מרואין: Chris Adler, מתופף להקת Lamb Of God

Lamb Of God היא אחת מהלהקות המובילות את סצינת המטאל העולמית בימינו. הלהקה שנחשבת כמושיעה של המטאל האמריקאי, וממקמת אותו היטב בראש מצעד הבילבורד ביחד עם ענקיות ותיקיות כמו Megadeth ו-Slayer, הוכיחה שגם למטאל קיצוני יש הרבה מה להציע להמונים, גם כשהוא מהיר, טכני, ומשלב חדש עם ישן. תפסנו את אחד מאנשי המפתח מאחורי ההרכב, המתופף היהודי Chris Adler, לשיחה על אלבומה האחרון, האלבום הבא, ואיך זה להיות להקת המטאל הקיצוני המובילה בעולם כיום.

שלום כריס, ותודה על הראיון. עברו כשנתיים מאז שוחרר אלבומה האחרון של Lamb Of God, שנקרא Sacrament, מתי אנו נראה אלבום חדש מכיוונכם?

בדיוק סיימנו את תהליך הכתיבה, ואנחנו נכנסים כעת לשבועיים של Pre-Production. לאחר מכן, בסביבות ספטמבר נכנס להקליט את האלבום עצמו – וכך הוא יהיה בחנויות כבר בסביבות תחילת השנה החדשה.

לאחרונה חתמתם עם Roadrunner Records ועזבתם את Epic מאחוריכם. מה גרם להחלטתכם לעזוב את Epic ולהצטרף לנבחרת העלית של להקות המטאל ב-Roadrunner Records?

האמת היא שאנחנו עדיין חתומים ב-Epic Records. אבל מחוץ לגבולות ארצות הברית, נלחמנו כדי להשתחרר מהחוזה עם Epic ולאחר שהצלחנו חתמנו עם Roadrunner. עשינו את זה כי Epic עוברת שינוי עצום בגודלו בכל רחבי אירופה, והיכולת שלהם לטפל בלהקת מטאל גדולה ופעלתנית שואפת לאפס. מכיוון שאנחנו חברים עם הכוח המוכר בשם Roadrunner מזה שנים, הבחירה הזאת נראתה לנו טבעית במיוחד. אנחנו מצפים בכיליון עיניים לתת בראש כשהחבר'ה האלה מגבים אותנו.

מאז שיצא Sacrament – סצינת המטאל השתנתה רבות. לכם היה סיבוב הופעות עם Machine Head האדירה בתור להקת החימום שלכם, וגם הצטרפתם לקליברים הגדולים בסיבוב ההופעות הפסטיבלי של Gigantour. לאן פניכם מועדות הפעם?

אנחנו כנראה נמשיך לעשות את מה שעשינו שהביא אותנו לעשות סיבובי הופעות ברחבי העולם עם להקות המטאל הטובות ביותר בכל הזמנים. אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים ברצינות תהומית, ומצפים ללא פחות מהטוב ביותר אחד מהשני.

לא מעטים הם אוהדי המטאל המסורתי, האולדסקול, שמרבים לבטל להקות המטאל הקיצוניות והמודרניות כיום, כמו להקתכם, בהתייחסם להרכב כ-"גרוב מטאל" או כ-"מטאל אמריקאי מהגל החדש". אך בשמיעה כללית, המטאל שאתם עושים הוא מסורתי למדי. איך אתה היית מתאר את המוזיקה שלכם ואת שורשיה?

אנחנו בסופו של דבר ילדי שנות ה-80, וראינו היטב איך המטאל מתקלקל לנו בשנות ה-90. מעולם לא תכננו לקחת חלק בהתעוררות המחודשת של המטאל בשנות ה-2000, אלא רק רצינו לעשות מטאל אמיתי וכמו שצריך. מן המסתבר, אנחנו ממש לא היחידים.

אם נשים בצד את כל ההשוואות שלכם ל-Pantera ו-Testament, ברוב מגזיני המטאל תיארו אתכם בתור התקווה החדשה למוזיקת מטאל ברחבי העולם. האם אתם מסכימים עם האמירה שלקחתם חלק משמעותי בהצלת המטאל האמריקאי מהתדרדרות רבתי מאז סוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000?

אנחנו מאד מוחמאים שרואים בנו כך, אבל בכנות, כפי שאמרתי כרגע, רק רצינו לעשות מוזיקה טובה בשביל עצמנו. התמיכה של חברות תקליטים בלהקות מטאל גוועה לחלוטין בשנים האלה. הסצינה הייתה רוויה בפוזרים וגימיקים שניסו לסחוט את הדולר האחרון ממעריצים צעירים של הסגנון. אנחנו ממש לא עובדים ככה. אנחנו גדלנו בצורה מאד אורגנית ומעולם לא הצטרכנו מישהו שיתמכר אותנו בצורה אופנתית. אם מישהו אוהב את המוזיקה שלנו? נהדר, כי גם אנחנו. וזה מה שחשוב.

הייתם מועמדים ל-Grammy אחרי שחרור האלבום Sacrament. האם הרגשתם שזו היא דרכה של אמריקה לקבל בחיבוק את המטאל הקיצוני שנמצא במגמת עלייה, בייחוד כדי לא לתת לה להרגיש מאוימת על ידו? האם אתה חושב שמוזיקה קיצונית יכולה ועלולה להיות פופולארית כמו מוזיקה שמותאמת לרדיו בעשור הקרוב?

לא כל כך אכפת לי ממה אמריקה מחליטה לחבק כל סוג של מוזיקה, משום שרוב המוזיקה הפופולארית כיום היא בעיקרה זבל טהור. ראיתי שיותר להקות קיצוניות ואגרסיביות מצליחות, ואני מקווה ומצפה שהאופנה הספציפית הזאת תמשיך ותשמר. למרות שזה יהיה מאד נחמד – למעשה, שביום שנפרוש, לפחות תהיה מוזיקה טובה להקשיב לה! וזה מאד טוב לדעת שהיינו חלק מהשינוי הזה.

היית על כריכתם של מגזיני מתופפים רבים מספור מאז שחרורו של Sacrament, מה שהיה כנראה מאד מחמיא עבורך. מהי המטרה הבאה שלך ברמה המוזיקלית והאישית?

וואו! כל זה זו תקופה משוגעת! התחלתי לנגן בגיל מאד מאוחר יחסית – בגיל 22, ולהיות מקובל עכשיו בחברת המתופפים הגדולים בעולם זה מחמאה אדירה עבורי. אני רואה את הדברים האלה, וההורים שלי ממש אוספים את המגזינים האלה, אבל אני מנסה לא לתת לזה לעלות לי לראש. אני לא רוצה שכל זה יסחף אותי מחוץ למה שאני אמור וצריך לעשות. אולי כשאהיה בן 60 אוכל להראות את זה לנכדים שלי, אבל נכון לעכשיו אני עסוק בלהיות המתופף הכי טוב עבור הלהקה שלי.

האם אתה יכול לשפוך מעט אור על הפרויקט שלך עם Alex מ-Cannibal Corpse ו-Ron מ-Spastic Ink שנקרא Blotted Science באלבום Machination Of Dementia?

זה הכול התחיל מכיוון שאני מעריץ גדול של עבודתו של Ron והתחלנו להיות בקשר כאשר היינו בסיבוב הופעות בטקסס. יצאנו להסתובב ביחד והתחברנו, ומן המסתבר שהוא מעריך של העבודה שלי ב-Lamb Of God! אז כולנו ממש הסתדרנו טוב אחד עם השני, והסכמנו שאנחנו חייבים לעשות משהו משותף ביחד בעתיד. כשדברים התחילו ממש להתפתח, הייתי באמצע כתיבת החומר ל-Sacrament ולא ממש היו מספיק שעות ביום כדי שאני אוכל לתרום לשתי הלהקות ביחד. למרות זאת כן הספקנו להשלים איזה שיר, והוא נמצא באוסף של Drum Nation III שיצא בחברת התקליטים Magna Carta. אנחנו שומרים על קשר ומקווים להמשיך לעבוד בהמשך.

איך מתבטאים הבדלי העבודה עם המפיקים שלכם, Machine לעומת Devin Townsend המשוגע?

בחורים שונים, אסטרטגיות שונות, מטרות שונות. אני רוצה להאמין עשינו את המיטב עם שניהם. הם שניהם משוגעים, כל אחד בדרכו, ויצא שאנחנו די ברי מזל שהספקנו לעבוד עם שניהם. האלבום החדש שלנו לא יהיה מופק על ידי אף אחד מהם. שינוי זה דבר מבורך. אנחנו לא רוצים להישאר במקום אחד יותר מדי זמן. האבולוציה חייבת להמשך.

אילו אומנים השפיעו עליך הכי הרבה ודחפו אותך להיות מוזיקאי?

Dave Mustain מ-Megadeth ו-Steve Shelton מ-Confessor.

אתה עדיין מאזין ללהקות מטאל חדשות? מה היה הדבר החדש האחרון ששמעת והתרשמת לטובה?

האמת היא שכן, כל יום, כל היום. אני חי ונושם מטאל. בזמן הזה בדיוק אני מקשיב ל-Arsis – We Are The Nightmare.

ב-DVD שלכם, פלוני יכול לחשוב שיש מתח רב במיוחד בין Randy לשאר ארבעתכם. Randy אפילו הקליט את השירה שלו הרחק מכל שאר הלהקה, בתהליך ההקלטה של Sacrament. כולנו פשוט מקווים שזו לא התדרדרות במערכת היחסים כמו שהייתה ל-Philip Anselmo עם חברי Pantera בשנת 2002. תוכל לשפוך קצת אור על הנושא?

האמת, שלא יותר ממה שה-DVD כבר מראה ומציג. אנחנו חמישה חבר'ה עם אישיות חזקה למדי, מטרות ומוסר עבודה שונה. הדרך שלי היא לא נכונה או מוטעית, היא פשוט הדרך השלי. אנחנו נתקלים בהרבה אתגרים בעבודה המשותפת ביחד. ברוב המקרים הדבר מרים את הפרוייקט למעלה. רוב האנשים יעדיפו לא להתווכח או לזעזע את הסירה – כי זה מה שגורם לבעיה לדעתם, אבל זה לא נכון. הבעיה היא חוסר הסמכה שלא מקבל ביטוי – להתנגד או להיות לא מרוצה ממשהו – ולא לדבר על זה ולסגור את הפינות האלה. אנחנו סוגרים את הפינות האלה בעצמנו, מנקים את החצר שלנו לבד. כן, כולל ללכת מכות אחד עם השני.

בעוד As The Palaces Burn ו-Ashes Of The Wake הרגישו פוליטים, Sacrament מרגיש אישי הרבה יותר, מבחינת ליריקה. מה גרם לשינוי?

אחרי שני אלבומים של תלונות פוליטיות, הרגשנו שאנחנו מרביצים לסוס מת. העמדה שלנו הייתה ברורה וזה היה מרגש לפרוק כמה דברים אחרים מהלב שלנו. כפי שאפשר לראות ב-DVD של ההכנה של Sacrament, רנדי עבר כמה אתגרים עצומים בחייו האישיים, והמילים בהחלט מבטאות את זה.

האם תוכל לנקוב בשם השיר הכי פחות אהוב עליך בכל הדיסקוגרפיה של Lamb Of God (כן, כולל האלבום Burn The Priest) שאתה פשוט לא מרוצה ממנו?

אני אבחר ב-"One Gun" מתוך “Ashes Of The Wake”. הוא איבד את התחושה החיובית, את הוייב שלו בזמן שהעברנו אותו מחדר החזרות לאולפן ולאלבום. היינו צריכים לוותר עליו.

מאיזה סיבוב הופעות נהנית יותר, מ-‘Unholy Alliance’ עם Slayer או עם ‘Gigantour’ עם Megadeth – ולמה?

בעוד שעם החבר'ה של Slayer הרבה יותר כיף לבלות ולהסתובב איתם, נהניתי מסיבוב ההופעות עם Megadeth יותר בגלל הזמן שביליתי עם Dave Mustain. אני אומר לך מה שאמרתי לו – לולא הוא עשה מה שהוא עשה, אני לא הייתי עושה מה שאני עושה כיום. זה היה די מגניב להכיר אותו כבן אדם וכחבר יותר מאשר רק דימוי שיש לי בראש. אנחנו עדיין מדברים מדי פעם, ואני מקווה שנוכל לחלוק במה בעתיד פעם נוספת.

להבדיל מרוב להקות המטאל שזכו להכרה גדולה וביקורות משובחות בסצינת המטאל האמריקאית, אתם היחידים שלא בחרתם להקליט גרסת כיסוי לשיר מפורסם. האם אתם משתעשעים עם הרעיון, או שאולי Lamb Of God בשבילכם זה רק חומר מקורי?

הנושא הזה צץ מדי פעם, אבל אם נעשה קאבר, נצטרך לעשות לא אחד אלא חמישה! כל חבר להקה יש לו כל כך הרבה השפעות ומדובר בכל כך הרבה טעמים אישיים, שאנחנו לא מצליחים להחליט על שיר אחד!

אין שום טריקים בתיפוף מטאל, רק עבודה קשה וקריעת תחת רצינית באימונים ובמשמעת, אבל האם תוכל לתת לנו כמה טיפים למתופף מטאל צעיר במה להתרכז ועל מה להשקיע אנרגיה על מנת להוציא את המיטב מעצמו?

כפי שאמרת, אין צ'יטים ורמאויות בתיפוף מטאל, זה הכול בסופו של דבר מסתכם בכמה זמן מושקע בתיפוף. האימון משפר, ללא ספק. הדבר העיקרי שאני למדתי הוא שתסכול יכול בקלות להפוך למכשול רציני. גישה מנטאלית חיובית היא הכלי החזק ביותר שאפשר לשים מאחורי מערכת תופים.

האם שמעת על להקות מטאל מישראל?

האמת שכן, ניגנו עם להקה אחת מישראל באירופה (מדובר ב-Betzefer, י.ד.א.) אנחנו מקבלים מיילים רבים מלהקות מטאל מהאיזור שלכם.

מתי נזכה לראות את Lamb Of God בישראל וכמה זמן נצטרך לחכות עד שזה יקרה?

ובכן, שמע. דיברנו על זה עם המנהל שלנו ועם הסוכנים שלנו ואחד מהדברים שאנחנו מצפים לו בסיבוב ההופעות של האלבום החדש הוא להגיע לכל המקומות בעולם שלא הגענו אליהם עדיין. אנחנו נתחיל את סיבוב ההופעות המדובר בפברואר 2009, ובתקווה שנגיע אליכם לא יותר מדי רחוק אח"כ!