מרואין: Peter Iwers, בסיסט להקת In Flames

In Flames נחשבת ללהקת הדת' מטאל השבדית המצליחה ביותר בעולם זה לא מעט שנים. הלהקה, בין הראשונות ששילבו דת' מטאל עם מלודיות ומוזיקה מתוחכמת, הצליחה להגיע למכירות אלבומים מרשימות ורכשה לא מעט כבוד בקרב אוהבי ז'אנר הדת' מטאל בעולם. אלבומה החדש, Come Clarity רק מוכיח כמה רחוק הלהקה הלכה מוזיקלית, תוך שהוא מהווה גם חזרה לשורשים הכבדים יותר שלה. כדי לקיים את הראיון עם ההרכב, שנמצא כרגע בהופעות בארה"ב ובקנדה, עברתי מספר לילות מעטי שינה, עקב 2 דחיות של הראיון. רק בניסיון השלישי הכול הסתדר וזכיתי לדבר עם פיטר איורס, בסיסט הלהקה.

הי פיטר! אני מבין שאתם עדיין בסיבוב ההופעות בארה"ב.

נכון, חזרנו לא מזמן מקנדה ויש לנו עוד שתי הופעות כדי לסיים את הסיבוב כולו ומשם לאירופה.

אתם עכשיו לפני הופעה?

אנחנו עכשיו מחוץ למועדון שבו אנחנו אמורים להופיע עוד כמה שעות, אנחנו אחרי הסאונד צ'ק ואני עומד בחוץ בגשם.

למה בגשם? כנס פנימה.

לא לא, זה בסדר, נמאס לי להיות סגור כל הזמן בתוך האולם, אני צריך קצת אוויר, אל תשכח שאני בא משבדיה, גשם וקור לא ממש מטרידים אותי.

טוב, זכותך. אך הקהל מקבל את החומר החדש נכון לעכשיו?

מעולה, אנחנו לא עושים יותר מידי מהאלבום החדש, יש גיוון בין רוב האלבומים שלנו, חומר ישן וחדש. מהחדש אנחנו עושים רק 2 עד 3 שירים, אבל בינתיים הם מתקבלים ממש טוב.

אתם מופיעים כרגע עם הלהקות Devildriver ,Zao ו-Trivium, אתם בחרתם בלהקות הנ"ל כחימום?

זאת החלטה משותפת שלנו ושל חברת התקליטים, עם Devildriver הופענו כבר שנה שעברה והם אחלה אנשים, כך שאנחנו רצינו להופיע איתם, גם מוזיקלית עם עושים דברים שדי מזכירים אותנו, כך שזה עובד טוב. Trivium הומלצו ע"י הלייבל שלנו ובנתיים זה בהחלט כיף להיות איתם, הם מוזיקאים מוכשרים מאד. בעיקרון רצינו חבילה טובה של להקות שתגרום למעריצים ליהנות מכל ההופעות.

סיבוב ההופעות הזה עובד טוב?

אין ספק, אני בדה"כ נזהר מלעשות עין הרע ולדבר על זה, אבל מכיוון שנשארו רק שתי הופעות לסיבוב אני יכול לומר שזה היה הצלחה אדירה, כמעט כל ההופעות היו Sold Out, זאת אומרת, כל הכרטיסים נמכרו, וגם אלו שלא נמכרו בהם לגמרי הכרטיסים היו כמעט מלאות.

בוא נדבר קצת על האלבום החדש, Come Clarity, מה בעצם ניסיתם לעשות באלבום הזה, לעומת אלבומים קודמים?

זה אלבום שהוא בעצם שילוב של כל מה שעשינו בעבר, אבל הלכנו על כיוון יותר מהיר ויותר אגרסיבי מזה שהיה באלבומים האחרונים, יש בו יותר גיטרות, הורדנו את מינון הקלידים, עשינו שילוב של כל הגורמים מהעבר אבל עם גישה חדשה. זה לא שתכננו לעשות אותו ככה, אנחנו אף פעם לא מתכננים את האופי של האלבום החדש שלנו, הוא פשוט יצא ככה כשישבנו וכתבנו אותו.

יש גם שירה נשית באלבום החדש, של זמרת פופ שבדית דווקא, מאיפה זה בא?

הייתה לנו שירה נשית באלבום הראשון שלנו ותמיד דיברנו על לעשות משהו עם זה שוב, אבל רצינו משהו שהוא לא סטנדרטי, לא להשתמש בעוד זמרת מטאל ידועה. את ליסה מיסקובסקי פגשנו לפני כמה שנים, היא אחת מזמרות הפופ המצליחות ביותר בשבדיה והסתבר לנו שהיא גם מטאליסטית, דיברנו איתה אז על לעשות איזה שיר ביחד, החלפנו פרטים ולא ממש חשבנו שיצא מזה משהו, אבל עכשיו, כשחיפשנו זמרת לשיר "Dead End", הרמנו לה טלפון והיא שמחה לעשות את זה, לדעתי זה יצא מעולה.

למה בחרתם דווקא בשיר הראשון, "Take This Life" כסינגל הראשון מהאלבום?

הוא השיר הכי קליט והכי המנוני באלבום, זה יש שיש בו גם אגרסיה וגם מלודיה ברורה, הוא פחות או יותר מייצג את כל הגורמים שיש באלבום.

בשנים האחרונות הלהקה גורמת לקצת בלבול בקרב מבקרי מוזיקה, אתם מתוארים כלהקת מטאלקור וכלהקת דת' מטאל שבדי, אתה חושב שזה נגרם משינויים של ממש במוזיקה של הלהקה, או שאנשים פשוט מחפשים הגדרה בכוח?

אני הפסקתי להתייחס מזמן לכל נושא ההגדרות לז'אנרים, מבחינתי שיקראו לנו פופ סימפוני, לא מזיז לי, אנחנו עושים מטאל, נקודה. אם מישהו רוצה לומר שזה מטאלקור, או דת' שבדי, זה בעיה שלו, אנחנו עושים מוזיקה, לא הגדרות.

במה אתה חושב שהמוזיקה שאתם עושים היום שונה מזאת שעשיתם כשהתחלתם?

היא לא ממש השתנתה, אנחנו מוסיפים ומשנים דברים בכל אלבום, אם זה היסודות האלקטרונים או שירה נקייה, אבל זה טבעי בעיני, כל להקה חייבת להשתנות ולהתקדם, זה חלק מהליך טבעי. בעיקרון בהתחלת דרכנו היינו מורכבים בהרבה, בחלק מאלבומי הביניים שלנו עשינו מוזיקה שלדעתי הייתה מורכבת מידי, היא היתה קצת מתוכחמת מידי, בשלב מסוים רצינו לפשט קצת את הדברים ולעשות שירים שיעברו טוב בהופעה מבלי שנצטרך להתרכז באיך לנגן את השירים בדיוק, ובגלל זה חלק מהכיוון העכשווי יותר שלנו.

מה לדעתך הם הגורמים שמובילים לכך שאתם אחת הלהקות האירופאיות שהכי הצליחו לחדור לשוק המוזיקה האמריקאי?

אין לנו משהו מעבר לאחרים כיתרון, אנחנו לא קופצים אל איזה שהוא טרנד, אנחנו סה"כ עקביים במה שאנחנו עושים, ואולי בגלל זה יש יותר להקות שמחקות אותנו, רק שעד שלהקה כל שהיא מחקה את מה שאנחנו עושים בתקופה מסוימת אנחנו כבר עושים משהו אחר, מתקדמים הלאה וזה לדעתי נותן לנו יתרון. כל זה והעובדה שאנחנו לא מפסיקים להופיע זה מה שכנראה עוזר לנו גם בשוק האמריקאי.

הקטע האחרון באלבום, "Your Bedtime Story Is Scaring Everyone" הוא אחד המוזרים שעשיתם, מה הרעיון מאחריו?

זה נעשה כמעיין Outro, זאת אומרת קטע יציאה מהאלבום, פשוט התחלנו לשלב עוד גורם ועוד גורם מוזר במוזיקה ואז הכנסנו את השירה המוזרה של אנדראס וככה זה יצא. לא ניסינו לעשות קטע אופייני, אלא ממש לחדש, פשוט לזרום עם הרעיונות המוזרים שצצו להם.

מה לגבי לנגן מחוץ ללהקה, אתה והחברים האחרים לא מעורבים בדברים אחרים מלבד הלהקה?

לא ממש, אין לנו כל כך זמן. אני אישית חושב שזה טוב לנגן גם עם אנשים אחרים, זה תורם להתפתחות שלך כמוזיקאי, אבל אין לנו זמן בגלל לוח הזמנים הצפוף של הלהקה. אני כעיקרון כתבתי לא מעט חומר שהייתי רוצה להקליט יום אחד, דברים שהם לאו דווקא מטאל, אולי יום אחד זה יקרה.

היו לכם כבר שתי גרסאות כיסוי לשירים משנות השמונים, של אמנים מחוץ למטאל, היה את "Everything Counts" של Depeche Mode, ואת "Land Of Confusion" של Genesis, למה דווקא שירים בסגנון הזה?

עשינו די הרבה קאברים, יש לא מעט שלא יצאו אף פעם, אני מניח שזה יותר מאתגר לעשות גרסת כיסוי לשיר שהוא לא מטאלי מאשר לעשות עוד ביצוע ל-Iron Maiden או Metallica, יותר מעניין לקחת שיר ולהפוך אותו לשלך, אין ספק שנעשה עוד כאלו.

אתם בעצם מופיעים ללא הפסקה כבר לא מעט שנים, לא הייתם רוצים לקחת הפסקה?

לא, מאז שהצטרפתי לא הפסקנו וזה בגלל שככה אנחנו אוהבים את הדברים, אם אנחנו מסיימים סיבוב הופעות ואני מגיע הביתה לשבדיה לנוח, אני מתחיל להשתגע. זה נחמד, המשפחה, הילדים, אין ספק, אבל אם אני יושב יותר מידי בבית אני מתחיל לאבד את זה. אם הלהקה תצא לאיזו שנת שבתון אנחנו נתפרק, אין לי ספק.

האלבום החדש הוא הכי נמכר בינתיים של הלהקה, נכנסתם לכמעט כל מצעד מכירות באירופה ומכרתם גם למעלה מ-20,000 עותקים בארה"ב תוך שבועיים, אך ההרגשה לגבי זה?

אני אשקר אם אני אומר שזה לא משנה לי, זה תענוג גדול לראות שהאלבום שעבדת כל כך הרבה עליו זוכה להערכה ולהצלחה, אבל אני רק רואה בזה סימן שאנחנו עושים משהו נכון, אנחנו מקריבים לא מעט למען הלהקה והמוזיקה שלנו ואם לא היינו מצליחים אני בטוח שזה היה כואב לנו, ההצלחה הזאת היא דבר שנותן תחושת תגמול.

לסיכום, מה צפוי ללהקה אחרי סיום מסע ההופעות הנוכחי?

עוד הופעות! מכאן לאירופה להופעות, אחר כך בחזרה לארה"ב לעוד הופעות, אז לאירופה לפסטיבלים, שוב לארה"ב, אחר כך לאזור אוסטרליה ויפן ולסיום עוד קצת ארה"ב. מנוחה אין לנו.