מרואיין: Jacek Grecki, סולן \ גיטריסט להקת Lost Soul

Lost Soul הפולנית אולי לא זכתה מעולם לרמת המודעות או הפרסום שלהקות כמו Vader וכמובן Behemoth זכו להם, אבל היא לא נופלת באיכות או בברוטאליות משתי הלהקות הללו. להקת הדת' מטאל הוותיקה התחילה דרכה ב-1990, ובהנחייתו של הסולן \ גיטריסט Jacek Grecki הוציאה ארבעה אלבומי אולפן, כשהאחרון בהם משנה שעברה, Immerse In Infinity, בהחלט יכול להיכנס לדעתי לרשימת אחד מאלבומי המטאל הקיצוני שיצאו באותה שנה. הלהקה, שהשוותה במהלך מרבית הקריירה שלה בעיקר ל-Morbid Angel האמריקאית, מציגה אלבום שניתן להגדיר כאלבום דת' טכני, ברוטלי במיוחד, מופק לעילא, אבל גם שופע אווירה קודרת שתזכיר לאנשים גם את אלבומיה האחרונים של Behemoth. כדי לברר יותר פרטים על הקריירה הארוכה של הלהקה, האלבום האחרון, והסיבה שבגללה דת' מטאל פולני הפך לשם דבר, ישבנו לדבר עם Jacek.

היי Jacek! תודה שהסכמת להתראיין. קודם כל – מזל טוב על האלבום החדש, ממה שהספקתי לשמוע זה נשמע כמו אחד מאלבומי המטאל הקיצוני הטובים ביותר ששמעתי ב-2009. אלו תגובות קיבלתם עליו?

היי ותודה על המילים החמות על האלבום החדש! המבקרים, חברי להקות אחרות, כל האנשים מהתעשייה והכי חשובים – המעריצים שלנו, גורמים לנו להרגיש שעשינו משהו גדול ובעל ערך. אתה יודע… אני בחור צנוע וכל ה"הייפ" הזה סביב האלבום החדש גורם לי להרגיש קצת ביישן, הא! אבל כמובן שעם זאת אני מאוד גאה לשמוע את כל הדעות החיוביות על Immerse in Infinity ואני לוקח את זה בצורה מקצועית. שימשיכו להגיע!

מה מסמלים שם האלבום והעטיפה?

זהו ייצוג סימבולי של אינסופיות המוח האנושי. הקוסמוס הוא אינסופי, כמו המחשבה שלנו. השם, העטיפה, המוזיקה ותכני הליריקה הם הקונספט הקוהרנטי. כשמנסים להתעמק בדברים האלה אפשר למצוא את הצד הטוב יותר של הקיום. זו היתה המטרה שלי כשכתבתי את האלבום ואני אשמח כשאנשים ימצאו חופש מוחלט בתוכם.

עברו שלוש שנים מאז שיצא האלבום הקודם, Chaostream, למה לקח כל כך הרבה להוציא את האלבום החדש?

זו לא היתה בחירה שלנו. היו כמה הבדלים ונקודות שוני ביני לבין המתופף הקודם, אז החלטתי לעזוב את הלהקה. Adam Sierzega ניסה להמשיך את Lost Soul בלעדי, ללא הצלחה. לאחר כמה זמן, הבסיסט שלנו Damian ואני התחלנו להקים את הלהקה מחדש… ויצרנו את "Immerse in Infinity". עכשיו אני מרגיש טוב עם הליין-אפ החדש. אני מנגן עם מוזיקאים גדולים ואנשים נהדרים. זו הסיבה שגרמנו לכם לחכות לאלבום חדש של Lost Soul כמעט ארבע שנים.

איך שינויי הליין-אפ בלהקה השפיעו על יצירת האלבום?

הלחנתי את האלבום הזה לבד. במהלך הכתיבה, הליין-אפ של Lost Soul כלל רק את Damian ואותי. חברי הלהקה הנותרים הצטרפו כשהחומר החדש היה מוכן. המתופף החדש שלנו, Desecrate, הכניס למוזיקה את קטעי התיפוף שלא-מהעולם-הזה שלו, והנה זה! Immerse in Infinity, הא! לדעתי זה חומר מוצלח ואני מאוד אוהב להאזין לו.

המוזיקה שלכם כוללת כמות ריפים מדהימה, האם אתה כותב את כולם? כמה זמן לקח לך לכתוב את מלוא החומר לשירים?

בטח תופתע, אבל כתיבת השירים לקחה רק שבועיים. אני כתבתי את כל השירים. כמובן, אחרי שיצרתי את המבנה של קטעים חדשים עבדנו עליהם משהו כמו חצי שנה לפני שהתחלנו להקליט. השבועיים האלו היו מטורפים לגמרי עבורי! 12 שעות יום אחרי יום בסוג של אמוק יצירתי… אני לעולם לא אשכח את התקופה הזאת ואולי משם מגיע הכוח של האלבום.

איך אתה מגדיר את המוזיקה שלכם? זה בהחלט דת' מטאל, אבל הוא ברוטאלי וגם טכני ואפילו יש קצת אווירת בלאק מטאל במוזיקה…

קודם כל, אני רחוק מלתייג את המוזיקה שלנו. אני מאמין שזה דת' מטאל, אבל כמו שאמרת זו מוזיקה השואבת מהרבה מאוד השפעות שונות. בעיניי אנחנו לא להקת דת' מטאל טכני – אני חושב שאנחנו בסך הכל מנגנים ברמה מספקת. מדוע אני חושב כך? לדוגמה, האם אתה זוכר יצירות מופת כמו chizophrenia או Arise, שכולנו יודעים של מי הם, Blessed are the Sick, Covenant, Deicide, Legion, Human ועוד הרבה הרבה אלבומים פאקינג טובים? כל זה היה לפני כמעט עשרים שנה ובאותו זמן אף אחד לא קרא לזה "טכני", למרות שזה מה שזה היה. כולנו בלהקה אוהבים בלאק מטאל. אנחנו מעריצים של Mayhem ו- Dimmu Borgir גם יחד, לדוגמה. אני יודע שזו השקפה רחבה עבור המוזיקה הזו, אבל הודות לכך יש לנו ספקטרום רעיונות נרחב על מנת לכתוב את השירים שלנו. השם היחיד שאני יכול להסכים איתו לגבי היצירה שלנו הוא מוזיקה אקסטרימית, מכיוון שהוא לא מגביל אותי אלא גורם לי להרגיש כמו כותב שירים חופשי, ובן אדם חופשי כמובן!

דבר נוסף שממש מצא חן בעיני באלבום הוא הליינים המובילים המצויינים של הגיטרה. כמה הם באמת חשובים לך באלבום? כמה עבודה ומאמץ השקעת בהם?

הא! כמו שאמרתי קודם, אני חושב שזו כמות סבירה של ליינים מובילים… באלבומים הקודמים הליינים האלו היו חשובים לי יותר. כעת אכפת לי יותר מהאיכות. ב- "Immerse in Infinity" יש לנו רק חמישה סולואים "אמיתיים", אבל הם הרבה יותר ארוכים והוקלטו בדיוק מירבי… יש להם התרחשות מסויימת. אלו סולואים שאני יצרתי, אתה יודע, ולמען האמת אני מרגיש קצת לא נוח לדבר על זה. אני יודע שהסולואים די טובים, אבל מספיק לדבר עליהם, בכל מקרה תודה על דעתך.

תוכל לספר לנו כיצד הקמת את הלהקה?

אנסה להזכר. נראה לי שזה היה בשנת 1990. התחלנו את הלהקה כשהייתי רק בן 13. אני חושב שכמו לכל הצעירים היו לנו חלומות גדולים על תהילה. רצינו לנגן בסיבובי הופעות גדולים בשנות התשעים המוקדמות, כמו מושאי ההערצה שלנו – Sepultura, Deicide, Morbid Angel ואחרים. החיים החזירו אותנו לקרקע – פולין עדיין אינה ארץ עשירה, אז התחלנו לעבוד ושמנו את המוזיקה בצד. זה היה קצת עצוב, אבל יש לי זכרונות טובים מאוד מהתקופה ההיא, במיוחד הודות למוזיקה שהלהקות הגדולות האלה היו עושות אז.

מי היו ההשפעות הגדולות שלכם כשרק התחלתם?

Metallica, Death, Sepultura, Morbid Angel, Deicide, Autopsy, Slayer, Kreator, Grave, Unleashed, Sinister, Entombed, Testament… ועוד רבים. חבריי ואני עדיין מאזינים ללהקות האלה. אני חושב שאלו היו הזמנים הטובים ביותר במטאל.

מדוע לקח ללהקה כל כך הרבה זמן להוציא אלבום ראשון?

כפי שאמרתי, היינו צעירים ופולין לא היתה ארץ שתמכה במוזיקה קיצונית או במוזיקה בכלל. עדיין, זה לא עובד כמו שזה צריך לעבוד. כן, כמובן, חיינו בארץ יפה, אבל הממשלה והכנסיה… אין מה להגיד, בנאדם. זה היה מאוד קשה לעשות משהו מקצועי באותו זמן והיינו זקוקים לנסיון במוזיקה ובתעשיית המוזיקה, אז לדעתי בסופו של דבר זו היתה החלטה טובה ללהקה להקליט את אלבום הבכורה מאוחר יחסית אבל בצורה טובה, מאשר מוקדם יותר ובצורה פחות טובה.

כמובן, שני השמות הגדולים לאחרונה בסצנת המטאל של פולין הם Vader ו- Behemoth, עד כמה צפופה הסצינה שם ועד כמה להקות מכירות אחת את השניה?

אתה יודע, כבר כמה זמן שיש כאן סוג של "מלחמת אינטרנט" בין Behemoth ו- Lost Soul. Vader מנצלים את היתרון הזה. כמובן שזה לא באמת רציני, "לוחמי אינטרנט" הם תופעה נדירה. שמתי לב שיש קצת חיכוכים בין כמה מהלהקות המתמקדות סביב Vader ו- Behemoth. אנחנו סוג של חזית שלישית, רחוק מכל זה, ואנחנו מאוד שמחים להיות שם באמצע.

לאורך זמן פולין החזיקה בסצינת מטאל מכובדת, להקות כגון Acid Drinkers ו- .Turbo מה מאפיין לדעתכם את הסצינה החזקה הזו?

אני מאפיין את סצינת המטאל הפולנית בהרבה וודקה, בירות, גראס, חוסר אחריות, חוסר רצון לשיתוף פעולה ופרימדונות מטאל. אני מאוד מאוכזב מחוסר הצניעות והענווה בתעשיה בפולין.

בחזרה לאלבום החדש, הוא הופץ על ידי Witching Hour אבל הבחנתי באינפורמציה לגביו גם ב- Relapse Records, אלו לייבלים מפיצים אותו בעולם?

הלייבל האחד והיחיד בעל זכויות ההפצה ל- "Immerse in Infinity" הוא Witching Hour Productions. הם נותנים זכיונות ללייבלים אחרים להפצה עולמית, וזו העבודה שלהם. אני סומך עליהם במאת האחוזים ואני יודע שהם מקצוענים אמיתיים.

האם אתה חושב שהאלבום החדש הולך לפתוח ללהקה שוק גדול יותר? האם אתה מרגיש התעניינות גוברת עקב האיכות של האלבום?

כרגע אני לא חושב על זה. רק הזמן יגיד. כמובן שאני מלא תקווה בנוגע לבייבי שלי, אבל יש לי גם ריחוק ואני מסתכל עליו בשיפוטיות קרה. לגבי ההתעניינות, אני מאוד מרגיש את זה. המעריצים כותבים לי דואר אלקטרוני אישי עם הרבה מילים יפות בנוגע לאלבום האחרון. זה הפרס הגדול ביותר בשבילי. לפעמים אני מקבל דואר אלקטרוני מחברי להקות שאהבתי בעבר כמו Sinister, Grave, Entombedועוד… וזה מדהים בעיניי.

לסיכום, מה השלב הבא עבורכם? באיזה פסטיבלים והופעות תשתתפו?

התחלנו את קידום האלבום בסיבוב הופעות בפולין יחד עם Rotting Christ, באפריל השנה. הלייבל שלנו עוד מתכנן לנו סיבובי הופעות אירופאיים. לגבי פסטיבלים, נשתתף ב- Brutal Assault בצ'כיה. יש לנו תוכניות לשחרר כמה בונוסים למעריצים שלנו, משהו בסגנון של הנצחה לעשרים שנה על הבמה. רק הזמן יגיד מה ייצא מכך. תודה על הראיון, horns up!