מרואין: Max Cavalera, סולן \ גיטריסט הלהקות Soulfly ו-Cavalera Conspiracy

קשה לתאר את הלייבל Roadrunner Records ולא לחשוב על Max Cavalera. למעשה, קשה לתאר את עולם המטאל בלעדי Max Cavalera. הרוקר הברזילאי, מייסד להקת Sepultura, האגדית הוא אחד מעמודי התווך של הז'אנר – אולי זה נובע מהעובדה שהוא גדל במדינה קשה ולא הגיח משכונת יוקרה בלוס אנג'לס ואולי זאת הפשטות שלו שהופכת אותו להיות אייקון.

אחד הדברים המדהימים אצל Cavalera היא היכולת להשתנות ולחקור כיוונים חדשים של המוזיקה. עובדה היא שכשהוא עזב את Sepultura בטריקת דלת, הוא הצליח לבנות את עצמו מחדש עם Soulfly ואף הצליח יותר עם הרכב זה ממה ש-Sepultura הצליחו בלעדיו.

לפני מספר חודשים, לאחר 10 שנים בהם לא ניגנו יחד, נפגשו שוב האחים מקס ואיגור קאבאלרה על הבמה. המפגש הקצר הוליד פרוייקט חדש של השניים בשם Cavalera Conspiracy, אשר אלבום הבכורה שלו צפוי לצאת לקראת חודש אפריל. לכבוד האיחוד של השניים וההוצאה החדשה, תפסנו את מקס לשיחה על מטאל, ישראל ומה שביניהם.

שלום מקס, זאת תחילתה של שנה חדשה. מה התכניות שלך לשנה זאת?

הרבה מטאל. זאת התוכנית שלי. הרבה מוזיקה, הרבה סיבובי הופעות. יש לי שני אלבומים שיוצאים השנה ככה שללא ספק יש לי הרבה מה לעשות. אני ממשיך להיות עסוק וממשיך לעשות מוזיקה.

איך היית מסכם את השנה האחרונה?

טוב, זאת הייתה שנה מאוד מרגשת, לנגן שוב עם אח שלי אחרי 10 שנים. האלבום שהולך לצאת, Inflikted, מאוד ישיר ומפוצץ. חוץ מזה, הספקתי לעשות אלבום חדש של Soulfly שלדעתי יצא מאוד מגניב. עשינו שיר עם David Vincent מ-Morbid Angel, שזאת להקה שאני מכיר כבר שנים, עוד מהימים של תחילת הדת' מטאל. אז מבחינתי יצא שהייתה שנה מאוד עמוסה.

איך היה תהליך העבודה על האלבום Inflikted? כתבת אותו לבד או שפשוט ניגנתם באולפן ויצרתם את המוזיקה ביחד?

כתבתי את החומר לבד. אני כותב כל הזמן, תמיד יוצר עוד מוזיקה חדשה. האמת היא שהשיר "Inflikted" נכתב במקור ל-Soulfly, אבל בסוף החלטתי להעביר אותו ל-Conspiracy. אחרי שכתבתי את השירים עבדנו עליהם באולפן בצורה של להקה והפכנו אותם לשירים אמיתיים.

איך זה מרגיש לנגן שוב עם אחיך?

זה היה מאוד מרגש, מאוד נהננו לעבוד באולפן, היו גם המון אנשים שעשו אווירה טובה מסביבנו. זה הזכיר לי קצת את הימים הישנים, קצת מהתקופה של Arise ו-Beneath The Remains. זה הולך להיות אלבום מאוד מהיר, ויתרנו הפעם על הדברים השבטיים והניסיוניים שלנו והתמקדנו בלעשות אלבום כבד. יש בו שירים עם שמות כמו: "Must Kill" ו-"Terrorize". האלבום יצא מאוד ברוטלי ואני שמח שהוא יצא ככה.

ספר קצת על הנגנים באלבום.

באלבום תמצאו את Marc Rizzo [מ-Soulfly] שעשה עבודת גיטרות מדהימה ואת Joe Duplantier שניגן על הבאס. חוץ מזה, Rex Brown מ-Pantera התארח על הבאס באחד השירים. זה היה מגניב לארח עוד אחד מוותיקי המטאל באלבום.

במה Cavalera Conspiracy שונה מ-Soulfly?

אני חושב שזה בעיקר שילוב של איגור ושלי ביחד. מספיק לשמוע את התופים ולדעת שמקס ואיגור מנגנים ביחד. זה מאוד ייחודי. Soulfly האחרון היה הכי כבד שלנו, המעריצים שלנו מאוד אהבו אותו ואני עובד על זה שהדיסק החדש שלנו יהיה אפילו יותר כבד מ-Dark Ages ואפילו יותר כבד מ-Conspiracy. אני תמיד מנסה לעשות את המוזיקה כמה שיותר כבדה כל פעם.

האלבומים הראשונים של Soulfly היו מאוד יחודיים, עם המון שילובים מוזיקליים. הכיוון הזה כבר לא מעניין אותך?

לא, להתנסות בדברים זה דבר טוב. הכל שאלה של תזמון. אני מאוד אוהב את החומר של Soulfly ובהופעה חיה, זה אחד הדברים הכי כבדים שאי פעם עשיתי. אני חושב שיש כמה שירים מהדיסקים האלו שהפכו לקלאסיקה כמו "Eye For An Eye" – זה שיר שאני מסיים איתו כל הופעה כי הקהל מאוד אוהב אותו וכולם שרים. השיר הזה חזק יותר מכל מה שניגנתי עם להקה כל שהיא, זה הפך להמנון. התזמון לא הרגיש לי נכון לעשות את זה עכשיו, כש-Marc Rizzo נכנס ללהקה הוא הפך את הכל ליותר כבד ולקח את הכל לכיוון יותר של ת'ראש והארדקור. בכל אופן, אני רוצה וממשיך לחקור את המוזיקה – אני ממשיך את המסעות שלי עם Soulfly.

למה אתה מקשיב בימים אלו?

אני שומע הרבה מטאל עדיין, אני אוהב מטאל. אני שומע כמה מהלהקות החדשות אבל שומע המון אולדסקול גם, להקות כמו Massacre, Terrorizer ו-Morbid Angel.

מה הנקודה הכי מרגשת בקריירה שלך?

יש כמה נקודות, אבל אני לא חי בשביל זה, אני חי בשביל להופיע ולעשות מוזיקה. פגשתי המון אנשים מעניינים במהלך הקריירה שלי. אולי כשפגשתי את פלה זה היה מאוד מרגש בשבילי כשחקן כדורגל – הוא מלך הכדורגל. גם ההופעה של Sepultura באינדוניזיה וההופעות של Soulfly במזרח אירופה. אני ממש רוצה להגיע לישראל, שמעתי שהמעריצים של המטאל שם מטורפים ומעריכים את העבודה שלי.

יש לך זכרונות מישראל כשצילמתם את הקליפ של "Territory"?

כן, זה היה ממש זריז ולא ממש הספקנו לעשות יותר מידי דברים, אבל היינו במצדה וים המלח. זה היה ממש כיף, אבל לא הספקנו יותר מידי – בגלל זה אני רוצה לחזור ולראות עוד את ישראל.

השיר נכתב על ישראל?

לא, אפשר לשייך אותו לכל מדינה עם בעיות שטחים, בין אם זה הבעיות שיש בברזיל עם המשטרה, או האינדיאנים ואפילו ב-South Central, עם הכנופיות שיש שם ובהחלט גם ישראל. הרעיון לצלם בישראל היה של אישתי גלוריה וחשבתי שזה רעיון מעולה לצלם שם. בסופו של דבר, זה יצא אחד הקליפים של Sepultura שאני הכי אוהב – למעשה, זה הקליפ שאני הכי אוהב. זה היה ממש כיף לצלם בישראל כי יצא לנו גם לראות את ירושלים ואפילו בדווים. הילדים שלי היו איתנו ובזמנו Zyon היה ממש צעיר, אז הבמאי חשב שזה קצת מסוכן שהוא יהיה שם. כשהיינו בים המלח נחתכתי בכפות הרגליים וירד לי דם, אז כשרואים אותנו בתוך המים צורחים – אני באמת צורח "לעזאזל החרא הזה שורף!" – כל השאר סתם עשו את עצמם.

יש לך עצות למי שרוצה להקים להקה?

כן, אל תקשיבו לי! [צוחק]… אני חושב שאסור להקשיב למה שאנשים אומרים וללכת עם האינסטינקט שלך, להשמע ללב שלך ולהיות מאוד מחוייב – להאמין במוזיקה. אין חוקים איך לעשות להקה. גם אם המוזיקה שאתה עושה היא לא פופולרית כמו מה שאנחנו עשינו כשהתחלנו, אתה חייב ללכת עם זה ולהאמין בעצמך. בתחילת הדרך אנשים ממש שנאו אותנו, אבל זה לא גרם לנו להפסיק. אסור להפסיק גם אם זה לוקח שנים. תראה אותי, אני כבר 20 בקריירת מוזיקאי ועדיין נלחם על המקום שלי. אתה חייב להאמין בעצמך ולא לוותר אף פעם.

ולסיום, מסר להעביר למעריצים בישראל?

כן, איך אומרים בעברית "Fuck Shit Up"? [צוחק] טוב… אני אלמד כשאני אגיע לישראל. ברצינות, אני רוצה למסור דרישת שלום לכל המעריצים, אני מאוד רוצה לבוא להופיע אצלכם. זה מאוד חשוב לי להגיע בשביל להשמיע לכם את המוזיקה שלי בהופעה חיה.