבצע… אה, רגע, שנייה, מצטער… אני חייב לצאת! [קולות חריקה ומאמץ ברקע, מלמולי אנגלית\פינית, לאחריה אנחה]

אה, Sami, אתה בסדר? אפשר לדחות את זה אם אני מפריע.

לא לא, הבה נמשיך! הכל בסדר, פשוט חבר שלי מגיע אז הייתי חייב לצאת החוצה כדי לפתוח לו את הדלת…

אוקיי. Petri שר בזמנו עם להקת הדת' המלודי Norther. איך התחיל הקשר שלכם איתו ולמה בחרתם להביא דווקא אותו ולא מישהו אחר?

עשינו כמה חזרות עם Norther, ממש התרשמנו ממנו כסולן וכגיטריסט ורסיטלי והאמת שמשם הגיע הרעיון, אז הוא עשה איתנו טור שלם אחד כסולן \ גיטריסט זמני, הכול עבד בצורה מעולה ועבר חלק אז החלטנו לבקש ממנו להישאר כחבר קבוע והנה אנחנו [צוחק]… מאז הוא כבר הספיק לעזוב את Norther אז יש לו את כול הזמן ל-Ensiferum. מצטער שאולי זו לא תשובה מספקת בשבילך [צוחק]…

זה דווקא מעולה, הרבה יותר ממה שציפיתי לשמוע! האם אתה חושב שיש איזשהו הבדל משמעותי בין Ensiferum של 2000-2004 לבין היום, מבחינה מוזיקלית או אחרת?

מן הסתם כן, כי אנשים ממשיכים לגדול, אומנים מתפתחים. אני חושב שנעשו שינויים ענקיים, שהגיעו גם בעקבות שינויי הליינאפ. כיום אנחנו הרבה יותר מאוחדים, אתה יודע, כלהקה. באלבומים הראשון והשני למשל, Markus פשוט היה מלחין ועובד על השירים וזהו, כיום כולנו הרבה יותר מעורבים בתהליך הזה, זה גם שינוי גדול שעבר עלינו.

תוכל לספר לנו קצת על התהליך הזה, של כתיבת השירים?

בעיקרון אנחנו לא מתחילים להתאים את הליריקה, עד שלא סיימנו עם המוזיקה עצמה. למשל, יש לי המון רעיונות לגבי הנושאים והמילים של השירים האלבום הבא, אבל שום דבר עוד לא כתוב ומוחלט ואנחנו גם לא מתכוונים לעשות את זה עד שלא סיימנו עם התהליך המוזיקלי-נטו.

אתה מנגן ב-Rapture (להקת דת' מלודי פינית), Petri, כאמור, היה ב-Norther, המתופף שלכם עם Sinergy. אף אחד מהנ"ל לא להקות צעירות, אז איך אתם מסתדרים איתן וגם עם Ensiferum?

טוב, האמת שכבר פרשתי מ-Rapture…

זאת הצהרה רשמית, אפשר לצטט אותך על זה?

[צוחק]… כן, בהחלט! תראה, היו לנו רק הופעה או שתיים כל שנה ונוצר מצב של-Ensiferum הייתה הופעה בסופ"ש ולא הייתי יכול לסדר את זה עם הלו"ז של Rapture וגם להם היה עדיף שיהיה ליינאפ שמסוגל להיות איתם כל הזמן. לגבי Sinergy, טוב, גם הם לא בדיוק פעילים ממש כרגע, Alexi משקיע את כל הזמן שלו ב-Children Of Bodom אז… אתה יודע.

לא מעט פעמים מתייחסים אליכם כאחת מהלהקות שתרמו לא מעט לסצינת הויקינג \ פולק מטאל העולמית, באספקט של "הוצאת" הסגנון מהאנדרגראונד והבאתו לציבור הרחב לצד שמות כמו Amon Amarth, Eluveitie או Turisas. יש לך משהו להגיד על זה?

[אנחה] אה… אין לי מושג. אני לא ממש חושב על הנושא הזה, בשבילנו זה תמיד היה כתיבת מוזיקה. אם זה מה שאנשים אומרים, בכיף. אני לא ממש חושב שאנחנו מעבירים איזה מסר כזה או אחר או שיש איזושהי "מאפיה" של סצנת הויקינג מטאל [צוחק]… אנחנו פשוט אוהבים להיות סביב אנשים טובים, אם יש לנו את הפריבילגיה שאנשים שומעים ונהנים מהמוזיקה שלנו אז מה טוב.

מה אתה חושב על העובדה שויקינג \ פולק מטאל כיום, הרבה יותר פופולרי מלמשל, לפני 5-6 שנים כשעוד התייחסו אליו בתור "טרנד" שיחלוף? האם ישנה סיבה מרכזית?

לדעתי לכול סגנון יש את התקופה הזאת. ת'ראש, דת', בלאק… כולם סבלו מאותם דברים בשלב כזה או אחר אבל Ensiferum היא כן אחת מהלהקות הותיקות של הז'אנר, היינו עושים את סוג המוזיקה הזאת הרבה לפני שהיא התפרסמה ונהייתה פופולארית, אנחנו קיימים כבר איזה 15 שנה… אם הז'אנר ימות אז הוא ימות, אם הרכבת תעצור, נרד בתחנה האחרונה, נחזור לחיים הנורמאליים ונמשיך לעשות את המוזיקה שאנחנו אוהבים.

כתבים שהיו כותבים עליכם ביקורת שלילית ב-2001, שינו את הדעה שלהם לגמרי ב-2008 לדוגמא.

כן, האמת שאם תבדוק להקות פאוור מטאל אז תגלה שהליריקה שלנו לא מאוד שונה משלהן. להקות גריינד-קור וכאלה, גם לא בדיוק ליריקה חכמה במיוחד. כמו שאמרתי, ככל שאתה מתבגר, ככה הליריקה שלך הופכת לרצינית יותר ואני חושב שיש קפיצה גדולה ומשמעות גדולה יותר למילים ב-From Afar למשל, הן גם הרבה יותר אישיות בשבילי, בלי קשר שזה על נושאים כמו ימי הביניים, תקופת הויקינגים, קרבות… זה מאוד מאתגר האמת, לחיות את החיים שלך ובאותו זמן למצוא את המטאפורות כדי לכתוב את הליריקה ללהקה, שעדיין תישאר אישית שלך ולשמור על ההקשר העיקרי של Ensiferum בכל זאת.

נולדנו במאה הלא נכונה, אה?

[צוחק]… אבל לא היו להם גיטרות חשמליות אז!

באיזו מידה לדעתך, חשוב השואו האישי של הנגנים בהופעות בז'אנר ויקינג \ פולק מטאל? למשל אתם, עם הפסים השחורים על הפנים והחרבות.

בשבילנו זה פשוט עוד חלק מה-"טקס" האישי לקראת ההופעה – להיכנס אל תוך ההרגשה הזאת. אה… האמת שלא חשבתי על זה יותר מדי אף פעם. אני מניח שאנחנו מנסים להיצמד לנורמאליות כמה שיותר, הופעת מטאל נורמאלית כמה שאפשר. שוב, זה עוד כלי להיכנס אל תוך המוזיקה, אתה לא יכול לנגן כאלה דברים בלי להיות ככה ולספוג את אווירת השירים. בכל מקרה, אם בנאדם לא "מרגיש" את זה בכל פעם כשהוא מנגן את המוזיקה שהוא אוהב, זה הסימן שלו לקום וללכת לעשות משהו אחר, ככה אני רואה את זה.

מה המקום הכי מוזר שהופעתם בו?

הכי מוזר? וואו… אה… אין לי שמץ של מושג. הממ… [שקט מוחלט]… לא ניגנו במקומות ממש מוזרים אני חושב, זאת אומרת, ניגנו במועדוני אופנוענים… [עוד כמה שניות של שקט מוחלט]…

אין מצב, Sami! העורך שלי יהרוג אותי…

[צוחק].. ממש כלום, אפילו ניגנו בסין. אה, רגע! האמת שההופעה בהודו הייתה מעניינת כי סביבנו הכול היה עשוי עץ והפירוטכניקה בהופעה הייתה מופעלת ע"י, ובכן, מצבר של אוטו וכשהם היו רוצים להפעיל את הפירוטכניקה – הם בעצם היו מפעילים את המצבר! האמת שבהופעה ההיא אפילו שברתי לעצמי את המיתרים… ניגנו ממש קרוב לאש והמיתרים שלי היו פשוט רותחים וככה הם נקרעו לי כשניסיתי לנגן.

איך הקהל ההודי באמת?

טוב, אפילו ממש טוב, כי אתה יודע, לא מגיעות לשם יותר מדי להקות מהמערב, במיוחד להקות מטאל, אז הם ממש קיבלו אותנו בחום והיה ממש טוב שם.

אתם נרגשים לקראת ההופעה בישראל? מהצד הזה של המפה, המעריצים פה מצפים בקוצר רוח!

כן, כן, כן! תהיה בטוח שזה הדדי! דיברנו עם החבר'ה של Finntroll והם אמרו לנו כמה שהם מקנאים בנו על זה שאנחנו נוסעים להופיע בישראל ואמרו לנו שמשוגעים שם אצלכם, אז תדע שיש לנו ציפיות גבוהות!

למרות שאני מוכרח להזהיר אותך, חורף באיזור תל-אביב הוא לא בדיוק חורף באיזור הלסינקי, כאן אין צורך בסאונה, תביאו חולצות קצרות!

[צוחק]… כן, אני בספק שהוא דומה! לא יהיה מינוס 25 מעלות שם אני מניח… או אפילו מינוס 40 בנקודות מסוימות בצפון.

ובכן, למה הקהל יכול לצפות מכם ב-5 בנובמבר?

הם יכולים לצפות שנקרע להם את התחת כל-כך חזק כמו שלא קרעו להם אותו זמן רב. זו פעם ראשונה שלנו בישראל ואנחנו הולכים להיות הכי טובים שאנחנו יכולים!