מרואין: James Rivera, סולן להקת Helstar

James Rivera נמנה בעשירייה הפותחת של סולני העל של ז'אנר ההבי מטאל המסורתי. עם יותר מ-25 שנה של פעילות בתעשיית המטאל, לא לדעת מי זה James Rivera זה כמו להאמין בלב שלם שהתקופה הכי טובה של Iron Maiden הייתה עם Blaze Bliley. בתחילת שנות השמונים הוא ייסד את Helstar, אשר הוציאה 4 אלבומי אולפן הנתפסים בגדר קלאסיקות, כאשר הבולט מבניהם הוא יצירת הפאר משנת 1989 בשם Nosferatu.

בשנות ה-90' המאוחרות הוא הוציא 2 אלבומים עם להקת Destiny's End, ב-2003 ו-2004 הוציא שני אלבומים עם להקת Seven Witches ובמקביל הוא הוציא אלבום יחד Mike Lepond, בסיסט להקת Symphony X תחת השם Distant Thunder (שם של אלבום מצליח של Helstar). אך מפלצת המטאל הזו לא יודעת שובע, ב-2005 הוא הוציא אלבום עם הסופרגרופ Killing Machine, הרכב בו השתתפו David Eleffson ו-Jimmy Degrasso מ-Megadeth ביחד עם הגיטריסט Garcia מ-Evildead ו-Agent Steel.

לא הרבה זמן חלף וג'ימס מצא את עצמו בשורותיה של להקת הבי \ ספיד מטאל Vicious Rumors, אשר הוציאה איתו אלבום ב-2006 בשם Warball. לאחרונה היו עימותים קשים בין James לגיטריסט ההרכב Geoff Thorpe, דבר שגרם לעזיבתו של James ובעצם הביא לאיחודה של להקת Helstar – מה שנאמר, אלימות זה לא הפיתרון, זו דרך מוצא…

עכשיו , לאחר כל כך הרבה קילומטראז' שעבר בתור הנוסע המתמיד בין הרכבים, ג'ימס שב הביתה להרכב איתו החל הכל. תפסתי אותו לשיחה על האלבום החדש שהם עובדים עליו, איך הוא רואה את הדברים אחרי למעלה מ-25 שנה במטאל, ומה הוא חושב על סצנת המטאל של ימינו… אני חייב להודות שבסוף השיחה הרגשתי שלא דיברתי עם דמות נערצת או איקון מטאלי מוכר, אלא עם אח למטאל שתמיד היה שם.

שלום ג'ימס, אני מקווה שאני לא מונע ממך להתפרע בחנויות ולקנות מתנות לחג המולד?

לא, האמת שלא, התקשרת בזמן מצוין, אם היית מתקשר יותר מאוחר אז כבר הייתי ב"אטרף" [בנימה צינית] של הקניות… לצערי.

אוקיי, אם יש זמן אז זה מעולה. טוב אז בוא נתחיל בראיון… ההרכב Helstar האגדי חזר לפעילות ואתם עובדים כיום על אלבום חדש. תוכל לשפוך לנו טיפה אור עליו, איך הוא הולך להישמע?

כן , Helstar חזרה לפעילות ואנחנו פוקדים את האולפן ההקלטות לצורך הקלטת האלבום החדש, לגבי איך שהוא הולך להישמע, לאחרונה הוצאנו אלבום בשם Sins Of The Past ששם יש 2 שירים חדשים שגם יופיעו באלבום עצמו, זה פחות או יותר הכיוון המרכזי של האלבום… Helstar שמפגיזים בכוח ועוצמה.

אז אפשר לצפות שתשמעו כמו באלבומים הראשונים שלכם?

אנחנו נשארנו Helstar עם אותה מנטאליות ואותם אספקטים של "True Metal" כמו של פעם, אבל עדיין, אנחנו כיום ניגשים לאלבום הזה בצורה בוגרת יותר – עם הזמן התפתחנו ואת המטען הזה אנחנו נביא גם באלבום.

אם כבר בנושא של "True Metal", מה אתה חושב על סצנת המטאל של ארה"ב כיום, למשל בהשוואה לימים הטובים של פעם?

סצנת המטאל בארה"ב היום היא שונה, כיום אור הזרקורים הולך להרכבי מטאלקור וכדומה, זה הטרנד העכשווי, ופחות הרכבי המטאל האמיתיים של פעם. זו אחת הסיבות למה אני לא מכיר שום דבר, תשאל אותי שמות של אלבומים או מי הוציא מה או שמות של אומנים עכשוויים, לא יהיה לי שמץ של מושג מה לענות לך, אם תגיד לי משהו על Slipknot או על As I Lay Dying , אני אהנהן, אומר שהשם מוכר לי אבל חוץ מזה אין לי מושג לגבי הלהקות עצמן… את האמת זה גם לא כזה מעניין אותי, זה כמו ספורט, אני מכיר שם של קבוצה מסוימת ואם תגיד שהם זכו באליפות זה לא יגיד לי הרבה.

אז מה אתה בעצם עושה בארה"ב, הנה תסתכל על Manowar למשל, למרות שבמקור הלהקה מארה"ב, חבריה העבירו את בסיס המבצעים שלהם לגרמניה, למה שלא תעברו גם אתם?

נכון, יש משהו במה שאתה אומר, זאת הסיבה כנראה שבגללה חתמנו עם לייבל גרמני בשם AFM חוזה ל-4 אלבומים. בנוסף אנחנו מופיעים הרבה יותר באירופה מאשר בארה"ב, יש לנו רצף של פסטיבלים שאנחנו מתכוננים להופיע בהם, אנחנו רואים שיש לנו גם יותר קהל באירופה. בחודש פברואר אנחנו נופיע בפסטיבל Play It Loud שבאיטליה, במרץ אנחנו מופיעים בעוד פסטיבל בפורטו ריקו, אחר כך יש לנו את פסטיבל Keep It True שבגרמניה ובמאי קבענו להופיע בפסטיבל Rock Hard שגם הוא בגרמניה, זה עדיין לא סגור אבל יש דיבורים לגבי הופעה בפסטיבל Wacken שכמובן, בגרמניה. כך שאפשר לומר שתרבות המטאל זוהרת יותר באירופה, למרות הכל, אין כמו הקהל בבית, אנחנו אוהבים מידי פעם להופיע ביוסטון מחוז חפצנו, איפה שאני גר.

בתור אחד שנמצא זמן רב בתעשיית המוזיקה, פחות או יותר 25 שנה, האם אתה יכול לומר שאתה מתפרנס בכבוד מהמטאל?

בוודאי שכן, 80 אחוז מההכנסות שלי זה מהמוזיקה, אז אפשר לומר שמבחינת רווח ופרנסה המוזיקה מחזיקה אותי, לשם כך אני גם דואג כל הזמן לצאת להופעות כיוון שזה מה שמאכיל אותי. נכון, לא תמיד אפשר להיות בדרכים ולא תמיד עובדים על אלבום כזה או אחר, ובזמנים האלה אני מוצא לי תעסוקה עצמית שעדיין מכניסה כסף.

מה ז"א אומרת? עבודה מזדמנת? משהו מהצד?

לא, אני עובד בשביל עצמי ומקדם את עצמי, מן סוג של עצמאי שכזה, אני לא אוהב לעבוד במסגרת של עבודה ושיהיה מעליי בוס שיגיד לי מה לעשות, פעם עבדתי במשרד של עורכי דין אבל גם זה היה לזמן קצר.

ובכל זאת מבחינתך, מה העבודה הכי מוזרה שעבדת בה אי פעם?

הממממ… [חושב וחושב], נראה לי שהעבודה הכי "הזויה" שאפשר לתאר ככזאת הייתה במפעל למחזור ניירות, זו הייתה עבודה שחורה גם. זה גם מוזר היה לראות את כל התהליך של מחזור הנייר, כשבסופו של דבר יוצאת לך עיסת ספוג מערימות ענקיות של נייר. בנוסף להכל אני גם הייתי היחיד שידע לדבר אנגלית, כל השאר ידעו לדבר רק מקסיקנית.

ונחזור לכאן ועכשיו, איזו מוזיקה אתה בד"כ שומע? מה היה הדבר האחרון נראה לך שתפסת ואמרת לעצמך "וואוו זה בן זונה של דבר"?

המוזיקה הוא שאני לרוב שומע זה מה שאנחנו מקליטים באולפן, אבל האמת שאני לא זוכר אם משהו לאחרונה הדהים אותי כל כך, אני רק אציין שאני מאזין בימינו ל-Dark Tranquility ולכל מיני הרכבי דת' מטאל סקנדינבים, אם אני חושב על זה גם שאר ההרכב שומע הרכבים כמו Dimmu Borgir וכדומה.

באמת? הייתי בטוח שתגיד לי יותר כיוון של הרכבי פאוור מטאל והבי מטאל…

נכון זה דבר שהוא דיי הגיוני אבל למרות שבמראית עין זה מסתמן כאילו אין קשר בין הז'אנרים, אם תקשיב טוב טוב לחומר של Helstar אתה תמצא את הקישור. המוזיקה אולי שונה אם אתה מתחם אותה וסוגר את הקצוות, אבל באספקטים שונים ובשכבות מסוימות אנחנו דיי קרובים לשם, בייחוד בעבודת הגיטרה.

אם נחזור רגע לדבר על האלבום החדש שאמור לצאת ל-Helstar, אני רוצה לקחת אותך בחזרה לאחד האלבומים הכי מוכרים שלכם – Nosferatu. כזכור לי בראיון מסוים שנתת לפני כשנה אמרת שאם Helstar היו עדיין ממשיכים לתפקד אחרי Nosferatu הייתם מוציאים אלבום קונספט המשך שסובב סביב אנשי זאב, האם זה הקונספט של האלבום החדש?

אה כן , אני זוכר שתכננתי באותם ימים לעבוד על אלבום באותו משקל של Nosferatu שהקונספט שלו על איש זאב בשם Lucaru, אבל הזמנים השתנו ודברים התפתחו. אם הוא היה יוצא עכשיו בארה"ב אנשים לא היו שומעים את זה, הם היו אומרים שזה מיושן כבר מבחינת הרעיון. כל הרעיון הוא לעשות משהו שאנשים יגידו "וואוו זה מעניין, אני רוצה לשמוע את זה", ועל הדרך להישאר נאמן לעצמך. בגלל זה האלבום החדש של Helstar הולך לדבר על האחד והיחיד, הגדול מכולם, על לוציפר בכבודו ובעצמו.

נכון, כתבו עליו הרבה דברים, אבל אנחנו רוצים לעשות קונספט שייקח את המאזינים לתקופה לפני שהוא נהפך לשליט האופל, עוד בתקופה שהוא היה שם למעלה עם שאר המלאכים, וכך לספר את הסיפור שלו מזווית מבט שונה ואיך בעצם הוא הגיע למה שהוא כיום.

נשמע מעניין ביותר, שם לאלבום כבר יש?

כן , קוראים לו The King Of Hell ושיר הנושא הוא זה שפותח את האלבום והוא מפציץ בכוחניות של Helstar.

זה נראה כאילו אין לך בכלל זמן, היית בהמון הרכבים, אם זה Seven Witches, Vicious Rumors, Distant Thunder ואתה אפילו שר בין לבין בהרכב קאברים בשם Sabbath Judas Sabbath יש לך עוד איזשהו אס מהשרוול של פרויקט שאף אחד לא יודע עדיין עליו?

אם אתה כבר שואל , שום דבר עוד לא סגור אבל Jack Frost מ-Seven Witches התקשר אליי והעלה את הרעיון שנקים פרויקט חדש של שנינו ונקרא לו Rivera Frost. בימים האחרונים זה התפתח ככה שגם Joe Vera מ-Armored Saint ינגן איתנו. זה בעצם דומה להרכב של Seven Witches וזה ישמע כמו חזרה לאלבום Passage To The Other Side. אבל שום דבר עוד לא סגור עדיין, בנתיים אני מתרכז באלבום החדש של Helstar.

מבחינת האלבום החדש, איך אתה רואה את תפקיד השירה? האם תהיינה צווחות גבוהות וצורמות או סגנון יותר מתון כמו ב-Nosferatu? איזה סגנון אתה מעדיף?

את האמת, אני לא סובל את האלבום Nosferatu.

באמת? למרות שהוא נחשב לאחד האלבומים הכי טובים של Helstar?

כן, נכון שהוא נתפס בעיני רבים לאלבום הכי טוב של הלהקה, אבל מבחינת יכולת השירה הוא לא מספק אותי. אין שם את העוצמה שמחכה להתפרץ. השירה היא אופראית ופרץ האנרגיות ממותן יותר לעומת תפקידי שירה אחרים שעשיתי. הרבה אנשים אומרים לי שזה מכניס אותך יותר עמוק לעלילה ולדרמה המתרחשת בשירים אבל אותי זה לא מספק כיוון שזה תוחם אותי ומקבע לי את השירה. כמו שאמרתי מקודם, עם הזמן התבגרתי והתפתחתי, אני רואה דברים וניגש אליהם בצורה אחרת.

בהסתכלות על ההווה והעבר האם היית אומר שיש שוני בין הג'ימס ריברה של היום לג'ימס ריברה של פעם?

המממ… לא! [צוחק] בכלל לא, אני היום בדיוק כמו שהייתי פעם, נשארתי ממש אותו הדבר מבחינת המחשבה המרכזית, ההשקפה והבן אדם שאני – פנימית וחיצונית. אנשים שמכירים אותי גם אומרים לי שאני נראה ומתנהג בדיוק אותו דבר כמו פעם, אני "טרו" לעצמי, ככה הייתי וככה אני אהיה.

איזה מסר יש לך להעביר לאותם הרכבים הנמצאים בתחילת דרכם? מה היא הדרך להיות הרכב מצליח?

להיות אמיתיים לעצמכם! כל עוד שיש לך את זה מבפנים ואתה אמיתי עם עצמך ועם מה שאתה עושה, אך חשוב בנוסף לזה גם להיות מודע לסביבה שבה אתה נמצא. לאורך השנים יצא לי להיתקל ולהכיר כל מיני הרכבים שכבר לא קיימים כיוון שכולם היו תוצר של האופנה, ושוב זו הטענה השלילית לגבי הסצנה בארה"ב – הכל הולך לפי טרנדים שהקהל נסחף אליהם. בארה"ב המטאלהד הוא אדם שביום הוא יסתובב עם חולצה של Cradle Of Filth אבל עדיין ילך להופעות של הרכבי הבי מטאל של שנות ה-80'. זה בעיקר קהל ששומע את הדברים שנחשבים לאופנה הכי חמה בארה"ב שזה כל המטאלקור והניו סקול.

אם אתה שואל אותי זה יותר כמו פופ מטאל ובכלל לכל הדברים שהם ניו סקול אני אפילו לא מתייחס כאל מטאל. בשנות ה-80' כולם היו הולכים עם שיער ארוך, לבושים ג'ינס ועור, אחר כך הוסיפו לזה זקן תיש, לאחר מכן הוסיפו פירסינגים בכל מיני מקומות ואז באה האופנה ששיער ארוך זה כבר לא מגניב, אז אתה רואה אנשים מגולחי ראש, ואז הם צובעים חלק מהגלח שצמח בצבע אדום ולובשים באגיס וכל מיני דברים אחרים וכיום אנשים חזרו לגדל שיער ונראים כמו בחורות וכל זה רק כי זה מגניב באותו הרגע.

אתה איש משפחה? אתה מחשיב את עצמך למישהו בעל ערכי משפחה?

אני יותר איש של חתולים, אני מגדל שניים. כיום אני מאורס, אבל גרוש עם ילד.

ואיך מסתדר לך להיות הרבה בדרכים וגם לדאוג לצד המשפחתי?

זה לא קל, בזה אני מודה, אבל למזלי גרושתי והילד גרים גם באזור של יוסטון אז אני יכול לאסוף אותו מבית הספר וגם לראות אותו לעיתים קרובות יותר. הדברים האלה לא קלים, לכן אני נוטה להחשיב את עצמי ליותר בן אדם של חיות.

טוב… אני לא רוצה למנוע ממך לשים את ידיך על מיטב מתנות החג, אני ממש מודה לך על הזמן שהקדשת, ואני מקווה שנשב על איזה דרינק ב-Wacken במידה ותופיעו.

כן, זה יהיה מצוין, בכלל רציתי לשאול אותך, אתה עכשיו בישראל נכון?

…כן, אני מדבר איתך מישראל.

ואיך שם? המצב רגוע?

אתה שואל בקטע של אם מספיק בטוח לבוא ולהופיע?

כן, מעניין אותי מאוד, כיוון שתמיד רציתי לבוא לישראל ולהופיע, גם יש קשר חזק בין Helstar לארץ הקודש, וחשבתי על זה, אתם ממש קרובים לקפריסין, נזכרתי שפעם הופעתי בקפריסין והבנתי שהמרחק משם לישראל זה ממש מרחק יריקה.

כן, משהו כמו שעה וקצת בטיסה, והאמת שדיי בטוח פה להופיע, למשל לאחרונה הופיעו פה Megadeth, Behemoth, Nightwish, Evergrey ועוד הרבה להקות אחרות. אז אני משוכנע שזה דיי בטוח להופיע כאן.

[…מפה המרואיין התהפך על יוצרו והחל לשאול אותי לגבי סצנת המטאל בארץ ואם יש חנויות שמוכרות דיסקים ומה הסגנון המרכזי, כמובן שלא יכולתי לשקר לו ולצערי הרב נאלצתי לומר שיש רוב יותר של הרכבי מטאלקור וניו סקול אבל יש אילו עדיין שמאמינים בפלדה. השיחה הסתיימה בזה שהסכמנו ש-Lamb Of God זה אפילו לא מטאל, שלא לדבר על הטענה המגוחכת שאנשים אומרים שזה ת'ראש, ועל זה שכשאני אבוא לבקר ביוסטון נשב על טאקו…]