מרואיין: Mathias "Vreth" Lillmåns, סולן להקת Finntroll

לפני יותר מ-12 שנה, שני חברים מפינלנד הקימו את Finntroll, להקה ששילבה בין בלאק לדת' מטאל, עם דגש על סיפורי טרולים ומוזיקה עממית בשם הומפה. הליריקה נכתבה בשפה השבדית, עקב כך שהסולן ומקים הלהקה, Katla, היה שייך למיעוט השבדי במדינה שלו, וגם בגלל שהשפה הזו התאימה יותר לסגנון "הטרולי" של Finntroll. ביחד עם חברותיה מפינלנד, ולאחר 2 אלבומים מוצלחים, הלהקה הפכה לחוד החנית במה שעתיד להקרא סצנת הפולק מטאל. אך המזל לא האיר פנים לטרולים, כאשר ל-Katla התגלה גידול בגרון, והגיטריסט \ שותף להקמת הלהקה, Somnium, נפל מגשר אל מותו.

בעקבות האירוע, Katla הוחלף ע"י הסולן Tapio Wilska, עמו הטרולים שחררו אלבום נוסף, אבל מהר מאד הם הבינו שזה לא יעבוד, והחליטו לצרף במקומו את Vreth, בחור פיני צעיר, שגם היה שייך לדוברי השבדית במדינה. ביחד איתו Katla חזר לכתוב מילים עבור הלהקה, ומאז אפשר לומר, הטרולים חזרו לטיב(ע)ם, עם אלבום מוצלח, ואינספור הופעות ברחבי העולם. נכון שהסגנון של Finntroll השתנה במעט עם השנים והפך יותר אפל, אך במהותם, הם עדיין אותם טרולים מטורפים, ואת זה הם מוכיחים שוב באלבום החדש, Nifelvind, שישוחרר מספר ימים לאחר שהחבורה תנחת בארצנו לראשונה. לקראת ההופעה המיוחלת וההוצאה החדשה, Vreth הסולן חלק עמנו כמה מילים, בזמן שאני חלקתי איתו כמה איומים…

בוא נתחיל עם האלבום החדש שלכם, Nifelvind. איך המרגש לגבי השחרור שלו במחנה הלהקה?

מרגיש ממש טוב, אני חושב שלא קיבלנו כזו תשומת לב מהמדיה עם אף אלבום אחר שלנו. כל מי שהקשיב לו אהב אותו, אז זה ממש טוב.

שמענו כבר מספר הצהרות על הכיוון של האלבום החדש, אבל לדעתך, איך הוא שונה או דומה להוצאות הקודמות שלכם?

אני חושב שזו הפעם הראשונה שאפשר לשמוע דמיון לכל האלבומים שלנו. באלבום האחרון שעשינו, Ur Jordens Djup, התמקדנו באלבומים הראשונים, משהו כמו חזרה לשורשים. עכשיו אני חושב שהצלחנו לשלב בין כל מה שהוצאנו, יש לנו אפילו שיר אקוסטי כמו באלבום Visor Om Slutet (האלבום האקוסטי), וכמו כן יש גם הרבה שירים בסגנון של Nattfödd – אז אני חושב שכיסינו את כל האלבומים.

אמנם לא שמעתי עדיין את כל האלבום, אבל 2 השירים ששחררתם הזכירו לי מעט את האלבום השני, Jaktens Tid, ואת Finntroll של פעם. אתה חושב שיש ב-Nifelvind את האווירה הזו?

כן אני חושב שיש גם את זה, אפילו יש לנו שיר שממש מתאים לאלבום הראשון, Midnattens Widunder… אז כן, זה נחמד לדחוס את הכל לתוך אלבום אחד.

עכשיו לפני שנמשיך יש לי איזה עניין אישי איתכם. יצא לי להיות בהופעה שצילמתם באמסטרדם ל-DVD שלכם (בספטמבר 2008), ואני ממש רוצה לדעת, מה קורה עם ה-DVD הזה עכשיו? מתי אני אוכל לראות את עצמי דופק ראש בשורה ראשונה?

[צוחק]… עוד לא קבענו תאריך יציאה, אבל זה ישוחרר, אולי אפילו עוד השנה. אנחנו עוד מוסיפים לו דברים, כמו למשל מסיבוב ההופעות הקרוב שלנו באירופה, אז אני עוד לא יודע מתי בדיוק נשחרר אותו.

אוקיי, בחזרה לענייננו. אתה נמצא עם Finntroll כבר 3 או 4 שנים, ורציתי לדעת, איך היחסים בינך לבין שאר חברי הלהקה התפתחו? האם יש שוני בין עכשיו לבין מתי שרק הצטרפת?

לא לקח לי יותר מדי זמן להיכנס ללהקה, להכיר את החבר'ה ולהרגיש בנוח איתם. אני חושב שכיום אנחנו מכירים אחד את השני יותר טוב, אבל הרגשתי שייך עוד מהרגע שהצטרפתי.

אחת ההופעות הראשונות שלך עם הלהקה הייתה בפסטיבל Wacken Open Air בגרמניה, מה אתה זוכר מאותו ערב?

אני חושב שההופעה ב-Wacken הייתה השביעית או השמינית שלי עם הלהקה, וכמובן שזו הייתה ההופעה הכי גדולה ש-Finntroll איי פעם עשתה [צוחק]… לא הייתי לחוץ… חשבתי שאני אהיה, אבל עדיין, זה היה שונה ממה שהתרגלתי אליו [צוחק]… לפני כן נהגתי לנגן עם להקות קטנות בפינלנד, מול מקסימום 250 או אולי 300 אנשים בקהל, ואז, פתאום, הייתי מול 60,000 איש!

האם הליך ההקלטות של Nifelvind היה שונה בצורה כלשהי מהעבודה על האלבום הקודם שלכם?

זה היה דיי דומה, רק שהפעם היה לנו גם המון לחץ. הקלטנו במשך 3 שבועות בערך, אבל בגלל שהיה לנו יותר להקליט, ורצינו שהפרטים והכל ישמעו בדיוק כמו שאנחנו צריכים, אזל לנו הזמן טיפה.

שמעתי שכמה מכם הקליטו חלקים ששייכים לחברים אחרים בלהקה. מה בדיוק קרה?

זה היה בגלל שינויים שעשינו בדקה האחרונה בזמן ההקלטות. לפעמים שינינו ריפים, ולא רצינו לבזבז זמן ללמד גיטריסט אחר לנגן אותם, בזמן שמישהו אחר יכל לעשות זאת מיד. זה היה פשוט עניין של לחסוך זמן.

הבנתי שהליריקה באלבום נכתבה פעם נוספת ע"י מייסד הלהקה Katla. האם היית מעורב בזה באיזושהי צורה? עבדתם ביחד?

עבדנו ביחד, אבל הייתה לו יד חופשית לעשות מה שהוא רוצה. אתה יודע, אנחנו יכולים לתת לו הנחיות או נושאים, אבל הוא האמן. כמובן כשהוא מחזיר לי את המילים, אני צריך להתאים אותן לשירים, אז הייתי צריך לעשות שינויים מדי פעם. בעקרון עבדנו בשני הכיוונים, אבל לא הגבלתי אותו באיזושהי צורה, הוא יכל לכתוב על הכל.

אתה הזכרת איפה שהוא ש-Katla היה אחראי להצטרפותך ל-Finntroll. תוכל לספר לנו את הסיפור?

הייתי במקום הנכון בזמן הנכון. כשהחבר'ה פיטרו את Wilska הם רצו סולן שבעצם יכול לדבר שבדית. Katla ואני היינו באותו בית ספר בשבדיה בזמנו, והם שאלו אותו אם מישהו יכול לשיר שם, והוא הכיר אותי, אז החבר'ה החליטו לנסות אותי…

אילו להקות \ אנשים נותנים לך השראה בתור סולן ומה לדעתך ההבדל בין הקול שלך לבין זה של הסולנים הקודמים?

אני חושב של-Katla, לדוגמא, יש קול יותר של בלאק מטאל, יש לו את הסגנון הפיני הזה שהיה בשנות ה-90'. אני יותר סולן של בלאק \ דת' מטאל מודרני, ואולי יש מעט אווירת הארדקור בשירה שלי. בנוגע להשראה, ישנם המון אנשים, אבל אחת ההשפעות הגדולות עלי מזה המון שנים זה Nergal מלהקת Behemoth.

לאחרונה אתה ו-Skrymer [גיטרה] השקתם פרוייקט דת' מטאל חדש בשם Decomposter. מה הסיפור מאחורי זה? איפה מצאתם את הזמן לעבוד על זה עם כל העיסוקים של Finntroll?

זו בעצם להקה שחשבנו עליה כבר המון שנים, ביחד עם בחור שמשמש כגיטריסט גיבוי שלנו (אם מישהו חולה ואנחנו צריכים להופיע בפסטיבל). אז זה אני, הוא ו-Skrymer בלהקה, וזה בעצם משהו שרצינו לעשות שנים. חבר אחד שלנו סגר לנו אולפן ואמר "כן, סוף שבוע הבא תקבלו אולפן ל-3 ימים, אז לכו להקליט שירים", וזה מה שעשינו [צוחק]… מעין פרוייקט אולדסקול דת' מטאל. זה יותר נוסטלגי מאשר, אתה יודע… זו לא הולכת להיות להקה ראשית, אלא יותר משהו סנטימנטלי, לחזור לשורשי הדת' מטאל הישנים.

עכשיו בוא נדבר על ישראל! מתרגשים להגיע לפה? שמעתם משהו על הסצנה שלנו? יש אילו ציפיות?

אני לא מכיר ממש את סצנת המטאל הישראלית. כמובן שאני מכיר כמה להקות כמו Orphaned Land ו-Melechesh – אני ממש אוהב את Melechesh, אבל לא יותר מזה. אני לא יודע למה לצפות מהקהל.

אתה צריך לשאול את החבר'ה מ-Korpiklaani, הייתה להם הופעת Sold Out לפני כמה חודשים… אבל בכל אופן, נוכל לצפות לחומר חדש או אולי שירים שלא ניגנתם הרבה זמן?

אני חושב שיהיו שירים מכל אלבום. אני לא יודע כמה שירים נעשה מהאלבום החדש, אבל נבצע גם כמה שירים ממנו – יהיה טיפשי לנגן יותר מדי דברים חדשים מכיוון שהאלבום עוד לא יצא.

יש סיכוי שנראה את Trollhorn [הקלידן המקורי, Henri Sorvali] בהופעה איתכם?

הוא לא מגיע לשום מקום… באמסטרדם הוא היה איתנו, אבל בדרך כלל הוא מנגן רק בפינלנד.

מיד אחרי הביקור בישראל עומד להיות לכם לוח זמנים עמוס בסיבובי הופעות, הראשון מביניהם הוא ה-Paganfest ביחד עם להקת Eluveitie. מה אתה חושב על החבילה הזאת ולהקות כמו Arkona ו-Varg שיופיעו איתכם?

מעולם לא שמעתי את Arkona או Varg אז אני לא ממש יכול לומר, אבל תמיד נחמד להיות עם Eluveitie, בגלל שאנחנו חברים שלהם כבר כמה שנים. הולך להיות מגניב לצאת איתם שוב לסיבוב הופעות.

המסע השני יקח אתכם לאמריקה יחד עם חבריכם הפינים Swallow The Sun ,Moonsorrow ו-Survivors Zero. אתה חושב שיש שינוי בטעם האמריקאי בכל הנוגע להרכבים אירופאים כמו שלכם? אתם רואים איזו עליה במודעות לפולק מטאל שם?

אני חושב שיש כל-כך הרבה חבילות "Paganfest", או חבילות פולק ברחבי העולם, שאנשים מתחילים להתעייף מזה. קראתי כמה ביקורות וסיקורים, ונראה שאנשים מתחילים מעט להשתעמם בגלל שזה אותן להקות. אני חושב שזה מגניב שאנחנו יוצאים לסיבוב הופעות פיני – כן, זה להקות מפינלנד, אבל יש שם הכל מבלאק או דת' מטאל מלודי, ללהקה שלנו, ואפילו יש להקת דום, אז יש לך גיוון שלאנשים לא יוצא לראות לעיתים קרובות.

לאחרונה שחררתם וידאו קליפ לשיר "Solsagan", מה תוכל לספר לנו על הקונספט והסיפור מאחורי הוידאו?

זה מעט קשה להסביר, אבל בקצרה, מדובר בקרב הקלאסי בין הטוב לרע, בין האור לחושך… אנחנו משמידים את האור ויוצרים עולם חדש – זו הנקודה העיקרית.

מה התוכניות הבאות ל-Finntroll חוץ מסיבובי הופעות? שמעתי שאתם מתכננים להקליט חלק מהשירים שלכם בצורה אקוסטית.

עוד לא תכננו כלום. למעשה עשינו שיר אקוסטי באלבום החדש, וגם כמה רי-מיקסים ללא גיטרות חשמליות, אך שום דבר לא מתוכנן לאלבום אקוסטי. אבל אי אפשר לדעת… עם Finntroll הכל יכול להיות.

יש לך מילים אחרונות לקהל הישראלי בנוגע לאלבום החדש, ההופעה הקרובה או סתם באופן כללי?

אני אפילו לא יודע אם האלבום החדש ישוחרר בישראל, אני מקווה שהוא יצא… אבל כן, זו הפעם הראשונה שלנו בישראל, אני רוצה שכולכם תגיעו, ואני מקווה שתהיה לכולם אחלה של הופעה.

אוקיי, תודה לך על הראיון ונתראה בהופעה הקרובה – בתקווה בלי הגרזנים שתכננתי להביא בגלל כל הסיפור הזה עם ה-DVD…

[צוחק]… כן, אני מקווה שנוציא את ה-DVD כדי שתוכל לצפות בו!
|ENG|Finntroll – A Tale Of Evil Trolls
By: Ofir Messer
Interview With: Mathias "Vreth" Lillmåns, Finntroll

More than 12 years ago, two friends from Finland formed Finntroll, a band which combines Black and Death Metal, with an emphasis on stories about Trolls and Folk music called "Humppa". The band's lyrics are written in Swedish, due to founder / vocalist Katla, who belongs to the Swedish minority in his country, and also because this language suits the band's "Trollish" style better. Along with some fellow Finnish bands, and after 2 successful albums, Finntroll spearhead, what later was called, the Folk Metal scene. But luck was not on the the Trolls' side – Katla was diagnosed with a throat tumor, and the other co-founder / guitarist, Somnium, fell off a bridge to his death. As a result, Katla was replaced by vocalist Tapio Wilska.

With Wilska, the Trolls released another album, but soon they realized it would not work, and instead decided to invite Vreth, a young Finnish lad, who also can speak Swedish quite well. Katla returned with him to write lyrics for band, and since then, you can say, the Trolls were back (to their nature), with a successful album and countless performances around the world. Admittedly, Finntroll's style has changed a bit over the years and became darker, but essentially, they are still the same old crazy Trolls, and they prove it once again with their new album, "Nifelvind", which will be released several days after their first concert in Israel. In preparation for the upcoming show and new album, lead singer Vreth shared a few words with us, while I shared some threats with him…

So let's begin with your new album "Nifelvind". How's the feeling about the upcoming release in the Finntroll camp?

It actually feels really good! I think we haven't had this much media attention on any other album. Everybody who listened to it liked it, so it's pretty good.

We heard numerous statements regarding the direction of the new album, but in your opinion, how is it different or similar to your previous releases?

I think it's the first time you can find some similarities from all our albums. On the last album we did, "Ur Jordens Djup", we focused on the first albums – it was more like going back to the roots. Now I think we have managed to mix in all our releases so far, we even have acoustic songs like on "Visor Om Slutet" (the acoustic album), and then there's quite a lot of "Nattfödd"-type songs – so I think we covered all the albums.

Though I haven't heard the whole album yet, the 2 songs you released, reminded me a bit of your second album, "Jaktens Tid", or maybe a bit of old Finntroll. Do you think it also has this vibe in it?

Yeah, I think it has that, and we also have one song that really fits on the first album, "Midnattens Widunder". So yeah, it's nice to cram all our albums into one.

Now, before we continue, I have a personal issue to deal with you. I was attending your DVD shooting in Amsterdam [September 2008], and I really want to know, what's going on with it right now? When can I see myself "banging head" in the first row?

[Laughs]… We haven't set a release date, but it will get out, I think maybe even this year. We're still adding more stuff, like from when we go to Europe now, so I don't actually know when it will get released exactly.

Ok, back to business. You have been with Finntroll for about 3-4 years. How's the relationship developed between you and the other band members? Is it different now than when you just joined?

It didn't take me too long to get into the band, to know the guys, and to feel comfortable around them. I think nowadays we know each other better, but I was feeling welcome right from the beginning.

One of your first concerts with the band was at the Wacken Open Air festival. What do you remember of that night?

I think Wacken was my 7th or 8th gig with Finntroll, and of course, it was the biggest concert Finntroll has ever done [Laughs]… I wasn't that nervous… I thought I would be, but still, it was a bit different from what I was used to [Laughs]… I used to play with smaller bands from Finland before that, with maximum 250 maybe 300 people in the audience, and then, all of a sudden, I was in front of 60,000 people!

Did the recording session of "Nifelvind" differ from your work on the previous album?

It was quite the same, but the only big issue was, that we had lot more stress this time. We recorded in about 3 weeks, but since we had more stuff to record, and we really wanted that every detail and everything sounded exactly as we wanted to, we were running out of time a little bit.

I heard that some of you guys recorded parts that belong to other members. What exactly happened?

That was because of last minute changes we did when we recorded. Sometimes we started changing the riffs, so we didn't want to waste time teaching another guitar player to play the riffs when someone else could play it straight away. It was just a matter of saving time.

The lyrics for the new record were written once again by founding member Katla. Were you involved in this as well? Did you work together?

We worked together, but he had a free hand to do whatever he wanted to. You know, we can give him guidance or a theme, but he is the artists. Of course when he gives the lyrics to me I have to fit them to the songs – so I had to change them sometimes. Basically we've been working both ways, but I don't give him any restrictions, he can write about anything.

You mentioned somewhere, that Katla was responsible for you joining Finntroll, can you tell the story?

I was at the right place at the right time. When the guys fired Wilska, they wanted a new singer, that could actually speak Swedish. Katla and Me were in a Swedish school at that time, so they called him and asked, if he knew someone that could sing over there, and he knew me, so the guys decided to try me out…

What bands / people inspire you as a vocalist and what do you think is the difference between your voice and that of the previous vocalists?

I think that Katla, for example, has more Black Metal voice, he has more of this Finnish style that was in the 90's. I think I'm a bit more of a Modern Black / Death Metal singer in that sense, maybe there's little bit of Hardcore vibe in my vocals. As for inspiration, there lots of different people, but a really huge inspiration was Nergal from Behemoth, for many, many years.

Recently you and Skrymer [guitar] launched a Death Metal project called Decomposter – what's that all about? Where did you find the time to work on it with all the Finntroll business?

That's actually a band that we planned for many years with this guy that we use as backup guitarist (if someone get sick or something, and we need to play a festival). So it's me, him and Skrymer in the band, and we actually do something that we wanted to do for ages. One of our friends booked the studio for us and said: "Yeah, next weekend you got the studio for 3 days, so go and record some songs!". So we went [Laughs]… and did this oldschool Death Metal project. It's more nostalgic than, you know… It's never going to be a main band, it's more of something sentimental, going back to old oldschool Death Metal roots.

Now let's talk about Israel! Are you excited to play here? Have you heard anything about our metal scene so far? What do you expect?

I don't really know that much about the Israeli metal scene. Of course I know some bands like Orphaned Land and Melechesh – I really love Melechesh – but actually I know nothing more. I have no idea of what to expect of the crowd.

You should ask the guys from Korpiklaani, they had a sold out show few months ago… But anyway, can we expect any new material on your show or maybe songs you haven't played for a while?

I think there will be songs from every album. I don't know how many songs we'll do from the new album, but there's going be a couple of new ones as well – it will be stupid to play too much new stuff since the album won't be out then.

Will Trollhorn [original keyboardist Henri Sorvali] join you for this show?

He doesn't go anywhere… In Amsterdam he was with us, but usually he plays only in Finland.

Right after your visit to Israel, you'll embark on a massive touring schedule. First one is "Paganfest" along with Eluveitie. What do you think of this package and such bands as Arkona and Varg?

I have never heard Arkona or Varg, so I can't really say, but it's always nice to be with Eluveitie because we've been friends with them for a couple of years now. It's going to be really cool to tour with them again.

Your second tour will take you to America, along with your fellow countrymen Moonsorrow, Swallow The Sun and Survivors Zero. Do you think there's a change in the Americans taste, regarding European acts such as Finntroll? Do you see some kind of Pagan / Folk emergence there?

I think there are so many "Paganfest" packages around, or Folk packages all over the world, that people are getting tired of it. I've seen reviews and concert reports on the internet, and it seems that people get little bit bored, because it's always the same bands. So I think it's cool that we actually go on a Finnish tour – Yes, its bands from Finland, but there's everything from Black or Melodic Death Metal, to our band Finntroll and then we have a Doom Metal band, so you have this variation that people don't get to see that often.

Recently you released a video clip for the song "Solsagan". What can you tell us about the concept and story of this video?

It's a bit hard to explain, but in short: It's actually a classic fight between good and evil, light and darkness… We're destroying the light, creating a new world – that's the main point.

What's coming up next for Finntroll besides touring? I heard that you guys think of recording some of your songs acoustically…

We haven't planned anything yet. We actually did an acoustic song on the new album and also some remixing with no electric guitars, but nothing is really planned for acoustic album. Though you never know… with Finntroll, anything can happen.

Do you have any last words for the Israeli crowd, regarding the new album, your upcoming show, or just in general?

I don't really know if the new album is coming out in Israel, I hope it will come out there… but yeah, it's our first time Israel, I want everybody to show up, and I hope everyone will have a killer time!

Ok, thank you, and see you at the concert – hopefully without the Axes I had planned to bring, because of this whole DVD situation…

[Laughs]… Yeah, I hope we're going to get the DVD out, so you can see it!