מרואין: ישי שוורץ, מפעיל ליין ה-Masters Of Metal

לאחר מותו בטרם עת של ליין המטאל במועדון המימד ה-5, נוצר חלל גדול בליין מטאל סדיר בימי שישי. את החלל הזה, החל משבוע שעבר, ממלא ליין המטאל החדש שנקרא Masters Of Metal והורם ע"י אותן נפשות שפעלו מאחרי הליין במימד. אחד מהם, כמובן, הוא ישי שוורץ, איש RavenMusic, שלקראת הערב השני של הליין, ניהלתי איתו שיחה בנושא.

טוב, בוא נתחיל במה שקרה במימד, כולם יודעים שהליין לא הופסק שם מיוזמתכם.

נכון, תראה, לרייבן יש ניסיון של שנים בהפקות מטאל, בין השאר הבאנו לארץ את Rotting Christ, את Ancient Rites, את Darkane ואת Edguy, לפני כן עוד עשינו ערבי מטאל בשנות ה-90, גם במועדון האזימוט וגם בהאוס און 26 שברח' אלנבי. בעיקבות כל הנסיון שלנו, החלטנו להצטרף למועדון המימד כליין מטאל, כשזה בעצם היה בהתחלה אני ומאור אפלבאום, תקליטן וותיק מאד, שתיקלט גם באזימוט ועוד בזמנו בפינגווין. במסגרת הליין שם נפגשנו עם שני אנשים טובים, אסף קורן ועידו קראוס, שהם יחצנים מעולים. בזכות העבודה המשותפת של כל האנשים, הליין היה הצלחה והרחבה שם הייתה מפוצצת באופן קבוע.

אז מה קרה שזה הסתיים?

בוא נאמר שהייתה פה החלטה של המועדון, שהחליט ללכת למה שהוא ראה כקהל יותר נרחב, והם ביטלו את רחבת המטאל ובמקומה הציבו רחבת רוק ישראלי.

אז הם בעצם החליטו שהמטאל לא מספיק חשוב?

אני לא רוצה להיכנס לביקורת, לא מעוניין לריב עם אף אחד, בוא רק נאמר שזה השאיר הרבה אנשים מאוכזבים ויצר חלל גדול בתחום של ליין מטאל בסוף השבוע. אז לקחנו קצת זמן לנשום, בדקנו את כל הנושא שוב, ולבסוף החלטנו להקים ליין חדש, שבו ניישם את כל הלקחים מהליין הקודם ונוכל לתת לאנשים את הליין הכי טוב שאפשר..

למה הדאנג'ן?

אני הכרתי את הבעלים, עמוס, עוד לפני הרבה זמן.

יש משהו שאתה רוצה לספר לי?!

לא, לא, לא מהתחום הזה, הכרתי אותו דרך חבר, והוא אחלה בן אדם. כשרצינו להרים מחדש את הליין הוא היה האפשרות הכי טובה, וככה התחלנו להריץ את העניין.

אז מה בעצם כולל הליין החדש?

הליין כולל בעצם 2-3 רחבות, אחת שמתרכזת במטאל מכל הסוגים ואחת שעוסקת יותר בגות'י, אין היום הרבה ביטוי לקהל הזה של הגות'י, חוץ אולי מה-Dark Revolution ו-1984, ורצינו לתת מענה גם לקהל הזה. פעם בחודש אנו מארגנים מסיבה בשיתוף ה-Brothers Of Beer, שאצלהם המוזיקה הולכת טוב עם בירה, בעיקר Folk Metal ודברים כמו Manowar, Tankard ו-Sodom.

ואיזה מוזיקה יש ברחבת המטאל? יש התמקדות בסגנון מסוים?

לא, חשוב לי מאד להדגיש, ברחבה יש משהו לכל אחד, באמת, מגוון מוחלט של כל סוגי המטאל, יש שם מ-Alice Cooper ועד Mayhem, דרך כל מה שבאמצע.

אתה משתמש בזה כפלטפורמה לדברים שרייבן מיוזיק מביאה?

לא, אני שם כתקליטן לכל דבר, ברור שמידי פעם יש שירים של דברים שאני מביא, כי אני מביא הרבה דברים, אבל אני מתרכז בלשים מטאל טוב. מאור שם הרבה ט'ראש קלאסי ודת' מטאל, ואני יותר מתרכז בבלאק, דת' שבדי, וגם לא מעט גלאם ופאוור מטאל.

מה לגבי מטאלקור? יש סגנון או להקות שלא תשימו?

אם זה מטאל, אני אשים את זה. Machine Head כן, Meshuggah כן, אבל נגיד Linkin Park לא, כי אני לא רואה בזה מטאל.

מה לגבי רחבת הגות'י, מי מתקלט שם?

שבוע שעבר תיקלט שם דרור טייכר, אחד התקליטנים הבכירים בסגנון, שבוע הבא יתקלט שחף שוורץ, דמות מוכרת בסצנה הגותית, הוא הביא לארץ דברים כמו Ann Clark, ו-Legandery Pink Dots, הוא אדם מיוחד במינו שגם ניהל בזמנו את הפינגווין, יש לו בערך 15 שנות ניסיון בתיקלוט גות' וגל-חדש במועדונים.


כשיש שירי בירה, כולם מתאספים. צילום: The7thSon

הבנתי שהשבוע הזה הוא ספישל Slayer ברחבת המטאל?

כן, מאור יתקלט מ-24:00 ועד 3:00 כל סוגי המטאל ומשעה 3:00 ועד 6:00-7:00 אני אתקלט ספיישל לסלייר.

למה סלייר?

מכמה סיבות: א. הברורה ביותר, הם להקת הט'ראש הגדולה בעולם, יש להם מספר תקליטים שהם קלאסיקה של כל הזמנים המטאל, Reign In Blood הוא אלבום הט'ראש הגדול בכל הזמנים, ואפשר לומר שכמעט כל מי שאוהב מטאל אוהב אותם. ב. הם לא להקה שמוצתה למוות בארץ, לא ממש הקדישו לה את תשומת הלב שמגיע לה, ואני חושב שהגיע הזמן שיעשו זאת.

סלייר היא להקה שנשארה נאמנה לעצמה, והם אולי הכי מזוהים עם ז'אנר הט'ראש, מה עוד שבאופן אישי אני מת עליהם. כל ההזמנה לשבוע בנויה על מוטיב סלייר, Slayer מרעידים את הדנג'ן.

אך הלך בערב הראשון? המקום התמלא?

אתה לא תאמין עד כמה, בשלב מסוים חשבנו להפסיק למכור כרטיסים! היו שם בערך 350 איש, יותר ממה שכל אחד מאיתנו ציפה לו, שני השותפים שלנו, אסף ועדיו, עשו עבודה אדירה והצליחו להביא לידיעת אנשי המטאל איזה ליין מעול מחכה להם, זה גם היה ערב להשקת הקטלוג החדש של RavenMetal.com, וכל מי שבא קיבל קטלוג ודיסק אוסף מיוחד שכולל שירים של להקות כמו Samael ,Behemoth ,Salem ,SYL ועוד. נחלק עותקים ממנו גם לחמישים הראשונים שיקנו כרטיסים בערב הקרוב.

עד איזה שעה רץ הערב הראשון?

עד 6:30 בבוקר. הרעיון הוא שכל שבוע יהיה משהו מיוחד, כל שבוע יהיה איזה רעיון ייחודי בערב, עוד שבועיים לדוגמא, צפוי ערב דת' שבדי. החוכמה היא להישאר אטרקטיביים לאורך זמן ולתת משהו מיוחד שאין במקומות אחרים.

יש דוכן שלך במקום?

כן, יש דוכן של רייבן ושל חברת Velvet Goth שמוכרים אופנה גותית מיוחדת שמיובאת מאירופה, יש להם חנות מדהימה מבחינה עיצובית וגם הם עזרו להעמיד את האירוע ולקדם אותו.

אין תחרות ביניכם לבין ליין המטאל של המוסד מימי חמישי?

להיפך, דיברנו איתם לגבי זה מראש והם דווקא עזרו לנו מאד עם הערב, אורי וליאור פשוט תמכו ולא ראו בנו תחרות, כי אני לא חושב שיש כזאת.

עוד מסר אחרון לאומת המטאליסטים?

כן, תגיעו לערב הקרוב ותבינו בדיוק למה כל כך הרבה אנשים הגיעו ונהנו מהראשון!

פרטים על המסיבה הקרובה: