מרואין: Gary Holt, גיטריסט ומקים להקת Exodus

למרות שחלפו ועברו להם ימי התהילה של הת'ראש, ניכרת מגמה הולכת וגוברת של התאחדות להקות הת'ראש הקלאסיות והוצאת אלבומים חדשים ללהקות שחשבנו שלעולם לא נשמע עליהן יותר, החל מהידועות יותר, כגון Death Angel והפחות מוכרות, כגון Laaz Rockit, שהתאחדו אבל טרם הוציאו אלבום.

ללא ספק בראש הרשימה של ענקי הת'ראש ניצבים Exodus, להקה שיצרה כמה מאלבומי הת'ראש הטובים והאגרסיביים ביותר, כשאלבומם הראשון, Bonded By Blood נרשם בספרי ההיסטוריה כאחד מגדולי אלבומי המטאל בכל הזמנים. הלהקה הוציאה את אלבום הקאמבק המושלם לפני שנתיים, Tempo Of The Damned שהיה אלבום מהיר, איכותי, ומהווה חזרה מושלמת לשורשים של הלהקה וכעת מוציאה הלהקה אלבום נוסף בשם Shovel Headed Kill Machine לאחר לא מעט שינויים בהרכב. לכבוד צאת האלבום החדש, שוחחתי עם גארי הולט, גיטריסט ומקים הלהקה על האלבום והדברים שעברו על הלהקה בשנה האחרונה.

היי גארי, אז איך היו התגובות בינתיים מהעיתונאיים לגבי האלבום החדש?

מעולות, אני מעריך שרוב האנשים אהבו אותו יותר מ-Tempo.

Tempo זכה דווקא לביקורות מעולות, למה אתה חושב שהחדש עדיף עליו?

Tempo אמנם היה אלבום טוב מאד בשבילנו והרבה מהתגובות הטובות שקיבלנו עליו נבעו מזה שלאנשים היו ציפיות נמוכות מאיתנו, הם לא ציפו שנעשה משהו דומה למה שעשינו בעבר, אבל בסה"כ היה חסר כל מיני דברים באלבום, שני שירים ממנו בכלל באו מהרכב אחר שהיה לי לפני האיחוד, ועוד שיר הוא בכלל שיר בן 20 שנה, האלבום החדש הוא כולו מקורי ונכתב כעת.

מה בדיוק אומר השם של האלבום, Shovel Headed Kill Machine?

זה בעצם מושג שהשתמש המנהל שלנו לתאר את כלב הפיט-בול של טכנאי הגיטרה שלנו. אנחנו תמיד אמרנו שהכלב לא מסוכן אבל הוא טוען אחרת, זה פשוט יצא שם מגניב והתאים למה שרצינו שהאלבום ייצג.

ומאיפה הרעיון לעטיפה המרשימה של האלבום?

פשוט נתנו את השם ותיאור קצר לאומן, והוא הוציא את העטיפה הזאת בנסיון ראשון, זה מעיין מכונת מלחמה שדורסת גולגולות ואנשים…

האלבום דומה מבחינת הסאונד ל-Tempo? הוא שוב הופק ע"י אנדי סניפ?

אני הפקתי את האלבום ואנדי עשה את המיקס והמאסטר, אני דווקא יותר אוהב את הסאונד, הוא עדיין נקי אבל יש בו תחושה יותר תוקפנית, הוא נשמע יותר חיי מהקודם.

קצת לגבי השינויים בהרכב, החדשות הגדולות הן עזיבתו של Rick Hunolt, הגיטריסט השני שאיתו עבדתם ברוב האלבומים שלכם, מה קרה?

ריק היה מכור לסמים כבר הרבה שנים, כמוני וכמו חברים אחרים בלהקה, אבל הוא תמיד היה כבד יותר בזה מכל אחד אחר, ובשנים האחרונות זה נהיה יותר ויותר גרוע, הוא לא תיפקד בהקלטות, לא הגיע לחזרות, ובסוף הוא החליט שגם בגלל שיש לו משפחה שהוא רצה להיות איתה וגם בגלל חוסר היכולת שלו לתפקד עם הסם, עדיף היה שיפרוש.

ואני מבין שאז גייסת את Lee Altus, גיטריסט Heathen.

נכון, בכל מקרה זה תמיד הייתי אני שכתב את כל החומרים של הלהקה, אז זה לא שינה הרבה מבחינת החומר שלנו, ו-Lee הוא חבר וותיק שלי כבר הרבה שנים וגיטריסט מדהים, כך שהוא היה האופציה הראשונה שלי להחליף את ריק, והוא באמת נכנס איתנו להקלטות ומייד השתלט על הכל, הוא נגן רית'ם לא נורמלי.

מלבד ריק, גם Tom המתופף עזב וגם Zetro, סולן הלהקה.

אלו שני סיפורים אחרים, Tom עזב כי הוא פשוט התמוטט נפשית, היו לו בעיות כאלו כבר כמה שנים, והוא פשוט קרס, אז החלפנו אותו ב-Paul Bostaff, שתיפף ב-Forbidden וב-Slayer בין השאר. זטרו זה סיפור אחר, אותו פשוט העפנו מהלהקה כי הוא היה חרא של בן אדם.

מה זאת אומרת?

הוא תמיד היה חמדן מסריח, כל מה שעניין אותו היה הכסף, והיו לו כל מיני דרישות מטורפות, הוא הצטרף ללהקה מתוך מחשבה שנמכור מיליון אלבומים והוא הולך להתעשר וכשזה לא קרה הוא התחיל להתלונן כמו כלבה ולבכות לנו על זה, הוא כל הזמן בכה על העבודה היומית שלו בבית, למרות שהוא הרוויח פי שתיים מההופעות איתנו, הוא אפילו הרוויח יותר ממני בגלל הדרישות שלו.

שתבין,אני פירקתי את הלהקה ב-93' בגללו, כי לא יכולתי לסבול אותו יותר, אבל כשהתאחדנו חשבתי שהוא השתנה, מה שלא קרה. השיא היה כשהיינו אמורים להופיע במקסיקו והבן אדם פשוט אמר שזה לא מתאים לו והוא לא רוצה לבוא, אז פשוט הודענו לו שהוא מפוטר, הרמתי טלפון ל-Matt מ-Exhumed והוא הופיע במקומו במקסיקו.

ואיך גייסתם את Rob Dukes, הסולן החדש?

רוב בכלל הגיע ללהקה כטכנאי גיטרה שלי, ומההכרות איתו הבנתי שהוא גם זמר, אז הזמנו אותו לעשות אודישין, והוא פשוט היה מדהים, אז ישר גייסנו אותו. יש לו קול אגרסיבי בהרבה משל זטרו, למרות שב-Tempo הוא שר יחסית טוב, הוא בדרך כלל היה בגרסא שלו ל-Udo או משהו, אבל אני ואנדי סניפ כל הזמן דחפנו אותו לשיר יותר אגרסיבי באלבום, לרוב זה בא טבעי.


Exodus בליינאפ הנוכחי

איך בכלל הגעתם לכל האיחוד הזה ולשני האלבומים החדשים?

זה התחיל בסביבות 97' כשעשינו הופעות עם הסולן המקורי שלנו, פול באלוף, שלצערי נפטר לפני כמה שנים, אבל באותה תקופה חיי הנישואין שלי היו על הפנים, וברגע שהבנתי שזה הולך להיגמר בגירושין בכל מקרה אז התחלתי להשקיע שוב בלהקה. בסביבות 2002 היינו באנהיים ורצינו להרים הופעות ובדיוק קיבלנו טלפון מזטרו שהיה שם עם הילדים שלו כדי להגיע לפארק השעשועים של דיסני, החלטנו להתאחד שם, והיה אדיר, וכך החלטנו לחזור ולעשות גם אלבום.

נושא שתמיד חוזר על עצמו בקשר ללהקה הוא נושא השימוש בסמים, כשכל חבר בלהקה היה עמוק בזה בשלב אחד או אחר, ופול באלוף אפילו נפטר בגיל צעיר יחסית בגלל השימוש לו בסמים ואלכוהול, מה בדיוק גרם לזה בלהקה ואיפה זה עומד היום?

תמיד עבדנו הרבה ומהר בלהקה, והלחץ הזה הצריך כמות גדולה של סמים, זה התחיל ממש מוקדם אצלנו והמשיך לאורך כל השנים, בתקופה שפירקתי את הלהקה דווקא די נרגעתי עם השימוש בסמים, אבל ב-2002 זה חזר ובגדול, העניין עם סמים הוא שאתה עושה סמים עד שלב מסוים ואז הם עושים אותך וב-2002 הם עשו אותי. אז התחלתי להירגע עם זה, נסענו להופעות באירופה ושם לא היה לי את ספקי הסמים הרגילים שלי אז לא השתמשתי, והתחלתי להרגיש הרבה יותר טוב והחלטתי להתמיד עם זה, חברה שלי כל הזמן אומרת לי שהמתנה המושלמת עבורה לחג המולד זה אם אני אפסיק עם הסמים.

מה אתה חושב שעשה את הקאמבק שלכם למוצלח כל כך?

אני חושב שזה כי אנחנו לא מנסים להוכיח כלום לאף אחד, אני כותב בשביל עצמי את המוזיקה שאני אוהב ואני אוהב ת'ראש, אנחנו לא מנסים להיות מישהו אחר שאנחנו לא, הלהקה היא להקת ת'ראש וכזאת היא תישאר.

הרבה מלהקות הת'ראש המוקמות מחדש עושות אלבומי הארד קור או פאנק, הסגנונות האלה היו השפעה עליכם כשהתחלתם?

ללא ספק, הרבה מלהקות הפאנק הבריטיות המאוחרות יותר, אבל אני תמיד יותר לקחתי מה-NWOBHM, להקות כמו Judas Priest, Saxon, וכגיטריסט תמיד הייתי יותר מושפע מגיטריסטים קלאסים כמו Richey Blackmore או Michael Schenker.

איזה דברים אתה נהנה לשמוע היום?

היום אני אוהב כמה להקות אמריקאיות כמו Lamb Of God למשל, אבל בעיקר להקות אירופאיות כמו The Haunted, Dimmu Borgir וכדומה.

מה מבחינת הופעות אחרי שהאלבום יוצא?

אנחנו הולכים לעשות סיבוב רציני בארה"ב עם Three Inches Of Blood, ואחר כך אירופה, איזה סיבוב הופעות עם Hypocrisy ואז אולי לעשות הד ליין בכמה פסטיבלים.