מרואין: Oscar Dronjak, גיטריסט להקת Hammerfall

Hammerfall אולי לא היו הראשונים שעשו פאוור מטאל באירופה, אבל הם אלו שהחזירו את הסגנון לגדולתו באמצע שנות התשעים. הלהקה חייה את כל הקלישאות האפשריות של הסגנון, והיא גאה בזה. לאחר הצלחה רבה בכל רחבי אירופה הלהקה מתעדת לכבוש את ארה"ב, והיא רוצה לעשות זאת באמצעות אלבומה החדש – Threshold, היוצא בקרוב. אוסקר דרונג'אק, מקים הלהקה – סיפר לנו עוד.

הי אוסקר, אני מבין שאתם מוציאים קודם כל סינגל חדש בשם Natural High מהאלבום.

בדיוק, הסינגל יוצא ממש עכשיו והאלבום בחודש הבא, זו החלטה של חברת התקליטים, משהו די רגיל אצלנו, הסינגל בדרך כלל יוצא חודש לפני האלבום עצמו.

למה Natural High?

אני כתבתי את זה בלי פירוש מיוחד, אבל יואקים, הסולן שלנו, הפך את זה לסיפור על ערפדים שעבורם הדם הוא ה-"Natural High", אל תשאל…

מה אתה יכול לספר על האלבום החדש, Threshold?

זה האלבום השישי שלנו ברצף ועכשיו אנחנו על סף חדש, בגלל זה Threshold. זה בהחלט אלבום שלנו, מי שמכיר ואוהב את המוזיקה שלנו יוכל לזהות את הלהקה בו בקלות, אבל מצד שני הוא גם כבד יותר מכל מה שעשינו עד היום, מהיר יותר. אנחנו אומנם שומרים על קו דומה בכל האלבומים אבל בכל זאת תמיד מנסים לגוון קצת ביניהם, וככה גם כאן. הוא בעצם שילוב של חמשת האלבומים האחרונים ביחד, אבל כל זאת כשהוא כבד יותר, אלבום חזק מאד לדעתי.

שמתי לב שיש לכם שם שלושה זמרי רקע, אחד מהם הוא אליבר הארטמן, לשעבר סולן At Vance, מה תפקידם באלבום?

זה משהו שיש לנו בכל אלבום, שירת רקע מקצועית. שני החבר'ה המקוריים עושים את זה בתשלום ללא מעט להקות, וגם לנו. אוליבר הצטרף אליהם לבקשתנו, הוא זמר מוכשר מאד שהוסיף הרבה לשירת הרקע באלבום. בעיקרון היו אמורים להיות עוד כמה אורחים מפורסמים באלבום אבל זה לא הסתדר, והאמת היא שהשירים לא ממש דורשים אורחים יוצאי דופן, הם עובדים לבד.

מה מבחינת ההפקה? אותו סאונד?

אפשר לומר, הסאונד קצת יותר שמן, יותר רחב, זה פשוט עניין של נסיון שהולך וגודל וזה שאנחנו יודעים יותר מה אנחנו רוצים בו.

אחת הידיעות המפורסמות ביותר לגביכם באחרונה הייתה החיבור עם נבחרת ספורט ה-Carling השבדית, ולאחר מכן החיבור עם נבחרת האתלטיקה הקלה של שבדיה, מאיפה כל זה הגיע?

מישהו מעיתון שבדי כתב על נבחרת ה-Carling שהספורט הזה הוא לא "רוק נ' רולי". אז הן, כדי לשנות את התדמית של הספורט, פנו אלינו בנושא. זה נשמע לנו מעניין, בהחלט גם מבחינת פרומושיין ללהקה מסוג שעדיין לא היה לנו, וכתבנו שיר ועשינו קליפ שכלל את השותפות ביניינו. במבט לאחור זה עבד אפילו יותר טוב ממה שציפיתי כי הנבחרת ההיא זכתה במדליית זהב! לאחר מכן החליטו גם האנשים שקשורים לנבחרת האתלטיקה הקלה לשתף איתנו פעולה, ולהם נתנו שיר שמופיע גם באלבום החדש. זה עבד כל כך טוב שאת הקליפ לשיר הורידו יותר מ-2,000,000 פעם!

מאיפה הגיע הקליפ שבו אתה מבצע קפיצת מוט לגובה?

תמיד אהבתי ספורט, במיוחד כדורגל, אבל כל ספורט שהוא. כשצילמנו את כל החיבור על הנבחרת יצא לנו לבלות הרבה באצטדיון ספורט, ושם ביצעתי את הקפיצה ההיא, זה היה כיף אמיתי!

אתה אמנם אוהב כדורגל, אבל לפי הגובה שלך אתה בכלל אמור לשחק כדורסל!

נכון, שני האחים שלי, שגדולים ממני, גבוהים יותר וגם משחקים כדורסל כאן באופן מקצועי. האמת היא שאבא שלי היה שחקן כדורסל מוכר כאן בשבדיה. הסיבה שבגללה לא נכנסתי לכדורסל באופן מקצועי היא כי האחים שלי לא הרשו לי! שיחקתי איתם בקבוצה תקופה מסוימת, אבל בגלל שכבר אז ניגנתי בגיטרה ועם להקה, הם לא הרשו לי לשחק רוב הזמן מהפחד שאפצע את היד ולא אוכל לנגן! משהו מאד מוזר קורה עם הלהקה שלנו, דרך אגב, כל פעם שאנחנו מקליטים אלבום יש איזה שהוא אירוע ספורט גדול! באלבום הקודם זה אולימפידיה, עכשיו זה היה המונדיאל, אל תשאל אותי למה, זה פשוט מוזר…

בבלוג שלך באתר קראתי שבדיוק סיימת לקרוא את החלק האחרון בסדרת הספרים "The Dark Tower" של סטיבן קינג, זה היה שווה את המאמץ?

כן! זו אחת הסדרות הכי טובות שקראתי, אמנם זו באמת הייתה קריעה לקרוא את כל שבעת החלקים האלו, ולא האמנתי שזה יגמר מתי שהוא, אחרי שכל פעם הוא הוציא עוד ועוד ספרים, אבל אני שמח שקראתי את זה, הבן אדם הוא כותב בחסד.

אני מודה שהתחלתי עם הספר הראשון והוא ממש לא עניין אותי מספיק כדי להמשיך הלאה לכל שאר ה-6…

אל תתייחס לספר הראשון, בפעם הראשונה שניגשתי אליו התחלתי פעמיים לקרוא אותו ואז הנחתי אותו בצד, רק בפעם השלישית הכרחתי את עצמי לקרוא את הכול. החלק השני הוא המקום שבו דברים הופכים להיות מעניינים, בראשון הוא דחס המון מידע לא ממש ברור ולכן יש לו נטייה לבלבל, אבל תשמע לי, תחזיק מעמד ותמשיך עם הסדרה, זה שווה את זה. מעבר לזה, אתה לא חייב בכלל לקרוא את הראשון, בכל ספר יש סיכום של כמה שקרה לפני, אז אתה יכול להתחיל ישר מהשני ומשם תאמין לי שזה יזרום לך.

אתם עושים שימוש רציני בדמויות ההיסטוריות של האבירים הטמפלרים, כולל הסמל שלכם, דמות של אביר טמפלר, אבל האבירים לא היו ממש דמויות הירויות או אציליות, למה בחרתם בהם?

האביר שלנו נקרא הקסטר, זה משהו כמו אדי של Iron Maiden, הסמל או המאסקוט שלנו. אני מודע לזה שהאבירים האמיתיים לא היו ממש דמויות לתפארת, אבל זה יותר התפיסה שלנו על כמה דברים שהם ייצגו. כשהתחלנו את הלהקה למדתי היסטוריה, ואחד הדברים שעליהם למדתי הוא מסעות הצלב. כשהתחלנו ראינו בעצמנו מעיין אבירי טמפלר שנמצאים במסע צלב של להחזיר את המטאל המלודי למקום שלו בעולם, משם נולד כל הדימוי הזה.

יש כאלו שמברכים אתכם על ההצלחה של המסע הזה, אבל יש גם מי שטוען שההצלחה שלכם הביאה להצפת יתר של השוק המלודי ולפריצת מאות להקות שלא ממש ראויות להאזנה…

יש בזה משהו, אבל בכל דבר יש חיובי ושלילי. מבחינתי עצם העובדה שז'אנר המטאל המלודי חזר לגדולה זה כבר דבר מבורך, ברור שיהיו הרבה מאד שירכבו על גל ההצלחה של הז'אנר, ובברור שלא כולם יהיו טובים, אבל ככה זה בחיים. אני לא מרגיש אשמה או משהו על זה…

מה הלאה, מה אחרי יציאת האלבום?

הופעות והרבה, אירופה כמובן, שבדיה וכו', יפן, ואני מקווה שגם נגיע לארה"ב, היינו שם כמה פעמים והצלחנו יפה, אני מעוניין לחזור לשם ולכבוש את המדינה!