מרואיינים: חברי להקת Magor

השנה האחרונה הייתה מאד פעילה עבור להקת Magor, עם מספר הופעות ושחרור סינגל מוקלט – מה שהוביל אותה, בצעדי ענק, אל עבר עמדת החימום בהופעה הקרובה של Rotting Christ. אמנם הלהקה פרצה לתודעת המטאל הישראלי רק השנה, אך היא למעשה הוקמה ב-2002, ועד היום נאבקה למצוא מוזיקאים מקומיים שמתחברים לז'אנר בו היא עוסקת – בלאק מטאל מלודי. ואכן, אחרי מציאת הרכב יציב, נראה כי Magor מוכנים ומזומנים לקראת ההופעה המדוברת, ולקראת הקלטת אלבום מלא. ממש לפני שזה קורה, חברי הלהקה משחררים סינגל נוסף, בעברית, וגם חולקים איתנו פרטים על התוכניות שלהם ועל איך זה להיות חלק מסצנת הבלאק הישראלית, שמתחילה אף היא לחזור לגדולתה. כיאה ללהקת בלאק מטאל אמיתית, הראיון נעשה בשעת חצות, בדיוק כשכל החתולים הלכו לישון וההכנות לטקסים האפלים החלו (מה שמסביר את הניסוח של השאלות וחלק מהתשובות)…

שלום לכם חברים, ראשית, כנהוג אצלנו, ספרו קצת על הלהקה למי שעוד לא יצא לו לשחק איתכם דוקים, משהו כמו היסטוריה, וקצת מה אתם מנגנים…
רועי "רוקו" כהן: Magor היא להקת בלאק מטאל מלודי שקמה בשנת 2002 על ידי אביב ואנכי, ואחרי הרבה שנים של החלפת נגנים, הגענו להרכב הנוכחי (אביב הדרי – שירה \ גיטרה, רועי אנטמן – בס, נועם שמש – גיטרה, ליאור גולדברג – קלידים, רועי "רוקו" כהן – תופים), שהוא החזק ביותר שהיה לנו. עם ההרכב הוצאנו את הסינגל "מאניה דפרסיה", ולאחרונה הקלטנו שיר חדש, שנקרא על שם הלהקה, "מגור" – השיר הוא בעברית.

אני אישית שמעתי על הלהקה עוד לפני מספר שנים, אך נראה שרק השנה למעשה התחלתם להופיע ולהעלות הילוך, מה מנע מכם לעשות זאת עד 2009? סמים? תגידו לי שזה סמים!
רוקו: במהלך השנים, החלפנו הרבה נגנים. לא קל למצוא נגנים לבלאק מטאל מלודי, גם אם יש נגנים טובים, הם לא בראש הנכון למוזיקה הזאת, והיה מאד חשוב לנו שהנגנים בהרכב יתחברו למוזיקה שאנחנו עושים. רק עכשיו בעצם הגענו למצב הזה… וחוץ מזה, עשינו מלא סמים!

נועם שמש: לא קל למצוא נגנים לבלאק מבחינת חיבור לחומר. נקודה. רוקו ואביב הציעו לי להצטרף בתחילת 2009 ל-Magor. למרות שהכרנו שנים אף פעם לא היה שיתוף פעולה מוזיקלי ביננו עד שנפגשנו בחנוכת בית של חבר והם שאלו אותי, הסכמתי, ומאז אני יכול לומר שמצאתי מבחינתי את החיבור הטוב ביותר שיכלתי למצוא בלהקה – גם מבחינה מוזיקלית וגם מבחינה של אנשים.

למרות שרמזתם בנושא, עדיין לא ברור לי מכל מה שהולך בעמוד ה-MySpace שלכם, על מה בדיוק אתם עובדים כרגע מבחינת הקלטות ומה שחררתם כבר. תוכלו לעשות לי סדר בראש?
רוקו: כרגע מה שנמצא ב-MySpace שלנו זה בעצם הסינגל "מאניה דפרסיה" ששחררנו כבר… אנחנו בימים אלו מסיימים את העיצוב החדש של ה-MySpace, ואיתו יעלה גם השיר החדש שהקלטנו, "מגור", ובעצם הדבר הבא שנעשה יהיה להקליט אלבום באורך מלא…

הזכרתם שהסינגל "מגור" הוא בעברית. למה בעברית, ואיך זה מתחבר לבלאק מטאל שלכם?
רוקו: שמע, להרבה להקות נורבגיות יש שירים בנורבגית, בשפת האם שלהן, למה שלנו לא יהיה בשפת האם שלנו? וזה שהשיר בעברית, לא הופך אותו לפחות כבד או אפל, וזה גם לא השיר היחידי שיש לנו בעברית… זו היא רק ההתחלה!!! מבחינתנו בלאק מטאל זו מוזיקה כבדה ואפלה, והשיר הזה הוא כבד ואפל – וזה בעצם הקטע, לא להיות מוגבלים בשום צורה שהיא, לא מוזיקלית, ולא לירית. אם היינו יודעים לדבר תאילנדית, יש מצב שגם היינו מוצאים מה לעשות עם זה בתוך Magor, זו פשוט עוד דרך להתבטא. אגב, כשאני אומר אפל, אני מתכוון לחברת "אפל", אנחנו משתפים איתה פעולה, בקרוב יצא מקינטוש חדש בשם "מקיגור"…

רועי אנטמן: חתיכת טמבל, לא אמורים לחשוף את זה!

מה תוכלו לספר על ההקלטות שאתם עושים. למה רק שיר אחד בכל פעם? עד כמה קשה ללהקה יחסית "צעירה" לעשות מה שהיא צריכה לעשות כדי להישמע?
רועי: האמת? כי פשוט לא רצינו להכנס להקליט אלבום בלי מספיק ניסיון בהקלטות.

אביב הדרי: כשהתחלנו לעבוד על "מאניה דפרסיה" זה היה מאוד קשה, עשינו בית ספר לא נורמאלי בהקלטות מכל בחינה אפשרית – כתיבה, עיבוד, סאונד וכו'… עבדנו בתנאים קשים מאוד.

רועי: רוקו בהחלט צודק, את השיר הזה לקח כמה חודשים טובים להקליט, לערוך ולהפיק. לעומת זאת, את השיר "מגור" לקח יומיים להקליט והתוצאות עולות על ההקלטה הקודמת בהרבה. אז בת'כלס, עשינו בשכל, היה מה ללמוד ולא חובה לרוץ להקליט אלבום כדי להגיד שהנה אנחנו פה. במקום זה, אפשר למשל… לחמם את Rotting Christ!

אביב: את הסינגל "מגור" אנחנו משחררים כי צריך עוד איזה משהו לפני אלבום מלא, עוד איזה חומר להאחז בו שיצור עניין אצל אנשים לפני שאנחנו נותנים את הבום הגדול.

רוקו: ואגב, כשאנחנו מדברים פה על ההקלטה של "מאניה דפרסיה", הכוונה היא רק לשיר, כי שני השירים האחרים בסינגל הוקלטו "לייב" לערוצים בעצם.

אם הבנתי נכון, מרבית חברי הלהקה מפוזרים ברחבי הארץ, בין אם זה ירושלים, הרצליה, רחובות והגהנום… איך אתם מצליחים לתפקד ולעסוק בפעילות להקתית תקינה?
נועם: מאחר ואנחנו עושים חזרות ברעננה, אני יכול להגיד על עצמי שזה מצליח בעיקר בזכות כסף לדלק והרבה כוח רצון.

רוקו: כן. ליאור הקלידן שלנו לומד בירושלים כרגע, ומגיע רק בסופי שבוע, והכל אצלו בלחץ אטומי, אבל Magor חשובה לכל אחד מחברי ההרכב, כך שאנחנו בעצם מוציאים את המקסימום מהזמן שכן יש לנו.

אביב: מקור הלהקה הוא ברעננה. עם הזמן והחיפוש אחר נגנים מתאימים המרחק כבר לא הפך לנושא. עושים מה שצריך לעשות. היום, חברי הלהקה מפוזרים בצורה הזו: רוקו ברעננה, אני בהרצליה, רועי בנס-ציונה, נועם ברחובות וליאור בירושלים.

רוקו: חוץ מזה שאנחנו גם חברים מאד טובים, וכמעט כל יום, אם לא יותר מפעם ביום, מדברים אחד עם השני, אז זה איכשהו תמיד יושב בראש. אנחנו מתעסקים עם זה, במיוחד בזמן האחרון, כמעט כל היום, אם במחשבות על איך לעצב MySpace או חולצה, ועד איך לעזאזל גורמים לחמישה אנשים שונים, שלכל אחד יש את הבלאגן שלו, להגיע לחזרה.

עם עלייתן מחדש של להקות כמו Dagor Dagorath ו-Winterhorde בשנה האחרונה, והנה אפילו אתם, האם אתם חושבים שיש סוג של תחייה לסצנת הבלאק מטאל הישראלית? איך אתם רואים את הז'אנר מתקדם בארץ?
רוקו: סצינת המטאל הישראלית, וסצינת הבלאק הישראלית בפרט, מאד מתפתחת בשנים האחרונות, וכן, בהחלט שיש תחייה לז'אנר, יש קהל שרעב ללהקות טובות שעושות מוזיקה עם קצת יותר דגש על אווירה ורגש… ואני מקווה להמשיך ולשתף פעולה עם כל הלהקות המצויינות שהזכרת, וגם כמה מאלו שלא הזכרת.

אביב: אני חושב שיש איזושהי "תחייה" לבלאק מטאל אם אפשר לומר, ואפילו להקה כמו Azazel עושה קאמבק רציני. אני ממש מרוצה מהמצב, ומקווה שזו התחלה של חור שחור שישאב את כולנו פנימה ויבלע את כל מה שנקלע לדרכו…

רוקו: אמן!

אתה מתכוון "שייטן"… בחזרה לענייננו, למרות שהתשובה כנראה לא תהיה מעניינת כמו שאני מקווה, איך הגעתם לחמם את עלי הגפן המגולגלים האלה מ-Rotting Christ? למי עשיתם מה, כמה, ואיך? (יש תמונות?)
רוקו: זה לא כאילו צצנו לפני שלוש שעות משום מקום – עבדנו לא מעט זמן בשביל להגיע לזה. אבל בעצם מה שקרה זה שיצרנו קשר עם מפיק האירוע ישי שוורץ, מ-Raven Music (ופה אני אנצל את ההזדמנות להגיד לו תודה על הכל) וביקשנו ממנו להגיע לחזרה שלנו ולהתרשם. הוא הגיע, וחשב שיש לנו את החיבור הנכון מבחינה מוזיקלית עם Rotting Christ.

במעמד שכזה, האם יש הכנות מיוחדות מצידכם? האם מדובר בעוד הופעה או שיש גם התרגשות במחנה היחסית רגוע (מהסמים) שלכם? מה אתם מתכננים עבורנו?
נועם: אנחנו מאד מאד מתרגשים מהעובדה שאנחנו מופיעים יחד עם להקה שגדלנו עליה.

רוקו: זו בעצם ההופעה הכי גדולה וחשובה שהייתה לנו. אז בטח שאנחנו מתרגשים, קודם כל כי זה פאקינג Rotting Christ, להקה שכל אחד ואחד מאיתנו גדל והושפע ממנה. ומה אנחנו מתכננים? תצטרכו להגיע להופעה ולראות במו עיניכם… ושם, תישרפו לנוכח ה"בלאספמי" שאתם עומדים לחוות.

אם כבר מדברים על להקה שגדלתם עליה, אילו עוד הרכבים בדיוק השפיעו או עדיין משפיעים עליכם מבחינה מוזיקלית? יש איזושהי להקה שמשמשת לכם דוגמא או מוקד שאיפה (לא קשור לסמים) מסוים?
רוקו: אני יכול להתחיל לקשקש לך פה על מיליון ושתיים להקות שכולנו שומעים ואוהבים, וכל אחת ואחת מהן השפיעה עלינו בצורה כזו או אחרת… אבל אין להקה ספציפית עליה אמרנו "טוב מגניב, בוא נעשה כמותה", כי אז איפה יבוא העניין שלנו בזה? לא רוצים לחקות שום להקה, אנחנו מושפעים מהרבה דברים – אם זה ממטאל, בלאק מטאל, הארדקור, רוק, ג'ז, סקא, וחצילים ששרים בשדה של עגבניות… אבל! אני חייב לציין את Emperor אם כבר שאלת.

בואו נסתכל בכדור הבדולח ונראה, מה צופן העתיד ל-Magor… (או, ספרו לנו מה התוכניות שלכם לזמן הקרוב)
רוקו: התוכניות הן, כמו שכבר סיפרתי לך, אבל לא הקשבת… לאחר ההופעה עם Rotting Christ, להתחיל לעבוד על האלבום הראשון, שבעצם כבר כתוב מבחינת חומר, ובו-זמנית להמשיך להופיע, אם אפשר גם בחו"ל – זה מבחינת תוכניות לזמן הקרוב.

נראה לכם שיש עוד משהו שלא דיברנו עליו? פאקינג 2 בלילה ומה זה אין לי כוח לעוד חפירות… מסר אחרון לאומה לפני שנלך לישון (ביחד)?
רוקו: אני רק רוצה להזכיר שבהופעה אנחנו נמכור את הדמו "מאניה דפרסיה" עם חולצה במחיר אדיר של 30 שקלים לשניהם ביחד. אני שוב רוצה להגיד תודה לכל מי שתמך בנו, למטאליסט ולאופיר מסר שדואג לנו ומתעניין למרות שהוא חושב שאנחנו חרא אנשים, לישי שוורץ על ההזדמנות האדירה, לניב וליאור ממת-על-מטאל, לאור ברנע ואור התוף, וכמובן לשירלי המלכה שעושה מעל ומעבר בשבילנו. ממליץ להיכנס לעמוד ה-MySpace שלנו, הוא עבר שדרוג דיי מאסיבי, ויש שם את הדמו הראשון ואת השיר החדש "מגור"… תהנו! גם בהופעה!