מרואיין: Mark Morton גיטריסט להקת Lamb of God

לפני כמה חודשים כאשר שמעתי שאחת מלהקות המטאל שאני הכי אוהב חוזרות לארץ, צבטתי את עצמי במקומות רגישים ולא יכולתי להאמין. כמי שנסע לראות אותם בחו"ל ולא האמין שהם היו פה מלכתחילה, הידיעה שהם חוזרים לפה ריגשה אותי מאוד ועד עכשיו הכל נראה לי סוריאליסטי לחלוטין. ככתב במגזין נפלה בחלקי ההזדמנות לראיין את הגיטריסט המוביל Mark Morton, לראיון קצר לפני ההופעה המתקרבת. בשעת ערב בישראל וצהריים שעון ניו יורק, התקשרתי אל Mark שבניגוד למוזיקאים אחרים במעמדו, התגלה כבחור צנוע, אינטליגנט ומעניין מאוד. הרשמים הבאים לפניכם.
היי Mark דני מ Metalist.co.il פנוי רגע לראיון?
כן בכיף.

מה שלומך?
הכל מעולה, כיף להיות חזרה בבית, לעשות ראיונות.

מאיפה חזרתם? סיימתם עכשיו מסע הופעות או שאתה בבית כבר תקופה?

עכשיו סיימנו תור בדרום אמריקה, היה מדהים וכיף, קהל מלא התלהבות.

איך הולך עד כה עם האלבום החדש?

האלבום התקבל טוב מאוד. גם מבחינה של ביקורות וגם מהבחינה הכלכלית היה לנו כמה שבועות מוצלחים מאוד של מכירות. האלבום היה הרבה זמן במצעדים. לא יודע איך הוא הולך כרגע, אני לא ממש בודק את זה. אנחנו אבל מתרגשים לחזור למסע הופעות נוסף, לנגן שירים חדשים ולהשתדל לגוון את הסטים כל פעם עם שירים חדשים וישנים.

יש הרגשה באלבום החדש שלכל שיר יש קצב וסגנון טיפה שונה, האם חשבתם שהוא צריך לאתגר את המעריצים הותיקים שלכם מוזיקלית? האם המעריצים מקבלים את הגישה הזאת?

אני חושב שזה קרה באופן טבעי. מה שקרה, זה שהאלבום הקודם שלנו Wrath תוכנן להיות כבד ומהיר, תגובה טבעית לאלבום שלפניו Sacrament שהיה קצת יותר איטי ונסיוני. לאחר שהשתחררנו מהעצבים שהיה לנו לפרוק באלבום הקודם והוצאנו את זה מהמערכת, ניגשנו יותר רגועים לאלבום שהחלטנו שיהיה יותר טהור, היינו פתוחים לרעיונות חדשים.
המעריצים די התרגשו לקראת החומר החדש, הוא התקבל מאוד יפה. אני חושב שהמעריצים שלנו זורמים עם הרעיונות היצירתיים ואני לא רואה סיבה למה לא יהיה מעניין לנסות דברים חדשים, אחרי שהוצאנו את Wrath רצינו לחזור למקורות אבל קצת ללכת לכיוונים חדשים.

האלבום האחרון היה האלבום השני שהקלטתם עם המפיק Josh Wilbur, האם אתם מתכננים גם לעבוד איתו על האלבום הבא? האם חשבתם לעשות אלבום נוסף עם Machine?(המפיק של האלבומים השלישי והרביעי של הלהקה – ד.א)

אין לנו כרגע שום תוכניות לאלבום חדש. אני אוהב את שני החבר'ה האלה אבל כרגע אין תכנונים לשבת ולכתוב את האלבום הבא. רק שיחררנו את האלבום האחרון שלנו, יש לנו רעיונות שונים, אבל עוד לא הגענו לזה. אני לא פוסל אף אחד מהם.

ומה לגבי Devin Townsend שהפיק לכם את האלבום השני?

אני לא פוסל שום דבר. Devin חבר טוב שלנו עד היום. האלבום שעשינו איתו לא היה הכי טוב שעשינו, הוא היה בשלב מוקדם בקריירה שלו וגם שלנו. מבחינת ההפקה והסאונד זה לא האלבום הכי טוב שלנו. כמו שאמרתי הוא חבר טוב, ואני אשמח לשתף איתו פעולה בעתיד.

אתה נשמע מתנשף, אתה אחרי ריצה או משהו?

האמת שאני בדיוק עובד בגינה שלי, מנצל את הזמן בבית (צוחק)

הלהקה קיימת יותר מ20 שנה, איך אתם מסתדרים אחרי כל הזמן הזה ומחזיקים מעמד?

הכל בסדר. אנחנו בלהקה הזאת כבר הרבה זמן, בסוף היום אנחנו נורא נהנים, ומה שמחזיק אותנו בלהקה הזאת יותר מהכל זה הכיף שיש לנו בליצור מוזיקה ביחד. זה מה שמחזיק אותנו בעסק הזה.

אבל עדיין מן הסתם ישנם קשיים, כולנו זוכרים את המכות שהיו לך עם Randy בDVD שלכם, Killadelphia וגם ב Walk With Me In Hell נראה שיש עדיין חיכוכים מדי פעם…

Randy הוא החבר הכי טוב שלי, אנחנו ביחד המון זמן בלהקה וחברים גם מחוצה לה. עושים הרבה רעש מהעניין הזה ולא מבינים שזה היה ריב טיפשי שיצא מכלל שליטה והיה רגע בודד. אנחנו נהנים ביחד והמוזיקה שאנחנו עושים מאחדת אותנו. הלהקה חזקה מהכל.

השאלה על המקרה עם Randy בטח עולה הרבה בראיונות.

אין לך מושג כמה.

מצטער שהעלתי את זה. אמרתי שאני אמנע מזה אבל לא יכולתי להתאפק. מה השתנה בלהקה מאז ימי Burn The Priest והימים המוקדמים שלכם?

אני חושב שיותר מהכל, סגנון החיים השתנה. הלהקה גדלה, ההופעות שלנו גדולות יותר, הפקה מתוחכמת יותר, סאונד טוב יותר, השתפרנו כנגנים, המקומות שאנחנו הולכים ומופיעים בהם והחוויות שלנו, הראיון הזה בפני עצמו אדיר, והעובדה שמראיינים אותי מישראל לקראת הופעה שם. מה שלא השתנה זה הצורה שאנחנו כותבים ואיך שאנחנו מסתכלים על מוזיקה. מן הסתם השתננו כאנשים, התבגרנו. אין מה לעשות מחבורה של ילדים בני 20 הזדקנו ואנחנו מתקרבים לשנות ה-40 שלנו.

בעבר המוזיקה שלכם עסקה יותר בנושאים פוליטיים, נדמה שמאז ימי Ashes of The Wake אתם די זנחתם את הפוליטיקה במוזיקה שלכם על מנת להתמקד בנושאים יותר אישיים. האם זנחתם את הכיוון הזה לחלוטין?

היו לנו עוד שירים פוליטיים מאז, שירים כמו Contractor מ Wrath, Randy ואני מתמקדים יותר בדברים אישיים כשאנחנו כותבים כרגע, זה נראה יותר רלוונטי כלפי החיים שלנו ומה שעובר עלינו היום.

האם לדעתך בכלל מוזיקאים צריך לערב פוליטיקה במוזיקה מלכתחילה? האם פוליטיקה צריכה להשפיע על מוזיקאים?

אני חושב שזה תלוי בלהקה לחלוטין. יש להקות נהדרות שעושות שירים על נושאים פוליטיים Rage Against The Machine, MEGADETH, וכו'. אני חושב שגם אנחנו היינו כאלה באלבומים As The Palaces Burn ו Ashes of The Wake . אני לא נגד זה, זה תלוי לגמרי במה שהלהקה עושה. זה לא רע, כל עוד זה מגיע מהלב. כשאנחנו כתבנו על נושאים פוליטיים זה היה רלוונטי כלפינו. אכפת לנו מהדברים האלה, אבל היום לא הפוקוס מבחינתנו. אני חושב שיכול להיות לזה מקום, לא חושב שזה טוב או רע.

האמת שהתכוונתי יותר ספציפית למוזיקאים שמחרימים מדינות. היו לנו לא מעט ביטולים השנה מהסיבות האלו.

אני חושב שלמוזיקאים יש זכות להחליט על הנושא, אם למישהו לא מרגיש נוח להיות במקום מסוים מכל סיבה שהיא או שהוא מרגיש מאוים. הוא לא חייב כלום לאף אחד. לפני שאנחנו מוזיקאים אנחנו בני אדם. לפני שאני Mark מלהקת LOG אני Mark Morton הבן אדם.

מודה שלא חשבתי על זה ככה. כנראה כי לרוב אנחנו נוטים להסתכל על דברים מהזוית שלנו ומהנעליים שלנו.

אתם חושבים על להקה כלהקה, אבל להקה מורכבת מאנשים ומשפחות. חשוב לזכור את זה. אני דווקא מאוד נהנתי אצלכם וחבל שמחרימים אתכם, בנוסף גם לא כל כך מסוכן אצלכם. הייתי במקומות יותר מסוכנים, מקסיקו לדוגמה. וגם שם לא הרגשתי מאוים.

איך נוצר שיתוף הפעולה שלך עם Daz Fafara מ Devildriver?

הפרויקט הזה זה פשוט שני חברים שנהנים. האמת שזה לא משהו שרצינו לפרסם בפומבי, אלא עשינו את זה בשביל הכיף והקלטנו את זה, אנשים קלטו שיחה ב Twitter של שנינו ומשם הגיעו לזה. כרגע אנחנו לא מתכננים להוציא שום דבר,או להקליט אלבום. אני חושב שזה משהו שאנשים לא ציפו לו מאיתנו, ציפו למשהו שיהיה יותר מטאלי ובפועל זה היה יותר Rock N' Roll. לנו לא ממש אכפת כי נהננו מאוד.

של מי היה הרעיון להביא את התזמורת לשיר King Me באלבום האחרון?

האמת שJosh Wilburn המפיק, בא אלינו עם הרעיון המגניב הזה.במהלך ההקלטה עלו כל מיני הצעות ורעיונת מכל הצדדים.השיר כבר היה כתוב ומוקלט וכמעט גמור, ואז הוא הביא לאולפן עוד מוזיקאים והקלטנו את השיר עם התזמורת. יצא מגניב מאוד.

מה דעתך על מצבה של תעשיית המוזיקה בימינו?

יש הרגשה שהיא משתנה, ביחוד לאחרונה עם הסגירה של המשרדים של הלייבל Roarrunner. אבל גם מחוץ למטאל יש הרגשה של שינוי, זה מתבטא בעיקר בצניחה של המכירות וזה ללא ספק התוצאה של האינטרנט, שגרם להורדה של מוזיקה להיות משהו קל ונגיש. מה אני חושב על זה? זה מה שזה, הזמנים משתנים. התעשייה הייתה איטית מדי להגיב על הדברים שקורים באינטרנט, ומה שקורה זה התוצאה של זה. בגדול אני חושב שכולם מפסידים מזה. להקות חדשות ומתחילות בעיקר לא יכולות להרשות לעצמם להתקיים יותר ממוזיקה, אני מברי המזל שעוד יכולים להתקיים מזה.

יש לזה גם צד חיובי, יש מקומות לחלוק ולהחליף מוזיקה, אז זה נהיה קל יותר, למוזיקאים חובבים וחלקיים בשביל להפיץ את מה שהם עושים ושיפר את הנגישות של המוזיקאים עם הקהל שלהם. אבל בשביל להקות שרוצות לחיות ולהתפרנס מהמוזיקה שלהן זה נהיה יותר ויותר אתגר וזה די בלתי אפשרי. אם אתה מוזיקאי במשרה מלאה ואין לך איזו עבודה מהצד קשה מאוד להתפרנס מזה. בגדול זה לא משנה אם אתה בעד או נגד זה, זה המצב כרגע וזאת המציאות.

יש לך איזושהי עצה למוזיקאי/להקה מתחילים?

לך תהיה מנהל של להקות ואל תנגן באחת, אתה תעשה יותר כסף (צוחק)

לא חסר להקות מטאל ורוק שממשיכות לנגן במשך הרבה שנים ולעתים לא מבינות מתי הזמן "לסגור את הבסטה" ולפרק את הלהקה. מתי אתה חושב שהלהקה תפסיק להיות רלוונטית ואתם תמשיכו לדרכים נפרדות?

יגיע מתישהו זמן, שלא יהיה שום דבר יצירתי שנרצה לעשות ויגמר לנו הכוח, הדרייב והיצירתיות. זה יגיע אך ורק משם ואני מאמין שזה לא קשור למכירות או כסף. בשבילנו, כשלא נרצה יותר לעשות מוזיקה אחד עם השני, ולא יהיה דבר להוסיף יותר מוזיקלית הלהקה תסיים את חייה.

תשובה מעולה, מה השיר שאתה הכי אוהב לבצע בהופעות?

Walk with me in hell, וגם Redneck זה שני שירים שגם כיף לי כגיטריסט לנגן אותם וגם הקהל ממש אוהב.

כן, הם סוג של "להיטים" שלכם, אם כמה שאפשר לקרוא להם להיטים. ת'כלס כל השירים שלכם להיטים.
תודה. אני ממש נהנה ב Walk With Me In Hell לנגן את השיר הזה, יש שם הרבה מעברים וסולואים ממש כיפים.

איפה יותר כיף לך לנגן? מקומות קטנים או גדולים יותר?

זאת נראה לי השאלה שהכי נשאלת בראיונות. כיף לי שאפשר גם מקומות קטנים וגם גדולים/ אנחנו ברי מזל ואנחנו מתפללים להופיע גם בפני אלפים וגם בפני מאות. אני תמיד הייתי אסיר תודה שאפשר גם וגם. לכל דבר יש יתרונות וחסרונות. בפסטיבלים זה מדהים שיש כל כך הרבה אנשים, אבל על במות קטנות אפשר להיקשר יותר אל הקהל. אני אשנא אם אצטרך לבחור בין השניים.

האם יש מישהו – חי או מת, שעדיין לא יצא לך להופיע איתו והיית שמח בעתיד?

יש הרבה כאלו שכבר מתים. בין הלהקות היום שפעילות במטאל? Testament. יצא לנו לעשות טורים עם הרבה מהגיבורים שלנו,Slayer, Metallica, Megadeth, Antrhrax. נכון שהם ה Big Four אבל בשבילנו הם חסרים שם. יצא לנו להופיע איתם פעם אחת והיה מצוין, הם חבר'ה ממש נחמדים. מקווה להופיע איתם עוד בעתיד.

איך הייתה ההופעה ההיא לפני שנתיים בישראל? האם יש דברים שרציתם לעשות ולא יצא לכם?

טיילנו ממש בקצרה, טיול ממש קצר לירושלים שהיה אומנם רק שעה אבל היה נהדר. אחד מהטיולים הכי כיפים שהיו לי וזכרון נהדר. אבל לצערי הוא היה ממש קצר. אני ממש מקווה לבלות יותר בירושלים. מקווה שיהיה לי זמן לטייל שם הפעם.

יש להקות מטאל ישראליות שאתה מכיר? חוץ מBetzefer כמובן..

האמת שלא עולה לי כרגע שום שם אחר, אבל Betzefer הם אחלה של חבר'ה!

משהו שהיית רוצה למסור למעריצים בישראל?

מאוד התרגשנו מההופעה שהייתה אז, היה מעולה פעם שעברה ואנחנו מאוד מתרגשים לשוב, זה היה שיא הטור שהיה אז. מתרגשים מאוד.

תודה רבה לך Mark על הראיון!

תודה לך בן אדם!